ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Ενισχυτής για κιθάρα + μπουζούκι

    Rocker95
    04.11.2012, 13:18

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

    Τόσα χρόνια όλο έλεγα να πάρω έναν σχετικά καλό ενισχυτή για την κούκλα μου (την ηλεκτρική κιθάρα εννοώ{#emotions_dlg.tt2}) αλλά όλο το άφηνα στην άκρη και έμεινα μέχρι και σήμερα με έναν κινέζικο 15άρι αραχνιασμένο και έναν καλό 10άρι που τον είχα πάρει μαζί τότε σαν πακέτο.

    Σήμερα λοιπόν μιας και στην παρέα μπήκε και ένα μπουζούκι το οποίο δεν είναι για τέτοια χρήση αλλά σε λίγο καιρό μάλλον θα ακολουθήσει αγορά ενός καλύτερου στο οποίο θα μπει και μαγνήτης, σκεφτόμουν κατα πόσο ένας ενισχυτής κιθάρας θα μπορούσε να συνεργαστεί με μπουζούκι.

    Τον ενισχυτή θα τον πάρω κατα κύριο λόγο για την κιθάρα.. να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, μιας και δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή να πάρω κάποιον ακουστικό ενισχυτή μόνο για το μπουζούκι.

    Ο ενισχυτής μάλλον θα είναι ο MG30 FX της Marshall.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως στους ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, μπορούμε να συνδέσουμε όργανα όπως μπουζούκι, αρμόνιο, μικρόφωνα άφοβα?? γιατί ήξερα ότι αν συνδέσεις μπάσο σε ενισχυτή κιθάρας μπορεί να καεί το ηχείο αν το έχεις σε μεγάλη ένταση και έλεγα μήπως ισχύει το ίδιο και με τα άλλα όργανα..{#emotions_dlg.confused1}

    ευχαριστώ και sorry αν έχει ξανα απαντηθεί η συγκεκριμένη γελοία ερώτηση, αλλά δεν βρήκα τίποτα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 04-11-2012 13:20 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 04-11-2012 13:22 ]


    trelakias
    04.11.2012, 14:12

    Το μπουζούκι το συνδέεουν σε ενισχυτές κιθάρας (συνήθως λαμπάτους νομίζω).  Τα υπόλοιπα (φωνή, αρμόνιο, μπάσο) τεχνικά μπορεί να σου κάνουν ζημιά και δεν αξίζει γιατί το αποτέλεσμα που θα έχεις θα είναι άθλιο.  Για τόσα όργανα υπάρχει η λύση των monitor.

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18066

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=5948&gotolast=1

    Το Marshall τον έχεις ακούσει και κατέληξες σε αυτόν?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 04-11-2012 14:38 ]


    Rocker95
    04.11.2012, 21:17

    τον είχα δοκιμάσει πριν κανα χρόνο σε ένα κατάστημα.

    η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε και πολύ ο ήχος του, ήταν ένα πράμα σαν να ήταν ενισχυτής φτιαγμένος μόνο για βαθύ ήχο, αλλά μου άρεσαν οι παραμορφώσεις, τα εφέ και γενικά οι ρυθμίσεις που έχει. και δυστυχώς για 30watt, δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο εξίσου αξιόλογο σε αυτό το εύρος τιμών εκτός απο έναν της line6 έναν που είναι στα ίδια watt και συγκεκριμένα τον SPIDER IV (+30 ευρώ περίπου).

    μήπωςέχεις δοκιμάσει κάποιον απο τους 2 να μου πεις την γνώμη σου; ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 04-11-2012 21:18 ]


    trelakias
    04.11.2012, 23:00

    Ο Marshall καλούτσικος είναι για entry level αλλά κατε με ο line6 λίγο καλύτερος.  Γούστα είναι αυτά, ό,τι σου αρέσει εσένα πάρε ανάλογα με τις απαιτήσεις σου κιόλας και τη δουλειά που τον θες.  Αν δεν σε ενθουσίασε όμως γιατί να τον πάρεις?

    Αφού έχεις ήδη ενισχυτή δεν σκέφτεσαι να μαζέψεις ακόμα λεφτά για κάτι καλύτερο?

    Αν μείνεις σε αυτά που κοιτάς πάνω κάτω, ρίξε ένα αυτί και στους Kustom και Laney.  Στο ίδιο budget ψάξε και αγγελίες.


    Επίσης, επειδή θα παίζεις και με το μπουζούκι, πρέπει να δώσεις περισσότερο βάση στα καθαρά του ενισχυτή.  Από την άλλη σκέψου αν θα βρεις σε αυτή την κατηγορία αυτό που φαντάζεσαι.  Είναι πολύ πιθανό το μπουζούκι να μην σου αρέσει καθόλου στον ενισχυτή που θα πάρεις οπότε θα παίζεις unplugged. 

    Δεν ξέρω από μπουζούκια, απλά λέω τι θα σκεφτόμουν στη θέση σου.  Αυτά από μένα, κάποιος άλλος θα σε κατατοπίσει καλύτερα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 04-11-2012 23:00 ]


    Rocker95
    04.11.2012, 23:42

    δυστυχώς δεν παίζουν λεφτά για κάτι παραπάνω.

    τον marshall τον βρήκα στα 180 ευρώ σε ένα κοντικό μαγαζί εδω, και εντάξει προσωπικά όπως είπα και παραπάνω δεν με πολυενθουσίασε το ότι ακούγεται συνεχώς "βαθύς" ο ήχος του.. κατα τα άλλα μου φάνηκε ΟΚ σε σχέση με τα λεφτά του.. και πιστεύω πως θα τα βρει και με το μπουζούκι

    τώρα αν τύχει και βρώ κάποια καλή ευκαιρία στις αγγελίες, λογικά θα την χτυπήσω χωρίς δεύτερη σκέψη.

    σε ευχαριστώ για την βοήθεια!