ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    Μάθημα μουσικής στο σχολείο

    SteliosG
    19.04.2005, 20:24

    ειχα μια συζητηση με ενα φιλο μου προχτες, ο οποιος εκανε τις σπουδες του πανω στη κλασσικη κιθαρα στην Ελβετια, κανει τωρα μαθηματα jazz κιθαρας, εχει κανει πολλα μαθηματα με την Ελενα Παπανδρεου (μεγαλη σολιστ του χωρου και μαθητρια του Μπουντουνη)!

    μου ελεγε λοιπον οτι θελει να τελειωσει και τη πανεπιστημιο μουσικων σπουδων (στο οποιο φοιτει ταυτοχρονα τωρα) για να παρει μια θεση στο ελληνικο δημοσιο σχολιο ως καθηγητης μουσικης, για να μαζευει ενα καλο μισθο και απο εκει και περα οτι αλλο κανει!

    η αποψη μου ειναι ξεκαθαρα οτι αυτη η εποιλογη ειναι κακιστη!!!!!! δεν ειναι δυνατο να σπουδαζεις τοσα χρονια αυτο που αγαπας και λατρευεις, να εισα ιταλεντο μεγαλο και να εχεις σαν επομενο στοχο σου αυτο το πραγμα!!!

    προς Θεου!!! δεν υποτιμαω καμια θεση κανενος καθηγητη!!! απλα θεωρω οτι η μορφη που εχει παρει το συγκεκριμενο μαθημα στο δημοσιο σχολιο (και για αυτο φταει 100% η εκαστοτε κυβερνηση που ειναι αναξια να θεση τη παιδεια μας σε γερα θεμελια) γελοιοποιει τον οποιο καθηγητη καθηγητρια αγαπαει τη μουσικη και θελει να δωσει κατι για αυτο!!!

    και για μενα, δεν ειναι στοχος ανθρωπου με ονειρα αυτο το πραγμα!!!

    θα με ενδιεφερε η αποψη σας, μιας και εγω ουτε μουσικος ειμαι ουτε καθηγητης!!! κρινω σας ενας απλος πολιτης!!
    -----------------
    Είσαι και εγώ... αλλά είμαι και εσύ..!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-09-2009 15:50 ]


    christ25
    19.04.2005, 21:20
    Ειναι σιγουρα μια δουλεια που θα τον ξεκουρασει κ θα του προσφερει ενα σταθερο μισθο.Ομως υπαρχουν κ δημοσια σχολεια στα οποια γινεται δουλεια,αναλογα βεβαια κ με τη διαθεση του καθηγητη.Εγω θυμαμαι στο δημοτικο το μαθημα τησ μουσικης το εκανα με το δασκαλο που μου εκανε ολα τα αλλα μαθηματα.τωρα πλεον υπαρχουν μουσικοι στα δημοτικα.Στο γυμνασιο δε,υπηρχε κ βιβλιο απο το οποιο "διαβαζαμε" κ μας εξεταζε ο καθηγητης! Επισης αρκετες φορες ακουγαμε μουσικη ολων των ειδων.Οταν ενα ατομο οπως λες εχει ταλεντο δεν ειναι υποτιμητικο να θελει να δουλεψει στο σχολειο.Η νεα γενια χρειαζεται ατομα τα οποια θα τη μυησουν στη μουσικη κ θα τη διδαξουν πραγματα τα οποια δε θα μπορουσε να μαθει.
    Ειναι κριμα που δεν υπαρχει πλεον το μαθημα της μουσικης κ στο Λυκειο.
    Επισης δε μπορω να συσχετισω την κυβερνηση με το μαθημα κ τη διαθεση του καθηγητη.Στο δικο μου το γυμνασιο που ηταν κ δημοσιο υπηρχε ενα μικρο αρμονιο σε καθε θρανιο.δε φταιει ομως ουτε η κυβερνηση ουτε το σχολειο -που ενδιαφερθηκε να ψαξει για χορηγια κ να αγορασει τα αρμονια- που ορισμενα ανεγκεφαλα 13-15χρονα ειχαν το μαθημα γραμμενο.Κακα τα ψεματα οποιος θελει να κανει σωστα τη δουλεια του εστω κ με τη μιση ταξη,μπορει να τη κανει κ ας αδιαφορει κ η κυβερνηση.
    Αυτη ειναι η γνωμη μου
    konstantinadask
    08.09.2009, 17:16

    Δυστυχως αυτη η αποψη για το μάθημα της μουσικής επικρατεί γενικότερα. Το κακό είναι ότι την υποστηρίζουν και οι ίδιοι οι μουσικοί υποβαθμίζοντας την προσπάθεια κάποιων ανθρώπων που μέσα στο γενικότερο χάος θέλουν να προσφέρουν. Ευτυχως υπαρχουν παρα πολλα βιβλια και sites με ιδεες που μπορεί να ακολουθησει ένας εκπαιδευτικός μουσικής και μπορει να κανει πολύ καλή δουλειά ακόμα και σε δημόσια σχολεία. Αν υπάρχει διάθεση τα πάντα γίνονται! Αν ξεκιναμε ομως με τη λογικη οτι στα σχολεια δε γινεται δουλεια κ οτι δε μπορει να ειναι το ονειρο ενος μουσικου τοτε η μουσικη παιδεια στο χωρο μας δεν προκειται να αλλαξει ποτε. Εχουμε ηδη παρει την κατω βολτα και δυστυχως με αυτη τη σταση δε βοηθαμε...


    TRAVELOGUE
    15.09.2009, 15:13

    Καλησπέρα!

    Απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου όταν πήγαινε σχολείο, γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια, το μάθημα της μουσικής ήταν πάντα σε δεύτερη μοίρα! Και αυτό οφειλόταν και στη στάη των καθηγητών και στη στάση των μαθητών. Δυστυχώς, βομβαρδίζουν τόσο πολύ τα παιδιά με τα "κύρια" μαθήματα (φιλολογία, μαθηματικά κτλ) και αφήνουν στην άκρη το μάθημα της μουσικής. Ξεχνάνε ότι το μάθημα της μουσικής δεν έχει σκοπό να κάνει όλους τους μαθητές βιρτουόζους σε κάποιο μουσικό όργανο, αλλά πάνω απ' όλα μπορεί να λειτουργήσει σαν ένα εργαλείο πολιτιστικής αφύπνισης των παιδιών.  Σίγουρα, οι προϋποθέσεις δεν είναι ιδανικές, αφού απ' όσο γνωρίζω οι ώρες του μαθήματος είναι πολύ λίγες μέσα στο εβδομαδιαίο σχολικό πρόγραμμα, αλλά παρ'όλα αυτα εξαρτάται σίγουρα και από τη διάθεση του εκάστοτε καθηγητή. Από το μεράκι του να διδάξει, να αφυπνίσει μουσικά τις ψυχές των μαθητών του και να τους δώσει τα κατάλληλα ερεθίσματα ώστε οι ίδιοι οι μαθητές να δώσουν στο μάθημα την αξία που του χρειάζεται.

    Λένε πως στο σχολείο παίρνουμε βάσεις για να γίνουμε οι πολίτες του αύριο. Πολίτης όμως σημαίνει και πολιτισμός. Ωστόσο, κατά πλειοψηφεία, δεν νομίζω ότι έχουμε πάρει ουσιαστικές πολιτιστικές αρχές από τα σχολεία.. Οι εξαιρέσεις, βέβαια, πάντα υπάρχουν.

    Ευχαριστώ!