ελληνική μουσική
    306 online   ·  210.844 μέλη

    Ενισχυτής για Gibson USA Slash LP GoldTop

    annahudson
    29.09.2012, 10:28

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ, συγνώμη για τα όποια λάθη!

    Λοιπόν, πρόσφατα αγόρασα την Gibson Les Paul GoldTop του Slash. Βασικά, οχι την κιθάρα του Slash, αλλα το ίδιο μοντέλο! :P Και διάβασα ότι για να φτιάξω τον ήχο του, θα πρέπει να προμηθευτώ τον ενισχυτή: Marshall Slash AFD 100ή Marshall Class 5 ή και τον Marshall  JCM 2555 Silver Jubilee ...

    Από πού μπορώ να τον προμηθευτώ στην Ελλάδα?

    Επίσης διάβασα ότι το πετάλι θα πρέπει να είναι το Dunlop Slash CryBaby  και Ernieball RPS 0.11 χορδές!

    Ζητάω πολλά, αλλά αν κάποιος ξέρει ας αφιερώσει λίγο χρόνο, γιατί χρειάζομαι βοήθεια!

    Ευχαριστώ για την προσοχή!


    trelakias
    29.09.2012, 12:28

    Με γειά η κιθάρα, καλόπαιχτη!!

    Όσο για τους ενισχυτές.... Σκοπεύεις να παίζεις στο Wembley? {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.scared}

    Αν θες να έχεις το gear του slash τσέκαρε:

    http://www.performing-musician.com/pm/feb09/articles/slash.htm

    Μόλις τα πάρεις όλα και ολοκληρώσεις αυτό το "really simple setup" ακόμα θα ψάχνεις να βρεις τον ήχο του πάντως.


    inkve
    29.09.2012, 14:48

    οποιοσδηποτε λαμπατος ενισχυτης με "british like" ηχοχρωμα στο βρωμικο καναλι θα σου κανει...
    οπως επισης και πολλα μοντελα της marshall θα σου κανουν επισης....μην νομιζει οτι ο ενισχυτης με το ονομα του slash γραμμενο επανω εχει φοβερη διαφορα με εναν marshall JCM 2000

    το μοντελο jubilee θα το βρεις μονο μεταχειρισμενο καθως εχει σταματησει να βγαινει απο την δεκαετια του 80...θα εισαι τυχερη ετσι και το βρεις

    ο trelakias εχει δικιο....ακομα και απο τον ιδιο τον slash να αγορασεις τον εξοπλισμο σου το σιγουρο ειναι πως τον ιδιο ηχο δεν θα βγαλετε...παντα θα διαφερει για τον απλουστατο λογο οτι εσυ δεν εισαι ο slash και ο slash δεν ειναι εσυ!!

    παντως σκεψου και το παρακατω....μπορει ο ηχος του slash να ειναι πολυ ωραιος...αλλα εισαι σιγουρη πως σε βολευει να παιζεις με τετοιο ηχο??

    ενα παραδειγμα?

    εγω ας πουμε λατρευω τον ηχο του Stevie Ray Vaughan...αλλα με τον τροπο που παιζω κιθαρα απλα δεν μου κανει...προσεχε...οχι δεν μαρεσει...δεν μου κανει....