ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Αγαπημένα τραγούδια από το Μάνο Λοίζο.

    guevara
    22.10.2012, 17:42

    Σαν σήμερα γεννήθηκε ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες συνθέτες. Ίσως ο πιο τρυφερός από όλους...Με όποιο είδος μουσικής κι αν καταπιάστηκε έφτιαξε αριστουργήματα......έφυγε νωρίς αφήνοντας πίσω ένα σπουδαίο σε ποιότητα έργο...

    Σκέφτηκα, λοιπόν , για να τιμήσουμε τη μνήμη του να αναφέρουμε και το αγαπήμενο μας τραγούδι απο το μεγάλο μας Μάνο Λοίζο...

    Αρχίζω εγώ λοιπόν...(να ξεκαθαρίσω πως είναι ο αγαπημένος μου γι'αυτό δε θα γράψω μόνο ένα τραγούδι παιδιά..συγγνώμη! 

    1) ο αρχηγός (από τη δεύτερη εκτέλεση, αυτή της Χαρούλας)

    2) όταν βλέπεται να κλαίω

    3) ο μέρμηγκας

    4) Τσε

    5) Σεβάχ

    6) κι αν είμαι ροκ

    7) αχ τα ματια σου

    8) σ'ακολουθώ

    ...κι ακολουθεί ένας ολόκληρος κατάλογος αν συνεχίσω....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-10-2012 18:21 ]


    mary_omikron
    22.10.2012, 18:21

    Αντρέα το θέμα μετετράπη σε "αγαπημένα τραγούδια" γιατί όποιος μπει στη δοκιμασία να επιλέξει σίγουρα θα παραθέσει ολόκληρο κατάλογο κι όχι μόνο ένα. Πως θα ήταν δυνατόν άλλωστε να τ΄αφήσει απ΄έξω!!! {#emotions_dlg.biggrin} Ετσι μας δίνεται η δυνατότητα να επανερχόμαστε στο θέμα ποστάροντας ό,τι επί πλέον θυμηθούμε.

    Ξεκινώ χωρίς επιλογή  με δύο τραγούδια σε πρώτες εκτελέσεις (είμαι φαν) και έπεται συνέχεια

    Τζαμάικα - Εκτέλεση Γιάννης Καλατζής

      

    Εχω ένα καφενέ - Εκτέλεση Γιώργος Νταλάρας 1971


    AlfaWolf
    22.10.2012, 19:09

    Όντως,.... ποιο να πείς και ποιό να αφήσεις ??

    η Μαίρη με την δεύτερη επιλογή τις (καφενέ) αγαπημένο πολύ... μου εφερε στο μυαλο το ''Πάνε να πείς'' που το εχω στα τοπ 5 αγαπημένα μου γενικώς. Το ''Πανε να πείς'' ειναι κι αυτό ενα τραγουδι στον ιδιο λαικό δρομο που παιζεται και ο ''καφενές'' και μικρός θυμαμαι την μάνα μου να το σιγο τραγουδα καθως μάνταρε καλτσες (τωρα σιγα μην τις μανταρουν με το κιλό τα αγοραζουν τα καλτσον :p )

    Μάναααααα 

    αφιερωμένο !!!


    guevara
    22.10.2012, 21:10

    Μαίρη πολύ καλά έκανες και τροποποίησες τον τίτλο...έτσι κι αλλιώς -όπως έιδες- κι εγώ δεν μπορούσα να αναφερθώ μόνο σε ένα τραγούδι.....


    kwstasagas
    23.10.2012, 01:40

    ΟΛΑ όσα έγραψε ο Μάνος Λοϊζος είναι πολύ αγαπημένα μου τραγούδια !!! ΟΛΑ μού έχουν προσφέρει πολύ όμορφα πράγματα !!! Από ΟΛΑ κάτι πήρα [από τα περισσότερα πολλά, από άλλα λιγότερα] ....

    Όμως ... το πιο αγαπημένο απ' όλα είναι "Το μήνυμα", από το δίσκο "Θαλασσογραφίες" με τη φωνή της Μαρίζας Κωχ !!!


    Link

    ">

     


    CHE
    23.10.2012, 06:59

    Θα συμφωνήσω με τον Κώστα Άγα. Ο Μάνος Λοΐζος έχει γράψει πραγματικά αριστουργήματα, θα έλεγα μάλιστα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τραγουδιών του ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία.
    Ξεχώρισα το "Ακορντεόν" για τους πάντα επίκαιρους στίχους του και για τη μουσική και την ερμηνεία του Λοΐζου.

    Όμως δεν θα μπορούσα να μην διαλέξω και τη "Γοργόνα", τον "Κουταλιανό", "Η Δουλειά Κάνει τους Άντρες", "Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος" και πολλά άλλα.
    Τι κρίμα που έφυγε τόσο νέος...


    costaspanag
    23.10.2012, 14:59
    Η τελευταία φράση-σύνθημα του τραγουδιού "τ'ακορντεόν" έγινε επίκαιρη στις μέρες μας. Δεν πρέπει να την ξεχνάμε!