ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.848 μέλη

    Δικαίωμα παράδoσης μαθημάτων κιθάρας σε ενoικιαζόμενο χώρο

    manolis12345
    02.11.2012, 19:25

    Αγαπητοί φίλοι, είμαι καθηγητής Κιθάρας και αναρρωτιέμαι αν μπορώ σε ένα χώρο όπως είναι ένα ένα μαγαζί να βάλω απ έξω μία ταμπέλα επαγγελματικής ιδιότητας και να δουλεύω...δηλαδή να παραδίδω μαθήματα κιθάρας (εννοείται να εγραφώ εφορία και ΤΕΒΕ). Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι μέχρι τώρα δούλευα με ΙΚΑ σε Ωδεία όταν όμως χρειάστικα να δουλέψω σε Δημοτικό Ωδείο μου ζήτησαν μπλόκ παροχής και βέβαια για να έχεις μπλόκ παροχής υπηρεσιών θα πρέπει να έχεις έδρα...στην εφορία όταν ρώτησα μου είπαν "βάλε το σπίτι σου"...το σπίτι μου τότε ήταν νοικιασμένο και όχι σαν επαγγελματική στέγη αλλα απλή κατοικία...και έτσι δεν το έκανα...επίσης το κόστος ΤΕΒΕ + φόρος σε σχέση με αυτά που θα έπερνα απο το Ωδείο ήταν ασύμφορο...όμως θα ήθελα να δοκιμάσω...επαγγελματικό χώρο σαν δάσκαλος κιθάρας...τετοιο χωρο όμως που να μπορεί να βγάλει τα έξοδά του όπως είναι ένα μαγαζί...Στο υπουργείο παιδείας - πολιτισμού έχω στήλει πολλά emails με σχετικό Ερώτημα αλλά καμία απάντηση...ούτε καν αρνητική διότι το ΟΧΙ δε μου κανει....θελω να ξέρω ποιος νόμος το απαγορεύει...όλοι οι δάσκαλοι...έχουν δικαίωμα να κάνουν σε μία αίθουσα μάθημα εμείς γιατί πρεπει να μπούμε στη διαδικασία ίδρυσης Μουσικής σχολής ή Ωδείου με ειδικές κτιριακές προδιαγραφές κάτι το οποίο είναι υπερβολικά δύσκολο οικονομικά και έχει πολλούς οικονομικούς κυνδύνους ενώ από την άλλη δεν έχω καμία διάθεση να εκμεταλεύομαι κόσμο βάζοντάς τον να δουλεύει για μένα...δεν είμαι επιχειρηματίας ....δάσκαλος είμαι αλλα θέλω να το κανω χωρίς να με εκμεταλλεύονται....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-11-2012 22:42 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Pitufo, 02-11-2012 22:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Pitufo, 02-11-2012 22:46 ]