ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Θεση λαρυγγα, ηχοχρωμα και ογκος φωνης

    OurFarewell
    10.11.2012, 16:44

    Καλησπερα σας! Ειμαι 19 χρονων και κανω εδω και περιπου 6 μηνες φωνητικη. Τελευταια συνειδητοποιησα οτι εχω μια κακια συνηθεια: να ανεβαζω πολυ τη θεση του λαρυγγα οταν ανεβαινω σε ψηλες νοτες. Απ' οσο γνωριζω, οταν ο λαρυγγας βρισκεται χαμηλα, βοηθα στο να αποκτησει η φωνη περισσοτερο ογκο και πιο ζεστο ηχοχρωμα. Δεν ξερω πως να αποβαλλω αυτη την ασχημη συνηθεια και πολυ φοβαμαι οτι ισως ευθυνεται που η φωνη μου βγαινει αρκετα.. "θερμη".... {#emotions_dlg.sad} Τι μου προτεινετε? 

    Ευχαριστω εκ των προτερων! :)


    GiorgosPapas
    11.11.2012, 00:10

    Σαφώς ο λάρυγγας πρέπει να είναι χαλαρός και χαμηλά διοτί αλλιώς δημιουργούνται πιέσεις και αλλοιώνεται το ηχόχρωμα. Μικρές κινήσεις γίνονται αλλα ειναι λίγα χιλιοστά. Ο λάρυγγας πρέπει να είναι χαμηλά αλλα να μην γίνεται αυτό με πίεση στο πίσω μέρος τη γλώσσας. Πρέπει να πέφτει φυσικά και ΧΑΛΑΡΑ. Αν διατηρήσεις αυτή τη χαλαρότητα τότε θα πάρει τις θέσεις που πρέπει μόνος του. Εμένα με βοηθάει να τον αφήνω τελειώς χαλαρό σα να ξεχνάω οτι υπάρχει. Αφού κάνεις φωνητική συζήτησε το με το καθηγητή σου. Είναι ο μόνος που θα ακούσει, θα καταλάβει και θα διορθώσει!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 11-11-2012 00:11 ]


    OurFarewell
    12.11.2012, 15:47
    Σ' ευχαριστω! Πρεπει να ειναι απλο, αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο! Μαλλον ειναι θεμα συνηθειας....
    GiorgosPapas
    12.11.2012, 20:47
    Το τραγούδι είναι απο αυτά που λέμε "δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο" αλλα μέχρι να βρεθεί ο τρόπος θα υπάρξει λίγος τρόπος.
    BAGRATION
    13.11.2012, 22:02

    Αυτό που περιγράφεις ως "κακιά συνήθεια" δεν είναι καθόλου "συνήθεια". Ειναι κάτι το φυσιολογικό που γίνεται στην προσπάθεια να φτάσεις ψηλότερες νότες. Σε μερικά στυλ δεν αποτελεί καν πρόβλημα, στο κλασσικό τραγούδι όμως είναι βασικό ο λάρυγγας να μην πάει επάνω. 

    Ειναι πάντως προτιμότερο να το αφήνεις ελέυθερο, παρά να προσπαθείς να το κρατάς χαμηλά. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σαν ήχος. Μου ακούγεται φτιαχτό


    GiorgosPapas
    14.11.2012, 13:39
    Οταν κρατιέται με το πίσω μέρος τη γλώσσας χαμηλά δίνει την αίσθηση μουγκανίσματος. Αν μένει χαλαρός σε ελευθερη θέση επιτρέπει να έχει πληρότητα ήχου.