ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Ο νέος Πάπας και...star wars!

    Astron
    20.04.2005, 11:57
    χμμμμ....



    επισυναπτόμενα: emperorbenedict6lw.jpg 
    christine85
    20.04.2005, 12:49
    Καταπληκτική ομοιότητα!!!!!!
    Τυχαίο άραγε?????
    Astron
    20.04.2005, 13:14
    τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    KRITIKOS
    20.04.2005, 13:26
    Βρε λες να εχουμε πολεμο θρησκειων???
    XeniaRodo
    20.04.2005, 14:28
    Aυτός είναι ο νέος Πάπας?
    Kακός φαίνεται, προτιμώ το Mr Bean...
    koripaki
    20.04.2005, 14:51
    Α, πα, πα! Είναι χειρότερος κι απ' τον προηγούμενο! Και όσον αφορά στις θέσεις του; Ακόμα πιο συντηρητικός!
    Astron
    20.04.2005, 18:02
    Συντηρητικός δε θα πει τίποτα. Φήμες τον θέλουν να χρησιμοποιεί και φωτόσπαθο!
    attila
    20.04.2005, 23:21
    Pwpw...palies texnologies...fwtospa8a ktl.

    Plaka plaka h omoiothta einai megalh...les o 'neos' Papas na fernei mazi tou kai thn ekdikhsh twn Sith????

    Oti einai pio sunthritikos einai alh8eia...opws kai o prohgoumenos...elpizw toulaxiston na mhn dwsei '8rhskeutiko asulo' stous trelous autou tou kosmou etsi wste na sunexisoun ta egklhmata tous kai me thn prostasia tou 'papikou ala8htou'!!!!
    KRITIKOS
    20.04.2005, 23:37
    Καταλαβα ξεκινανε τα καινουρια επεισοδια!!!
    buddy
    21.04.2005, 09:09
    Den einai san na blepeis ton kalo, ton kako alla k ton asximo mazi?!!!

    yiannisyiannis
    21.04.2005, 09:48
    Η εκκοσμικευμένη αντίληψη του Χριστιανισμού, που οδήγησε στη δημιουργία ενός εκκλησιαστικού κράτους (Βατικανό), δυστυχώς –αρκετές φορές– συμπαρασύρει στη ρότα της και πολλούς ορθοδόξους, ειδικά όσους κουβαλούν υπέρμετρες φιλοδοξίες.

    Όλοι λένε ότι ο νέος πάπας είναι συντηρητικός. Όπως έγραψε κι ένας φίλος σε άλλο thread, ακόμη δεν τον είδαμε, Γιάννη τον είπαμε.

    Αν συντηρητικός πάπας θεωρείται εκείνος ο οποίος απεκδύεται το κοσμικό φρόνημα και μελετώντας προσπαθεί να εμβαθύνει στα νοήματα της Αγίας Γραφής, τότε –κατά τη γνώμη μου– καλά κάνει και είναι συντηρητικός.

    Αν συντηρητικός πάπας θεωρείται εκείνος ο οποίος συντηρεί τις υπόγειες επεκτατικές τάσεις, που προωθούσαν και οι προκάτοχοί του δια μέσω της Ουνίας, τοποθετώντας δούρειους ίππους στο τρυφερό υπογάστριο της Ορθοδοξίας (διαλυμένες πρώην ανατολικές χώρες) τότε κακώς πράττει.

    Σε τελική ανάλυση, το εκκοσμικευμένο Βατικανό, ξέρει να παίζει σε πολλά ταμπλό. Μόνο και μόνο ότι με κάποιο πρόσχημα, κατάφερε εμάς εδώ στο ΜΗ να δημιουργήσουμε ξεχωριστό topic και να συζητούμε για το νέο πάπα τους, σημαίνει ότι οι υπουργοί-καρδινάλιοι ξέρουν να παίζουν πολύ καλά το παιχνίδι τους. Ο κανόνας είναι: Καλύτερα αρνητική διαφήμιση, παρά καθόλου διαφήμιση, αρκεί να εισχωρούμε παντού.
    Astron
    21.04.2005, 11:17
    Quote:


    Μόνο και μόνο ότι με κάποιο πρόσχημα, κατάφερε εμάς εδώ στο ΜΗ να δημιουργήσουμε ξεχωριστό topic και να συζητούμε για το νέο πάπα τους, σημαίνει ότι οι υπουργοί-καρδινάλιοι ξέρουν να παίζουν πολύ καλά το παιχνίδι τους.





    Ο Πάπας είναι ηγέτης ενός δόγματος εκατομμυρίων πιστών. Ειναι λογικό λοιπόν να το σχολιάσουμε ως γεγονός της επικαιρότητας.
    Επίσης επίτρεψέ μου να πω ότι η φωτογραφία που δείχνει την ομοιότητα του Πάπα με τον Αυτοκράτορα του Star Wars δεν αποτελεί συζήτηση για τον Πάπα, ούτε προπαγάνδα των καρδιναλίων! Ένα αστείο είναι απλά, χαλάρωσε και γέλασε.

    yiannisyiannis
    21.04.2005, 12:15
    Επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη. Μόνο και μόνο ότι ασχολούμαστε, παίζουμε το παιχνίδι τους, το οποίο είναι πάρα πολύ παλιό.

    Επισυνάπτω ένα παλιό τραγουδάκι του αειμνήστου Θεόφραστου Σακελλαρίδη, από την οπερέτα του Παπαϊωάννου "Θέλω να δω τον πάπα", 1922.

    Θέλω να τον δω.

    Ήταν πάντα η συλλογιά μου
    να 'μπω στο Βατικανό
    να τον έβλεπα μπροστά μου
    φυσικό και ζωντανό.

    Λένε πως είναι ωραίος
    είναι διαχυτικός
    και βαρβάτος και ακμαίος
    και γλυκός πολύ γλυκός.

    Θέλω να τον δω
    θέλω να τον δω
    θέλω να δω τον Πάπα, τον Πάπα, τον Πάπα
    θέλω να δω τον Πάπα
    θέλω να τον δω.

    Νοιώθω πως όταν μπροστά μου
    τον ιδώ πρώτη φορά
    θα κοπούν τα ύπατά μου
    και θα νοιώσω μιά χαρά.

    Μα την ταραχή θα κρύψω
    αντικρύ του σαν βρεθώ
    και μ' ευλάβεια θα σκύψω
    μπρος του να τον ασπαστώ.

    Θέλει να τον δει
    θέλει να τον δει.
    Θέλει να δη τον Πάπα, τον Πάπα, τον Πάπα
    Θέλει να δη τον Πάπα
    θέλει να τον δει.

    Κι επί τέλους μιά κυρία
    πού 'χει μόλις παντρευθεί
    σαν της τύχη η εικαιρία
    μεσ' τη Ρώμη να βρεθεί

    Θε να πει στον σύζυγό της
    μιά που είμαστε εδώ
    τον Ποντίφικα εν πρώτοις
    θέλω αχ θέλω να τον δω.

    Θέλω να τον δω...
    Astron
    21.04.2005, 13:47