ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού - Υποβολή συμμετοχών

    AR-ON
    10.10.2012, 14:02

    Παράθεση:
     Το μέλος jorge στις 10-10-2012 στις 09:59 έγραψε...
    Αν κάποιος θέλει ντε και καλά να προωθήσει μόνο τον φίλο του, τότε για όλα τα υπόλοιπα τραγούδια, θα το ρίξει στην τύχη, με όλα τα άσχημα που επιφέρει η τυχαιότητα σε μια ψηφοφορία. Αυτό δεν γιατρεύεται :) Παρόλ' αυτά ίσως δουμε τη β) λύση. Την α) την ειχαμε απορριψει αν θυμαμαι καλά, επειδή κάποια μέλη θέλουν να βαθμολογούν όλα τα κομμάτια.

    Δίκιο έχεις, δε γιατρεύεται πλήρως (και μάλιστα μερικοί όχι απλά θα ψηφίζουν τα επόμενα στην τύχη, αλλά θα ρίχνουν τα υπόλοιπα αστεράκια στα κατά τη γνώμη τους πιο ακίνδυνα, δηλαδή στα λιγότερο καλής ποιότητας). Πράγματι ο α' τρόπος (αλά Eurovision) εμποδίζει κάποιον να αξιολογεί όλα τα κομμάτια, κάτι που δεν μπορούμε να το απαγορέψουμε, αντίθετα θα έπρεπε να επιβραβεύεται.

    Συνεπώς ας βάλουμε τον όρο να αξιολογούνται minimum 10 τραγούδια σε κάθε γκρουπ. Δεν θα γιατρέψει πλήρως το φαινόμενο που περιγράψαμε (δεν θα λείψουν οι βαθμολογήσεις με 5 αστεράκια σε ένα κομμάτι και με 1 στα υπόλοιπα 9), αλλά τουλάχιστον μια μερίδα ψηφοφόρων που δεν θα το έκανε, τώρα θα πατήσει το play σε περισσότερα κομμάτια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 10-10-2012 14:58 ]


    KAISARAS-KONSTANTINOS
    10.10.2012, 18:54

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  mary-omikron για την επεμβαση -τροποποιηση ...πολυ καλυτερα ετσι .


    jorge
    11.10.2012, 00:34
    30 συμμετοχές σε 5 μέρες, νομίζω ξεκινήσαμε καλά :)
    AR-ON
    15.10.2012, 22:41

    50 συμμετοχές σε 10 μέρες: πάμε για ρεκόρ (μένουν ακριβώς 2 μήνες μέχρι τη λήξη υποβολών).

    {#emotions_dlg.rockon}


    jorge
    15.10.2012, 22:53

    Πάμε μια χαρά από άποψη συμμετοχών Χάρη, ναι.

    Τα είδη ως τώρα:

    Reggae, Έντεχνο, Hip-Hop/Pop/Rock, Λαικό, Ποπ-Ροκ, Pop, ροκ με βαλκανικά στοιχεία, Έντεχνο-Λάτιν, Ροκ μπαλάντα, ΡΟΚ, θεατρικό, ethnic, Folk, Έντεχνο - Ποπ, Electronica, Έντεχνο-παραδοσιακό, Ποπ λαικό, Έντεχνο Λαϊκό


    takispag
    20.10.2012, 23:25

    Καλώς μας έρχεται και ο 3ος!! Στον 2ο πέρασα ατέλειωτες ώρες ακούγοντας τα τραγούδια. Περιμένω πως και πως να ξεκινήσω και τώρα τις ακροάσεις... Αυτή τη φορά μάλιστα έστειλα και τραγουδάκι κι εγώ. Άντε να δούμε...


    jorge
    22.10.2012, 22:44
    Προσοχή στην υποβολή συμμετοχών και ιδιαίτερα στο παρακάτω:

    Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.
    mark20092009
    28.10.2012, 15:25

    παιδια μια ερωτηση για τον διαγωνισμο. το τραγουδι πρεπει να ειναι ηχογραφημενο σε στουντιο με μικροφωνα και διαφορα μουσικα οργανα ή μπορει να ειναι και πιο απλό με μια κιθάρα μονο απο ηχογραφιση κινητου? οποιος ξερει να μου πει γιατι απ'οσο εχω ακουσει απο τον προηγουμενο διαγωνισμο ολα ειναι απο στουντιο, ευχαριστω:/


    meetusonair
    28.10.2012, 17:19
    Θα ηθελα κ εγω να ρωτησω κατι: Γινεται καποιος να στειλει δυο τραγουδια απο τα οποια στο πρωτο θα συμμετεχει μονος του και το δευτερο ως συγκροτημα αλλα με τον ιδιο τρεγουδιστη; Στην πρωτη περιπτωση θα γραψει στους συντελεστες το ονομα του και στη δευτερη το ονομα του συγκροτηματος
    mary_omikron
    28.10.2012, 17:43

    @meetusonair

    Αν είσαι τραγουδιστής και στα δύο, τότε όχι, βάσει  # 5 του κανονισμού

    5. Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.


    jorge
    28.10.2012, 21:13

    Παράθεση:

    Το μέλος mark20092009 στις 28-10-2012 στις 15:25 έγραψε...

    παιδια μια ερωτηση για τον διαγωνισμο. το τραγουδι πρεπει να ειναι ηχογραφημενο σε στουντιο με μικροφωνα και διαφορα μουσικα οργανα ή μπορει να ειναι και πιο απλό με μια κιθάρα μονο απο ηχογραφιση κινητου? οποιος ξερει να μου πει γιατι απ'οσο εχω ακουσει απο τον προηγουμενο διαγωνισμο ολα ειναι απο στουντιο, ευχαριστω:/

    Δεν έχουμε θέσει τέτοιο κανόνα, επομένως πράττεις όπως επιθυμείς :)


    kwstasagas
    28.10.2012, 23:56

    Πριν λίγο έστειλα κι εγώ τραγούδι μου στον διαγωνισμό !!! Έτσι, για 2η φορά θα έχω τη χαρά να δω ένα δημιούργημά μου να συνυπάρχει με ένα σωρό άλλα δημιουργήματα συνανθρώπων μου !!! Άλλωστε, όπως έγραψα και σε προγενέστερο ποστ μου, αυτός είναι ο λόγος που στέλνω το τραγούδι μου στο διαγωνισμό !!! Για να νιώσω σαν ... τους γονείς που στέλνουν πρωί - πρωί στο σχολείο τα παιδάκια τους και, μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι, κάθονται έξω απ' τα κάγκελα του σχολείου και τα καμαρώνουν !!! Όποτε βλέπω αυτή τη σκηνή [πρωί πρωί στο Δημοτικό Σχολείο της γειτονιάς μου, την ώρα που ξεκινώ κι εγώ για τη δουλειά μου] σκέφτομαι το εξής : "θέλω να πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή οι γονείς έξω απ' το σχολείο καμαρώνουν όχι τόσο επειδή βλέπουν στο προαύλιο τα παιδάκια τους, αλλά, κυρίως, επειδή βλέπουν τα παιδάκια τους να συνυπάρχουν στο σχολικό προαύλιο με άλλα παιδάκια" !!!    

     

    Όταν ολοκληρώσει την πορεία του στον διαγωνισμό [όποια κι αν είναι αυτή, δεν με απασχολεί καθόλου "μέχρι πού θα φτάσει"] θα είναι χαρά μου να γράψω στο φόρουμ μας σχετικά με το τραγούδι : από πού το εμπνεύσθηκα, ποια η ιστορία που διηγείται, υπό ποίες συνθήκες το έγραψα και το ηχογράφησα κλπ κλπ ....

    Άλλωστε και στον προηγούμενο διαγωνισμό μια από τις πιο ευχάριστες στιγμές μου ήταν η εξής : Όταν το τραγούδι που είχα στείλει ["Αρχαίο Άγαλμα στο Βυθό"] είχε ολοκληρώσει την πορεία του στο διαγωνισμό [αποκλείσθηκε απ' τον πρώτο γύρο] και αποκαλύφθηκε το όνομα του δημιουργού του, έγραψα στο σχετικό τόπικ την ιστορία του, για ποιο θέμα πραγματεύεται, πώς το έγραψα, πώς το ηχογράφησα κλπ κλπ !!! Κάτι τέτοιο υπολογίζω να πράξω και στο φετινό διαγωνισμό [όταν "ολοκληρωθεί" η διαδρομή του τραγουδιού που έστειλα] !!!   


    jorge
    31.10.2012, 19:45
    Μία ακόμη για τις 100 πρώτες συμμετοχές :)
    jorge
    11.11.2012, 23:20
    Βρισκόμαστε σχεδόν 35 μέρες πριν τη λήξη υποβολής συμμετοχών και έχουμε φθάσει τα 120 τραγούδια. Μην διστάζετε να στείλετε κι εσείς το τραγούδι σας, σε αυτό το θεσμό - γιορτή, έναν θεσμό που είμαστε περήφανοι και χαρούμενοι που φέρνουμε εις πέρας, για 3η φορά!
    cineboy
    12.11.2012, 03:41

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 28-10-2012 στις 23:56 έγραψε...

    Πριν λίγο έστειλα κι εγώ τραγούδι μου στον διαγωνισμό !!! Έτσι, για 2η φορά θα έχω τη χαρά να δω ένα δημιούργημά μου να συνυπάρχει με ένα σωρό άλλα δημιουργήματα συνανθρώπων μου !!! Άλλωστε, όπως έγραψα και σε προγενέστερο ποστ μου, αυτός είναι ο λόγος που στέλνω το τραγούδι μου στο διαγωνισμό !!! Για να νιώσω σαν ... τους γονείς που στέλνουν πρωί - πρωί στο σχολείο τα παιδάκια τους και, μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι, κάθονται έξω απ' τα κάγκελα του σχολείου και τα καμαρώνουν !!! Όποτε βλέπω αυτή τη σκηνή [πρωί πρωί στο Δημοτικό Σχολείο της γειτονιάς μου, την ώρα που ξεκινώ κι εγώ για τη δουλειά μου] σκέφτομαι το εξής : "θέλω να πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή οι γονείς έξω απ' το σχολείο καμαρώνουν όχι τόσο επειδή βλέπουν στο προαύλιο τα παιδάκια τους, αλλά, κυρίως, επειδή βλέπουν τα παιδάκια τους να συνυπάρχουν στο σχολικό προαύλιο με άλλα παιδάκια" !!!    

     

    Όταν ολοκληρώσει την πορεία του στον διαγωνισμό [όποια κι αν είναι αυτή, δεν με απασχολεί καθόλου "μέχρι πού θα φτάσει"] θα είναι χαρά μου να γράψω στο φόρουμ μας σχετικά με το τραγούδι : από πού το εμπνεύσθηκα, ποια η ιστορία που διηγείται, υπό ποίες συνθήκες το έγραψα και το ηχογράφησα κλπ κλπ ....

    Άλλωστε και στον προηγούμενο διαγωνισμό μια από τις πιο ευχάριστες στιγμές μου ήταν η εξής : Όταν το τραγούδι που είχα στείλει ["Αρχαίο Άγαλμα στο Βυθό"] είχε ολοκληρώσει την πορεία του στο διαγωνισμό [αποκλείσθηκε απ' τον πρώτο γύρο] και αποκαλύφθηκε το όνομα του δημιουργού του, έγραψα στο σχετικό τόπικ την ιστορία του, για ποιο θέμα πραγματεύεται, πώς το έγραψα, πώς το ηχογράφησα κλπ κλπ !!! Κάτι τέτοιο υπολογίζω να πράξω και στο φετινό διαγωνισμό [όταν "ολοκληρωθεί" η διαδρομή του τραγουδιού που έστειλα] !!!   



    Αυτη η απλότητα της σκέψης και του λόγου σου Κώστα με συναρπάζει...απόλυτα αληθινός και καρδιάκος!!!


    jorge
    21.11.2012, 01:13
    Οι συμμετοχές είναι ήδη 151, μέσα στις οποίες θα βρούμε και κάποια γνωστά ονόματα :)
    SakisKouroupos
    26.11.2012, 19:14
    Μπορω να ρωτήσω αν το λάβατε?
    jorge
    08.12.2012, 12:14

    Μόλις μία εβδομάδα έμεινε για όσους δεν εχουν στείλει ακόμα τα τραγούδια τους.

    Το επόμενο Σάββατο κλείνουν οι συμμετοχές.

    Καλά "τελειώματα" και καλή έμπνευση σε όσους δουλεύουν ακόμα το τραγούδι τους!


    jorge
    13.12.2012, 12:12

    Σχεδόν 48 ώρες έμειναν για να στείλετε το τραγούδι σας. Τα τραγούδια είναι ως τωρα 247 και απ' οτι φαίνεται θα ξεπεράσουν αυτά του προηγούμενου διαγωνισμού (250), άρα πάμε για νέο ρεκόρ συμμετοχών!

    Η υποβολή θα ολοκληρωθεί αργά το βράδυ του Σαββάτου.


    mpjxprt
    14.12.2012, 10:33

    ... μήπως ... λέω μήήήπως η υποβολή να ολοκληρωθεί αργά το βράδυ της Δευτέρας ; {#emotions_dlg.whistling}

     ... έ καλοί μου συντονισταί / διαχειρισταί ; {#emotions_dlg.inlove}

    /Πέτροc Cool


    -----------------

    ... έχεις χαλάσει τη φωνή σου τραγουδώντας ...για όλα τα σύννεφα που τα ’λεγες τραγούδια της ψυχής ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 14-12-2012 10:33 ]