ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.842 μέλη

    Αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω με το τραγούδι/φωνητική?

    AggelikiLoel
    07.10.2012, 02:40

    Γεια χαρά,είμαι 19 ετών και ασχολούμε με το θέατρο,πηγαίνω δηλαδήσε ανάλογη σχολή,οχι τίποτα το ιδιαιτερο.

    Απο μικρή τραγούδαγα,αλλα πάντα είχα την άποψη οτι δεν εχω αξιόλογη φωνή.Εκανα και 2 χρόνια κλασσική κιθάρα μαζι με τις ανάλογες θεωρίες τις οποίες θυμαμαι αμυδρά.Έχω εναν χρόνο τώρα που ανακάλυψα οτι το τραγούδι με γεμίζει οσο τίποτα αλλο,με εκφράζει περισσοτερο ας πουμε σε συκριση με το θέατρο.Ανακαλυψα οτι γραφω στίχους σοβαρους και μπορω να τους συνθεσω και ειναι κατι για το οποιο εχω μεγαλη αυτοπεποιθηση,γεγονος περιεργο για μενα.

    Στην σχολη που είχαμε ως μαθημα μουσικη(τραγουδι) ο καθηγητης μου ελεγε οτι τραγουδαω πολυ σωστα ομως στις τελικες εξετάσεις λογω αγχους ειχε κλεισει η φωνη μου τελειως.

    Με ενδιαφέρει περισσοτερο το παραδοσιακο καθως και εντεχνο

    Ψάχνοντας απο δω και απο κει έμαθα δυο τρεις ασκησεις οι οποιες με βοηθησαν να δυναμωσω την φωνη μου τονικα,και να μπορω ιδιαιτερα δυνατα να ειμαι πολυ σωστη.

    Γενικοτερα κατεχω ενος επιπεδου "μουσικοτητα",εχω αυτι οπως λεμε και καταλαβαινω οτι ειμαι σωστη,το προβλημα μου ειναι οτι ειδικα χαμηλα,δεν εχω πολυ καθαρη φωνη.φυσικα γνωριζω οτι πρεπει να κανω μαθηματα εαν ενδιαφερομαι περισσοτερο,το θεμα ειναι να το ακολουθησω η να μην το προσπαθησω?

    και ναι ειναι κατι που με τρεφει ψυχικα και θελω μαλλον να το κανω,αλλα μπορω να "καθαρισω" την φωνη μου,και ειναι αξιολογη για να το κανω? αα επισης ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ,τι περιεργο,κατι θα κανω για αυτο.


    VOICETEACHER
    08.10.2012, 11:48
    Νομιζω αφου το αγαπαs αξιζει.Βρεs μια καλη δασκαλα η δασκαλο φωνητικηs και ξεκινα.