ελληνική μουσική
166 online   ·  205.669 μέλη

Μήπως για να αλλάξουν τα πράγματα, πρέπει να αλλάξουμε εμείς πρώτα;

Orfeus
Μουσικοπαραδεισένιος
Chat
02.11.2012, 16:55

Παράθεση:

Το μέλος Anelaki στις 02-11-2012 στις 09:15 έγραψε...

Επίσης το ευαγγέλιο λέει και κάτι που οι πιο πολύ παραφράζουν "Πίστευε και μη, ερέυνα!!" (το κόμμα έχει μεγάλη σημασία που θα μπεί). 

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anelaki στις 02-11-2012 09:22 ]

Δεν υπάρχει σε κανένα ευαγγέλιο αυτή η φράση. Άσε δηλαδή που είναι πέρα για πέρα λάθος η σύνταξή του όπου και να βάλεις το κόμμα. 

1) Πίστευε, και μη ερεύνα.

2) Πίστευε και μη, ερεύνα.

Η προστακτική δεν συντάσσεται με "μη".

- Στην πρώτη περίπτωση το λάθος είναι το ορατό και ...φωνάζει: μη ερεύνα.
(Λέμε ποτέ "μη ερεύνα"; 'μη πήγαινε"; "μη φάε"; "μη πίνε"; Ούτε και το γράφουμε φυσικά).

- Στη δεύτερη εννοείται το: Πίστευε και μη (και μη πίστευε δηλαδή), ερεύνα.
(Και συμβαίνει δηλαδή πάλι το ίδιο: Λέμε "μη πίστευε";)

Και στις δύο περιπτώσεις είναι λάθος! Και επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει σε κανένα ευαγγέλιο. Ούτε καν στα απόκρυφα! 

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 02-11-2012 17:05 ]

Anelaki
Περαστική Νότα
Chat
02.11.2012, 18:41

Παράθεση:

Το μέλος mary_omikron στις 02-11-2012 στις 11:05 έγραψε...

Που ακριβώς υπάρχει στο Ευαγγέλιο αυτή η φράση? μπορείς να μας δώσεις συγκεκριμένο εδάφιο που αναφέρεται "πίστευε και μη ερεύνα" με ή χωρίς κόμμα?

έχεις δίκιο , αν και δεν έχω διαβάσει όλα τα ευαγγέλια, αυτή η φράση έχει την τοποθέτησή της πολύ πριν απο τα χρόνια που έζησε Ο Ιησούς!!! Η ανακρίβεια είναι δικό μου λάθος!!! μπορεις να διαβάσεις το παρακάτω αν θέλεις!!!!!Παρεπιπτόντως όμς ξεφύγαμε απο το θέμα και το γυρίσαμε σε θρησκευτικά......άκρως επικίνδυνο!!!

http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna2.htm

Post αρνητικής αξιολόγησης
freak
Σολίστ
Chat
02.11.2012, 20:54

Χωρις να θελω να φανω ειρωνικος Anelaki, εγω που θεωρω πως ειμαι αθεος και απατρις, και μαλλον φανταζω extreme, θα πρεπει να "αλλαξω" δηλαδη να ασπαστω καποια πραγματα πρωτα? Η μηπως αυτη η "εσωτερικη" αλλαγη εχει να κανει με κατι πολυ βαθυτερο απο τις προσωπικες πεποιθησεις του καθενος?

Anelaki
Περαστική Νότα
Chat
03.11.2012, 00:58

Παράθεση:

Το μέλος freak στις 02-11-2012 στις 20:54 έγραψε...

Χωρις να θελω να φανω ειρωνικος Anelaki, εγω που θεωρω πως ειμαι αθεος και απατρις, και μαλλον φανταζω extreme, θα πρεπει να "αλλαξω" δηλαδη να ασπαστω καποια πραγματα πρωτα? Η μηπως αυτη η "εσωτερικη" αλλαγη εχει να κανει με κατι πολυ βαθυτερο απο τις προσωπικες πεποιθησεις του καθενος?

ε, όχι βρε freak, ποιός σου είπε να ασπαστείς κάτι άλλο απο αυτό που πιστεύεις, αυτό είναι Προσηλυτισμός .....ελέυθερη βούληση και νιονιό έχουμε όλοι,ας επιλέξει ο καθένας τι θα ασπάζεται και τι οχι!!!! το θέμα είναι αυτό που πιστέυει να μην έρχεται σε σύγκρουση με την ελευθερία και την οντότητα του άλλου!!!!αν είμασταν όλοι ιδιοι ο κόσμος θα ήταν βαρετός και χωρίς ιδιαίτερες προόδους σε κανέναν τομέα!!!Ακόμα όμως κι αυτό δεν ο σεβόμαστε σήμερα....ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι διαφορετικός απο τον διπλάνό του ή ακόμα και απο το σύνολο!!!!!

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
03.11.2012, 17:27

Παράθεση:

Το μέλος Orfeus στις 02-11-2012 στις 16:55 έγραψε...

(Λέμε ποτέ "μη ερεύνα"; 'μη πήγαινε"; "μη φάε"; "μη πίνε"; Ούτε και το γράφουμε φυσικά).

Ο Αρχιμήδης πάντως είπε "μή μου τούς κύκλους τάραττε" (και όχι "μή μου τους κύκλους ταράττης")

Και βεβαίως υπάρχει η γνωστή ρήσις "επί νεκρώ μή γέλα" καθώς και το "τύχη μή πίστευε" που έλεγε ο Χίλων ο Λακεδαιμόνιος).

Οπότε άλλο το πώς τα λέμε εμείς,και άλλο το πώς τα έλεγαν οι αρχαίοι.

Είναι λοιπόν λίαν πιθανόν να ειπώθηκε το "πίστευε και μή ερεύνα" μ'αυτήν την μορφή

-----------------

Οποιος σκάβει τον λάκκο τού αλλουνού δέν προλαβαίνει να σκάψη τον δικό του....

[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 03-11-2012 17:32 ]

[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 03-11-2012 17:39 ]

[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 03-11-2012 17:49 ]

[ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 03-11-2012 17:55 ]

Anelaki
Περαστική Νότα
Chat
07.11.2012, 20:47
Ο Α. Αϊνστάιν γύρισε και είπε το εξής: Ο κόσμος που δημιουργήσαμε είναι το προϊόν της σκέψης μας. Δεν μπορεί να αλλάξει αν δεν αλλάξουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε.

Αυτά τα διάβασες;