ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.844 μέλη

    Η Μέθοδος SUZUKI στη χώρα μας (?)

    bpetros
    25.10.2012, 21:32

    Καλησπέρα,

    έχω μια κόρη 2,5 ετών, και σκεφτόμαστε ήδη ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να της γνωρίσω τον κόσμο της μουσικής.

    Πάνω σε συζητήσεις με γνωστούς και φίλους, με καθηγητές σε ωδεία αλλά και καθηγητές ιδιαίτερων μαθημάτων, πέρα από τα γνωστά (μουσική προπαιδεία 4-6 ετών, γενική θεωρία και επιλογή οργάνου γύρω στην ηλικία των 7-8),
     μου μίλησαν και για την μέθοδο εκμάθησης Suzuki, ή αλλιώς μέθοδος της μητρικής γλώσσας, όπως την αποκάλεσε ο δημιουργός της.


    Δυστυχώς, αν και βρήκα αρκετες πληροφορίες για την μέθοδο, όπως πχ ότι είναι κατάλληλη από το 3ο έτος της ζωής ενός ανθρώπου, μαθαίνει στο παιδί την μουσική αρχικά σαν παιχνίδι, και μετά σαν κάτι που το μελετάς κλπ,
    δεν κατάφερα να βρώ ούτε βιβλία της μεθόδου στα ελληνικά, αλλά ούτε και κάποιον σύνδεσμο καθηγητών εξειδικευμένων στην μέθοδο διδασκαλίας Suzuki. Παρεμπιπτώντος, στην πόλη που διαμένουμε (Έδεσσα), υπάρχει το Δημοτικό Ώδείο, και 2 ιδιωτικά, αλλά κανένας καθηγητής δεν είχε ασχοληθεί με την συγκεκριμένη μέθοδο, ήταν όλοι εξειδικευμένοι στην μέθοδο Orf (?), όσων αφορά στην διδασκαλία του πιάνου, ή οποία έχω την εντύπωση πως απευθύνεται σε παιδιά άνω των 6 ετών.


    Θα ήθελα το παιδί μου να γνωρίσει την μουσική από όσο το δυνατόν μικρότερη ηλικία, αλλά και με έναν τρόπο όχι "απωθητικό" για το παιδί, δηλαδή εκμάθηση θεωρίας και κουραστικές-επαναλαμβανόμενες ασκήσεις, αλλά έναν τρόπο δημιουργικό, μέσα από παιχνίδι, με κέφι!


    Υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να βρώ έναν κατάλογο καθηγητών που είναι εξειδικευμένοι στην μέθοδο Suzuki, ή έστω, υπάρχουν κάποια βιβλία στα ελληνικά, ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ εγώ με το παιδί μου (παίζω κιθάρα, και γνωρίζω βασική θεωρία), για να της ανοίξω μια έστω μικρή χαραμάδα στον κόσμο της μουσικής, πριν απευθυνθώ σε ωδείο ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    Πέτρος


    studiovocalis
    26.10.2012, 00:36

    Υπαρχει ενα βιβλιο ελληνικο.Λεγεται"η φιλοσοφια και η πραξη της μεθοδου suzuki".Ειναι της Λελουδας Σταμου.Εκδοσεις Πανεπιστημιου Μακεδονιας.Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...Στην Ελλαδα δεν ειναι πολυ διαδεδομενη μεθοδος,οσο το συστημα Orff.Ωστοσο κανετε πολυ καλα που ενδιαφερεστε να αποκτησει το παιδακι σας σωστες μουσικεσ βασεις!!


    bpetros
    28.10.2012, 21:48

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα φροντίσω να εκπαιδευτώ πρώτα εγώ, και όταν έρθει η ώρα με το καλό, να αρχίσω να βάζω στο νόημα και τη μικρή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bpetros στις 28-10-2012 23:32 ]


    Geokoo
    29.10.2012, 01:20

    Suzuki Guitar school vol 1

    http://www.scribd.com/doc/94398776/Suzuki-Guitar-Vol-1