ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Επιλογή πρώτης μου τρομπέτας παρακαλώ βοηθήστε

    jkstigma
    28.09.2012, 10:32

    Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα

    Ειμαι μουσικός (κιθάρα)

    Εδω και καιρό στο μυαλό μου κυκλοφορει η εντονη σκέψη να πάρω τρομπέτα, αφου πιάνω τον εαυτο μου ενω παίζω κιθαρα να σιγοτραγουδαω μελωδίες με ήχο τρομπέτας (όσο μπορώ δηλαδη)

    Εχω και ενα μικρό δίλλημα αναμεσα σε τρoμπέτα ή σαξόφωνο, αφου μου αρεσει ο ήχος και των δύο αλλά δεν γνωρίζω με τι θα ήταν καλυτερο να ξεκινήσει κανεις.

    Αν μπορείτε να μου πείτε καποια πραγματα μεταξυ των δύο οργάνων όσο αφορα την εκμαθηση τους

    αλλά τι να προσέξω κατα την αγορα, θα σας ειμαι ευγνωμων.

    Εχω max 500 e αλλα εέγα να παρω κατι φθηνότερο μεχρι να σιγουρευτω οτι θα ασχοληθώ.

    Στο thomman Βλεπω ξεκινανε απο 100ε


    Ευχαριστω


    STEFANOS604
    28.09.2012, 11:22

    Οποιοδήποτε όργανο είναι εύκολο να μαθευτεί αρκεί να έχεις τη θέληση και προ παντός την επιμονή και υπομονή τουλάχιστον τους πρώτους 3 μήνες.

    Η διαφορά μεταξύ σαξόφωνου και τρομπέτας είναι μεγάλη καθώς το σαξόφωνο παίζεται με επιστόμιο με απλό γλωσσίδιο παρόμοιο με αυτό του κλαρίνου και έχει πλήκτρα για όλες τις νότες ενώ η τρομπέτα έχει επιστόμιο χωρίς γλωσσίδιο και οι νότες παράγονται μόνο με τρία πλήκτρα .

    Εγώ ήμουν παίχτης κορνέτας για 12 χρόνια. Εκεί που μπορώ να σε βοηθήσω είναι στην τρομπέτα.

    Πιστεύω ότι το επόμενο πολυσέλιδο άρθρο μου στο MusicHeaven θα είναι αυτό για την τρομπέτα στο οποίο περιγράφω αναλυτικά τα ΠΑΝΤΑ για την τρομπέτα.

    Εδώ απλώς θα σου αναφέρω μερικά βασικά:

     

    Η τρομπέτα δεν λείπει από το πάλκο καμιάς ορχήστρας που παίζει διάφορα είδη μουσικής όπως Jazz, Blues, Latin, Soul κ.ά. (φημισμένος τρομπετίστας ο Louis Armstrong ).

    Το κόστος αυτών ξεκινά από 100 ευρώ και αγγίζει τις 3.000 ευρώ.

    Οι Τρομπέτες και οι κορνέτες έχουν την ίδια τονικότητα Bb (υπάρχουν και σε τονικότητες F, C, D, E♭, E, G και A) και άρα παίζουν την ίδια γραπτή μουσική (η Bb είναι η πιο δημοφιλής).

    Για το 99% των παιχτών τρομπέτας η υψηλότερη νότα που βγάζουν (με καθαρό τόνο) είναι η Β άνω πενταγράμμου. Εγώ είχα πετύχει μέχρι την Α.

    Η εκμάθηση της τρομπέτας είναι –στην αρχή- επίπονη, κουραστική και πολλές φορές βαρετή (Αυτό που κουράζει περισσότερο τον αρχάριο δεν είναι οι πνεύμονες του αλλά τα χείλη του επειδή τα πιέζει περισσότερο από όσο χρειάζονται λόγω της απειρίας του).

    Αλλά δεν πρέπει να σε καταβάλλει γιατί η ευχαρίστηση στο παίξιμο θα έλθει όταν θα μάθεις να παίζεις καλά ,κυρίως μουσικά κομμάτια της αρεσκείας σου και τότε δεν θα θέλεις να την αφήσεις.

    Σήμερα η τρομπέτα θεωρείται το πιο δημοφιλές όργανο ορχήστρας και συγκροτήματος, ειδικά στην παραδοσιακή μουσική της Μακεδονίας.

     

    Για τη συνέχεια περίμενε το άρθρο μου στις 4-10-2012 στις 09:00 με τίτλο:

    ’Τρομπέτες Bb Soprano , Piccolo , Pocket’’ κι αν μέχρι τότε την αγοράσεις θα συζητήσουμε επ’ αυτού οποιαδήποτε απορία σου

    Στέφανος


    -----------------
    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 28-09-2012 12:27 ]


    musicmarket
    29.09.2012, 09:13

    Καλημέρα jkstigma.

    Σαν τεχνικός οργάνων θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι στην αγορά του οργάνου πηρώνεις ότι πέρνεις. Απέφυγε τα πολύ φθηνά όργανα γιατί θα πληρώσεις την διαφόρά σε μάστορες. Έχω καθημερινά περιπτώσεις με τρομπέτες,κλαρινέτα, ευφώνια και σαξόφωνα του τόμαν με ξεκολλημένους σωλήνες και κολλημένα κινητά μέρη. Έχω περίπτωση με ένα ευφώνιο που ξανακολλήσαμε σχεδόν όλες του τις σωλήνες!!!  Εξάλλου οι αγγελίες πώλησης τέτοιων οργάνων σαρώνουν την ελληνική αγορά και μάλστα με την πριγραφή "ελάχιστα χρησιμοποιημένο". Θα το δείς και μόνος σου αν ψάξεις σε αγγελίες πώλησης. Ένα κακό όργανο θα σου δημιουργήσει έξτρα προβλήματα και θα δυσκολέψει την εκμάθηση σου. Επίσης ένα καλύτερης ποιότητας όργανο θα το μεταπωλήσεις πολύ πιο έυκολα κάτι που θα σε βοηθήσει στην επόμενη αγορά σου.

    Φιλικά 


    jkstigma
    29.09.2012, 10:10
    Καλημέρα και ευχαριστώ πολυ για της απαντησεις. Σημερα εχω κανονισει να παω στην τοπική φιλαρμονική να μιλήσω με τον δάσκαλο για μαθήματα και να μου πει και κάποια πράγματα σχετικα με τις τρομπέτες. Σχετικα με αγορα... Απο αυτες που πουλαει ο Thomann ειναι καποια αξιόλογη ?(μεχρι 500max!) http://www.Thomann.de/gr/cat.html?gf=bb_trumpets&oa=pra Οσο αφορά τον ήχο,,,το υλικο πως επηρεάζει ? Πχ σε κιθαρες,,,,αναλογα με τι ηχο θες..πενρεις και αναλογο ξυλο Φανταζομαι και στις τρομπετες ισχυει Αν ειναι <ασημί> ή <χρυσαφί> εχει διαφορα στον ήχο ?
    STEFANOS604
    29.09.2012, 12:23

    jkstigma καλημέρα

    Θα συμφωνήσω με τον Musicmarket μόνο στο αν ήσουν λίγο προχωρημένος.

    Πιστεύω , ειδικά αν πρόκειται για χόμπυ να αγοράσεις στην αρχή μια φτηνή των 100 ευρώ.

    Εγώ έχω εδώ και 7 χρόνια περίπου τη Stagg 77-T Κινέζικη την είχα αγοράσει 110 ευρώ. Μέχρι τώρα , βέβαια δεν τη χρησιμοποιώ πολύ, λειτουργεί άψογα με ελάχιστη συντήρηση λαδώματος στα πιστόνια .

    Αργότερα αν μάθεις (τότε χαλάλι και τα 100 ευρώ κι αν ακόμα την παρατήσεις τη χρησιμοποιείς σαν διακοσμητικό στο τζάκι) αγοράζεις μια ακριβή από 3.500 ευρώ και κάτω ειδικά αν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις για επάγγελμα.

    Το πιο κοινό μίγμα μιας συνηθισμένης τρομπέτας είναι 70% χαλκός και 30% ψευδάργυρος (για τις''κίτρινες'') και 70% χαλκός και το υπόλοιπο ψευδάργυρος και νικέλιο (για τις ''ασημένιες'')

     Τώρα οι πολύ ακριβές έχουν επικάλυψη χρυσού.


    STEFANOS604
    29.09.2012, 16:25

    Φίλε jkstigma

    Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την Πέμπτη, που θα δημοσιευτεί το άρθρο με πλήρεις οδηγίες για την τρομπέτα, μην αγοράσεις μέχρι τότε.

    Μπορεί να επιλέξεις -ποιός ξέρει-αντί την κανονική Bb, την piccolo ή την  pocket ή ακόμα και την midi


    jkstigma
    02.10.2012, 12:20
    προς το παρών έχω δανειστεί ενα επιστόμιο τρομπέτας, και προσπαθω να βγάλω ακρη μεχρι να αποκτησω κ τρομπέτα ¨ουφφφφφ
    STEFANOS604
    02.10.2012, 15:55

    Ξέρεις ότι μπορείς να μάθεις τρομπέτα , χωρίς την τρομπέτα , αλλά μόνο έχοντας το επιστόμιο?

    Μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου και δοθείσης ευκαιρίας να πάιζεις....


    jkstigma
    02.10.2012, 17:11

    ναι Πολυ καλό αυτό! Αρκει βέβαια να ξερεις πως το χρησιμοποιεις

    Απο οτι εχω καταλαβει,,,,δεν αρκει να φυσαμε...αλλα πρεπει να κανουμε αυτο το...πρρρρρ ?
    H νοτες αλλαζουν αναλογα με το ποσο πιεζουμε το επιστόμιο στα χείλη  ή αλλαζοντας το σχήμα στα χειλη καθως φυσαμε ή απο την ενταση του αέρα ?

    Περιμένω το αρθρο της Πεμπτης
    το μαθημα του Σαββατου και μετα κανω την αγορά !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jkstigma στις 02-10-2012 17:15 ]


    STEFANOS604
    02.10.2012, 17:41

    Η διέγερση της στήλης αέρα στη σωλήνωση της τρομπέτας γίνεται δονώντας  τα χείλη (το λεγόμενο buzzing- το πρρρρρρ που λες εσύ) , ‘’φυσώντας’’ απαλά έως δυνατά και ρυθμίζοντας το ‘άνοιγμα’ των χειλιών ανάλογα με την νότα .


    STEFANOS604
    04.10.2012, 11:28

    Τελικά θα βείτε ΟΛΕΣ τις πληροφορίες για τρομπέτα ΕΔΩ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3515

    Περιμένω ΣΧΟΛΙΑ & Απορίες
    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 04-10-2012 11:31 ]


    jkstigma
    07.10.2012, 11:07
    πολύ καλό το άρθρο με αρκετες πληροφορίες!! θα τα ξαναδιαβασω τωρα. Μεράκι !
    STEFANOS604
    07.10.2012, 12:54

    Ευχαριστώ

    Αν έχεις σχόλια , απορίες , ενστάσεις ή οτιδήποτε άλλο γράψτες στο άρθρο για να ενημερωθούν κι άλλοι.

    Στέφανος