ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη

    Μουσική σε διαφημίσεις!

    jorge
    17.04.2003, 14:02
    Πολλές φορές η πρώτη επαφή που αποκτάμε με κάποιο τραγούδι είναι μέσω κάποιας διαφήμισης. Ή μπορεί επίσης κάποιο τραγούδι διαφήμισης να μας έχει κολλήσει, έστω και αν είναι τραγούδι μόνο για την προώθηση της!

    Έχετε παραδείγματα στο μυαλό σας;

    Εγώ μπορώ να θυμηθώ από παλιά, το τραγούδι της Lacta που τραγουδούσε ο... Κορκολής ("το πιο όμορφο κομμάτι της ζωής σας")! Ή το ορχηστρικό του Λουκιανού Κηλαϊδόνη στο Nescafe

    gate
    17.04.2003, 20:49
    Πράγματι το τραγούδι της Lacta ήταν πολύ πετυχημένο. Δεν ήταν από τις γνωστές χαζομελωδίες που ακούμε σε διαφημίσεις, του τύπου "είμαι κεφάτη γυρίζω απ' του Βερόπουλου..." και δε χρειαζόταν να νιώθεις ενοχές που το σιγοτραγουδουσες όλη μέρα, από τη στιγμή που το άκουγες...

    Επίσης το τραγούδι που μου κόλλησε και μουρμούριζα σε άσχετες ώρες τη μελωδία του, γιατί με τα λόγια δεν πήγαινα και πολύ καλά είναι αυτό το "σύγχρονο" ινδικό...δε θυμάμαι ποιο και ποιος το λέει...που το είχαν στη διαφήμιση του peugeot (Αν θυμάστε εκείνη με τον ινδό που προσπαθεί να κάνει το ΙΧ του όμοιο με το γνωστό μοντέλο και επιστρατεύει γι' αυτό έναν ελέφαντα...)...Τώρα πια έχω ξεχάσει και τη μελωδία...
    eva
    17.04.2003, 21:38
    Gate μόλις διάβασα το θέμα της συζήτησης αυτό το τραγούδι μου ήρθε στο μυαλό. Είναι ωραία μελωδιούλα (εγώ συνεχίζω να τη θυμάμαι). Πολύ κεφάτη και προκαλεί το ενδιαφέρον λόγω του ότι δεν είναι και τόσο συνηθισμένη. Πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση Γιώργο περισσότερο συνέβαλε το είδος και το σενάριο της διαφήμισης ώστε να γίνει γνωστό το τραγούδι παρά το αντίθετο. Γενικότερα ήταν μια πετυχημένη διαφήμιση.
    ZOI
    17.04.2003, 22:07
    μιας και θιξαμε το θεμα,μηπως καποιος γνωριζει το τραγουδακι στη διαφημιση της ηβη???στην αρχη ο τραγουδιστης ψιθυριζει ουσιαστικα και λεει :you're the preetiest girl i've ever seen.και μετα στο ρεφραιν που τραγουδα κανονικα λεει:oh,i need you.....βοηθησα???αν το ξερει κανεις....
    justme
    18.04.2003, 11:34
    Σαφως & σε μενα το πρωτο κομματι που μου ηρθε στο νου ηταν το πιο γλυκο κομματι & ως ακουσμα αλλα & ως γευση .

    Ενα ακομα κομματι που ειναι & ενα απο τα αγαπημενα μου ειναι το "twist in my sobrierty" της Tanita Τικαram που ακουγεται σε μια παλια διαφημιση της totall.You know,γιαουρτι & απολαυση να το γευεσαι ακουγοντας αυτο το τραγουδι.
    jorge
    18.04.2003, 11:59
    justme κορυφαίο κομμάτι!

    Πολύ καλό επίσης και το κομμάτι των Raining Pleasure στη διαφήμιση της Cosmote με το λεωφορείο... Ξέρει κανείς τον τίτλο;
    Giorgos
    18.04.2003, 15:50
    Quote:

    18-04-2003 στις 11:59, jorge wrote:
    Πολύ καλό επίσης και το κομμάτι των Raining Pleasure στη διαφήμιση της Cosmote με το λεωφορείο... Ξέρει κανείς τον τίτλο;



    Γιώργο, το τραγούδι των Raining Pleasure που αναφέρεις λέγεται Fake.
    jorge
    18.04.2003, 16:09
    Thank you
    mousikofilos
    18.04.2003, 17:13
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ COSMOTE. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ CD ΤΩΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ
    MariannaP
    16.06.2004, 10:58
    Θυμάστε μια διαφήμιση που είναι σε ένα κουρείο ένας τύπος και ζητάει από τον κουρέα να κάνει στο κεφάλι του σχέδιο μπάλας ποδοσφαίρου;
    Δε θυμάμαι ποιοί λένε το τραγούδι, κινέζοι πρέπει να είναι, αλλά μου έχει μείνει!
    Οποιος το ξέρει ας μου απαντήσει.
    KIT_KAT
    16.06.2004, 12:33
    Το συγκρότημα λέγεται Huun Huur Tu, παίζουν παραδοσιακή μουσική της Τούβας, και το τραγούδι είναι το "Ekki-Attar".
    MariannaP
    16.06.2004, 13:34
    Αμεση ανταπόκριση !
    Ευχαριστώ πολύ.