ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Προς τιμήν Νίκου Καζαντζάκη

    mary_omikron
    26.10.2012, 11:44

    26 Οκτωβρίου 1957 πέθανε σε ηλικία 74 ετών ο Νικος Καζαντζάκης από επιπλοκή που προκάλεσε εμβολιασμός στον ήδη εξασθενισμένο οργανισμό του.

    Με τεράστιο και παγκοσμίως αναγνωρισμένο έργο σε όλες του τις ιδιότητες  -δημοσιογράφος, ποιητής, δημόσιος λειτουργός, μεταφραστής, φιλόσοφος, μυθιστοριογράφος-  ωστόσο δεν έγινε μέλος της Ακαδημίας Αθηνών για δύο ψήφους, και δεν πήρε το Νόμπελ γιατί δεν υποστηρίχθηκε επισήμως από την Ελλάδα παρ΄όλο που είναι ο πιό πολυδιαβασμένος συγγραφέας που έκανε γνωστή την Ελλάδα στο εξωτερικό.

    Κατηγορήθηκε για φασίστας, μηδενιστής, αναρχικός, μισογύνης, κομμουνιστής, άθεος, θρησκόληπτος και ένα σωρό ακόμη αντικρουόμενα μεταξύ τους και συκοφαντήθηκε, αφορίστηκε* αλλά και λατρεύτηκε.

    (*για τον αφορισμό λέγεται οτι η εκκλησία απλά τον "καταράστηκε" και δεν υπέγραψε επίσημα τον αφορισμό)

    Εργα του :

    Οδύσσεια
    Ασκητική
    Όφις και κρίνο
    Ταξιδεύοντας
    Τι είδα στη Ρουσία
    Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
    Ο Καπετάν Μιχάλης
    Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται
    Ο Τελευταίος Πειρασμός
    Ο φτωχούλης του Θεού
    Βραχόκηπος
    Τόντα Ράμπα
    Τερτσίνες
    Αναφορά στον Γκρέκο

    Οι αδερφοφάδες
    Ταξιδεύοντας
    Ισπανία
    Ιαπωνία – Κίνα
    Αγγλία
    Προμηθέας
    Κούρος
    Οδυσσέας
    Μέλισσα
    Χριστός
    Ιουλιανός ο Παραβάτης
    Νικηφόρος Φωκάς
    Κωνσταντίνος ο Παλαιολόγος
    Καποδίστριας
    Χριστόφορος Κολόμβος
    Σόδομα και Γόμορα
    Βούδας


    Hastaroth
    29.10.2012, 20:11

    Εσύ δηλαδή είσαι πιό ταλαντούχος,πιό χρήσιμος και πιό μετριόφρων;Δέν νομίζω...

    Εχω κι'εγώ τίς διαφωνίες μου σχετικά με πολλές από τίς απόψεις τού Καζαντζάκη,δέν μπορώ όμως να μήν αναγνωρίσω ότι το εν γένει λογοτεχνικό του έργο υπήρξε σημαντικώτατο.


    AR-ON
    29.10.2012, 20:21

    Χαχαχαχα... Μην αναφέρει κανείς κακές λέξεις όπως "Καζαντζάκης" και βγαίνουν σαν τα σαλιγγάρια όταν βρέχει! Καλά δεν έχετε άλλες υποχρεώσεις; Το Χυτήριο δεν έχει απόψε παράσταση να τη στήσετε απ' έξω;

    Πάντως για καλό και για κακό, κράτησα screenshot με την παραπάνω αποψάρα, για να την ποστάρω κάθε φορά που θα μπουκάρει το ίδιο ή άλλο ...χριστιανόπουλο σε άλλα topic να καταθέτει τις έγκυρες απόψεις του. Θα είναι πολύ πιο απλό να κοτσάρουμε το screenshot παρά να κουραζόμαστε με άλλες απαντήσεις. Ρε σεις; Αλήθεια, δε μας λέτε που πήγατε σχολείο και ποιούς είχατε δασκάλους; Στο ...κρυφό σχολειό σπουδάσατε; Τελικά, οι εκκλησιαστικές σχολές βγάζουν πολύ μορφωμένα άτομα λέμε, χαχαχαχα... "Ατάλαντος ο Καζαντζάκης"!!! Μα την πίστη σας, δεν παιζόσαστε με τίποτα, χαχαχα...

    ΥΓ1: Εν τω μεταξύ, προσέξατε το "οιηματίας"; Το αλαζόνας ή το φαντασμένος δεν έκανε, έπρεπε να προσποιηθεί ...μόρφωση! Έλα όμως που η αμορφωσιά δεν κρύβεται, γιατί η αγραμματοσύνη και ο σκοταδισμός δεν εβγαίνει από το πως τα λες, αλλά κυρίως από το τί λες...

    ΥΓ2: Πράγματι, μηδέν από μηδέν, μια ζωή θα μένουν μερικοί μηδέν, χαχαχαχαχα... Τρολ από τρολ, πόσο να κάνει άραγε; 

    ΥΓ3: "Ατάλαντος ο Καζαντζάκης" {#emotions_dlg.lol}


    guevara
    29.10.2012, 20:39

    Ό,τι και να γράψω θα είναι λίγο... 

    Δεν μιλάμε για έναν απλό συγγραφέα..ο Νίκος Καζαντζάκης φιλοσοφεί γράφοντας λογοτεχνία...είναι ο πιο πολυδιαβασμένος Έλληνας συγγραφέας(μαζί με τον Μενέλαο Λουντέμη)...

    Τί κι αν κατηγορήθηκε; Τί κι αν η επισημη εκκλησία τα'βαλε μαζί του (αλλωστε ο αφορισμος του Καζαντζακη είναι η μόνη φορα που η εκκλησια ''ασχοληθηκε'' με το πνεύμα)...οι απαντήσεις του σε όλες τις κατηγορίες ήταν απλές...δεν μιλούσε...έγραφε...και το έργο του είναι παρακαταθήκη για όλους τους μεταγενεστερους...

    Τώρα θα μου πεις υπαρχει κι η Δημουλιδου που τον θεωρει στα αζητητα αλλα από τη στιγμή που ο Νίκος Καζαντζακης είναι η συγγραφέας η συγκεκριμένη κυρία γράφει μαλλον..άρλεκιν..

    Αρλεκιν που απ'ότι φαινεται τα διαβάζουν και καποιοι που θεωρούν τον Καζαντζάκη ατάλαντο....ατάλαντο...ατάλαντο...(το γράφω πολλες φορες για να το συνειδητοποιησω)

    Υ.Γ.: Δεν πειράζει κυρ- Νίκο...έτσι κι αλλιώς εσύ τωρα πια είσαι ''λέφτερος''...μείναμε εμείς να περνάμε τη δική μας ''Οδύσσεια''..όντες ''Φτωχουληδες του Θεού''...παλεύοντας με ''αδερφοφάδες'' που σε θεωρουν ατάλαντο...

    Σ' ευχαριστώ που μεγάλωσα με τα βιβλία σου...


    mary_omikron
    29.10.2012, 20:50
    Βρε παιδιά, για οίκτο από δω καλά πάω?
    aviectus
    29.10.2012, 20:57

    Πολοι χριστιανοι μαζευτικαμε εδω μου φαινεται


    AR-ON
    29.10.2012, 20:59

    Άνοιξε τα στραβά σου Mary_O. Δεν ακούς το παλικάρι;

    ΥΓ: αν διαβάζει όλα αυτά κανένα μικρότερο παιδί (μαθητής μαθήτρια) και δεν έχει ακόμη διαβάσει Καζαντζάκη, να τρέξει να διαβάσει τον Καπετάν Μιχάλη. Και ν' αποφασίσει μόνος του για το τι ήταν ο Καζαντζάκης. Και κυρίως να αντιληφθεί τι είχε χάσει τόσα χρόνια, που δεν είχε διαβάσει Καζαντζάκη...


    guevara
    29.10.2012, 20:59

    Χριστιανοί όσο δεν πάει...ξέρετε..από αυτούς τους ''πατρίς,θρησκεία,οικογένεια''....


    guevara
    29.10.2012, 21:03

    Ας διαβάσουν κάποιοι και το ''ο Χριστός ξανασταυρώνεται''...έχει και Παναγιώταρο μέσα...θα τους αρέσει..


    noizreduction
    29.10.2012, 21:04

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 29-10-2012 στις 20:57 έγραψε...

    Πολοι χριστιανοι μαζευτικαμε εδω μου φαινεται





    Θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου και θα πω πως σαν Χριστιανο, ο Καζαντζακης παντα με "εξιταρε" με τις ιδεες και τις αποψεις του. Ιδιαιτερα το "Ο τελευταιος πειρασμος" ειναι το πιο θρησκευτικο εργο που εχω διαβασει ποτε, γιατι με μια λογοτεχνικη ματια αποδομει την θεϊκη φυση του Χριστου και δειχνει την παλη της με την ανθρωπινη πλευρα του.

    Παρολαυτα, ουδεποτε αισθανθηκα πως "πληγωνει" την πιστη μου, αφενος μεν γιατι ποτε δεν το εκανε, αφετερου γιατι ως λογοτεχνης "πειραζε" θεματα ταμπου, που η Εκκλησια της εποχης αδυνατουσε να απαντησει ή να θιξει!



    Οσον αφορα τις αποψεις του Μουσικοφιδη, εχω να πω πως διαβαζοντας μονο ενα βιβλιο δεν μπορεις να αποκτησεις αποψη για το εργο ενος λογοτεχνη.  Κι αν σου φαινεται δυσκολος ο Ζορμπας ( γυριστηκε και ταινια ξερεις, δεν ηταν αναγκη να διαβασεις το βιβλιο...εαν το διαβασες κιολας και δεν ειδες απλως την ταινια ), προτεινω να κοιταξεις και τα υπολοιπα βιβλια του...αυτα που δεν ειναι τοσο "βαρετα".

    Λυπαμαι που διαβαζω τετοιες αποψεις. Οχι γιατι δεν ειμαι ανοικτος σε αρνητικες κριτικες, αλλα γιατι βλεπω πως αυτες οι κριτικες ειναι σε επιπεδο μεσημεριανης εκπομπης!


    mary_omikron
    29.10.2012, 21:07
    Βρε Χάρη τι να διαβάσουν τα παιδιά με τέτοια ""χοντροκομμένη «κακόηχια» «δημοτικιά» που δεν αντέχεται""?? (:lol: μέχρι που κυλιέμαι στο πάτωμα δηλαδή!!!!!)
    mary_omikron
    29.10.2012, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος guevara στις 29-10-2012 στις 21:03 έγραψε...

    Ας διαβάσουν κάποιοι και το ''ο Χριστός ξανασταυρώνεται''...έχει και Παναγιώταρο μέσα...θα τους αρέσει..



    Αντρέα έχουν διαλέξει παπά ....  ο ξενομπάτης παπάς πέφτει "μακριά" κι ο φαρισαίος βολεύει καλλίτερα


    guevara
    29.10.2012, 21:24

    @ mary_omikron  Συμφωνώ απόλυτα... η Σαρακήνα πεφτει λίγο μακριά...χαχα

    Νίκος Καζαντζάκης

    Δεν υπάρχουν ιδέες , υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.

    Αφιερωμένο σε όλο το forum.....


    aviectus
    29.10.2012, 21:32

    και Γα...ω τις χριστιανικες αποψεις εχουν οι "χριστιανοι".
    καταπατουν κατα συρροη τις διδαχες του δημιουργου τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 29-10-2012 21:32 ]


    guevara
    29.10.2012, 21:35

    Πόσο αστείοι γίνονται μερικοι........

    Για να ενισχύσω τα επιχειρήματά τους: Φήμες λένε ότι ο Καζαντζάκης υποστήριζε το ΣΥ.ΡΙΖ.Α. διαβάζοντας συνεντεύξεις του Α.Τσίπρα στις υπόγες που βρισκόταν με το ''Κοινό της Σιων''...


    AR-ON
    29.10.2012, 21:47

    Νομίζω ότι εδώ πρέπει να σταματήσουν οι απαντήσεις στο μουσικοφίδη. Όποιος συνδιαλέγεται με την ανοησία, γίνεται περισσότερο ανόητος ο ίδιος. Από δω και πέρα θα είχαν νόημα σχόλια με προσωπικές εντυπώσεις από βιβλία του μεγάλου Κρητικού, Έλληνα και Παγκόσμιου λογοτέχνη. Άλλωστε, αυτός ο κακομοίρης χάνει! Τι να πεις σε κάποιον που θα σου πει ο"δεν ακούω Μότσαρτ γιατί ήταν ένας ατάλαντος δημοσιοσχετίστης"; Απλά "σε λυπάμαι για όσα χάνεις" θα του πεις!

    Το σοκ που έπαθα π.χ. εγώ διαβάζοντας τον Καπετάν Μιχάλη στα 15 μου, δεν θα το ξεχάσω ποτέ! Σα να μου άνοιξαν μια κουρτίνα και είδα έναν ολόκληρο κόσμο που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε, έναν κόσμο όμορφο, τον κόσμο της αληθινής τέχνης. Και το τέλειωσα σε 3-4 μέρες, έμενα ξενύχτης (κι ας σηκωνόμουν για το σχολείο πρωί πρωί), γιατί η περιέργεια και η λαχτάρα της συνέχειας δεν με άφηνε να κλείσω το ογκώδες βιβλίο για να το συνεχίσω την επόμενη μέρα, έπρεπε να κλείσουν τα μάτια μου από την κούραση για να σταματήσω το διάβασμα... Και αλήθεια, σε κάθε σκηνή της πλοκής, σε κάθε κεφάλαιο πάντα σκεφτόμουν μουσικές! Τι μουσικές θα ταίριαζαν να είναι background, και μου έρχονταν στο μυαλό άλλοτε κομμάτια ροκ, κι άλλοτε κομμάτια κλασσικής μουσικής... Επιμένω, ειδικά τα νέα παιδιά, διαβάστε έστω αυτό μόνο το βιβλίο και κρίνετε από μόνοι σας... Και τα υπόλοιπα έργα θα 'ρθουν από μόνα τους ;)


    noizreduction
    29.10.2012, 22:00

    Για να κρινεις ενα καλλιτεχνη, δεν κοιτας μονο τη ζωη του ( αλλιως και ο Μπρεχτ πχ τωρα θα ηταν στα αζητητα, μην αναφερω τον Νταλι ), αλλα κυριως το εργο που εχει αφησει!

    Για θυμησε μου ποσα βιβλια του εχεις διαβασει;






    guevara
    29.10.2012, 22:06

    Στα 16 πήρα στα χέρια μου ένα βιβλίο που λεγόταν ''ο Χριστός ξανασταυρώνεται''. Ξεκίνησα να το διαβάζω κι η αλήθεια είναι πως παραξενεύτηκα. Κι αυτό γιατί στις πρώτες σελίδες ο συγγραφέας δίνει την υπόθεση του έργου (μιλά για το περιεργο εθιμο του χωριού και μοιράζει τους ''ρόλους'' του Χριστού και των αποστόλων στους κατοικους του χωριου). Η απορία μου ήταν η εξής: Πως γίνεται σε ένα βιβλίο 400-500 σελ να περιγράφεται ΜΟΝΟ μια ιστοριούλα με τους κατοικους να ''παιζουν'' θρησκευτικούς ρόλους; Κι εκεί εμφανίζεται ένα φαινομενικά άσχετο θέμα...κάποιοι πρόσφυγες με έναν παπα για μπροστάρη...Το πράγμα σοβαρεύει...Η πλοκή και η δράση αλλαζουν ξαφνικά...Δραματικό απρόοπτο...Η δεύτερη απορία μου: ''Μα πώς θα ''παντρέψει τις δυο ιστορίες''...

    Η αναγνωση του έργου κράτησε 2 μέρες (ναι Χάρη σε καταλαβαίνω, κι εγω το άφηνα όταν έκλειναν τα μάτια μου)

    Οι απαντήσεις δόθηκαν ξεκάθαρα...οι 2 φαινομενικά ασύνδετες μεταξύ τους ιστορίες ''παντρεύτηκαν'' μαεστρικά...και με ένα πλήθος φιλοσοφικών στοχασμών η...ιστοριούλα που σκεφτόμουν αρχικά έγινε έργο...και ενω διαβάζοντας είχα ξεχασει τελείως πως οι πρωταγωνιστές είχαν αναλάβει ''ρόλους'' έρχεται το τέλος του έργου να μου δείξει πως όλοι οι πρωταγωνιστές ενσάρκωσαν αθελα τους ακριβως τους ρόλους που τους δόθηκαν...πρόδωσαν...αρνηθηκαν...συμπαρασταθηκαν...σκοτωσαν....

    Εκλεισα το βιβλίο και θυμαμαι ότι δεν μπορουσα να συνελθω....ένιωσα σαν να ηταν το πρωτο βιβλιο που διαβασα ποτε...

    Και είχα και μια τελευταία απορια: ετυχε να γράψει ενα τέτοιο βιβλίο;;;

    Η απαντηση της τελευταίας μου απορίας βρίσκεται....στη βιβλιοθηκη μου....έχω όλο το έργο του Καζαντζάκη....

    Υ.Γ.: Μάλλον δεν έτυχε...


    noizreduction
    29.10.2012, 22:08

    Με μια αναγνωση ενος βιβλιου και με περιληψεις απο τριτους ( που εμπεριεχουν κι ερμηνευτικα σχολια να υποθεσω ) δεν μπορεις να κρινεις το εργο κανενος.

    Ευχαριστω που απαντησες κι απεδειξες πως ο μεσαιωνισμος και ο σκοταδισμος επιβιωνουν σε καποιες μεριδες των ζηλωτων "Χριστιανων". Ευτυχως, για ολους τους υπολοιπους Χριστιανους, η Τεχνη ειναι παντα ενα σημειο που θα μας δωσει τροφη για σκεψεις.


    guevara
    29.10.2012, 22:08

    Συνεχίζονται τα ακλονητα επιχειρηματα: ''ξερω μονο ενα βιβλιο του αλλα μου ειπαν οτι τα αλλα ειναι χαλια''

    χαχαχαχαχαχα...