ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη
    trelojohn
    14.10.2012, 20:53

    Λοιπον.Είμαι αυτοδίδακτος στη κιθάρα(παίζω και άλλα όργανα οπότε ήταν εύκολο για μένα) και θέλω να μάθω την λεγόμενη τεχνική slap...Είδα κάποια βίντεο στο youtube αλλα έχω πολλές απορίες που δεν μπορώ να καταλάβω...Το μόνο πουκατάφερα είναι να κοπανάω τις χορδέ...HELPPPPPP MEEEE!


    Seehorse
    14.10.2012, 21:06
    Εννοεις slap στην κιθαρα ? Το προσπαθησα κι'εγω να σου πω (κι'εγω αυτοδιδακτος αλλα..τεμπελης χαχα) αλλα ειναι πολυ λεπτες οι χορδες για να παραχθει ο χαραχτηριστικος slap ηχος στην κιθαρα. Θελει αισθηση του ρυθμου και να μη κοπανας πολυ τις χορδες (στο μπασο) και φυσικα εξασκηση...και οπως με ολα αρχιζεις απο απλα πραγματα και οταν τα εμπεδωσεις προχωρας στα πιο συνθετα
    trelojohn
    14.10.2012, 21:20
    το θέμα είναι πως στο youtube δεν κατάλαβα καν πως να χτυπώ τις χορδές...και όταν λες απλά πράγματα τι ενοείς;αυτοί οι "δάσκαλοι" είναι να σου δείξουν κάτι και σου βγάζουν την πίστη...ποιο πολύ μου φαίνεται θέλουν να μας δείξουν το πόσο καλά παίζουν :D
    Seehorse
    15.10.2012, 15:58
    Χαχα ακριβως φιλε...απλα σε πορωνουν για να αγορασεις τα DVD τους μετα ! Χτυπας τις χορδες απαλα στην αρχη, αρχισε με τη πανω τη Μι. Χτυπα με το πλαι του τεντωμενου αντιχειρα πολυ-πολυ απαλα. Μπορει να μην ακουστει τιποτα στην αρχη. Χτυπα λιγο πιο δυνατα, υστερα λιγο πιο δυνατα. Ελπιζω να εχεις μπασο γιατι οπως σου ειπα στην κιθαρα απλα δεν γινεται η παρα πολυ δυσκολα... στο μπασο ειναι σχετικα απλη υποθεση να πιασεις το νοημα πως να "φερεσαι" στη χορδη για να παραγει το slap ηχο, βαρας προς τα ταστα την πιο χαμηλη (μπασα) χορδη με τον αντιχειρα και γρηγορα με το δεικτη η το μεσο, οποιο σε βολευει τραβας προς τα πανω (μακρια απο τα ταστα) την πιο πριμα χορδη συνηθως την οκταβα πχ αν παιζεις Λα στη Μι χορδη θα παιξεις μετα το Λα στην Ρε χορδη τραβωντας τη χορδη και αφηνοντας τη να σκασει πανω στα ταστα. Κανε αυτο πολυ αργα σαν πρωτη ασκηση. Αν πας να κανεις αυτα που δειχνουν οι "γκουρου" του you tube παει, επηξες...υστερα απο κανα-δυο μερες που θα κανεις το ιδιο (βαρετο ξερω..) πραμα, παιχτο πιο γρηγορα. Μετα πιασε κι'αλλες νοτες, μετεφερε το μοτιβο αλλου στα ταστα. Μολις πιασεις το νοημα μετα κανε κατι πιο δυσκολο. Καλα ειναι τα βιντεο του Flea απο τους Red Hot Chilli Peppers. Ελπιζω να βοηθησα καπως, γενικα κανε την πλακα σου φχαριστησου το και ασε τους γκουρου, την πραματεια τους πουλανε...
    trelojohn
    15.10.2012, 16:10
    ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου,είναι πολύτιμη.
    Seehorse
    16.10.2012, 13:43
    Live fast, play fast, enjoy Life ! :)