ελληνική μουσική
88 online   ·  205.673 μέλη

Βιολοντσέλο

Hecate
Περαστική Νότα
Chat
04.11.2012, 21:23

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να μάθω βιολοντσέλο, αλλά είμαι άσχετη με την κλασική μουσική. Παίζω ηλεκτρικό μπάσο και έχω κάνει και θεωρία.
 Υπάρχει κανείς που θα μπορούσε να μου πει τι βιολοντσέλα ψάχνω και πού; 4/4; επίσης, είμαι αριστερόχειρας, θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; τι παίζει με ωδεία και δασκάλους;

Ευχαριστώ.

Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.11.2012, 01:18

@ Hecate :

Καλημέρα Εκάτη.

Μιας και έπαιζες ηλ. μπάσο και υποθέτοντας ότι έχεις κάποιον ενισχυτή ηλ. μπάσου στο σπίτι σου η πρόταση μου θα ήταν να σκεφτείς την αγορά των Electric Cellos:

http://www.Thomann.de/gr/cat.html?gf=electric_cellos&oa=pra

Μιας και αυτό θα σου προσφέρει την δυνατότητα να έχεις περισσότερες προσφερόμενες ώρες μελέτης…

(μπορείς να μελετάς ακόμα και την νύχτα με ακουστικά…)

Καθώς επίσης θα σε γλυτώσει από αρκετές ψυχοφθόρες καταστάσεις…

(τα άταστα έγχορδα έχουν έναν non passable ήχο στα χέρια μιας αρχάριας…)

Από εκεί και πέρα…

Στην ηλικία σου χρειάζεσαι ένα 4/4 cello, οπότε μην διανοηθείς να αγοράσεις κάτι λιγότερο από αυτό, γιατί απλά δεν θα σου είναι χρηστικό και δεν θα σου κάνει στον ολοκληρωμένο –πια- σωματότυπο σου…

Για το θέμα ότι είσαι αριστερόχειρη, ίσως να χρειαστεί να αναστρέψεις τις χορδές στον χορδοστάτη καθώς επίσης και τον καβαλάρη…

Για τις τιμές στα Ελληνικά ωδεία και για τις αμοιβές των Ελλήνων δασκάλων μουσικής λογικά –όπως καταλαβαίνεις…-  δεν μπορώ να σου απαντήσω από εδώ όπου είμαι, οπότε θα πρέπει να κάνεις μια «έρευνα αγοράς» για το τι «παίζει» στην περιοχή που κατοικείς…

Ευελπιστώ ότι όλα αυτά που σου έγραψα, θα σου φάνηκαν στο μέτρο του δυνατού χρήσιμα. Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις το InBox μου είναι «ανοιχτό» για τα p.m. (personal messages) σου.

Hecate
Περαστική Νότα
Chat
05.11.2012, 07:56

Ευχαριστώ πολύ!! Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν ηλεκτρικά τσέλα. Και η αλλαγή χορδών και καβαλάρη είναι επίσης καθησυχαστική (εδώ μπάσο για να βρω έκανα αμαν). Ο ενισχυτής μου είναι 20 watt, πιστεύω πως κάνει. Ξέρεις μήπως αν υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα που πουλάνε ηλεκτρικά τσέλα;

Καλημέρα! :)

costaspanag
Φθασμένος
Chat
05.11.2012, 14:12
Δεν είμαι ειδικός, αλλά μου αρέσει πολύ αυτό το όργανο και θα προτιμούσα να ακούω το φυσικό, ακουστικό τσέλλο.
Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.11.2012, 14:25

@ Hecate :

il n'y a pas de quoi, mon chere amie, s'il te plait! ...

Λογικότατα ο μουσικός οίκος Φ. Νάκας θα πρέπει να έχει κάποιο από τα Silent Cellos της Yamaha:

Yamaha SVC 50 Silent Cello

Καθώς και

Yamaha SVC 110 Silent Cello

Και ίσως κατόπιν παραγγελίας το

Yamaha SVC 210 Silent Cello  

ο μουσικός οίκος Λογοθέτης λογικά θα πρέπει να έχει κάποιο από τα NS Design Cellos:

NS Design NXT4 Cello Sunburst

NS Design NXT4 Cello Black

NS Design CR4 Cello

NS Design CR4 Omni Bass

Αλλά όπως εύλογα και ευνόητα καταλαβαίνεις δεν μπορώ «να βάλω και το χέρι μου στην φωτιά…» από εδώ που είμαι για το τι έχουν αυτοί προς δειγματισμό και πώληση…

Θέλω να πιστεύω ότι η ισχύς του ενισχυτή σου θα είναι ικανοποιητική για την μελέτη σου και δεν θα χρειαστείς κάτι περισσότερο από αυτό. Μην ξεχνάς ότι τα Silent Cellos της Yamaha έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών για να μελετάς την νύχτα… Οπότε, μπορεί να μην χρειαστείς τίποτα παραπάνω από ένα set ακουστικών για την μελέτη σου…

Ευελπιστώ ότι όλα αυτά που σου έγραψα, θα σου φάνηκαν στο μέτρο του δυνατού χρήσιμα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το point positif στο μήνυμα μου που και εγώ οφείλω με την σειρά μου να στο ανταποδώσω!...  

A tout a l'heure, ma chere Hecate! …

Bien a vous! ... Emmanuelle.

Hecate
Περαστική Νότα
Chat
05.11.2012, 17:50
Σ' ευχαριστώ και πάλι!
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
05.11.2012, 17:57
Όσο για τα ωδεία το έτος 2012 είναι το χειρότερο από τότε που με θυμάμαι να ασχολούμαι με αυτό το κομμάτι της παιδείας. Τα περισσότερα ωδεία αυτή τη στιγμή είναι κλειστά και χωρίς δασκάλους, οπότε λογικά θα βρείς αρκετούς διαθέσιμους για ιδιαίτερα, χωρίς αυτό που σου λέω να είναι κάποιο υπονοούμενο ότι θα βρείς εξευτελιστικές τιμές ή οτι μπορεί κάποιος να τους εκμεταλευτεί με τον οποιονδήποτε τρόπο.
Hecate
Περαστική Νότα
Chat
06.11.2012, 21:41
Για τα ωδεία πιστεύω θα τη βρω την άκρη, τυχαίνει να γνωρίζω μουσικούς κλασικής παιδείας, που, αν μη τι άλλο, μπορούν να με κατευθύνουν στο να βρω καθηγητή και νορμαλ τιμή. Απλά μαζεύω γνώμες από οποιονδήποτε που μπορεί να ξέρει ειδικά για το τσέλο.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, παιδιά!

Αυτά τα διάβασες;