ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Aγαπημενα rock ,metal συγκροτηματα

    Emily540
    09.11.2012, 15:24

    Σιγουρα οσοι αγαπαμε την Rock ,Metal εχουμε αγαπημενα συγκροτηματα!!!Εγω λατρευω τους :Queensryche,dio,Metallica,epica,Dream Theater,Black Sabbath,iced earth ,Iron Maiden,rainbow,judas priest,wasp,motley crue, και πολλα αλλα βεβαια!!!Ακουω αποψεις !!Εσεις ποια συγκροτηματα προτιματε?

     


    cobal
    09.11.2012, 16:51

    Καποτε, για ενα μεγαλο διαστημ ακουγα μονο Metallica. Μετα βεβαια την εψαξα λιγο και ειδα οτι υπαρχουν παρα πολλες μπαντες αξιες προσοχης.

    Για να μην  γραφω ενα ενα τα ονοματα απλα να προσθεσω στα δικα σου και τους Nuclear Assault (αργοτερα ο κιθαριστας εφτιαξε τους CIA). Krokus. AC/DC. Slayer. Death. και φυσικα οι Μεγιστοι Led Zeppelin.

    Και σαν παλιοτερος  να σου συστησω και μια αλλη μπαντα η οποια δεν ετυχε της αναγνωρισης που αξιζε.
    Link

    " target="_blank" target="_new">>
    Emily540
    09.11.2012, 16:59

    {#emotions_dlg.biggrin}Slayer!!!

     

    Nai οντως και οι led zappelin einai πολυ καλοι!!!και αυτοι που μ προτεινες !!!!Μ αρεσουν επισης και οι Nirvana,dokken,Pantera...


    TRAVELOGUE
    09.11.2012, 22:29

    Μία σύντομη ανασκόπηση της επαφής μου με το Metal:

    1991:Πάρτυ μεγαλύτερου εξαδέλφου που βρίσκεται στην εφηβεία. Προσπαθώντας να σαγηνεύσω τις "έμπειρες" συμμαθήτριές του, αφού ως τέτοιες φάνταζαν στα 9χρονα μάτια μου, χτυπιέμαι υπό τους ήχους των MANOWAR, χωρίς να ξέρω καν περί τίνος πρόκειται. Μεγαλώνοντας αργότερα, έμαθα περί τίνος πρόκειται κι ομολογώ πως δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

    1994:Λίγο μετά τη συμπλήρωση των 12 χρόνων μου και εν μέσω 1ης Γυμνασίου, ανακαλύπτω τους Metallica, που  ήδη εδώ και μία 3ετία έχουν κυκλοφορήσει το Black Album, πράγμα που σημαίνει πως δεν τους γνώρισα στα ντουζένια τους.

    Από εκεί και πέρα άρχισα να μαθαίνω όλα τα κλασσικά του Metal... Iron Maiden, Judas Priest, Helloween, Saxon, Dream Theater, Savatage κτλ κτλ.

    Πλέον ακούω πολύ σπάνια Metal

    Ωστόσο, υπάρχει μία δισκογραφική δουλειά που βάζω ενίοτε στο cd player να παίζει, ακούγοντας με προσήλωση τη μουσική και το στίχο. Πάντα βέβαια αναρωτιέμαι αν φταίει ο νόστος για την υπέροχη περίοδο του μεσολαβούντος καλοκαιριού μεταξύ γυμνασίου και λυκείου όπου και ανακάλυψα το δίσκο, ή απλώς επειδή αποτελεί μία... γαμάτη δισκάρα κοπής 1988, χρονιά θρυλική για το Metal !!!

    Κι αν θέλετε να μάθετε ποια είναι;;;

    Πατήστε
    Link

    " target="_blank">εδώ

    Π.


    Emily540
    09.11.2012, 22:41

    Λατρευω τους Queensryche!!!Γενικα θεωρω οτι ο tate εχει τρομερη και ιδιαιτερη φωνη!!!που ακομα και τωρα παραμενει η ιδια!!!

    Το καλυτερο album τους operation mindcrime


    Rocker95
    10.11.2012, 16:22

    γενικά όταν πρωτοέμπαινα στα χνάρια της ροκ και μεταλ σκηνής το μόνο συγκρότημα που ήξερα ήταν οι Scorpions.

    Μετά που άρχισα να μαθαίνω τι παίζει γενικά με την μέταλ ξεκίνησα να ακούω όλα τα θεικά συγκροτήματα όπως: Metallica, Iron Maiden, Slayer, Black Sabbath, SOAD και κάποια καθαρά ροκ όπως Led Zeppelin φυσικά, Deep Purple, Nirvana, AC/DC.... και μερικούς Bluesάδες κιθαρίστες για κάποια φεγγάρια!

    Ε τώρα αν ξέχασα και τίποτα, συγχωρέστε με!

    Πλέον και εγώ ακούω σπάνια μέταλ μιας και το έχω γυρίσει στα λαικά τον τελευταίο καιρό, παρόλα αυτά είναι ένα rapcore συγκροτηματάκι που ακούει στο όνομα Hollywood Undead το οποίο το έχω κάψει{#emotions_dlg.walkman}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 10-11-2012 16:23 ]


    kwstasagas
    10.11.2012, 19:09

    Λόγω της ενασχόλησής μου με την τραγουδοποιία [{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}], αγαπημένα μου ροκ συγκροτήματα είναι αυτά που, ακούγοντάς τα, μού έδωσαν έμπνευση και ιδέες για τα δικά μου τραγούδια !!! Συγκροτήματα που, ακούγοντάς τα, παρακινήθηκα να πιάσω μουσικό όργανο για να γρατζουνίσω καινούριες δικές μου μουσικές, αλλά και μολύβι και χαρτί για να γράψω καινούριους δικούς μου στίχους !!! Με σεβασμό, λοιπόν, στέκομαι απέναντι στους "δασκάλους" μου, δηλαδή στους :

    Golden Earring [πρώτοι και καλύτεροι] :


    Link

    ">

    Τom Petty And The Heartbreakers :


    Link

    ">

    Camel :


    Link

    ">

    Link

    Κing Crimson :


    Link

    ">

    Link

    Wishbone Ash :


    Link">


    Link

    Εdgar Broughton Band :


    Link">


    Link

    Eloy :


    Link">


    Link

    Budgie :


    Link">


    Link

    Τindersticks :


    Link">


    Link

    Cousteau :


    Link">


    Link

    Canned Heat :


    Link">


    Link

     Caravan :


    Link">


    Link

    Βlue Oyster Cult :


    Link">


    Link

     Μοοdy Blues :


    Link">


    Link

     

     

     


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 10-11-2012 23:01 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 10-11-2012 23:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 10-11-2012 23:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 10-11-2012 23:09 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 10-11-2012 23:11 ]


    akis-pan
    10.11.2012, 22:21

    Kansas,Jethro Tull,Camel,Rush,Queensryche(μεχρι Promised Land),A.C.T.,The Tea Party.


    Anelaki
    19.11.2012, 16:35
    Λατρεύω Bon Jovi,αν και δεν ήταν η μουσική που άκουγα απο μικρή και δεν λογίζομαι και γνώστης της ρολ...μπορώ να τους ακούω όλη μέρα και να μου φτιάχνουν τη διάθεση!
    NickVA
    11.01.2013, 01:29

    δεν θελω να γινω γραφικος αλλα Iron Maiden με αυτους ειχα την τυχη να ξεκινησω να ακουω αυτην την μουσικη και ακομα τους λατρευω.UP THE IRONS!!!!!!!!!!!!!


    freak
    11.01.2013, 02:14

    Λεφτάλικα ειναι το σωστο, οσο για τους maiden ασε ας μην μιλησω καλυτερα...

    Δυστυχως τα εχουμε ξαναπει εξαλλου. Κατάντια...


    tallos
    12.01.2013, 01:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Emily540 στις 09.11.2012, 22:41 έγραψε...

    Λατρευω τους Queensryche!!!Γενικα θεωρω οτι ο tate εχει τρομερη και ιδιαιτερη φωνη!!!που ακομα και τωρα παραμενει η ιδια!!!

    Το καλυτερο album τους operation mindcrime



    εμενα μου αρεσε το πρωτο τους τραγουδι πριν βγαλουν δισκο το 83.Queen OF THE REICH .o tate ειχε φοβερη φωνη τοτε.


    ixolipsiagr
    13.01.2013, 13:09

    Scar Symmetry ακούω τώρα τελευταία. Το Holographic Universe είναι από τα top αριστουργήματα στην μέταλ μουσική. Εννοείται έχω πάρα πολλές μπάντες στο μυαλό μου αλλά δεν έχει νόημα να αραδιάσω λίστα αυτή την στιγμή.

    Ακούστε τους παιδιά αξίζει :D

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixolipsiagr, 13-01-2013 13:10 ]


    fontasgreece
    13.01.2013, 13:55

    AEROSMITH


    JohnnieKokos
    13.01.2013, 23:01

    Well 

    Εγώ ξεκίνησα πριν 8 χρόνια με το straight through the heart απο DIO

    oπότε η κατάληξη μου ήταν να πορωθώ με 

    DIO 

    ELF

    RAINBOW

    και παράληλα αγαπημένες μπάντες όπως

    Def Leppard

    Nirvana

    (Solo artist μετράνε ; γιατί όχι αφού μιλαμε για αγαπημενα ροκ ;)

    rory gallagher (απλα τοπ)

    yngwie malmsteen (τι να πεις εδω, γκαυλωνω με το παιξιμο του (κιθαρα)

    γυρναμε σε μπαντες παλι

    ------------------------------------

    Led Zeppelin & Pink floyd

    για ένα διάστημα άκουγα και εγώ αρκετά Metallica αλλά προχώρησα σε μπάντες όπως

    Evile , Accept , Pantera

    Αλλά πάντα κολημένος με τους 2 ανθρώπους που με επηρέασαν πάρα πολύ

    Ronnie James Dio (Πιστεύω μακράν ότι είναι απο τους καλύτερους τραγουδιστές του Metal, μοναδικη ανεπαναληπτη φωνη, πάθος, πρωσωπικότητα ) χαρισματικό άτομο

    Kurt Cobain (για πρωσοπικους λόγους που δεν θα αναφέρω)

    αλλά αγαπημένες μπάντες είναι 5

    DIO

    RAINBOW

    ELF

    Black Sabbath (DIO YEARS) (μου αρέσει ο Ozzy αλλα οταν τραγουδαει ο ροννιε φένεται η διαφορα)

    HEAVEN AND HELL (THE BAND NOT THE SONG)


    -----------------


     To all hunters ... try to kill a wolf  with  your hands, not with a gun , ha , and then you ll see how this wonderful animal kills ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JohnnieKokos, 13-01-2013 23:03 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία