ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.842 μέλη

    Ο Πέτρος Γαϊτάνος υποστηρικτής της Χρυσής Αυγής

    vaskos12
    16.10.2012, 23:11

    Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι του αρέσει ο τσαμπουκάς της και ότι πολλές φορές θα ήθελε να κάνει αυτό που κάνει η Χρυσή Αυγή. Αναφέρει ότι θα ήθελε να σπάσει τα cd που πουλάνε οι μαύροι πάνω στα κεφάλια τους (λες και αυτοί βρίσκονται πίσω από το εμπόριο πειρατικών cd...προσωπικά έχω πολύ καιρό να δω μαύρους να πουλάνε cd αφού όποιος θέλει τα κατεβάζει παράνομα από το internet...τελοσπάντων). Επίσης αναφέρει ότι η Χρυσή Αυγή ΣΩΣΤΑ πράττει...και ότι του ΑΡΕΣΕΙ αυτό που κάνει η ΧΑ...τα συμπεράσματα δικά σας.


    noizreduction
    16.10.2012, 23:29

    Ενταξει, στην Ελλαδα ολοι εχουν μια αποψη! Αυτο δε σημαινει πως τους κανει σπουδαιους ή πιο "μαγκες" απο τους υπολοιπους! Και ο Φιλιππιδης ειπε πως απο ολα τα κομματα, μονο η Χρυση Αυγη ειναι συνεπεστατη στο προγραμμα της, αλλα δεν τον ειδα να βγαινει για να μιλησει για την Τεχνη και τη φιμωση της!


    Εξαλλου...στην Ελλαδα, ο,τι δηλωσεις εισαι...Smile


    sillia
    16.10.2012, 23:32

    Ε.... ας πει κάτι κι αυτός !!!Ξεχασμένος ήταν και το Πάσχα είναι μακρυά ακόμα !!!!!!!!!!


    guevara
    16.10.2012, 23:40

    Ο Γαιτανος υποστηριζει τη Χρυση Αυγη;;;;;;;;;;; Τρεμε κακομοιρε Σαντιγκάι.................


    freak
    16.10.2012, 23:50

    Τα εχω πει απο παλια για τον Γαιτανο και τον Φιλλιπιδη (και για αλλους) αλλα οταν το ειχα κανει ειχαν πεσει να με φανε, απο την μια κατι ελληναραδες και κατι θρησκοληπτοι συντηρητικουρες, και απο την αλλη κατι αλλοι τυποι με "καλλιτεχνικες" ανησυχιες λες και ο Φιλλιπιδης ειναι καλλιτεχνης (μη ξερασω).

    Λουστητε τους τωρα.


    mary_omikron
    17.10.2012, 06:07

    Μακριά πέφτει το Πάσχα (ρησπέκτ Σίλλια {#emotions_dlg.biggrin}) άλλο είδος μουσικής δεν μας έκατσε, εε  κάπως πρέπει να βγούμε στο προσκήνιο γιατί ξεχαστήκαμε. Η ΧΑ βολεύει μια χαρά γιατί "πουλάει",  ας κάνουμε μια προκλητική δηλωσούλα σαν καλοί έλληνες κι αν πάνω στην αγανάκτισή μας για διαφυγόντα κέρδη  σπάσουμε και μερικά σιντί σε μελαχροινά κεφάλια ντοντ γουόρη λέμε τρείς φορές το "σήμερον κρεμάται επί ξύλου" κι η συγχώρεση στο τσεπάκι.

    Εντάξει, η Πυθία απ΄τις δάφνες κι ο Γαϊτάνος απ΄το λιβάνι.....


    freak
    17.10.2012, 10:27

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 17-10-2012 στις 06:07 έγραψε...

    Η ΧΑ βολεύει μια χαρά γιατί "πουλάει",  ας κάνουμε μια προκλητική δηλωσούλα σαν καλοί έλληνες κι αν πάνω στην αγανάκτισή μας για διαφυγόντα κέρδη  σπάσουμε και μερικά σιντί σε μελαχροινά κεφάλια ντοντ γουόρη λέμε τρείς φορές το "σήμερον κρεμάται επί ξύλου" κι η συγχώρεση στο τσεπάκι.

    Εντάξει, η Πυθία απ΄τις δάφνες κι ο Γαϊτάνος απ΄το λιβάνι.....

    Ακριβως.


    jorge
    17.10.2012, 10:37
    Στο μυαλό του Γαΐτάνου και των υποστηρικτών της ΧΑ υπάρχει μια ανεξήγητη (για μένα) συλλογιστική. Λέει οτι "προτιμώ αυτά που κάνει η ΧΑ, παρά την ψευτοευγένεια των πολιτικών".

    Αυτό θα είχε νόημα, αν η υποστήριξη στη ΧΑ έκανε κακό στους πολιτικούς. Άρα υποστηρίζω τη ΧΑ για να διαλύσει αυτό που απεχθάνομαι, τους πολιτικούς και τα κανάλια. Όμως η ΧΑ δεν τα βάζει ούτε με τους πολιτικούς, ούτε με τα κανάλια. Άρα υποστηρίζοντας τη ΧΑ, εξακολουθείς να έχεις και το κατεστημένο που μισείς, αλλά ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην κοινωνία.
    Konstantinosoa
    17.10.2012, 10:59

    Δημοκρατία είναι ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει αυτό που θέλει.

    Σε ένα πόλεμο σε μια δικτατορία δεν πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι αλλά κάνεις ουσιαστικά αντάρτικο. Η διαφορά εδώ είναι πως το αντάρτικο το έχουν κηρύξει οι Χρυσαυγίτες και ομάδες Αναρχικών ή κουκουλοφόρων....

    Λυπάμαι αλλά είναι συνεπέστατοι σε αυτό που υποσχέθηκαν: Η μία επερώτηση στη Βουλή κατατίθεται μετά την άλλη, και είχαν προαναγγείλει ότι θα τους βρούμε μπροστά τους. Αυτό γίνεται...

    Δεν ξέρω πόσο έχει αλλοιωθεί ο Έλληνας, ωστόσο πολλοί ευχαριστήθηκαν τα χαστούκια του Κασιδιάρη. Το άκουγες συχνά στο δρόμο. Εκεί καταντήσαμε... Ίσως γιατί ο Έλληνας δεν γουστάρει και την Κανέλη και τις βουλευτίνες που αλλάζουν κόμμα σαν το εσώρουχό τους.

    Δεν ξέρω για τον Φιλιππίδη, αλλά και ο Μπέζος είχε πει , υποψήφιος Επικρατείας με τη ΔΗΜΑΡ νομίζω, ότι "το μόνο κόμμα που είναι συνεπές και κάνει αυτά που είπε είναι η Χρυσή Αυγή. Και ο κόσμος θέλει να δει συνέπεια απο ένα κόμμα".

    Δεν καλούνται πουθενά και αυτό είναι παράνομο και εξίσου φασιστικό, κανείς όμως δεν το κάνει post, είναι φασίστες αλλά όχι απαραίτητα περισσότερο απο αυτούς που μας κυβερνούν ή απο αριστερούς που στηρίζουν καθεστώτα όπως του Στάλιν, του Κεμάλ Ατατούρκ, τον Μάο, της Βορείου Κορέας και του Τσάβες.

    Μόνο που εκεί κάνουμε γαργάρα και αφήνουμε άτομα σαν την Ρεπούση, τον Μπίστη, τον Ανδρουλακη και τον Τατσόπουλο να αλωνίζουν βλασφημώντας. Και φυσικά σαν τον γελοίο τον Παναγιώταρο.

    Σε δύο πράγματα όμως οφείλω να συμφωνήσω με την Παπαρήγα:

    Πρώτον ότι μόνο με λαϊκή εξέγερση έχει πιθανότητες ο τόπος να αποτάξει την τρόικα απο πάνω του. Καμία εκλογή δεν έχει τύχη, υπο τις παρούσες συνθήκες. Με τα ΜΜΕ να έχουν παραδοθεί στην Άσι, την Σιλά και τον Σουλεϊμάν. Και φυσικά στη μίζα...

    Και δεύτερον η συμμετοχή αριστερού κόμματος το μόνο που προσέδωσε είναι το άλλοθι της στήριξης. Άσε που με κάτι τέτοια καταλαβαίνεις πόσο αριστερός είναι κάποιος.

    Και φυσικά για να κλείσω το θέμα, όταν κάποιος εκφράσει μια άποψη που δεν μας αρέσει, τότε αρχίζουμε και τον απαξιώνουμε καλλιτεχνικά.  Δεν το βρίσκω και πολύ έντιμο. 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Konstantinosoa στις 17-10-2012 11:02 ]


    jorge
    17.10.2012, 11:39
    Επειδή το θέμα μας είναι η δήλωση του Γαΐτάνου, αν μπορείς συνέδεσε τα παραπάνω με τις δηλώσεις του.

    Και για να βοηθήσω, κάνω ερώτηση: Αφού το πρόβλημα - κατά Γαΐτάνο - είναι τα ΜΜΕ (η Σιλά, η Άσι κλπ που αναφέρεις) γιατί η ΧΑ δεν πάει και μια βόλτα από το MEGA να απειλήσει τον Πρετεντέρη; Δεν το κάνει. Διότι δεν την ενδιαφέρει να συγκρουστεί με το σύστημα, αλλά να στρέψει ΑΛΛΟΥ την προσοχή του κόσμου και όχι στο ίδιο το σύστημα.
    jorge
    17.10.2012, 11:52

    Gaetanotron: Νέο συγκρότημα από Π. Γαϊτάνο και Καιάδα

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.moyfanet&id=19090


    Konstantinosoa
    17.10.2012, 12:16

    Θα μου ήταν πολύ εύκολο να σου απαντήσω πως ο μεν Πρεντετέρης δεν κάλεσε ποτέ κανέναν τους εκεί, γιατί ο Βολταίρος είναι μόνο για το θεαθήναι, ενώ ο Κασιδιάρης  υπήρξε μάλλον ο μόνος On camera που είπε στον Καψή που εξαναγκάστηκε λόγω ΕΣΡ να τον καλέσει, ότι είναι υπάλληλος του Μπόμπολα...

    Ωστόσο δεν έχω σκοπό να υποστηρίξω δύο βουβάλια που μαλώνουν μεταξύ τους γιατί ως βάτραχος θα την πληρώσω...


    mary_omikron
    17.10.2012, 12:46

    Ηθελε -λέει- να δέρνει τους μαύρους με τα σιντί, επειδή όμως είναι καλό παιδί και δεν κάνει τέτοια, χαίρεται που το κάνει η Χρυσή Αυγή !!!!

    Το λες και ορισμό της "απ΄ευθείας ανάθεσης"  


    jorge
    17.10.2012, 13:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 17-10-2012 στις 12:16 έγραψε...

    Θα μου ήταν πολύ εύκολο να σου απαντήσω πως ο μεν Πρεντετέρης δεν κάλεσε ποτέ κανέναν τους εκεί

    Δεν ρώτησα αν καλέστηκαν. Ρώτησα γιατί δεν πάει ο "στρατός" τους κατά MEGA μεριά, να διαμαρτυρηθεί όπως διαμαρτύρεται κατά των μεταναστών. Διότι ο μεν έχει ανάγκη τον δε. Αυτή είναι η απάντηση. Η ΧΑ έχει ανάγκη το MEGA για να προβάλει τα "έργα της". Το οποίο MEGA κατα τ' άλλα υβρίζει, τα μάτια του κόσμου βεβαίως βεβαίως.

    Παράθεση:
    ενώ ο Κασιδιάρης  υπήρξε μάλλον ο μόνος On camera που είπε στον Καψή που εξαναγκάστηκε λόγω ΕΣΡ να τον καλέσει, ότι είναι υπάλληλος του Μπόμπολα...

    Και του "έκανε τη μούρη κρέας".

    Παράθεση:

    Ωστόσο δεν έχω σκοπό να υποστηρίξω δύο βουβάλια που μαλώνουν μεταξύ τους γιατί ως βάτραχος θα την πληρώσω...

    Φίλε Κωνσταντίνε, αν μπορέσεις ποτέ να απαντήσεις στο ερώτημά μου, όχι απαραίτητα δημόσια, νομίζω θα καταλάβεις την μεγάλη παγίδα, με το label ΧΑ, που έχουν πετάξει στο λαό.


    noizreduction
    17.10.2012, 13:43

    Νομιζω πως η καταλληλη απαντηση για τον κ.Γαϊτανο και οποιοδηποτε αλλο "Χριστιανο" που επικροτει τις αποψεις της βιας και του ρατσισμου, ειναι του μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλου.


    "

    Για προσβολή και εξευτελισμό του Χριστού κάνει λόγο ο μητροπολίτης, τονίζοντας ότι η Χρυσή Αυγή δεν είναι πολιτική παράταξη αλλά αντιχριστιανική οργάνωση

    Η ταύτιση της Χρυσής Αυγής με τους χριστιανούς είναι επικίνδυνη, αναφέρει στο «Εθνος» ο μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος, που με δημόσια παρέμβασή του στην εκκλησιαστικού περιεχομένου σελίδα romfea.gr έκανε αίσθηση, αφού εξαπέλυσε επίθεση κατά της Χρυσής Αυγής.

    Ο μητροπολίτης είναι ο πρώτος από τους ιεράρχες της Εκκλησίας που λέει ανοιχτά ότι «η Χρυσή Αυγή διώκει, προσβάλλει και εξευτελίζει καθημερινά τον Χριστό και το πράττει στα πρόσωπα των προσφύγων, των μεταναστών ακόμα και των παιδιών».

    Οπως είπε ο κ. Παύλος, η δράση της Χρυσής Αυγής δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη και γι' αυτόν τον λόγο θεώρησε ότι ήταν θέμα ευθύνης να τοποθετηθεί δημοσίως. Μας επισήμανε ακόμη ότι η Χρυσή Αυγή δεν είναι πολιτική παράταξη, αλλά μια αντιχριστιανική οργάνωση.

    Με τη συγκεκριμένη ενέργειά του, δημοσιοποιώντας τις απόψεις του, όπως ανέφερε, θέλησε παράλληλα να διαφοροποιηθεί από εκείνους τους μητροπολίτες που είτε καλύπτουν είτε «χαϊδεύουν» τη Χρυσή Αυγή.

    Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα του μητροπολίτη Πειραιώς κ. Σεραφείμ, ο οποίος συνοδευόμενος από βουλευτές της Χρυσής Αυγής πήγε στο αστυνομικό τμήμα Ομονοίας για να καταθέσει μήνυση εναντίον των συντελεστών του «Corpus Christi».

    «Κάθε εναγκαλισμός και χάιδεμα χριστιανού ή πολύ περισσότερο ιερωμένου προς τη Χρυσή Αυγή δείχνει μπέρδεμα φρικτό και ακύρωση της πίστης», αναφέρει στο κείμενό του.

    Ο κ. Παύλος θέτει κρίσιμα ερωτήματα για το κυνηγητό των μεταναστών από τη Χρυσή Αυγή από θεολογικής πλευράς. «Ξεχάσατε αγαπητοί μου χριστιανοί τον λόγο του Χριστού... Δεν είναι ο άνθρωπος εικόνα του Χριστού όποιος και εάν είναι; Δεν είναι ένας μετανάστης, ένας πρόσφυγας, ελάχιστος αδελφός του Χριστού; Δεν είναι ο "πλησίον" της Παραβολής του Καλού Σαμαρείτη; Σύμφωνα λοιπόν με τη χρυσαυγίτικη αντίληψη θα έπρεπε ο Σαμαρείτης βλέποντας τον πληγωμένο Ιουδαίο να τον πετάξει στα σκουπίδια, τότε θα ήταν "καλός". Είναι άλλο το θέμα των προσφύγων και των προβλημάτων που μια ανίκανη πολιτική ηγεσία άφησε να δημιουργηθούν και άλλο η απόλυτη αξία του ανθρώπινου προσώπου».

    Στο ίδιο κείμενο ο κ. Παύλος στρέφεται και κατά των συντελεστών του έργου «Corpus Christi», αναφέροντας ότι «η χυδαιότητα και η αισχρότητα ούτε τέχνη είναι ούτε πολιτισμός».

    • Αίσθηση προκαλεί το κείμενο του μητροπολίτη Παύλου στην ιστοσελίδα romfea.gr"

     


    ilio
    17.10.2012, 14:42

    Διάβασα αυτό το πρωί:

    http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/news-voices/%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-%C2%AB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%B9%CE%BC%CF%80%C2%BB-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CF%89%CF%86-%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%82

    Πείτε μου τώρα για ποιον λόγο γίνονται όλα αυτά και για ποιον λόγο βγαίνουν άνθρωποι σαν τον Πέτρο Γαϊτάνο και λένε τέτοια πράγματα;Μετά μας φταίει η χώρα,ο λαός,οι άλλοι ... Πάντα μας φταίνε οι άλλοι και ποτέ ο εαυτός μας.Αντί να κάτσουμε να ψάξουμε το μέσα μας "βαράμε" τον απέναντι ... όποιος και αν είναι ... Χωρίς ποτέ να κάτσουμε να σκεφτούμε ... Ποιος είναι ο απέναντι; Σε λίγο θα είσαι εσύ ή εγώ ...


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 17-10-2012 14:45 ]


    Hastaroth
    17.10.2012, 15:26

    Παράθεση:

    Το μέλος aima-timh στις 17-10-2012 στις 13:50 έγραψε...

    Τελικά δεν τους πιάνεις πουθενά αυτούς του οπαδούς του Τζήμερου!

    Συγγνώμη,αλλά ο Τζήμερος πού κολλάει στο όλο θέμα;

    ΥΓ.Να υποθέσω ώς εκ τού nickname σου.πως είσαι χρυσαυγίτης;


    mary_omikron
    17.10.2012, 15:39

    Ανατριχιαστικό Ερατώ, πέραν του γεγονότος και η τελευταία παράγραφος με την παράκληση στην Guardian!!! Θυμίζει επταετία {#emotions_dlg.sad}

    ΥΓ. Αλβέρτο να μην υποθέσεις. Να είσαι βέβαιος οτι πρόκειται για τον ίδιο γνωστό που τρολλάρει σ΄όλα τα θέματα.


    ilio
    17.10.2012, 16:00

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 17-10-2012 στις 15:39 έγραψε...

    Ανατριχιαστικό Ερατώ, πέραν του γεγονότος και η τελευταία παράγραφος με την παράκληση στην Guardian!!! Θυμίζει επταετία {#emotions_dlg.sad}

    Όλα αυτά εμένα μου θυμίζουν πως ζούμε το ίδιο έργο σε επανάληψη ... Αυτή η χώρα μοιάζει λες και κάνει βήματα επιτόπου στην ιστορία της ... Από το 1830 και μετά ... Μια επανάληψη ... Πραγματικά είναι λυπηρό και για να το συνδέσω με το θέμα που είναι ο Γαϊτάνος,αυτές οι δηλώσεις που έκανε με λύπησαν εξίσου  και αποδεικνύουν τελικά γιατί δεν είναι καλλιτέχνης,κατά την γνώμη μου πάντα, ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

    Γιατί καλλιτέχνης για μένα είναι εκείνος που σέβεται την διαφορετικότητα του άλλου,που ανατρέπει τις παρούσες φόρμες ή τις εξελίσσει προς κάτι καλύτερο,που παραμένει ευαίσθητος στην ψυχή,που αγαπάει την ζωή και που δίνει ζωή,που δημιουργεί ομορφιά και αρμονία γύρω του.


    Konstantinosoa
    17.10.2012, 16:22

    Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφί τον μύθο ακούσεις.

    Το ότι το κατήγγειλαν δεν μου λέει τίποτε. Μπορεί να είναι και συκοφαντία.

    Εάν όμως είναι αλήθεια, οφείλει το λιγότερο να παραιτηθεί ο Υπουργός Δικαιοσύνης.

    Θα θέσω όμως και πάλι το ερώτημα: Γιατί την πέφτουμε άμεσα σε τέτοιες δηλώσεις, αλλά όταν στηρίζεται ο Στάλιν, ο δικτάτορας της Βορείου Κορέας. ο Τσάβες ή ο Μάο και ο Ατατούρκ, εκεί τα post απλά δεν υπάρχουν;

    Ο Φασισμός δεν έχει ρεύμα, αριστερό ή δεξιό.