ελληνική μουσική
366 online   ·  205.192 μέλη

Προς τιμήν Νίκου Καζαντζάκη

Post αρνητικής αξιολόγησης
ORFEASMIRSINIS
Φθασμένος
Chat
30.10.2012, 00:24

Παράθεση:

Το μέλος Mousikodifis στις 30-10-2012 στις 00:06 έγραψε...

Ο αφορισμός έχει το νόημα ότι αποκόπτεται από το σώμα της Εκκλησίας ένα μέλος το οποίο διδάσκει αλλότρια πράγματα από την παραδοθείσα από τους Πατέρες διδασκαλία ώστε να μη μολύνει και τα υπόλοιπα μέλη. Γι' αυτό έπρεπε να αφορισθεί ο Καζαντζάκης γιατί επανειλημμένως μετέφερε αιρετικές διδασκαλίες μέσα από τα κείμενά του.

Να μην μολύνει ή να μην φωτίσει? Διότι ο θρησκευτικός σκοταδισμός, αυτός που δημιούργησε τον μεσαίωνα, φοβάται το φως!

sven
Σολίστ
Chat
30.10.2012, 00:28

Mousikodifis,

ΚΑΝΕΙΣ μας δεν έχει αποκλειστικά δικές του ιδέες και γνώσεις. Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ γνώση και εξέλιξη βασίζεται ΠΑΝΤΑ στις ήδη προϋπάρχουσες γνώσεις και δεν προκύπτει από παρθενογένεση. Ακόμα και εσύ ο μικρός και ασήμαντος ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ γνωρίζεις από άλλους τα έμαθες ακόμα και το πως να ουρείς και το πως να χρησιμοποιείς πιρούνι και κουτάλι...

Ούτε η ηλικία σου ούτε οι προφανέστατα  ελλιπέστατες γνώσεις σου ούτε η ανάπηρη κρίση σου ούτε ο αλλόκοτος φανατισμός και δογματισμός ή η μισαλλοδοξία σου επιτρέπουν τέτοια έπαρση και αδιαλλαξία…

Χαμήλωσε λίγο τους τόνους, γίνε, όπως λέει και η θρησκεία σου, λίγο πιο σεμνός, ταπεινός και μετριόφρων, και δεν θα χάσεις… Ίσως αποκτήσεις και λίγο χρώμα πέραν του γκρίζου…

Mousikodifis
Συγχορδία Μινόρε
Chat
30.10.2012, 00:38

Εγώ μιλώ συγκεκριμένα για συγκεκριμένες αιρετικές διδασκαλίες και η απάντηση την οποία λαμβάνω είναι ένα κήρυγμα για να συνετισθώ...

Τέλος πάντων, αντιλαμβάνομαι ότι μέγα χάσμα κείται μεταξύ ημών και υμών και έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Απλώς δεν υπάρχει σημείο συναντήσεως.

Αυτό που μου αρέσει πάντως είναι το ότι μέσα σε δύο γραμμές έκρινες τις γνώσεις μου, έκρινες την κρίση μου, με έβγαλες φανατικό, μισαλλόδοξο και γενικά μου προσέδωσες όλους εκείνους τους όμορφους χαρακτηρισμούς τους οποίους έχω συνηθίσει να ακούω από κάθε λογής «προοδευτικό» και γενικώτερα οπαδό της πορτοκαλί ιδεολογίας στην Ελλάδα. Χαίρομαι πάντως γιατί μόλις ακούω τη μαγική λέξη «μισαλλόδοξος», τότε πραγματικά καταλαβαίνω ότι βρίσκομαι στον σωστό δρόμο. Να είσαι καλά φίλε. 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, κάντε κάτι για τις αρνητικές ψήφους. Πάω να δω ποιοί με τίμησαν με τις αρνητικές τους ψήφους και καταλήγω κατά λάθος να βάζω αρνητική στα μηνύματά μου... Και δεν μπορώ να τη βγάλω χωρίς να βάλω θετική (που δε θα το έκανα ποτέ στα δικά μου μηνύματα)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mousikodifis στις 30-10-2012 00:42 ]

sven
Σολίστ
Chat
30.10.2012, 00:46

Τα δεκάδες σχόλιά σου σε διάφορα θέματα δεν είναι δύο γραμμές...

Το ύφος και ο τρόπος σου είναι τόσο κραυγαλέα που μιλούν από μόνα τους...

Εγώ τα απέδωσα απλά σε γραπτή μορφή...

guevara
Συγχορδία Ματζόρε , Forum Moderator
Chat
30.10.2012, 00:47

Δε συνεχίζουμε την κουβέντα για τον Νίκο Καζαντζάκη καλύτερα;  Στο κάτω κάτω είναι τιμή του να ασχολούνται μαζί του ακόμα και σήμερα όλοι οι θρησκόληπτοι που επειδη δεν έχουν τι να κάνουν προσπαθούν να καταστρέψουν κουβέντες στο forum...

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
30.10.2012, 01:03

Μουσικοδίφη

Το θέμα είναι "προς τιμήν Νίκου Καζαντζάκη"

Από ευγένεια και μόνο θα μπορούσες να κρατησεις απόσταση εφ΄όσον δεν έχεις καμμιά διάθεση να "τιμήσεις" και η γνώμη σου είναι χείριστη γι αυτόν.

Οταν κάπου μαζεύονται για να "τιμήσουν" χαρακτήρισέ μου εσύ αυτόν που μπαίνει μέσα για το αντίθετο.

Βέβαια εδώ είναι ανοικτή συζήτηση και λαμβάνει μέρος ο καθένας, αλλά  θα μπορούσες  να ανοίξεις εσύ ένα αντίστοιχο θέμα "κακώς δεν αφορίστηκε επίσημα ο Καζαντζακης" και να εκθέσεις εκει όσα πρεσβεύεις.

Θα μπορούσες επίσης -συμμετέχοντας σ΄αυτό το θέμα να γράψεις μεν την αντίθετη γνώμη σου αλλά χωρίς τέτοια επιμονή και εμπάθεια με διαρκείς επαναλήψεις όσων έγραψες εν πρώτοις.

Ολα αυτά βέβαια σ΄ενα παράλληλο σύμπαν που ο θεός δεν λέει πουθενά "εγώ θα συγχωρώ αλλά εσείς θα μισείτε με πάθος ό,τι δεν καταλαβαίνετε και θα αφήνετε τους νεκρούς σας αδιάβαστους"

(έγραψες) Κακώς για μένα δεν αφωρίσθηκε και ακόμη χειρότερα έπραξαν οι ιερείς στην Κρήτη οι οποίοι διάβασαν επιμνημόσυνη δέηση.

mary_omikron
Chat
30.10.2012, 01:10
Συνεχίζουμε στο θέμα παραθέτοντας αποσπάσματα έργων του
Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
30.10.2012, 01:14

Πέραν των πεποιθήσεών του, εγώ αναγνωρίζω στον Καζαντζάκη ένα πρωτότυπο λογοτεχνικό είδος και μια σημαντική φιλοσοφική σχέση.

Πιθανόν να ήταν μασώνος, πιθανόν πολλές θέσεις του να είναι κατακριτέες, ωστόσο υπήρξε μεγάλος λογοτέχνης αλλά τολμώ να πω και φιλόσοφος.

Διάβαζα πέρυσι τα ταξιδιωτικά του (Αγγλία) και το ρούφηξα.

Σίγουρα δεν θα ήμουν σε εύκολη θέση αν διάβαζα τον Τελευταίο Πειρασμό, την βασική ιδέα του οποίου γνωρίζω.

Ωστόσο ανεξάρτητα απο τις θεολογικές μου ενστάσεις τον θεωρώ ξεχωριστό.

Πάντως διάλογος δεν είναι όποιος έχει αντίθετη γνώμη, να ακούει τα μύρια όσα....

guevara
Συγχορδία Ματζόρε , Forum Moderator
Chat
30.10.2012, 01:22

Η περιγραφη και τα λόγια του Αγά στην αρχή του μυθιστορήματος ''Ο Χριστός ξανασταυρώνεται'' :

''...Μισοσφαλνάει τα μαχμουρλίδικα μάτια και χαιρεται ο Αγάς τον απάνω κοσμο. Όλα τα'καμε καλά ο Θεός , συλογιέται , πετυχεμένο πράμα είναι ο κόσμος τούτος , τίποτα δεν του λείπει: αν πεινάσεις , εχει ψωμί και κρέας κοκκνιστό και πιλάφι με κανέλα. Αν διψάσεις , έχει το αθάνατο νερό , τη ρακή. Αν νυστάξεις , έχει κάμει ο Θεός τον ύπνο , ένα κι ένα για τη νύστα. Αν θυμώσεις , έχει κάμει το βούρδουλα και τα πισινά του ραγιά. Αν σε πιάσουν τα μεράκια σου , έχει κάμει τον αμανέ. Κι αν θες να ξεχάσεις τα ντέρτια και τα βάσανα του κόσμου , έχει κάμει το Γιουσουφάκι.

- Μεγάλος μάστορας είναι ο Αλλάχ , μουρμούρισε συγκινημένος , μεγάλος μάστορας , μερακλής. Κόβει το μυαλό του. Πώς του ήρθε τώρα κι έκαμε τη ρακή και το Γιουσουφάκι!''

mary_omikron
Chat
30.10.2012, 01:32

Η Κραυγή κηρύχνει μέσα μου επιστράτεψη. Φωνάζει:"Εγώ είμαι η Κραυγή, είμαι ο Κύριος ο Θεός σου! Δεν είμαι καταφύγι. Δεν είμαι σπίτι κι ελπίδα. Δεν είμαι Πατέρας, δεν είμαι Γιός, δεν είμαι Πνέμα. Είμαι ο Στρατηγός σου!

>> Δεν είσαι δούλος μου μήτε παιχνίδι στις απαλάμες μου. Δεν είσαι φίλος μου, δεν είσαι παιδί μου. Είσαι ο σύντροφός μου στη μάχη.

>>Κράτα γενναία τα στενά που σου μπιστεύτηκα, μην τα προδώσεις! Χρέος έχεις και μπορείς στο δικό σου τον τομέα να γίνεις ήρωας.

>> Αγάπα τον κίντυνο. Τι είναι το πιό δίσκολο? Αυτό θέλω! Ποιό δρόμο να πάρεις? Τον πιό κακατράχαλον ανήφορο. Αυτόν παίρνω κι εγώ, ακλούθα μου!

>> Να μάθεις να υπακούς. Μονάχα όποιος υπακούει σε ανώτερό του ρυθμό είναι λεύτερος.

>> Να μάθεις να προστάζεις. Μονάχα όποιος μπορεί να προστάζει είναι αντιπρόσωπός μου απάνω στη γης ετούτη.

>> Ν΄αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μοναχός μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.

>> Ν΄αγαπάς τον καθένα ανάλογα με την συνεισφορά του στον αγώνα. Μη ζητάς φίλους, να ζητάς συντρόφους!

>> Να ΄σαι ανήσυχος, αφχαρίστητος, απροσάρμοστος πάντα. Οταν μια συνήθεια καταντήσει βολική, να τη συντρίβεις. Η μεγαλλίτερη αμαρτία είναι η ευχαρίστηση.

>> Πού πάμε? Θα νικήσουμε ποτέ? Προς τι όλη τούτη η μάχη? Σώπα! Οι πολεμιστές ποτέ δε ρωτούνε! 

Ασκητική σελ. 30-31-32 εκδ. Ε.Καζαντζακη 1966 υπογεγραμμένο αντίτυπο  (χαμογελάω περήφανηSmile)

Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
30.10.2012, 02:04

Νίκος Καζαντζάκης – Ασκητική

Η ΠΡΑΞΗ

Α' ΣΧΕΣΗ ΘΕΟΥ ΚΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Η στερνή, η πιο ιερή μορφή της θεωρίας είναι η πράξη.

Όχι να βλέπεις πώς πηδάει η σπίθα από τη μια γενεά στην άλλη, παρά να πηδάς, να καίγεσαι μαζί της.

Η πράξη είναι η πλατύτερη θύρα της λύτρωσης. Αυτή μονάχα μπορεί να δώσει απόκριση στα ρωτήματα της καρδιάς. Μέσα στις πολύγυρες περιπλοκές του νου, αυτή βρίσκει το συντομώτερο δρόμο. Όχι βρίσκει' δημιουργάει δρόμο, κόβοντας δεξά ζερβά την αντίσταση της λογικής και της ύλης.[...]

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 16-01-2014 15:41 ]

mary_omikron
Chat
30.10.2012, 02:08

Πολύ ενδιαφέρουσα η αναδημοσίευση ενός άρθρου που είχε κάνει παλαιότερα ο Japan88gr και αξίζει να διαβαστεί :

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=22008&gotolast=1

geotek
Περαστική Νότα
Chat
01.11.2012, 01:35

Η αλήθεια ειναι πως ο Καζαντζάκης ποτέ δεν αφορίστηκε. Η Ιερά Σύνοδος τον καταράστηκε και τον αφόρεσε και ζήτησε από τον Πατριάρχη Αθηναγόρα να επικυρώσει τον αφορισμό του. Ο Πατριάρχης πέταξε την αίτηση σ’ ένα συρτάρι κι ακόμα εκεί είναι. Ποτέ δεν την υπέγραψε. Καποιες πηγες λενε πως απαντησε πως τα εργα του Καζαντζακη κοσμούν την Πατριαρχική Βιβλιοθήκη και οτι ειναι σπουδέος Λογοτεχνης.Εν ολίγοις, ο Καζαντζάκης επίσημα δεν αφορίστηκε ποτέ. Κι αυτό γιατί το τυπικό της διαδικασίας του αφορισμού απαιτούσε μετά την λήψη της απόφασης από την Ιερά Σύνοδο να υπάρξει και υπογραφή του Οικουμενικού πατριάρχη.

επισυναπτόμενα: kazan_4.jpg 
Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
21.11.2012, 06:44

Η σύναξη των Καπεταναίων

Βασιλικιά γιορτή η Κοίμηση της Παναγίας· η μέρα που ’σφαξαν οι παραγιοί τα πρόβατα· και την ώρα που τα συγύριζαν στις σούβλες, βουλεύουνταν, παραταρία στον αυλόγυρο της μεγάλης μάντρας, οι καπετάνιοι. Επίσημη μέρα, κι είχε έρθει σήμερα, ανηφόριζε πεζός στο βουνό, να παρασταθεί στην εθνοσύναξη, κι ο παππούς.

Όλοι όλοι δεκατέσσερις. Καθένας είχε τα ιστορικά του, γραμμένα κι άγραφα, οι πιο γέροι είχαν μπει κιόλα, με τις φουφούλες, με τις κουμπούρες, με το κρητικό κεφαλομάντηλο, στο τραγούδι. Ένας αγέρας πύρινος, σαν το φωτοστέφανο που ‘χουν οι άγιοι μάρτυρες στο κονίσματα, συσήλιζε γύρω από τ’ άσπρα τους κεφάλια.[...]

[ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 16-01-2014 15:40 ]