ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη

    3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού - Υποβολή συμμετοχών

    jorge
    05.10.2012, 12:57

    Το MusicHeaven διοργανώνει για 3η φορά Διαγωνισμό Τραγουδιού και καλεί όλα τα μουσικά σχήματα, τους μοναχικούς καλλιτέχνες και τους δημιουργούς να υποβάλλουν τα τραγούδια τους μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου 2012.

    Στείλτε το τραγούδι σας από την σελίδα του Διαγωνισμού:

    www.contest.musicheaven.gr

    Ενημερώστε φίλους και γνωστούς που γράφουν μουσική, στέλνοντας το παραπάνω link και κάνοντας Share (δεξιά πάνω).


    mary_omikron
    05.10.2012, 13:37

    Πολύ ωραία {#emotions_dlg.thumbup} άντε να αρχίσουν σιγά σιγά οι συμμετοχές και να γνωρίσουμε καινούργιες δουλειές και καλλιτέχνες!!!


    jorge
    05.10.2012, 18:19
    Έτσι Μαίρη :)
    3 οι συμμετοχές ως τώρα
    kwstasagas
    05.10.2012, 22:13

    Πω πωωω ... πολύ ωραία νέα !!!! Πριν ακόμη αρχίσουν καλά - καλά οι υποβολές συμμετοχών θα ευχηθώ ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους τους δημιουργούς που θα στείλουν τα τραγούδια σας !!!

    Προσωπικά ... θα είναι για μένα μεγάλη χαρά να ακούσω τα τραγούδια σας, αγαπητοί μου δημιουργοί [παλιοί και νέοι] όποια κι αν είναι αυτά, σε όποιο μουσικό ύφος κι αν κινούνται .... Ακόμη κι αν το τραγούδι σας θα το βαθμολογήσω με "0" αστεράκι, πάλι θα είναι χαρά μου που θα το έχω ακούσει !!! Διότι την κίνησή σας να στείλετε το τραγούδι σας στο διαγωνισμό του ΜΗ θα την εισπράξω, τρόπον τινά, ως απλός ακροατής του διαγωνισμού "σαν κάποιος, που δεν τον ξέρω και δεν με ξέρει, να μού είπε δυο-τρία πράγματα απ' τον εαυτό του, να μού άνοιξε, λιγάκι, την καρδιά του, να με έβαλε, λιγάκι, στο σπιτικό του και ... να με κέρασε έναν δροσερό χυμό" ....

    Απ' ό,τι διαπιστώνω, διαβάζοντας τους όρους συμμετοχής του διαγωνισμού ... και ο 3ος διαγωνισμός θα διεξαχθεί με τον ίδιο τρόπο, όπως διεξήχθη και ο 2ος διαγωνισμός !!! Και πράγματι, ο τρόπος διεξαγωγής του προηγούμενου διαγωνισμού είχε όλα τα "εχέγγυα" αμεροληψίας και δίκαιης έκβασης αποτελέσματος [πάντα σύμφωνα με την κρίση των ακροατών - συμφορουμιτών] !!! Όμως .... ας μου επιτραπεί να εκφράσω τις αντιρρήσεις μου για έναν μόνο όρο συμμετοχής :

    9. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι.

    Ο κανόνας αυτός του διαγωνισμού είναι ... πραγματική ευλογία !!! Έτσι είναι το σωστό, το δίκαιο και το "αμερόληπτο !!! Όμως, στον προηγούμενο διαγωνισμό παρατηρήθηκε το εξης : Κάποιοι συμμετέχοντες μπορεί, μεν, εδώ στο σάιτ μας, στο Μιουζικχέβεν, να μην έκαναν καθόλου΄λόγο για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό, όμως ... σε ένα σωρό άλλα σάιτ, φόρουμς, τόπους του facebook κλπ έκαναν ... πολύ λόγο για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό !!! Για το λόγο αυτό, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να βλέπουμε τα στοιχεία των δημιουργών του τραγουδιού που διαγωνίζεται !!! Εύλογα θα μού αντιτείνετε : "μα ... αν συμβεί αυτό ο καθένας θα ψηφίζει τον φίλο του" !!! Απαντώ : "Ένα τραγούδι που πραγματικά αξίζει δεν πρόκειται να "χαθεί"!!! Θα διακριθεί στον διαγωνισμό, ακόμη κι αν οι δημιουργοί του δεν έχουν κανέναν φίλο ή γνωστό εδώ στο ΜΗ" !!!

    Πέραν τούτου, δεν έχω καμια άλλη παρατήρηση να κάνω !!! Ο περυσινός διαγωνισμός είχε οργανωθεί και διεξαχθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και τον απολαύσαμε από την αρχή μέχρι το τέλος του, τόσο από απόψεως "ακροάσεως τραγουδιών" [ακούσαμε πολλά όμορφα τραγούδια, είτε προκρίθηκαν είτε όχι], όσο και από απόψεως "πλοκής, σασπένς κλπ" !!! Είμαι σίγουρος ότι με αυτόν τον τρόπο θα διεξαχθεί και ο 3ος διαγωνισμός του ΜΗ ....

    Όσο για μένα .... εεε, όλο και κάποιο τραγουδάκι θα στείλω στο διαγωνισμό, απ' όσα έχω γράψει !!! Έτσι, χωρίς αγωνία "πόσους βαθμούς θα πάρει, αν θα προκριθεί στην επόμενη φάση" κλπ κλπ .... Άλλωστε, ένα τραγούδι από τη στιγμή που ολοκληρώνω την ηχογράφησή του και το εντάσσω στο ανεξάρτητης παραγωγής / εκτός δισκογραφικού κυκλώματος cd μου ... τότε για μένα έχει εκπληρώσει το σκοπό του !!! Εξάλλου ... αλίμονο αν "ο λόγος που γράφω τραγούδια είναι ... να τα στέλνω σε διαγωνισμούς και να προσδοκώ να μού φέρουν διακρίσεις" !!! Αν είχα τέτοια αντίληψη για την τραγουδοποιία, τότε ... μάλλον θα έβλεπα λάθος τα πράγματα ..... Θα στείλω, όμως, το τραγούδι μου στο διαγωνισμό για έναν και μοναδικό λόγο : Για να το δω να υπάρχει ανάμεσα σε τόσα τόσα άλλα τραγούδια .... Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις το δημιούργημά σου να "συνυπάρχει" με τα δημιουργήματα των συνανθρώπων σου ....

     

     

      


    jorge
    06.10.2012, 01:54
    Κώστα, ο ενθουσιασμός είναι για όλους και πιστεύω θα είναι ωραία εμπειρία για τους συμμετέχοντες, αλλά και για τους ακροατές.

    Αν θες ανέλυσέ μου, επειδή δεν το κατάλαβα, ποιό πρόβλημα δημιουργεί στον διαγωνισμό το να ανακοινώσει κάποιος (είτε στο MusicHeaven, είτε αλλού) το τραγούδι του;
    kwstasagas
    06.10.2012, 10:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-10-2012 στις 01:54 έγραψε...


     Αν θες ανέλυσέ μου, επειδή δεν το κατάλαβα, ποιό πρόβλημα δημιουργεί στον διαγωνισμό το να ανακοινώσει κάποιος (είτε στο MusicHeaven, είτε αλλού) το τραγούδι του;

     

    Φυσικά, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη διεξαγωγή του διαγωνισμού !!! Όμως ... αν κάποιος συμπεριφερθεί έτσι, δεν θα είναι άδικο για τους συμμετέχοντες που θα επιλέξουν να τηρήσουν απόλυτη σιωπή σχετικά με τη συμμετοχή τους και να μην την ανακοινώσουν πουθενά ??? Γι' αυτό ... η ταπεινή μου άποψη είναι : "καλύτερα θα ήταν με το τραγούδι που θα διαγωνίζεται να εμφανίζονται και τα στοιχεία των δημιουργών" !!!

    Η "μυστικότητα της συμμετοχής" είναι, σίγουρα, ο καλύτερος όρος του διαγωνισμού !!! Όμως ... θα έχουν την πρόθεση όλοι οι διαγωνιζόμενοι να τον τηρήσουν ??? Μακάρι ....  


    jorge
    06.10.2012, 10:47
    Κώστα καλά σκέπτεσαι, όμως δεν είναι υποχρεωτική η μυστικότητα της συμμετοχής από την πλευρά του συμμετέχοντα. Δεν βάζουμε τέτοιο όρο. Μπορεί όποιος θέλει να το ανακοινώνει. Δεν το επικροτούμε σαν διοργανωτές, αλλά ούτε θα κυνηγήσουμε όποιον το κάνει. Είναι νομίζω θέμα ηθικής του καθενός και ο καθένας κρίνεται.
    cineboy
    06.10.2012, 11:11
    Καλη επιτυχία τόσο σε όσους θα πάρουν μέρος και θα στηρίξουν ακόμη μία εξαιρετική προσπάθεια, στους διοργανωτές αυτής,όσο και σε εκείνους που στηρίζουν με την χορηγία τους αυτην.
    kwstasagas
    06.10.2012, 14:23

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 06-10-2012 14:27 ]


    kwstasagas
    06.10.2012, 14:26

    jorge έγραψε :

    Κώστα καλά σκέπτεσαι, όμως δεν είναι υποχρεωτική η μυστικότητα της συμμετοχής από την πλευρά του συμμετέχοντα. Δεν βάζουμε τέτοιο όρο. Μπορεί όποιος θέλει να το ανακοινώνει. Δεν το επικροτούμε σαν διοργανωτές, αλλά ούτε θα κυνηγήσουμε όποιον το κάνει. Είναι νομίζω θέμα ηθικής του καθενός και ο καθένας κρίνεται.

    Πολώ σωστά !!! Και μάλλον ήταν λάθος μου που έθεσα αυτό το ζήτημα τόσο νωρίς, αυτά μάλλον θα έχουμε την ευκαιρία να τα συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις πολύ αργότερα ....

    Για την ώρα ... αυτό που προέχει είναι να ευχαριστηθούν οι συμμετέχοντες την υποβολή της συμμετοχής τους !!! Καλώς να δεχθούμε και να σκούσουμε τα τραγούδια ΟΛΩΝ σας !!! Ο διαγωνισμος του ΜΗ είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τα δημιουργήματά σας !!! Γι' αυτό ... βγάλτε τα τραγούδια σας απ' τα συρτάρια και ... προσφέρετέ τα σε εμάς, τους ακροατές του διαγωνισμού .....


    ilio
    06.10.2012, 17:51

    Πολύ ωραία νέα Στείλτε συμμετοχές να ξεκινήσει και πάλι αυτή η ΤΟΣΟ όμορφη διαδικασία ακρόασης νέων δημιουργών!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    07.10.2012, 16:10
    Έχουμε 13 συμμετοχές στις πρώτες 48 ώρες.
    mary_omikron
    07.10.2012, 17:17

    Δεκατρείς (13) συμμετοχές σε δύο (2) μέρες????{#emotions_dlg.thumbup}

    Δηλαδή σε δύο (2) μήνες στο πόσο θα φτάσουν???


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 07-10-2012 17:19 ]


    kwstasagas
    07.10.2012, 18:27

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 07-10-2012 στις 17:17 έγραψε...

    Δηλαδή σε δύο (2) μήνες στο πόσο θα φτάσουν???


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 07-10-2012 17:19 ]



    Όσα τραγούδια και να μαζευτούν, εγώ θα τα ακούσω όλα [όπως έκανα και στον προηγούμενο διαγωνισμό, όπου άκουσα και τα 250 (???) που συμμετείχαν] .... Όσο κι αν θα πιέζομαι απ' τη δουλειά μου, θα ρυθμίζω το χρόνο μου με τρόπο που να μη μού "ξεφύγει" ούτε ένα τραγούδι !!! Δεν θα το κάνω από "αγγαρεία" !!! Θα το κάνω επειδή θα το ευχαριστηθώ .....


    mary_omikron
    07.10.2012, 18:37

    Το ίδιο θα κάνω κι εγώ Κώστα και με χαρά αναρωτήθηκα πόσα θα είναι σε 2 μήνες, ευχόμενη να ισχύσει η απλή μέθοδος των τριών {#emotions_dlg.biggrin}  (x=13.60:2=390!!!!)


    KAISARAS-KONSTANTINOS
    08.10.2012, 18:22

    Πολυ ωραια πραγματα !!!!!!!!!!!!!!

    Μια πολυ καλη ευκαιρια απο καθε πλευρα , γιατι οχι και  για καποιες "φρεσκιες " συνεργασιες .

    Μια καλη προταση ... εχει παντα  ενδιαφερον !!

    Στο  ΜusicΗeaven.... forum (των μουσικων...Οι Δημιουργιες μας , 4η σελιδα).... υπαρχει δειγμα της δουλειας μου , μια καλη φωνη ας πουμε με ΠΟΛΥ διαθεση για δουλεια ειναι ευπροσδεκτη

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=24439.{#emotions_dlg.beer}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 08-10-2012 19:34 ]


    alpatman
    09.10.2012, 08:17

    να ρωτησω κατι που πιθανων δεν προσεξα στους κανονισμους .Ενα μονο κομματι επιτρεπεται να σταλει ? 

    Μπορει καποιος να στειλει παραπανω ? 

    Ακυρη η ερωτηση αυτη , το λεει καθαρα το 'καταστατικο ' , ενα μονο τραγουδι ..... 

    επισης ακουσα  κομματια του περασμενου διαγωνισμου και διαπιστωσα (εκτος του οτι υπαρχουν πολυ αξιολογες δουλειες ) οτι ολα τα ειδη ηταν μαζι . Δεν θα ηταν καλυτερο αν υπηρχε ενα 'διαχωρισμος ' ?   π.χ αν το 70% του κοινου του σαιτ , εχει περισσοτερη συμπαθειαπρος τα λαικα ,εντεχνα κτλ  ενα κομματι ποπ π.χ  εξ ορισμου  δεν μπορει να φτασει ψηλα  η κανω λαθος ?

    Βεβαια στην περιπτωση αυτη πολλες φορες ο διαχωρισμος ειναι δυσκολος καθως καποια ισως 'μπαλατζαρουν '

    μεταξυ 2-3 ειδων . 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alpatman στις 09-10-2012 08:20 ]


    Merarxos
    09.10.2012, 12:01
    Aυτή τη φορά θα είμαι κι εγώ εκεί. Δε τους πρόλαβα τους προηγούμενους διαγωνισμούς. Ξεκινησα νέο τραγουδακι και θα είμαι έτοιμος σε 1-2 βδσομαδούλες. Καλή τύχη παιδιά
    AR-ON
    10.10.2012, 06:31

    Άντε πάμε δυνατά! Τόσο οι διαγωνισμοί τραγουδιού όσο και τα live του Musicheaven, είναι στα μάτια όλων των (παλιών τουλάχιστον) μελών, ό,τι είναι οι μεγάλες γιορτές - τα Χριστούγεννα και το Πάσχα - για τους μαθητές! Ειδικά οι διαγωνισμοί, φέρνουν κάτι από ...μουντιάλ: πολύ ενθουσιασμό, χαρά, αλλά και ...ίντριγκα!

    Θέλω να θέσω υπόψη όλων, δυο πραγματάκια: μια ...γκρίνια και μια πρόταση.

    Καταρχήν, η γκρίνια! Διαβάζοντας τους όρους του διαγωνισμού, με έκπληξη διαπίστωσα ότι και πάλι γίνονται δεκτά τα ορχηστρικά κομμάτια. Μα το είχαμε συζητήσει διεξοδικά την προηγούμενη φορά, δεν πρόκειται για διαγωνισμούς μουσικής, αλλά τραγουδιού! Πως μπορεί να συγκριθούν μεταξύ τους και να βαθμολογηθούν τραγούδια (Μουσική + Λόγος) με μουσικά έργα (Μουσική χωρίς Λόγο), δηλαδή μήλα με πορτοκάλια; Ο κακός στίχος δεν μειώνει δυνητικά τη βαθμολογία σε ένα κομμάτι; Η απουσία στίχου πώς λοιπόν μπορεί να είναι αδιάφορη σε μια δίκαιη σύγκριση και βαθμολόγηση; Για μένα τα ορχηστρικά έργα θα έπρεπε να τα προσέξουμε περισσότερο, είτε κάνοντας ειδικό διαγωνισμό για αυτά (ελεύθερο, ή του στυλ π.χ. "Επενδύστε το video με μουσική"), είτε με το να συμμετείχαν σε ειδική κατηγορία. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό να μπουν φέτος σε μια κατηγορία είτε εκτός συναγωνισμού, είτε με δική τους ξεχωριστή κατάταξη (άρα και βραβεία)... Αν όχι, ας το κάνουμε τουλάχιστον στον ...4ο διαγωνισμό Τραγουδιού ή και στον 1ο Διαγωνισμό Ορχηστρικής Μουσικής ή Μουσικής Επένδυσης, καλά να 'μαστε!

    Σίγουρα όμως δεν είναι αργά να ρίξω μια ιδέα σχετικά με τον τρόπο ψηφοφορίας. Όμως, ας κάνω πρώτα μια γρήγορη ανασκόπηση των τρόπων βαθμολόγησης στους δύο προηγούμενους διαγωνισμούς.

    Ο 1ος διαγωνισμός είχε και επιτροπή καλλιτεχνών και ψηφοφορία κοινού, ενώ οι νικητές βγήκαν από τη μίξη των βαθμολογιών των πρώτων 12 της επιτροπής και των πρώτων 12 του κοινού. Στη θεωρία μοιάζει το δικαιότερο σύστημα, στην πράξη όμως είχε προβλήματα, imho. Συγκεκριμένα, οι δύο 12άδες (επιτροπής και κοινού), είχαν μόνο 3 κοινά τραγούδια έστω και σε διαφορετική κατάταξη, δηλαδή 9 τραγούδια στη 12άδα κοινού έλειπαν τελείως από τη 12άδα επιτροπής, καθώς και το αντίστροφο (δείτε εδώ). Ακόμη, παρ' ότι η επιτροπή έκανε πιο προσεγμένες γενικά επιλογές και είχε δικαιότερη βαθμολογία απ' ότι το κοινό, υπήρξε μια υποψία μικρής (αλλά καθοριστικής) μεροληψίας από ένα μέλος της, που υποβάθμισε ελαφρά τραγούδι που ξεχώρισε από τα άλλα μέλη αλλά και από το κοινό, προς όφελος τραγουδιού καλλιτέχνη φίλου και συνεργάτη του. Φυσικά τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις, όχι πάντως ατεκμηρίωτες.

    Ο 2ος διαγωνισμός απέφυγε την παρουσία επιτροπής, άρα και όλα τα θετικά (εμπειρία, σωστότερη κατά κανόνα κρίση) όσο και τα αρνητικά (υψηλό βάρος ψήφου, άρα καθοριστικός ρόλος πιθανού λάθους ή μεροληψίας) που προκύπτουν από αυτήν. Έτσι, η βαθμολογία με αστεράκια (από 1 έως 5 σε όσα τραγούδια θέλουμε) δημιούργησε συνθήκες ίσων ευκαιριών για όλα τα τραγούδια. Προσέξτε, είπα ίσων ευκαιριών, όχι απόλυτης αξιοκρατίας, καθώς ανθρώπινο είναι πολλοί να ψηφίζουν όχι με προσεκτική ακρόαση όλων των τραγουδιών και με κριτήριο τι πραγματικά τους άρεσε, αλλά με σκοπό να βοηθήσουν τη συμμετοχή είτε τη δική τους, είτε των φίλων/γνωστών τους. Μπορεί ως σύστημα να μην ευνοεί όσους θεωρούν αναξιοπρεπές να «προωθήσουν» τη συμμετοχή τους με μηνύματα σε ψηφοφόρους και social media (σωστά ή κουτά, δεν έχει σημασία), ευκαιρίες πάντως, δίνει ίσες σε όλους (με την έννοια ότι όλοι αν θέλουν μπορούν να διαφημίσουν τη συμμετοχή τους).

    Σε αυτό λοιπόν έρχεται να βοηθήσει η πρότασή μου, δηλαδή στο να μειωθεί κάπως η επίδραση στα αποτελέσματα των προωθητικών ενεργειών των πιο "δραστήριων" συμμετεχόντων. Πώς; Πολύ απλά, με την υιοθέτηση ενός ιεραρχικού τρόπου ψηφοφορίας. Ένα από τα δύο:

    α) Το σύστημα …Eurovision: σε κάθε γκρουπ και στον τελικό ο καθένας μας θα ψηφίζει υποχρεωτικά 10 τραγούδια, που θα λαμβάνουν αντίστοιχα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 και 12 βαθμούς! Πράγματι, μπορεί οι φιλικές χώρες (Σκανδιναβικές, Βαλτικής, Ελλάδα-Κύπρος κλπ.) πάντα να ανταλλάσσουν τα 12άρια τους, όμως οι επόμενες ψήφοι τους καθορίζουν το νικητή, ο οποίος τις περισσότερες φορές δίκαια κερδίζει.

    Ή αν προτιμάτε κάτι ίσως πιο εύκολο προγραμματιστικά να το ελέγχει - εξασφαλίζει ηλεκτρονικά το σύστημα ψηφοφορίας, τότε...

    β) Σε κάθε γκρουπ και στον τελικό ο καθένας μας να ψηφίζει 10 τουλάχιστον τραγούδια, έστω και με ελεύθερη βαθμολόγηση (όσα αστεράκια θέλουμε στο καθένα, φτάνει να βαθμολογήσουμε 10 ή και παραπάνω τραγούδια, είτε με 1 μόνο είτε με περισσότερα αστεράκια).

    Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο, θα εκλείψει το φαινόμενο της ψήφου - μονοκούκι (5 αστέρια σε ένα κομμάτι και κανένα αστεράκι πουθενά αλλού). Επίσης, ακόμη κι όταν θέλουμε να υποστηρίξουμε το φίλο/γνωστό μας που μας ζάλισε με προσωπικά μηνύματα εδώ ή στο FB, να το κάνουμε μεν, παράλληλα δε οι υπόλοιποι βαθμοί ή αστεράκια (ανάλογα αν υιοθετήσουμε το α' ή το β' προτεινόμενο σύστημα) που αναγκαστικά θα μοιραστούν στα υπόλοιπα τραγούδια, να οδηγούν σε αξιοκρατικότερο αποτέλεσμα προκρίσεων στην τελική φάση, καθώς και επικράτησης των νικητών του τελικού.

    Τι λέτε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 10-10-2012 07:17 ]


    jorge
    10.10.2012, 09:59
    Χάρη καλημέρα. Αν κάποιος θέλει ντε και καλά να προωθήσει μόνο τον φίλο του, τότε για όλα τα υπόλοιπα τραγούδια, θα το ρίξει στην τύχη, με όλα τα άσχημα που επιφέρει η τυχαιότητα σε μια ψηφοφορία. Αυτό δεν γιατρεύεται :)

    Παρόλ' αυτά ίσως δουμε τη β) λύση. Την α) την ειχαμε απορριψει αν θυμαμαι καλά, επειδή κάποια μέλη θέλουν να βαθμολογούν όλα τα κομμάτια.

    Σχετικά με τα ορχηστρικά, έχεις δίκιο, αλλά επειδή ήδη ξεκινήσαμε, θα το κάνουμε όπως λες την επόμενη φορά.