ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Επιστολή Χρύσας Δημουλίδου προκαλεί ΣΟΚ!!!!!!

    renabill
    28.10.2012, 13:57

    Η εν λόγω "κυρία" που γράφει εμπορικότατα "για το ποιοτικότατα" δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω βιβλία αγανάκτησε που έχουν πέσει οι πωλήσεις της. Και έγραψε τη εξής επιστολή προς το αναγνωστικό κοινό!!!!!

    Αγαπητοί φίλοι αναγνώστες

    Κάποια στιγμή θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε μερικά πράγματα και επειδή το κακό παράγινε, θα το κάνω θέμα. Πρέπει λοιπόν να μάθετε πως η συγγραφή, τουλάχιστον από την πλευρά μου, είναι επάγγελμα και όχι χόμπι. Επομένως αφού είναι επάγγελμα και ο άλλος μοχθεί για αναπαράγει έργο, θα πρέπει και να αμείβεται γι αυτό. Κάποιοι λοιπόν αναγνώστες, μου δηλώνουν με ιδιαίτερη μάλιστα υπερηφάνεια ότι δανείζονται όλα τα βιβλία μου απο δανειστικές βιβλιοθήκες ή τα ανταλλάσουν γιατί δεν έχουν χρήματα λόγω της οικονομικής κρίσης.

    Όμως αυτό δεν είναι τωρινό, γινόταν πάντα από τότε που άρχισα να πρωτογράφω. Ως ένα σημείο το καταλαβαίνω, όμως δεν καταλαβαίνω, πως είναι δυνατόν ένα βιβλίο να βρίσκεται στις προθήκες δανειστικών βιβλιοθηκών μια εβδομάδα μετά την έκδοσή του και μάλιστα χωρίς την άδεια του συγγραφέα; Ένα βιβλίο για να μπει στις βιβλιοθήκες πρέπει να εχει κάνει τον κύκλο του που είναι 5 με 10 χρόνια, ή να βρίσκεται στα αζήτητα. π.χ ένας Καζαντζάκης, ένας Ντοστογιέφσκι, μια Λιλίκα Ζωγράφου κλπ που τα βιβλία τους έχουν εκδοθεί εδώ και πολλά χρόνια.

    Επίσης σχολεία και αναγνώστες μου ζητούν να τους χαρίσω βιβλία. Δηλαδή να πληρώσω για να τα αγοράσω, και μετά να χρεωθώ τα έξοδα αποστολής και να τους τα στείλω. Χώρια το πήγαινε έλα. Τόσο θράσος.

    Αγαπητοί αναγνώστες θα πρέπει να μάθετε να σέβεστε τον μόχθο ενός δημιουργού. Ο συγγραφέας εργάζεται σκληρά και πληρώνει ένα απίστευτο τίμημα μοναξιάς και σωματικής υγείας γιατί καταπονείται όχι μόνο το σώμα του , αλλά και ο εγκέφαλος του. Και ενώ παράγει κοινωνικό και επιμορφωτικό έργο, αμείβεται στο κάθε βιβλίο του από 0.20 λεπτά έως 1 ευρώ [καθαρά], δηλαδή ψίχουλα. Τα άλλα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος.

    Επομένως το να ζητάτε εσείς να σας δίνει δωρεάν αυτή την σταγόνα μόχθου του, όχι μόνο τον υποβιβάζει σαν επαγγελματία, αλλά και τον πλήττει οικονομικά. Το ίδιο γίνεται και με τα λαθραία cd και ταινίες , αλλά εκεί τουλάχιστον πληρώνετε ένα ποσό. Στην περίπτωσή μας όχι μόνο δεν δίνετε δεκάρα τσακιστή, αλλά ζητάτε να πληρώσει επιπρόσθετα ο δημιουργός για να έχετε εσείς το έργο του. Μάλιστα κάποιοι αναγνώστες είχαν το θράσος να με βρίσουν και να με στολίσουν με χείριστα κοσμητικά επίθετα επειδή αρνήθηκα να τους χαρίσω βιβλία μου.

    Οι δε δανειστικές βιβλιοθήκες έμειναν κατάπληκτες που δεν ήθελα να μοιράζω στους Έλληνες τα πνευματικά μου έργα δωρεάν, με πρόσβαλλαν επίσης με τα λεγόμενά τους λες κι εγώ βρίσκω τα προς το ζείν στον δρόμο κι αν αύριο μείνω κουλή η στραβή ή πάθω κάτι σοβαρό και δεν μπορώ να γράψω, αυτοί θα με ταΐσουν. Αν είναι έτσι, τότε να υπάρχει και δανειστική ταινιοθήκη και δανειστική ιματιοθήκη, πινακοθήκη, φαγοποτοθήκη κλπ.

    Οι δανειστικές βιβλιοθήκες δημιουργήθηκαν με σκοπό να δανείζουν βιβλία που έκαναν το κύκλο τους και πλέον μένουν στα αζήτητα. Ήδη η δικηγόρος μου που είναι η καλύτερη στα πνευματικά δικαιώματα, ανέλαβε να το ψάξει. Βιβλία μου χαρίζω εκεί που κρίνω εγώ ότι πρέπει να δώσω και το κάνω με όλη μου την καρδιά. Οι υπόλοιποι καλό θα είναι να το σκεφτούν καλύτερα. Ποτέ στην ζωή μου, ακόμη κι όταν σπούδαζα και δεν είχα μια, δεν δανείστηκα βιβλίο. Έκανα οικονομίες και αγόραζα. Απλά ήμουν πολύ επιλεκτική. Πως στο καλό τα κατάφερνα να έχω πάντα βιβλία σπίτι μου;

    Οι οικονομικές απώλειες που έχει ένας συγγραφέας είναι ανυπολόγιστες. Μη τον συγκρίνετε με τους εκδότες ή τους βιβλιοπώλες, εκείνοι είναι επιχειρηματίες θα βρουν την άκρη. Ο συγγραφέας στην Ελλάδα είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά. Εσείς οι ίδιοι αν αγαπάτε πραγματικά το βιβλίο και δεν είστε οι αναγνώστες αλεξιπτωτιστές , θα έπρεπε να συνδράμετε σ αυτή την προσπάθεια. Διαφορετικά καλύτερα να σταματήσουμε να γράφουμε και να αφιερώσουμε τον χρόνο μας στον εαυτό μας.

    Η παρούσα επιστολή εγράφη μετά από συζητήσεις με πολλούς συγγραφείς που εξέφρασαν έντονα αυτό το παράπονο. Σας ευχαριστώ πολύ , αν κατανοήσετε αυτή την επιστολή μου..

    Χρυσηίδα Δημουλίδου

    Αν δεις σε συνεντεύξεις στο youtube τι σπιταρόνα έχει και το ότι μεσα στο 2012 έχει γυρίσει όλο τον κόσμο δεν νομίζω ότι πεινάει κιόλας.Και περιμένει να φάει η φτωχή από τις πωλήσεις των βιβλίων.Επειδή έχουν γίνει όλα μπέστ σέλλερ προσωπικά δεν πιστεύω από τα 20Ε κατά μέσο όρο που πωλούνται τα βιβλία της παίρνει μόνο 1Ε. Τέλος πάντων...

    https://www.facebook.com/chrysiidad?ref=ts&fref=ts


    noizreduction
    28.10.2012, 14:08

    Θα ειμαι ειλικρινης...

    ...

    ...

    ουτε καν την ηξερα κι ουτε φανταζομαι πως θα μεινει στις δανειστικες βιβλιοθηκες διπλα στον Καζαντζακη και στον Ντοστογιεφσκι...


    mary_omikron
    28.10.2012, 14:09

     ""...ή να βρίσκεται στα αζήτητα. π.χ ένας Καζαντζάκης, ένας Ντοστογιέφσκι, μια Λιλίκα Ζωγράφου κλπ που τα βιβλία τους έχουν εκδοθεί εδώ και πολλά χρόνια.""


    Μετά απ΄αυτό συνέχισε κανείς την ανάγνωση της επιστολής? 


    sillia
    28.10.2012, 14:18

    κανεις{#emotions_dlg.rolleyes}


    sillia
    28.10.2012, 14:19

    Κάτι μας ψεκάζουν χαχαχα επιμένω ........{#emotions_dlg.lol}


    mariso
    28.10.2012, 14:37
    Νομίζω ότι απλά θα μπορούσε να το διευθετήσει μέσω του δικηγόρου της και να μην επέμβει προσωπικά η ίδια. Δεν την τιμά να παριστάνει την αδικημένη, αυτό είναι μιζέρια.
    guevara
    28.10.2012, 14:38

    Παιδιά ο γιατρός της είπε να της λέμε σε όλα ''ναι'' γιατί στενοχωριέται...

    Να κάνω και μια σοβαρή ερώτηση τώρα: Ποια είναι αυτή;;;;;;


    spiroos
    28.10.2012, 14:43
    Δεν φταίει αυτή... "σχολεία και αναγνώστες μου ζητούν να τους χαρίσω βιβλία"
    noizreduction
    28.10.2012, 14:59

    Αφηστε με να εχω την εντυπωση πως η κυρια αυτη εκανε τη δηλωση για να επανελθει στη δημοσιοτητα το ονομα της ( σε μια αγορα που εχει υποβαθμιστει οσο καμια αλλη ). Επειδη οι συγγραφεις δεν μπορουν να δημιουργησουν σκανδαλα ( οπως οι τραγουδιστες πχ ), πρεπει να βρουν αλλον τροπο.

    Ποσοι δεν θα κοιταξαν να δουν τι βιβλια εχει γραψει η συγκεκριμενη; Μονο που εκανε ενα λαθος...εφοσον ειπε πως τα δινουν σε δανειστικες βιβλιοθηκες, σημαινει πως ολοι θα πανε εκει να τα βρουνε!


    Και κατι τελευταιο: Οι δανειστικες βιβλιοθηκες ειτε παιρνουν βιβλια απο τις εκδοσεις μετα απο καποιο διαστημα, ειτε τα δωριζει καποιος....

    ...φανταστειτε ποσοι εδωσαν τα βιβλια της...{#emotions_dlg.oops}


    mary_omikron
    28.10.2012, 15:06

    Πολύ εύστοχη η επισήμανση @ Spiroos. Aν όντως τα σχολεία ζητάνε για εμπλουτισμό σχολικής βιβλιοθήκης βιβλία της, έχει κάθε δικαίωμα στον αυτοθαυμασμό και στο συγκριτικό (παραληρηματικό) επιχείρημα  για τα "αζήτητα των Καζαντζακη Ντοστογιέφσκι  Ζωγράφου.

    Προτείνω το βιβλίο της "Κεράτωνε τον άντρα σου και μάγια μην του κάνεις" να συμπεριληφθεί και στην διδακτέα ύλη.

    (μην βιαστείτε οι "καλοθελητές" της κοινότητας. Στο google το βρήκα {#emotions_dlg.lol})

    http://www.biblionet.gr/author/13165/%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%B7%CE%AF%CE%B4%CE%B1_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CF%85


    aviectus
    28.10.2012, 16:02

    παιδια....
    θυμα τρολλινκγ ειναι η Κυρια.

    και επισης παλιο θεμα!


    mary_omikron
    28.10.2012, 16:07
    Υπάρχει διάψευση Αβι από την ίδια?
    Hastaroth
    28.10.2012, 18:34

    Αν και έχω δεί πολλάκις βιβλία τής συγκεκριμένης συγγραφέως σε προθήκες βιβλιοπωλείων,έχω διαβάσει μόνο ένα κείμενό της που συμπεριλαμβάνεται στο βιβλίο "Ενα κομμάτι ουρανό",συλλογικό έργο που πραγματεύεται αφηγήσεις πρώην ιπταμένων τής (αείμνηστης) Ολυμπιακής Αεροπορίας (στην οποία είχε εργαστεί και η ίδια ώς αεροσυνοδός γιά κάποια χρόνια).Συμπαθητικό μέν το κείμενο αυτό,αλλά απέχει έτη φωτός απ'το να είναι ισάξιο ενός Καζαντζάκη,ενός Τολστόϊ ή ενός Saint-Exupery (που κι'αυτός ήταν "τού αεροπορικού χώρου",ώς πιλότος).

    Τα όσα λέει περί πνευματικών δικαιωμάτων ναί μέν είναι σωστά,αλλά άν φρόντιζε να είναι πιό μετριόφρων και να μήν υπερτιμά τον εαυτό της θα την αντιμετωπίζαμε με μεγαλύτερη σοβαρότητα.


    renabill
    28.10.2012, 23:35
    Επειδή εγώ έχω διαβάσει 2 βιβλία της θα πω τη γνώμη μου. ΟΚ συμπαθητικά μυθιστορήματα είναι δεν είναι δα και τίποτα μεγαλουργήματα. Η ίδια πάντως είναι καραψωνάρα και τσόκαρο κάτι που καταλαβαίνει κανείς από το προφίλ της στο facebook. Καθώς έχουν γίνει όλα της τα βιβλία μπέστ σέλλερ νομίζει ότι έπιασε τον πάπα απο τα ..... ΟΚ υπάρχουν τα πνευματικά δικαιώματα και σε αυτό έχει ένα δίκιο αλλά ώς εκεί! Αν εγώ θα δανείσω σε φίλο μου ή θα δωρίσω κάποιο βιβλίο δεν είναι επιλήψιμο ούτε απαγορεύεται νομίζω.Και τιμή της να είναι που τη διαβάζει τόσος κόσμος και την βάζουν σε βιβλιοθήκες.
    tallos
    28.10.2012, 23:43

    το 2007 και 2011 ανακυρηχθηκε γυναικα της χρονιας απο το περιοδικο LIFE AND STYLE, ζηλιαρεςςςςς......................


    mariso
    29.10.2012, 08:34

    Γυναίκα της χρονιάς μπορεί, συγγραφέας της χρονιάς όμωςςςς ???????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariso στις 29-10-2012 08:35 ]


    sillia
    31.10.2012, 10:18


    Η Ακρίτα απαντά σε Δημουλίδου

    Με ένα πύρινο άρθρο απάντησε στη συγγραφέα Χρυσηίδα Δημουλίδου η Έλενα Ακρίτα, αναφορικά με το σχόλιο που ανάρτησε η συγγραφέας στο Facebook.

    Η γνωστή δημοσιογράφος με άρθρο της στα «ΝΕΑ» αποφάσισε να απαντήσει σημείο προς σημείο στη δημοσίευση της κυρίας Δημουλίδου στο Facebook με τη οποία ούτε λίγο ούτε πολύ… κατηγορούσε τις δημόσιες βιβλιοθήκες και τους αναγνώστες που δανείζουν βιβλία της!

    Αναλυτικά το άρθρο της Έλενας Ακρίτα έχει ως εξής:

    «Προς την κυρία Χρ(υσούλα;) Χρ(ύσα;)
    Χρ(υσηίδα;) Δημουλίδου.

    Κυρία μου,

    Διάβασα με προσοχή την οργισμένη επιστολή με την οποία επιτίθεστε στις δανειστικές βιβλιοθήκες που έχουν το ………«θράσος» (δικός σας ο χαρακτηρισμός) να σας ζητούν βιβλία για τους αναγνώστες τους. Με αποτέλεσμα εσείς να χάνετε χρήματα από το κάθε αντίτυπο που διατίθεται δωρεάν.

    Κατ’ αρχάς, διευκρινίζω: Εγώ συγγραφέας δεν είμαι. Ενα θεατρικό έργο έχω γράψει όλο κι όλο. Τα βιβλία μου είναι σταχυολόγηση κειμένων που έχουν ήδη δημοσιευθεί στην εφημερίδα. Με άλλα λόγια, δεν είμαστε «συνάδελφοι». Ως αναγνώστρια και μόνο σας απευθύνομαι, λοιπόν.

    Ομολογώ ότι αγνοώ τη συγγραφική σας δεινότητα. Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα βιβλίο σας. Τώρα που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα μπήκα στο προφίλ σας στο facebook. Είδα φωτό σας με μαγιό σε αισθησιακές πόζες. Είδα το σπίτι σας πνιγμένο στα τιγκρέ μαυροχρυσοκόκκινα… Δικό μου το πρόβλημα αλλά, όσο να πεις, όλο αυτό το πακέτο δεν με προδιαθέτει να τρέξω στο πρώτο βιβλιοπωλείο και να εντρυφήσω στο έργο σας. Ισως μια άλλη φορά… Σε μια άλλη ζωή…

    Για να γίνει κατανοητό το όλο θέμα, παραθέτω αποσπάσματα της επιστολής σας (ορθογραφία+σύνταξη κειμένου τα αφήνω ανέπαφα):

    Αγαπητοί φίλοι αναγνώστες. Κάποια στιγμή θα πρέπει να συνειδητοποιήσετε μερικά πράγματα και επειδή το κακό παράγινε, θα το κάνω θέμα. Πρέπει λοιπόν να μάθετε πως η συγγραφή, τουλάχιστον από την πλευρά μου, είναι επάγγελμα και όχι χόμπι. Επομένως αφού είναι επάγγελμα και ο άλλος μοχθεί για αναπαράγει έργο, θα πρέπει και να αμείβεται γι αυτό.

    Γράφει μια σχολιάστρια κάτω από την επιστολή: «Ο Καβάφης εργάστηκε 30 χρόνια στο γραφείο Αρδευσης, ο Καρκαβίτσας ήταν γιατρός, ο Βάρναλης καθηγητής, ο Βρεττάκος δούλεψε σαν ιδιωτικός και σαν δημόσιος υπάλληλος, ο Εμπειρίκος εργαζόταν και αυτός και μάλιστα ήταν ο πρώτος έλληνας ψυχαναλυτής, ο Καββαδίας ασυρματιστής, ο Καραγάτσης δούλευε σε διαφημιστική εταιρεία. Και η λίστα δεν έχει τελειωμό με όλους τους λογοτέχνες που ευτυχώς δεν ήταν επαγγελματίες συγγραφείς, όπως η κυρία Δημουλίδου».

    «Ενα βιβλίο για να μπει στις βιβλιοθήκες πρέπει να έχει κάνει τον κύκλο του που είναι 5 με 10 χρόνια, ή να βρίσκεται στα αζήτητα. π.χ. ένας Καζαντζάκης, ένας Ντοστογιέφσκι, μια Λιλίκα Ζωγράφου κλπ που τα βιβλία τους έχουν εκδοθεί εδώ και πολλά χρόνια».

    Απάντηση 1: Δεν υπήρξε ποτέ συγγραφέας με το όνομα «Λιλίκα Ζωγράφου». Υπήρξε η ΛΙΛΗ Ζωγράφου («Η αγάπη άργησε μια μέρα», «Νίκος Καζαντζάκης ένας τραγικός» και πολλά άλλα), μητέρα της αξιόλογης ποιήτριας Ρένας Χατζηδάκη που με το ψευδώνυμο «Μαρίνα» υπέγραψε την έξοχη ποίηση στο μεγαλειώδες έργο του Μίκη Θεοδωράκη «Κατάσταση πολιορκίας»… Σε «Λιλίκα» μόνο σε Νάκου θα βρείτε κάτι.

    Απάντηση 2: Αναφέρεστε στον Καζαντζάκη και στον Ντοστογιέφσκι που βρίσκονται στα «αζήτητα». Αυτά τα «αζήτητα» εμάς μας έκαναν ανθρώπους με γνώση, γνώμη, ευαισθησία, άποψη. Μέσα από αυτά τα «αζήτητα» γνωρίσαμε Ιούλιο Βερν και Ντοστογιέφσκι, τις «Μικρές κυρίες» και την Περλ Μπακ, την «Πολυάννα», τον Στάινμπεκ, την Πηνελόπη Δέλτα, τον Φόκνερ… Την «Αννα Καρένινα», τον «Μάγκα» και τον «Τρελλαντώνη», τη «Νανά» του Ζολά, το «Τρίτο στεφάνι» του Ταχτσή…

    «Επίσης σχολεία και αναγνώστες μου ζητούν να τους χαρίσω βιβλία. Δηλαδή να πληρώσω για να τα αγοράσω, και μετά να χρεωθώ τα έξοδα αποστολής και να τους τα στείλω. Χώρια το πήγαινε έλα. Τόσο θράσος».

    Οπως είπα, δεν έχω διαβάσει βιβλία σας και δεν γνωρίζω γιατί καθηγητές και δάσκαλοι σας τα ζητάνε. Προφανώς τα θεωρούν εξαιρετικά πολιτιστικά οχήματα για μυαλά που τώρα διαμορφώνονται. Μπορεί εμείς που μεγαλώσαμε με Βίκτορα Ουγκό να μετρηθήκαμε και να βγήκαμε λειψοί στο ζύγι.

    «Ο συγγραφέας εργάζεται σκληρά και πληρώνει ένα απίστευτο τίμημα μοναξιάς και σωματικής υγείας γιατί καταπονείται όχι μόνο το σώμα του, αλλά και ο εγκέφαλος του».

    Πρώτον, αυτό το «ο συγγραφέας» συλλήβδην είναι για πολλά χαστούκια, συγγνώμη κιόλας. Ας μην τσουβαλιάσουμε βασανισμένα μυαλά, κυνηγημένες ψυχές, κατεστραμμένες ζωές που άφησαν πίσω τους κληρονομιές πολύτιμες, με βιβλιαράκια ξαπλώστρας δίπλα στο κύμα. Χρήσιμα κι αυτά – άλλωστε υπάρχουν διεθνώς – αλλά μην τρελαθούμε και τελείως!

    Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, γιατί σαν να το έχουμε παραξεφτιλίσει, μου φαίνεται – κι ο καθένας σε αυτόν τον τόπο λέει ό,τι του κατέβει: Δεν ξέρω τι διεύθυνση δηλώνετε ως μόνιμη κατοικία. Δεν ξέρω πού ζείτε, σε ποια ήπειρο, σε ποιον πλανήτη, σε ποιο ηλιακό σύστημα. Γιατί εδώ ο κόσμος πεινάει, κυρία μου.

    Υπάρχει κάτι που λέγεται «κρίση», υπάρχει κάτι που λέγεται «ύφεση», υπάρχει κάτι που λέγεται «απελπισία». Ο κόσμος πεινάει – και βγαίνετε εσείς ΤΩΡΑ να του κουνήσετε το δάχτυλο; Βγαίνετε εσείς ΤΩΡΑ να του πείτε να αγοράσει το βιβλίο σας; Μήπως είναι καιρός να προσγειωθείτε την ελληνική πραγματικότητα του 2012; Μήπως είναι καιρός να μπείτε το τιγκρέ διαστημόπλοιό σας και να διακτινιστείτε τον ίδιο πλανήτη με τους αναγνώστες σας; Ετσι – μια τρελή ιδέα ρίχνω κι εγώ!

    Τέλος, να σας συγχαρώ ολόψυχα: Μέσα σε ένα απόγευμα, κατορθώσατε να γκρεμίσετε μια καριέρα χρόνων. Αθλος, κυρία Χρυσούλα μου, άθλος! Πάντα τέτοια σας εύχομαι… Και μην ιδρώνει το αυτί σας… Αν ζούσε ο Τολστόι ή ο Δουμάς ή ο Κάφκα θα σκάγαν από τη ζήλεια τους. Αντε μωρέ, εκεί χάμω! Που μας πουλάει και μούρη ο κάθε αζήτητος!»

    kafeneio-gr.blogspot.com


    mary_omikron
    31.10.2012, 12:49

    Καλά τα λέει η Ακρίτα μέχρι ενός σημείου, γιατι διαβάζοντας μου άφησε την εντύπωση οτι μπορούσε να τα πει πολύ καλλίτερα με λιγότερη ειρωνεία και περισσότερη εμβάθυνση στην ουσία. Σοβαρότερες αναφορές στους "αζήτητους", τα σχολεία και στην έκκληση για αγορά και όχι δανεισμό θα ήταν αρκετές, χωρίς τα υπόλοιπα για το προσωπικό και οικιακό image.


    ORFEASMIRSINIS
    31.10.2012, 16:36

     Το ακραίο, το αχαρακτήριστο και το ειρωνικό το αντιμετωπίζεις μόνον με ειρωνία και το κείμενο της κυρίας συγγραφέως, κατ επάγγελμα, βρίθει απο δάυτα ...


    Hastaroth
    31.10.2012, 20:07

    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα οδοντ-ντράμμερ.Οταν η κυρία Δημουλίδου θεωρή τον εαυτό της ισάξιο ενός Καζαντζάκη ή ενός Ντοστογιέφσκυ και ισχυρίζεται ότι εργάζεται σκληρά και πληρώνει απίστευτο τίμημα μοναξιάς και σωματικής υγείας γιά να γράψη βιβλία τού στύλ "Τον άντρα σου κεράτωνε κλπ κλπ",πάλι καλά που δέν την έχουν πιάσει με τίς λεμονόκουπες.Είπαμε,γράφει συμπαθητικά κειμενάκια αλλά μήν μάς λέη και ότι είναι ο θηλυκός διάδοχος τού Τολστόϊ.....