ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη
    AR-ON
    28.10.2012, 15:07

    Αυτό (που έβαλε η mary_omikron στη "φωτογραφία της ημέρας") ταιριάζει απόλυτα εδώ:

    Δημοσιογραφία είναι να δημοσιεύεις αυτά που κάποιος άλλος δε θέλει να δημοσιευτούν. Τα υπόλοιπα είναι δημόσιες σχέσεις.
    George Orwell

    Εν τω μεταξύ, τη στιγμή που έπεσε και το τελευταίο φύλο συκής για το ποιοι πραγματικά κυβερνάνε τη χώρα (οι γνωστές δηλ. 5-6 οικογένειες), βαριέμαι όσους "πονηρούς" καθόλου δεν ενοχλούνται που οι υπάλληλοι των πρώτων (Παπακωνσταντίνοι, Βενιζέλοι, Βουλγαράκηδες κλπ.) είναι ακόμη έξω και χαίρονται τη ζωή και τα πλούτη τους, αλλά τους ενοχλεί η "ηρωποίηση" Βαξεβάνη, νοιάζονται με το αν λείπουν ονόματα απ' τη λίστα και γενικά βλέπουν το δέντρο χάνοντας το δάσος. Φυσικά κανένας δεν είναι ήρωας. Αλλά να δω πότε θα καταλάβουμε ότι σε αυτή τη χώρα, ότι το μεγαλύτερο απόστημα (το οποίο διαχέει και δηλητηριάζει κάθε θεσμό, την ίδια τη δημοκρατία) είναι ότι δεν υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη, άρα δεν υπάρχει γενικά δικαιοσύνη.


    mary_omikron
    28.10.2012, 15:49


    Konstantinosoa
    28.10.2012, 22:57

    Προς  jorge: Εκτιμώ την στάση και τις θέσεις σου και θα σου πω την άποψή μου για το θέμα και το σχόλιό σου:

    Μίλησα για πραγματικούς μεγαλοκαρχαρίες. Κανείς απο αυτούς που μου αναφέρεις ακόμα και ο Μπόμπολας των πεθαμένων την τελευταία 3ετία δημοσίων έργων, δεν είναι πραγματικός μεγαλοκαρχαρίας απο αυτούς που λυμαίνονται όντως την πολιτική ζωή του τόπου. Καμιά πραγματικά δυνατή πολιτική οικογένεια, κανένας μεγαλοεκδότης και γενικά κανένας που να μπορεί όντως να φοροδιαφύγει.

    Τα δημόσια έργα π.χ. πληρώνονται απο το κράτος κατα συνέπεια υποτίθεται πλην προμηθειών φορολογούνται επακριβώς. Και φυσικά έχουν συνέχεια εξαγωγή νόμιμη συναλλαγματος ή έστω σαφώς σε μια δίκη μπορούν να το δικαιολογήσουν. Σε αυτούς το καρτέλ και η μίζα είναι το πρόβλημα και όχι η φορολόγηση συνήθως...

    Τα σούπερ μάρκετ, δηλώνουν αναγκαστικά μέχρι τελευταίας δεκάρας τα κέρδη τους. Καταγράφονται στην λογιστική μηχανή του ταμείου. Πότε πήγατε σε σούπερ και δεν πήρατε απόδειξη; Αλλού είναι η παρανομία τους. Και φυσικά έχουν συνέχεια συναλλαγές με το εξωτερικό.

    Ο Μπενρουμπής είναι αναλώσιμος, φαντάζομαι όμως πως αναφορά στον Δαυίδ που είναι κράτος δεν γίνεται...

    Οι εφοπλιστές φορολογούνται ουσιαστικά με βάση την σημαία στο πλοίο τους και φυσικά εξάγουν συνέχεια συνάλλαγμα. Τίποτα δεν αποδεικνύεται. 

    Αν η λίστα είναι αυθεντική, πράγμα που αμφιβάλω γιατί η κυβέρνηση που την βρήκε; Ξέρετε τράπεζα που έδωσε ποτέ στοιχεία καταθέσεων ακόμα και σε επίσημα αιτήματα όπως πρόσφατα με Έλληνες πολιτικούς;

    Καμιά !

    Μόνο σε περιπτώσεις δεδομένης εγκληματικής πράξης, με αίτημα εισαγγελέα και συμμετοχή Ιντερπόλ ή μυστικών υπηρεσιών μπορούν να ανοιχθούν διαδρομές ψηφιακού χρήματος.... Περίπτωση Ψωμιάδη...

    Αν η λίστα είναι αυθεντική, τότε μόνο μεγαλο-στέλεχος του ΠΑΣΟΚ μπορεί να την έχει προμηθεύσει. Το οποίο ΠΑΣΟΚ ήταν ο ουσιαστικός εργοδότης του Βαξεβάνη την περίοδο μετά την άνοδο του ΓΑΠ.

    Ο Βαξεβάνης ήξερε πως η υπόθεσή του δεν ήταν προφυλακιστέα... Ακόμα και το μήνυμά του για διάδοση, φανερώνει την προσπάθεια ατόμου να σκηνοθετήσει μια κατάσταση... Ήθελε όμως να είναι παρόντα τα κανάλια και να υπάρχει ντόρος για μαζική κατανάλωση...

    Επι Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλου απέκτησε εκπομπή στην "ελεύθερη" δημοσιογραφικά ΕΡΤ του μνημονίου.

    Ο Χριστός μιλούσε για λύκους ντυμένους με προβιές...

    Επι παραδείγματι η δήλωση του μεγάλου αριστερού στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ όπου λέει για το

    "ερώτημα αν τελικά βγήκε κερδισμένη η ελληνική κοινωνία από μια εξ αντικειμένου σύμπλευση με το φασιστικό καθεστώς Μεταξά στην οποία οδηγήθηκε από τον εθνικιστικό παροξυσμό της εποχής, προκειμένου να αποτραπεί η απλή διέλευση ενός άλλου φασιστικού στρατού, με μόνο επιχείρημα ότι ο δεύτερος στρατός ήταν «ξένος» (αλλά εξίσου φασιστικός). Υποστηρίζω ότι η εμπλοκή της Ελλάδας σε αυτό το σφαγείο θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί". 

    Έπρεπε δηλαδή η Ελλάδα να είχε επιτρέψει την διέλευση των Ιταλών και την τοποθέτηση Ιταλικής Διοικήσεως στην Κεντρική Ελλάδα και την Ήπειρο και Βουλγαρική Κατοχή στη Μακεδονία και την Θράκη...

    Αλλά γι΄αυτό δεν ανοίγεται post και δεν είμαι σίγουρος ότι ο Γλέζος θα έχει πάρει θέση...  


     


    AR-ON
    29.10.2012, 00:37

    Απίστευτος γκαιμπελισμός... Χαρακτηριστικό της φασιστικής συκοφαντίας: παίρνουμε κάποιους ελεεινούς ισχυρισμούς (που πράγματι είχαν ειπωθεί από κάποιους ...Τροτσκιστές το 40' και έχουν καυτηριαστεί από όλο το φάσμα της ελληνικής αριστεράς εδώ και 70 χρόνια), τα αποδίδουμε σε δήθεν "μεγάλο αριστερό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ" και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις για έναν ολόκληρο δημοκρατικό πολιτικό χώρο. Κατ' αρχήν, που κολλάνε αυτές οι αθλιότητες με το θέμα Βαξεβάνη;;; Και γίνεται ύπουλη αναφορά στον ήρωα Μανώλη Γλέζο, που δε λογάριασε χάρο προκειμένου να ξεσκίσει τη σβάστικα που λέρωνε τον ιερό βράχο, την ίδια ώρα που τα είδωλά τους, οι γερμανοτσολιάδες, φυλάγανε σκοπιές τους κρεμασμένους από τους γερμανούς αγωνιστές ως "παραδειγματισμό", μην τυχόν και τους ξεκρεμάσουν οι σύντροφοί τους και τους θάψουν όπως πρέπει σε ανθρώπους και χριστιανούς... Αναρωτιέμαι, που μαζευτήκανε τελευταία όλα αυτά τα φασιστοειδή σε μια μουσική κοινότητα, όπως το musicheaven...  Δε μπορεί, κάτι ύποπτο παίζει εδώ!

    Δηλαδή ο Βαξεβάνης είναι "λύκος ντυμένος με προβιά", αλλά αυτόν η ελληνική "δικαιοσύνη" σε λίγες ωρίτσες τον μάντρωσε! Τους ξεδιάντροπους λύκους (χωρίς καμιά προβιά και αμφίεση), είτε μιλάμε για υπηρέτες της ολιγαρχίας πολιτικούς, είτε για μαχαιροβγάλτες και τραμπούκους φασίστες που παραβαίνουν το νόμο συνεχώς, δεν τους αγγίζει κανείς! Αλλά έτσι είναι:

    Όσο δεν τιμωρείται και δεν μπαίνει φυλακή κανείς από τους αληθινά υπαίτιους...

    Όσο οι δικαστές βγάζουν αντισυνταγματικές τις διατάξεις που ενοχλούν τους δικούς τους μισθούς, αλλά π.χ. τις απεργίες όλων των άλλων κλάδων τις βγάζουν παράνομες και καταχρηστικές σε χρόνο dt ουδεμίας εξαιρουμένης...

    Όσο ψηφίζονται οριζόντιες περικοπές, ασχέτως του ποιός μπορεί και ποιος δεν μπορεί να επωμιστεί άλλο βάρος και νόμοι που παραδίδουν την εθνική κυριαρχία μιας ολόκληρης χώρας για μερικές δόσεις (λες και είμαστε πρεζόνια οι Έλληνες) και αυτό κανένα δικαστήριο δεν το κρίνει αντισυνταγματικό...

    Όσο γενικά (για να μην μακρυγορώ, καθώς υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα) οι κυρίαρχες λέξεις της ζωής σε αυτή τη χώρα είναι η ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ και η ΑΔΙΚΙΑ, με τέτοια λοιπόν ελληνική δικαιοσύνη, μην περιμένετε να αλλάξει τίποτα...


    jorge
    29.10.2012, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 28-10-2012 στις 22:57 έγραψε...

    Μίλησα για πραγματικούς μεγαλοκαρχαρίες. Κανείς απο αυτούς που μου αναφέρεις ακόμα και ο Μπόμπολας των πεθαμένων την τελευταία 3ετία δημοσίων έργων, δεν είναι πραγματικός μεγαλοκαρχαρίας απο αυτούς που λυμαίνονται όντως την πολιτική ζωή του τόπου.

    Μάλιστα. Ο μεγαλομέτοχος του καθεστωτικού MEGA, με τα άπειρα δημόσια έργα και με τις ιστορικές συναντήσεις  κρίνεται a priori οτι δεν είναι μεγαλοκαρχαρίας και μάλιστα οτι δεν μπορεί να έχει κλέψει. Πάσο.

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 28-10-2012 στις 22:57 έγραψε...

    Αν η λίστα είναι αυθεντική, πράγμα που αμφιβάλω γιατί η κυβέρνηση που την βρήκε; Ξέρετε τράπεζα που έδωσε ποτέ στοιχεία καταθέσεων ακόμα και σε επίσημα αιτήματα όπως πρόσφατα με Έλληνες πολιτικούς;

    Καλό θα ήταν να μάθεις για τη Λίστα Λαγκάρντ και πως αυτή έφθασε στα χέρια της από υπάλληλο της τράπεζας.

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 28-10-2012 στις 22:57 έγραψε...

    Ο Βαξεβάνης ήξερε πως η υπόθεσή του δεν ήταν προφυλακιστέα... Ακόμα και το μήνυμά του για διάδοση, φανερώνει την προσπάθεια ατόμου να σκηνοθετήσει μια κατάσταση... Ήθελε όμως να είναι παρόντα τα κανάλια και να υπάρχει ντόρος για μαζική κατανάλωση...

    Για το δικό σου καλό μάχεται ο Βαξεβάνης φίλε μου, αλλά που να το καταλάβεις...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 28-10-2012 στις 22:57 έγραψε...

    Επι Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλου απέκτησε εκπομπή στην "ελεύθερη" δημοσιογραφικά ΕΡΤ του μνημονίου.

    Ναι. Και όπως βλέπεις τους έχει στο απυρόβλητο. Έτσι κάνουν οι βολεμένοι;


    Konstantinosoa
    29.10.2012, 08:51

    Προς AR ON:

    Αν η κάθε διαφορετική άποψη χαρακτηρίζεται γκαιμπελισμός, μάλλον είναι η εύκολη λύση το να πετάμε λάσπη απο το να κάνουμε διάλογο με επιχειρήματα. 

    Οι ιστορίες του 40 δεν ειπώθηκαν δυστυχώς απο κάποιους Τροτσκιστές. Το ΚΚΕ τηρούσε ουδετερότητα λόγω    του συμφώνου ουδετερότητος μεταξύ Σοβιετικής Ένωσης και Γερμανίας. Και φυσικά σε πολλές εμπόλεμες περιοχές έριχνε προκυρήξεις κατά της συμμετοχής στον πόλεμο και υβρίζοντας ήρωες του 1821.

    Ανάλογη στάση κράτησε και τον πρώτο καιρό της Εθνικής Αντίστασης και απέναντι στον δηλωσία κατα το ΚΚΕ Άρη Βελουχιώτη, ο οποίος ξεκίνησε ως ιδιώτης το αντάρτικο και αποκαταστάθηκε ουσιαστικά ανεπίσημα πολλά-πολλά πολλά χρόνια μετά. Σε παραπέμπω στη βιογραφία του Χαριτόπουλου.

    Αν ρωτάς που κολάνε όλα αυτά: Θεωρώ τον Βαξεβάνη λύκο με αριστερή προβιά και έλα και πες μου ένας τόσο ενοχλητικός υποτίθεται δημοσιογράφος πήρε εκπομπή στην ΕΡΤ του ΓΑΠ. Μιλάει για τον Παπακωνσταντίνου και φυσικά τον Βενιζέλο, αλλά γενικά το θέμα Παπανδρέου δεν το πολυ-ακουμπά. Είναι γνωστό ότι ο Παπανδρέου με τον Βενιζέλο δεν έχουν ούτε καλημέρα. Χαιρεέτησε επίσης στην ιστοσελίδα του το πρόστιμο κατά του Τριανταφυλλόπουλου στο αστικό δικαστήριο για την υπόθεση του αρχιβασανιστή Βρέντζου. Ωραίο φασιστοειδές είμαι για να με ενδιαφέρει η υπόθεση του αρχιβασανιστή ιατρού βουλευτή του ΠΑΣΟΚ και υποτίθεται αντιστασιακού Βρέντζου... Και ωραίος αριστερός ο Βαξεβάνης. Ντροπή του !!!

    Ξέρω ποιός είναι ο Γλέζος. Αυτό δεν αναιρεί όμως την δυνατότητα κριτικής. Και ξέρω πως εκτός απο επίσημη παρουσία και χαιρετισμό στην κηδεία του Εμβέρ Χότζα, υπήρξε όπως και πολύ κομμουνιστές λόγω και επίσημης γραμμής υποστηρικτής του Στάλιν. Υπάρχουν φωτογραφίες που δεν αναιρούνται και κείμενα που έχουν δημοσιευθεί. Και αυτό ανεξάρτητα αν τον κατηγορεί γι΄αυτό η Χρυσή Αυγή. Η αλήθεια είναι αλήθεια απ΄όπου και αν προέρχεται. Και ο Χότζα όπως και ο Στάλιν υπήρξαν αιμοσταγείς δικτάτορες. Απο το να με αποκαλείς φασιστοειδές, καλύτερα να επιδείξεις ψύχραιμη και διαλογική - κριτική συμεριφορά.

    Για τον ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλω να μιλήσω γιατί θα πάμε αλλού. Το κείμενο λοιπόν του Νάσου Θεοδωρίδη, σχολιάστηκε δυσμενώς μόνο απο τον Κουρουπλή. Έχω κάθε δικαίωμα να μιλήσω για τον Γλέζο και τον κάθε Γλέζο, όταν δεν εξευτελίζει προσκυνημένους όπως ο Θεοδωρίδης, που αρθογραφεί στην Αυγή και είναι γνωστός υβριστής του Ελληνισμού. Όχι μόνο σε αυτήν την υπόθεση.

    Προέρχομαι απο οικογένεια με πατέρα διωγμένο την περίοδο της Χούντας, παππού παρασημοφορημένο στην Αλβανία και προπάππου με άμεση σχέση με τον Μακεδονικό Αγώνα και τον Παύλο Μελά.  

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΚΟΥΡΟΥΠΛΗΣ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ. Στον κατα τα άλλα δημοκρατικό ευρύ χώρο.. Επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη...

    Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ για την τοποθέτησή σου απέναντι στην Ελληνική Δικαιοσύνη. Επικροτώ και σκέψου ότι είμαι σε εργατική διαμάχη...

    Όσο για το ότι ο Βαξεβάνης αγωνίζεται για μένα εμάς, επέτρεψέ μου να μην τρώω το παραμύθι, σέβομαι όμως την άποψή σου.

    Το ότι ζούμε μια ιδιότυπη δικτατορία, δεν καθαρίζει τον Βαξεβάνη. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο...


    Konstantinosoa
    29.10.2012, 09:16

    Προς jorge:

    Ξέρω πολύ καλά ποιός είναι ο Μπόμπολας. Μόνο που τα δημόσια έργα έχουν δεδομένη τιμή απο την οποία δεν μπορείς να αποκρύψεις. Φυσικά βέβαια ο Μπόμπολας έχει και άλλες δραστηριότητες. Όχι μόνο εργολαβικές. Και φυσικά δεν το θεωρώ καθαρό, ούτε το MEGA. Δεν είναι όμως αυτός που στην πραγματικότητα λυμαίνεται τον τόπο αλλά οι δεδομένες πολιτικές, επιχειρηματικές και "δημοσιογραφικές" οικογένειες.

    Επιπλέον συνεχίζω να έχω αμφιβολία για την αυθεντικότητα μιας λίστας που σε καμιά περίπτωση μια τράπεζα δεν την σύνταξε για να υποκλαπεί απο τρίτους. Οι τράπεζες αρνήθηκαν επίσημα στο Ελληνικό κράτος στοιχεία και τα παρέχουν μόνο στην περίπτωση που ήδη σου ανέφερα.

    Επιπλέον η εξαγωγή χρήματος στο εξωτερικό δεν συνιστά παράβαση, ούτε είσαι σε θέση όπως και εγώ να διασταυρώσουμε στοιχεία. Άρα μιλάμε στον αέρα...

    Δεν πιστεύω λέξη απο την διακυβέρνηση του ΓΑΠ και δεν πιστεύω πως δημοσιογράφος μπορεί να πήρε εκπομπή ρεπορτάζ μετά το 2009 χωρίς να υπάρχει "φιλτράρισμα" συνειδήσεων ή κομματικών σκοπιμοτήτων.

    Είναι οξύμωρο να κρίνουμε ανάλογα με τους χειρότερους χαρακτηρισμούς τον ΓΑΠ και την παρέα του και απο την άλλο να θεωρούμε ότι δίναν δημοσιογραφικές εκπομπές σε αριστερά μαχόμενους δημοσιογράφους. Δεν είναι αφελείς. Εγκληματίες είναι...

     


    ilio
    29.10.2012, 10:35

    Εγώ πάλι γιατί δεν πιστεύω τίποτε;Δηλαδή πως η αλήθεια ποτέ δεν θα βγει στο φως και αν είναι να βγει κάποτε αυτό θα γίνει μετά από πολλά,πολλά χρόνια.Έτσι δεν γίνεται πάντοτε;Μας έχουν ζαλίσει με αυτήν την λίστα Λαγκάρντ και πάλι παραμονές ψήφισης νέων μέτρων και μνημονιών.Γιατί άραγε;Μετά  βρίσκεται ένας δημοσιογράφος που ξεσκεπάζει πρόσωπα και καταστάσεις (βλέπε Βαξεβάνης) πάνω στην φούρια του θέματος και πάνε και τον μπαγλαρώνουν ... Γιατί άραγε;Μου φαίνεται πως μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια πάλι ... Θεωρώ πως θα πρέπει άπαντες πια να κρατάμε μικρό καλάθι για το οτιδήποτε διαρρέει στην δημοσιότητα,από όπου και αν προέρχεται και να κρατάμε την ψυχραιμία μας.Πάλι πέφτουμε στην παγίδα της ταμπέλας αριστεροί,δεξιοί,κομμουνιστές,νεοφιλελεύθεροι,φασίστες κλπ έτσι αβασάνιστα.Πάλι διχασμός;Ξανά;Η ιστορία δεν μας διδάξε τίποτε μάλλον και διαρκώς επαναλαμβάνεται.Δυστυχώς.


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 29-10-2012 10:36 ]


    sillia
    29.10.2012, 12:06

    Καλημέρα..

    Παρακολουθώ το θέμα και διαβάζοντας  μου έρχεται έντονα στο νου αυτό που έλεγαν σοφότεροι απο μας

    πως η αλήθεια κάποιες φορές είναι σκοινί τεντωμένο λίγο πάνω από την γη...τόσο όσο να φτάνει να σκοντάφτουμε πάνω του!Ας είμαστε προσεκτικοί (γιατί και το πιστεύω αυτό δεν χρειάζεται άλλωστε να είσαι μεγαλοφυία για να το καταλάβεις) περπατώντας την ζωή το να μπουρδουκλωθείς και σορρυ για την έκφραση στο σκοινί αυτό στο σκοινί της αλήθειας που σου έχουν άλλοι βάλει δεν είναι και το λιγότερο πιθανόν !!!!

    Συμφωνώ με Ερατώ το λικε μου λέει την αλήθεια !!!


    AR-ON
    29.10.2012, 15:57

    Παράθεση:
     Το μέλος ilio στις 29-10-2012 στις 10:35 έγραψε...

    ... Πάλι πέφτουμε στην παγίδα της ταμπέλας αριστεροί, δεξιοί,κομμουνιστές, νεοφιλελεύθεροι, φασίστες κλπ έτσι αβασάνιστα. Πάλι διχασμός; Ξανά; Η ιστορία δεν μας διδάξε τίποτε μάλλον και διαρκώς επαναλαμβάνεται. Δυστυχώς.

    Δυστυχώς αυτό βλέπω και εκπλήσσομαι αγαπημένη μου ilio, ότι τελικά η ιστορία τίποτε δεν μας δίδαξε. Οι ταμπέλες αριστεροί, δεξιοί, κομμουνιστές, νεοφιλελεύθεροι και βέβαια δεν πρέπει να μας διχάζουν. Δικαίωμα του καθένα να έχει την ιδεολογία του και σε πλαίσια δημοκρατικού διαλόγου να θέτει τα επιχειρήματά του. Τη λέξη "φασίστες" όμως μήπως θα έπρεπε να την ξεχωρίσεις, να μην την κολλήσεις δίπλα στα άλλα, Ερατώ μου; Γιατί αν τελικά διδαχτήκαμε κάτι από την ιστορία του 20ου αιώνα, είναι ότι εκεί πρέπει να είμαστε αμίληκτοι. Όσοι τουλάχιστον μας εκφράζουν λέξεις και έννοιες όπως δημοκρατία, ειρήνη, αγάπη στο συνάνθρωπο (ό,τι χρώμα κι αν έχει). Αν θέλουμε τα παιδιά μας να μην ζήσουνε ποτέ όσα έζησαν οι παπούδες μας, τότε δεν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί όταν κάποιος εκδηλώνεται με ένταση και αποφασιστικότητα απέναντι σε φασίστες. Σας εκλιπαρώ όλους, κάντε ένα κλικ εδώ να δείτε την ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, μουσείο που έχουν οι ίδιοι οι Γερμανοί στο Βερολίνο, δείτε τα χαμόγελα των "απλών πολιτών" την ώρα που γίνονται οι θηριωδίες και μετά ας ξανασυζητήσουμε για το αν πρέπει να αφήνουμε τους φασίστες στην ησυχία τους... Κι όσο για το αν είναι πράγματι φασίστες ορισμένοι, επιτρέψτε μου να ισχυρίζομαι ότι έχω την εμπειρία να τους διακρίνω πανεύκολα, ειδικά κάτι τύπους που μέσα στο προσωπείο του "δημοκρατικού" τους λεξιλόγιου και τα παχιά τους λόγια, κρύβουν δηλητήριο για προσωπικότητες όπως ο Μανώλης ο Γλέζος και κάνουν συνεχώς γκεμπελικές επιθέσεις σ' έναν πολιτικό χώρο που έχει φτύσει αίμα να καταδικάζει τα εγκλήματα του Σταλινισμού. Ας συνεχίσει όμως να ψέλνει τα τροπάριά του, να κάνει την εντεταλμένη υπηρεσία του και να δικαιολογεί το μισθό του απ' την αρχιεπισκοπή (κι ας τον πληρώνουμε όλοι εμείς οι άνεργοι, οι υποαπασχολούμενοι, οι χαμηλόμισθοι, οι συνταξιούχοι, εξ ου και η λυσσαλέα του αντίδραση στο σχετικό ποστ για την Ελένη Αρβελέρ και τις απόψεις για διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας)... Ας συνεχίσει λοιπόν, ας μην μιλάει κανείς για να μη διχαστούμε, όλο και κάποιον αγράμματο θα πείσει πως έχει σχέση ο ΣΥΡΙΖΑ με τα σταλινικά εκτρώματα...  Νομίζετε είχα καμιά όρεξη να γράφω για τέτοια σε ένα θέμα για τον Βαξεβάνη και την υποκρισία της ελληνικής δικαιοσύνης; Αλλά είναι προκλητικός, βλέπετε καταφανέστατα ποιες είναι οι (100% κατευθυνόμενες από συγκεκριμένα κέντρα, κατά την άποψή μου) προθέσεις του: να μπαίνει σε κάθε άσχετο θέμα του forum και να "επιχειρηματολογεί" κατά συγκεκριμένου κόμματος και μάλιστα με συκοφαντίες και γκεμπελικές αναφορές (αλήθεια, αυτόν το Νάσο Θεοδωρίδη, το "μεγάλο αριστερό στέλεχος" η μάνα του τον ξέρει; Το ότι μόλις τον πήρανε χαμπάρι διαγράφηκε αμέσως, λέει κάτι; Και ομολογουμένως, ναι, τέτοιες απόψεις είναι ό,τι σιχαίνομαι περισσότερο προσωπικά). Αυτές οι τακτικές ορισμένων πρέπει να ξεσκεπαστούν και να απομονωθούν, στην τελική δεν έχουμε καμιά υποχρέωση να τρώμε στη μάπα κομματικές απόψεις, όταν συζητάμε θέματα πολιτικά μεν, άσχετα με κόμματα δε. Κλείνω εδώ με το συγκεκριμένο άτομο κι έχω σκοπό να μην επανέλθω - απαντήσω ξανά.

    Δεν αντέχεται λοιπόν να καταπίνουμε τέτοια ανεργία, τέτοιο ξέσκισμα στους μισθούς και τις συντάξεις και κάποιοι συγκεκριμένοι πολιτικοί να προστατεύουν (μη ελέγχοντας) όλα αυτά τα άτομα και να μην ασχολείται με αυτούς κανένας εισαγγελέας, ενώ ένα δημοσιογράφο αμέσως να τον μπαγλαρώνουν (δε με ενδιαφέρει αν είναι ήρωας ή λύκος με προβιά, το γεγονός είναι συγκεκριμένο και 1+1 κάνουν 2). Δε μπορεί να μας έχουν αναγκάσει σε λουκέτα στα μαγαζιά μας, να είμαστε άνεργοι μήνες και χρόνια ολόκληρα, να πετσοκόβουν τις συντάξεις των γονέων μας (που ΜΙΑ ΖΩΗ δουλέψανε και δίνανε κρατήσεις, δεν τους τα χάρισε κανείς),  να μην έχουμε να πληρώσουμε φάρμακα κλπ. και από την άλλη να έχουν υπουργοί στοιχεία για πλούσιους ανθρώπους που πρέπει να ελέγξουν αν έχουν ή όχι φοροδιαφύγει και να κάνουν την πάπια. Ο λαός τους εξέλεξε να τον υπηρετούν, όχι να προστατεύουν την ανομία. Το MEGA προχθές έκανε σα να μην υπήρχε η είδηση για το Βαξεβάνη, αναγκάστηκαν και ψέλλισαν κάτι προς το τέλος του δελτίου, όταν παντού είχε γίνει ήδη χαμός. Αδέρφια, σας ορκίζομαι, νιώθω απίστευτη απόγνωση και απελπισία, γιατί όλος ο κόσμος βλέπει όλη αυτή την κοροιδία και αντί να ξεσηκωθεί και να βγει στους δρόμους, συζητάμε για το Βαξεβάνη και τις προβιές κι αντί να είμαστε όλοι στο σύνταγμα, κάθομαι και γράφω σε forum επιχειρήματα για το ...αυτονόητο. Θεέ μου, είναι θέμα αριστερού-δεξιού-κομμουνιστή-φιλελεύθερου να υπάρξει ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ και να κάνουν ότι έκαναν Γάλλοι, Γερμανοί κλπ. και να ελέγξουν τα άτομα στη λίστα για τη φοροδιαφυγή;;; Ειλικρινά, νιώθω ότι ζω σε ένα θέατρο του παραλόγου και λιγοστεύουν επικίνδυνα οι αντοχές μου να ζω σε αυτή τη χώρα, χωρίς καμία υπερβολή...

    Παράθεση:
     Το μέλος sillia στις 29-10-2012 στις 12:06 έγραψε...

    ...η αλήθεια κάποιες φορές είναι σκοινί τεντωμένο λίγο πάνω από την γη...τόσο όσο να φτάνει να σκοντάφτουμε πάνω του! Ας είμαστε προσεκτικοί...

    Έτσι είναι καλή μου Αναστασία. Πάντα προσεκτικοί. Αλλά και πάντα πολίτες. Ενεργοί. Να παίρνουμε θέση. Να μη μένουμε μακριά από τα πράγματα, μην τυχόν και "χρωματιστούμε". Γιατί όσο δεν παίρνουμε θέση, τόσο αφήνουμε το πεδίο ελεύθερο να αναδύονται από τη μία φελοί κι από την άλλη άπληστοι αριβίστες, που κατάντησαν έτσι τη χώρα και έβαψαν το μέλλον μας μαύρο κι άραχνο. Αν συζητάγαμε σοβαρά για την πολιτική όλα αυτά τα χρόνια αντί να τη σνομπάρουμε και να λέμε "δεν ασχολούμαι με αυτά" ή "όλοι τα ίδια είναι, άντε παρατήστε με με δαύτους", οι "δαύτοι" δεν θα είχαν καταστρέψει την ζωή μας και το μέλλον των παιδιών μας.

    Γι αυτό κι εγώ, έχω αποφασίσει να μην ξανακάτσω στην άκρη και στον κόσμο μου. Είδαμε την προκοπή του "εγώ". Καιρός πια για το "εμείς".


    guevara
    29.10.2012, 16:31

    Χάρη τα συγχαρητήριά μου...εξαιρετικό το κείμενο...

    χίλια μπράβο...


    mary_omikron
    29.10.2012, 19:26

    Μια πολύ ωραία τοποθέτηση για όλα αυτά από την Ελληνοφρένεια και τον Θύμιο Καλαμούκη. 

    Γελοίοι όπως πάντα.

    Υπάρχει ένα θέμα που οι ελληνικές χούντες δεν μπορούν να περιορίσουν και να ελέγξουν. Τον χρόνο και τον τρόπο γελοιοποίησης τους. Πάντα αστείοι και καταγέλαστοι, βαθειά ανίκανοι και διεφθαρμένοι, προσπαθούν με κατασταλτικά μέσα να φανούν υπερασπιστές των Νόμων και της τάξης, καταφέρνοντας τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.

    Αυτό κατάφεραν και με την υπόθεση του Κώστα Βαξεβάνη, έτσι όπως την έστησαν χτες και προχτές. Στην Ελλάδα του 2012, η σαπίλα μπορεί να βασιλεύει, αλλά όταν κάποιος αναταράξει τα βρώμικα και δυσώδη νερά της τότε τρέχουν όλοι να τον συλλάβουν και να τον φιμώσουν παραδειγματίζοντας και τους μελλοντικούς «ταραξίες».

    Εδώ και μήνες δεν ισχύει το αστικό Σύνταγμα, ο κορυφαίος Νόμος το κράτους, αυτό το ξεκάρφωμα ισονομίας και ισότητας. Δεν ισχύει το άρθρο που προβλέπει δουλειά για όλους του έλληνες, δεν ισχύσει το άρθρο που προβλέπει την ισότητα όλων απέναντι στους Νόμους. Δεν ισχύει το άρθρο που προβλέπει την κύρωση των διεθνώς συμβάσεων από τα τρία πέμπτα της Βουλής, δεν ισχύει η εξασφάλιση υγείας και παιδείας για όλους τους πολίτες. Δεν ισχύει το δικαίωμα του συνέρχεστε, αφού καμία διαδήλωση δεν έχει ολοκληρωθεί τα τελευταία 3 χρόνια. Και δεν ισχύει το δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών. Για την ακρίβεια δεν ισχύει το δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών που δεν ενοχλούν την άρχουσα τάξη.

    Κυβέρνηση που τόλμησε να κόψει επιδόματα αναπήρων, τυφλών και ανάπηρων παιδιών, κυβέρνηση που τόλμησε να κόψει την σύνταξη των 400 ευρώ, το δώρο Πάσχα και Χριστουγέννων, κυβέρνηση που ανέχεται να κυκλοφορούν στον δρόμο 1,5 εκ άνεργοι, 200.000 ταπεινωμένοι που τρώνε από κάδους, κυβέρνηση που εξοντώνει από πρόθεση και συστηματικά σχεδόν το σύνολο του ελληνικού λαού, εβρισκόμενη σε διατεταγμένη υπηρεσία, είναι ικανή να κάνει τα πάντα.

    Δεν έπεσα από τα σύννεφα με την σύλληψη του Κώστα Βαξεβάνη. Είναι ο κρίκος, ένας μεγάλος κρίκος, στην αλυσίδα που μας φόρεσαν. Ο αυταρχισμός, είναι το εργαλείο τους. Τα μέτρα τους δεν περνάνε χωρίς τρόμο, φόβο, απειλές, προειδοποιήσεις, βασανιστήρια και ότι άλλο χρειαστεί.

    Η Υπόθεση του Κώστα μας αφορά όλους. Ανεξαρτήτως αν η λίστα είναι παλιά, από μια τράπεζα, χωρίς ποσά, αν λείπουν ονόματα, αν… αν… αν. Από τη στιγμή που η επίσημη πολιτεία δια των οργάνων της και δια των υπουργών της, φέρθηκαν «επιπόλαια» και την έχασαν, μπορώ και εγώ να φερθώ, «επιπόλαια» και να ισχυριστώ ότι θέλω, να ενοχοποιήσω όποιον θέλω. Ας μου αποδείξουν αυτοί ότι είναι αθώοι. Έχουν άλλωστε το τεκμήριο ενοχής.

    Η υπόθεση του Κώστα μας αφορά όλους, γιατί είναι θέμα ελευθερίας, διαφάνειας, ισοπολιτείας, δικαιοσύνης, υπεράσπισης του Συντάγματος.

    Δεν αιφνιδιάστηκα επίσης, από την σιωπή των καθεστωτικών ΜΜΕ. Το αντίθετο θα με ξάφνιαζε. Και αυτή η σιωπή, τους κάνει ακόμη πιο κατάπτυστους, κωμικούς και ανήμπορους.

    Λυπάμαι που ως λαός τους αφήνουμε να μας κατακρεουργούν, ή τους εξουσιοδοτούμε κιόλας. Αλλά χαίρομαι που τους χαλάμε την ηρεμία. Που τους θυμίζουμε πόσο σάπιοι είναι. Και αυτοί μη ξέροντας τι άλλο να κάνουν αποδεικνύουν ακριβώς το ίδιο, δηλαδή το πόσο σάπιοι είναι. Χαίρομαι που αραιά και που, πανικοβάλλονται και δρουν σπασμωδικά. Όπως έδρασαν στην περίπτωση του Κώστα. Απροκάλυπτα, χαζά, χωρίς έμπνευση και φαντασία. Χαίρομαι που ξεβρακώνονται, που ούτε μια λίστα δεν μπορούν να κρύψουν, που δεν ξέρουν από προσχήματα και ευελιξία, που ψελλίζουν δικαιολογίες. Χαίρομαι να τους βλέπω να κάνουν μόνο ένα πράγμα. Να σέρνονται στην γη.

    ΥΓ. Είναι λίγοι, είναι σάπιοι, είναι υπερόπτες και αλαζόνες, είναι απροετοίμαστοι. Είναι εύκολος αντίπαλος. Ειδικά στο ιδεολογικό επίπεδο και σε θέματα εντυπώσεων και εικόνας. Και κάθε μέρα που περνά γίνεται ευκολότερος.

    Θύμιος Κ.
    http://www.ellinofreneia.net


    noizreduction
    29.10.2012, 19:33

    Και δυστυχως, στον ιδιο σταθμο ( real.fm ), ο Τραγκας ( γνωστος κι ως "θειος", ενας απο τους πιο συστημικους δημοσιογραφους του 90 ) εκανε ολοκληρο show στοχοποιησης του μεσα απο τη λιστα.


    Εαν το δημοσιογραφικο "κινημα" δεν ηταν τοσο σαπιο κι εξαρτημενο απο την εκαστοτε εξουσια, ισως τωρα να μπορουσαμε να μιλαμε για δυνατη αντεπιθεση των ΜΜΕ εναντιον ενος κρατους που μπορει και κοβει εκπομπες ακομα κι απο την ΝΕΤ!

    Δυστυχως ομως, ολοι οι συστημικοι δημοσιογραφοι ( που ενιοτε το παιζουν κι αντι-συστημικοι ) εχουν πεσει με τα μουτρα για να αποδειξουν το αντιθετο...


    aviectus
    29.10.2012, 19:45

    κροκοδειλια δακρυα σημερα απο τον "αρχηγο" της συχρονης ταξης πραγματων, των αρχηγο των εντολοδοχων των μασωνικων στοων!!

    ηθελα πραγματικα να ματωσω απο τα ματια καθως τον ακουγα σημερα στο ραδιο.... ελεος πια..ακουει και κοσμος χαζος - που τον πιστευει-


    noizreduction
    29.10.2012, 19:51

    Για ποιον απο ολους λεμε τωρα? {#emotions_dlg.confused1}


    Hastaroth
    29.10.2012, 20:02

    Απ'την στιγμή που υπήρξε πρωθυπουργός Ελληνας που είπε γιά δημόσιο υπάλληλο "εντάξει,το καταλαβαίνω να κάνη ένα δωράκι στον εαυτό του" καί δέν βρέθηκε εισαγγελέας να πιάση αυτόν τον πρωθυπουργό απ'τον γιακά και να τον πετάξη σ'ένα σκοτεινό κελλί,όλα τελείωσαν.

    Ετσι σήμερα ασχολούμαστε με τον Βαξεβάνη και την λίστα του ενώ:

    Ο λόρδος Βύρων (Πολύδωρας),ο "πρόεδρος τής Βουλής γιά 12 ώρες" διώρισε την κόρη του και μάς έβγαλε και γλώσσα επειδή δέν κατανοούμε πόση οικονομία έκανε στο κράτος επειδή διώρισε μόνο αυτήν και όχι άλλους δώδεκα που "εδικαιούτο",

    Ο ίδιος ο πρωθυπουργός Σαμαράς έχει διορίσει την μισή εκλογική του περιφέρεια σε διάφορες προνομιούχες θέσεις (τον αδελφό του τον διώρισε πρόεδρο στο Μπενάκειο Φυτοπαθολογικό Ινστιτούτο και τού δίνει επιχορηγήσεις παρ'όλο που το εν λόγω Ινστιτούτο είναι ζημιογόνο),

    Ο πρώην υπουργός Παπακωνσταντίνου ομολογεί πως έδωσε ένα σημαντικό στοιχείο (την περιβόητη λίστα) "γιά φύλαξη στο γραφείο του",αλλά..δέν ξέρει πού βρίσκεται τώρα,

    Ο έτερος πρώην υπουργός και εθνικός φορομπήχτης Βενιζέλος ομολογεί πως είχε το σημαντικό αυτό στοιχείο εν είδει USB stick στο γραφείο του επί ένα χρόνο αλλά...δέν το είχε ανοίξει να δή τί είχε μέσα,

    και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά......αλλά δέν πρόκειται να γίνη κάτι

    ....όπως παλιότερα ακούγαμε γιά τίς βίλλες τής Μιμής,τα "τούβλα" (εκ πεντοχιλιοδράχμων) τού Λούβαρη,τον Κοσκωτά,τα εξελληνισθέντα γιουγκοσλαβικά καλαμπόκια τού υφυπουργού Αθανασόπουλου,τον κουτσονόμο κλπ κλπ και πάλι τότε τίποτε δέν είχε γίνει.

    Δυστυχώς δέν αρκεί πλέον να κατέβουμε στο Σύνταγμα και να φωνάζουμε.Αλλο πρέπει να κάνουμε,αλλά έχουμε τα κότσια;


    -----------------

    Οποιος σκάβει τον λάκκο τού αλλουνού δέν προλαβαίνει να σκάψη τον δικό του....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 29-10-2012 20:04 ]


    aviectus
    29.10.2012, 20:25

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29-10-2012 στις 19:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 29-10-2012 στις 19:45 έγραψε...

    κροκοδειλια δακρυα σημερα απο τον "αρχηγο" της συχρονης ταξης πραγματων, των αρχηγο των εντολοδοχων των μασωνικων στοων!!

    {#emotions_dlg.blink} {#emotions_dlg.confused1}





    τραγκα..


    noizreduction
    29.10.2012, 20:27

    Ευχαριστω, επειδη ηταν λιγο "φλου" η απαντηση οσον αφορα το ποιος ειναι ο πουλημενος ( ενταξει, προφανες, απλως με τις αποψεις που διαβαζω μερικες φορες εδω μεσα, ολα μπορω να τα περιμενω )! Smile


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης