ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Λίγη γκρίνια τώρα που τέλειωσε η WΟΜΕΧ και έχω στερητικά..

    hp
    22.10.2012, 17:57


    Χμ...

    Δεν είναι οτι είχα μια κάποια εντύπωση για τη πόλη που ζω και τους κατοίκους της,

    είτε μόνιμους είτε φοιτητές, που η WOMEX την ανέτρεψε ή με έκανε να αναθεωρήσω.

    Τα έχω ξαναπεράσει αυτά παλιότερα σε αποτυχημένα λαϊβάκια που οργάνωνε απέλπιδα

    γνωστός επιχειρηματίας της σκηνής (της πιο ανοικτόμυαλης απο όλες) της Θεσ/νίκης.

    Είναι που ντρέπομαι κάθε φορά που βρίσκομαι σε τόσο δύσκολη θέση να συζητώ με

    μουσικόφιλους άλλων χωρών και πρέπει να εξηγήσω οτί εδω μόνο οτι διαφημίζεται

    τραβάει κόσμο, οτι η πλειοψηφία των κατοίκων είναι σκυλάδες, οι εναλακτικοί --σόρυ κιόλας-- είναι πιο πρόβατα

    απο αυτούς (βλέπε δημοτικότητα Μάλαμα, Θ.Παπακωνσταντίνου, Αγγελάκα), οτι απο ροκάδες , μεταλάδες

    χιπ χοπάδες και μαρλεομανουτσάδες καλα πάμε αλλα οι Watcha clan πχ δε γεμίζουν ούτε τουαλέτα, οι babazoula

    πχ δεν ήρθαν και μάλλον δε θα έρθουν για τους παραπάνω λόγους  ποτέ.

    H πλάκα είναι οτι οι Μάλαμες Θανάσηδες Γιάννηδες και λοιποί

    όντως έχουν ανοικτά μυαλά και πλήθος ακουσμάτων-ίσως αυτό τους κάνει  και τόσο σπουδαίους μουσικούς

    και ξεχωρίζουν τόσο απο τους τεχνικά άρτιους μεν και με διαολεμένα καλοό αυτί και τεχνική αλλά βαρετούς και

    άνοστους εκατοντάδες κοβερατζίδες τους σε μπαράκια, κάμπινγκ και παραλίες.


    Αυτά για το οτι είδα ελάχιστους έλληνες να βόλτάρουν στα λαιβάκια του γόμεξ. {#emotions_dlg.confused1}


    Αλλα με τρέλαναν και κάποιοι απο αυτούς τους λίγους εκ των οποίων κάποιοι είναι φίλοι, κάποιοι απλώς γνωστοί

    και δυστυχώς κάποιοι είναι σύντροφοι μουσικοί (παίζουμε πολλές ώρες μαζί) οι οποίοι αντί να προτιμήσουν Ινδούς,Ρώσους,

    Σενεγαλέζους,Ιρανούς, Βραζιλιάνος, Ουκρανούς και μπλαμπλαμπλα μουσικούς τρέχανε στους καφε αμαν, Μαυροειδή, και Μπάμπη

    οι οποίοι είναι λατρεμένοι και τέλειοι το τονίζω αλλά παίξαν εδώ για να τους ακούσουν οι εκατοντάδες των ξένων μουσικών,

     των μάνατζερ, παραγωγών , ατζέντηδων, ιδιοκτητών κλαμπ, φεστιβαλατζήων και λοιπών που μας έκαναν τη τιμή και ήρθαν στη ΣΥΝΤΙΡΙΤΙΚΗ

    και κολλημένη και ερωτική μας πόλη που ξυρίζει τα πόδια της και όχι για μας ''τα ψαγμένα τυπάκια'' που τους ξέρουμε

    και αναφερόμασται σε αυτόυς στις παρέες μας με τα μικρά τους λες κι είναι φίλοι απο παλιά.






     
    Με τρελαίνει που ενώ έχεις τη δυνατότητα να ζήσεις το κόσμο της μουσικής πλήρως, με δίψα και πάθος , περιέργεια {#emotions_dlg.happycrazy}

    τρέλα και ζέση εσυ ξανακούς τα ίδια ξαναπάς σε συναυλιες που έχεις δει και θα ξαναδείς και ενω σε διπλανά περίπτερα παίζουν

    μουσική απο Ζιμπάμπουε απο Ιταλία κτλ. εσυ έκατσες στο Μπάμπη τον Παπαδόπουλο -Που τα σπάει δε διαφωνώ- τον οποίο μπορείς να δεις
     
    πιθανότατα τον ίδιο μήνα σε καφέ-μπαρ της γειτονιάς σε φιλική ατμόσφαιρα κλίκας όπως -πρέπει δηλαδή για το συγκεκριμένο πρότζεκτ-

    που ετοιμάσαν .

    Είμαι σίγουρος δε οτι αν διασκευάσει ο τάδε Ημι-Ψαγμένος αστέρας που ακούμε με τόση αγάπη πίνοντας τον κράσο μας τα βραδάκια

    μια απτις μπαντάρες που μας ήρθαν και δε πρόκειτε να το ξανακάνουν -γιατι πόσο μεσα πια να μπει αυτός ο Στςεφανίδης-

    και να φέρνει μουσικούς για ''πριβέ'' λαιβάκια  τότε θα περνάω απ΄το μπιτ μπαζαρ και θα ακούω δίσκους τους να παίζουν

    υπό τους ήχους ποτηρίων που τσουγκρίζουν.{#emotions_dlg.beer}

    ΟΟΟΟΟΟυυυυυυυυυυυυφφφφ............

    Κατα τα άλλα πήγε κανείς απο δω?

    θελει κανείς να μοιραστεί εντυπώσεις ?

    Εγω κατάφερα και πήρα διαπίστευση και τώρα είμαι τίγκα στο πρόμο( πάνω απο 70 σιντις)

    Χαρίζω ευχαρίστως σε όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται πολλά απο αυτά γιατι

    ή τα΄χω διπλά ή είναι πράματα που δε θα ακούσω ...(κυρίως αυτά που που φλερτάρουν με ΠΟΠ)


    AR-ON
    22.10.2012, 18:21

    Δώσε εντυπώσεις αδερφέ! {#emotions_dlg.yes}

    Θα σου συνιστούσα επίσης να τα γράψεις και να στείλεις άρθρο στο e-περιοδικό (μαζί με την κριτική σου άποψη για ό,τι είδες) :)


    mary_omikron
    22.10.2012, 18:30
    Κάνε αυτό που προτείνει ο Χάρης, "χτένισε" το λίγο, πρόσθεσε εντυπώσεις και στείλε το στο περιοδικό. Εχει πολύ ενδιαφέρον!!!!
    hp
    22.10.2012, 19:00

    Θα το επιχειρήσω,

    σίγουρα θα αργήσει κάποιες ώρες γιατί τώρα είμαι στη δουλειά και γράφω ''στη ζούλα''

    αλλά όπως είδατε θα είναι δυσανάγνωστο (εχω μια δυσκολία στην έκφραση)...

    ......τι είναι το ''χτένισμα''???


    mary_omikron
    22.10.2012, 19:07
    Να το κάνεις με την ησυχία σου κι ας αργήσει μερικές μέρες. Χτένισμα είναι το καλλώπισμα του κειμένου στην έκφραση και το συντακτικό (σε ελεύθερη εξήγηση)