ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.821 μέλη

    Καινούρια αρχή και βοήθεια για επιλογή πλήκτρων!

    Rudess
    12.11.2012, 03:15

    Γεια σας συμφορουμίτες,καθ'οτι η ενασχόληση μου με τα πλήκτρα έλαβε πρόσφατα νέα κατεύθυνση θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάποιες απορίες μου...

    Αναλυτικότερα,από το κλασσικό πιανο μεταπηδώ σε αρμονια synth κτλ...λόγω ανάγκης χρησιμοποίησης σε γκρουπάκι και σε live άμεσα...

    Πέρα απ το πιάνο μου έχω μόνο ένα παλιο Yamaha PSR 340 που είναι "λιωμένο" γενικά και δεν ξέρω πόσο θα τραβήξει σε ότι και αν χρειαστεί αν και έχει περιορισμένες δυνατότητες εξ αρχής...

    Θέλω λοιπον να μου προτείνετε λύσεις γενικά ,value for money και δοκιμασμένα πράγματα, στο τί πρέπει να αγοράσω σαν πλήκτρα(αρμόνιο,synth,stage piano;;;) για τις νεες μου μουσικές αναζητήσεις...
    Γενικά παίζουμε εντεχνο,ελαφρύ ροκ και κλασσικά ροκ ξένα κομμάτια.

    Ξεκαθαρίζω ,αν και φαίνεται νομίζω, πως στα ηλεκτρονικά πλήκτρα είμα ψιλοάσχετος γι'αυτό να είστε επιεικείς και διευκρινιστικοι μαζι μου αν ήμουν κάπως ασαφής...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rudess, 12-11-2012 03:16 ]


    GALOIS
    13.11.2012, 17:19

    Καλησπέρα φίλε rudess, κατ αρχήν, επειδή είναι δύσκολοι καιροί καλό θα ήταν να αναφέρεις ένα ενδεικτικό πόσο που θα μπορούσες να διαθέσεις για μπορούν και οι υπόλοιποι να βοηθήσουν καλύτερα! Υπάρχουν αρκετά πράγματα να δοκιμάσεις.΄ Λες ότι το θες επειδή θα παίζεις σε γρουπάκι, επομένως θα υπάρχει και drummer και κιθαρίστας και ότι άλλο έχετε.Άρα δεν χρειάζεται να πάρεις ένα όργανο που θα έχει και ρυθμούς, θα σου πρότεινα λοιπόν κάποια πλήκτρα που πιστεύω ότι θα έκαναν για τι δουλειά που τα θες, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση:

    1ον) Roland Juno Di

    2on)Korg PS60

    3ον)Nord Electro (αυτό είναι κάπως πιο τσιμπιμένο στην τιμή)

    4ον)Korg X50

    5ον)Korg M50 

    Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που μπορείς να τσεκάρεις για να δεις τι σου τεριάζει και καλύτερα..

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως..


    Rudess
    14.11.2012, 04:14

    Ευχαριστώ πολύ!

    Ξαναλέω έιμαι κάπως ψιλοάσχετος στα ηλεκτρονικά και θα δυσκολευτώ μάλλον...

    Σε λεφτά,βαριά και με πολλες θυσίες μέχρι 700 ευρώ...
    Και απ αυτα που μου υπέδειξες ξεχώρισα το Korg PS60 και το Juno Di,θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και το κλαβιέ τους...

    Αν έχεις και συ κάποια γνώμη ή κάποιος άλλος σχετική εμπειρία με αυτά τα όργανα ή με άλλα αντίστοιχα θα με βοηθούσε πολύ!

    Πάντως ναι! δεν ψάχνω όργανα με τρελούς ρυθμους και συναφή beataκια...κυρίως τα θέλω με αρκετούς και αξιόλουγους ήχους (lead,strings,piano φυσικά κτλ),ποιοτικό ήχο εξόδου φυσικά και ένα καλό κλαβιέ...δυστυχώς τα βαρυκεντρισμενα είναι πανάκριβα,αλλά δεν με πειράζει προς το παρόν...


    noizreduction
    14.11.2012, 10:04

    Νομιζω πως σε αυτη την τιμη που κινεισαι, τα 2 μοντελα που αναφερθηκαν ειναι αρκετα καλα, αν και θα προτιμουσα περισσοτερο τη Roland για καθαρα προσωπικους λογους.

    Θα σου προτεινα να βαλεις στα υποψιν σου και το Kurzweil PC3LE 6, το οποιο δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψει απο το μεγαλο αδερφο του ( PC3 ) και ειναι αρκετα καλο οργανο. Βεβαια η τιμη του ειναι σχεδον 200€ πιο πανω απο αυτη που εχεις ορισει, ομως αυτη ειναι η τιμη Γερμανιας.

    Ενδεχομενως εαν το διαπραγματευτεις στην Ελλαδα και τονισεις πως πληρωνεις μετρητοις, μπορει να γλυτωσεις και 100€ απο την τιμη!! Αντιπροσωπος ( μεχρι προσφατα ) ηταν το Bon Studio.


    Rudess
    16.11.2012, 05:57

    Ευχαριστώ noizreduction. :)

    Μακάρι το Kurzweil(έχω δει κοντά το SP 4-7),αλλά πολύ ακριβο...θα βγάλω έτσι κι αλλιώς χειμώνα χωρίς θέρμανση φέτος :P

    Για τα παρακάτω ξέρετε κάτι;

    -Casio XW-G1

    -Yamaha MX61

    -Roland GW-8E

    Επίσης πόσοι δυνατοί τρόποι υπάρχουν να ακούω τα πλήκτρα οταν παίζω σπίτι;
    Ενισχυτής ή μέσω pc ;
    Διαφωτίστε με λίγο περί ενισχυτών και τιμών και της συνδεση με pc,αν μπορείτε...

    Ευχαριστώ


    ETHAN69
    16.11.2012, 11:28
    φίλε Rudess θα σου πρ΄΄οτεινα να μείνεις μακριά από το Kurzweil αν δεν έχεις ιδιαίτερη σχέση με τα σύνθ. είναι όργανο εξαιρετικής ποιότητας αλλά πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό για να μάθεις να το λείτουργείς , προσωπικά έχω το pc3 και το δουλεύω σαν πιάνο , δεν έχει καμία σχέση με το PSR ούτε με τα Roland. To Casio δεν το προτείνω δεν έχει την ποιότητα των άλλων και δεν έχει και αντιπροσωπεία.Προσωπικά θα διάλεγα κάτι σε Roland.
    Rudess
    17.11.2012, 05:11

    Ευχαριστώ ETHAN69 :)
    Τελικά οι συγκρίσεις θα γίνουν ανάμεσα σε:

    Roland Juno-Di

    Korg PS60

    Korg X50

    Υπάρχει κανένα extra σχόλιο;
    Αν και απ ότι κατάλαβα οι περισσότεροι για Roland μου λέτε...

    Στο θέμα ήχου επίσης τί παίζει,εννοώ αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο μου ποστ.



    Rudess
    28.12.2012, 00:48

    Επανήλθα έχω δοκιμάσει το Juno Gi και έχω αποκλείσει το Korg PS60!

    Βέβαια το Di δεν το έχω δοκιμάσει όπως και το X50 που είναι δίπλα δίπλα...

    Απλά έχω μια ερώτηση γιατί κοιταζα μεταχειρισμένα κτλ...
    Είναι κανένα από τα παρακάτω Yamaha(workstations βεβαια όλα) καλύτερο από τα άλλα;

    Yamaha MOX6
    Yamaha MO8
    Yamaha Motif ES7

    Α! και αν αξίζει ένα Roland Stage προς αγορά αν βρεθει μεταχειρισμένο πχ σε σχέση με τα υπόλοιπα όργανα αντίστιχης αξίας πχ γύρω στο 650-750...

    Ελπίζψ να έχω απαντήσεις,ευχαριστώ :)


    GALOIS
    28.12.2012, 21:24
    Εξαρτάτε..πρέπει να ξέρεις όμως τι μεταχειρισμένο παίρνεις.Αν πετύχεις καλό κομμάτι αξίζει πιστεύω.Όσο για τα motif απλως είναι διαφορετικές εκδόσεις.Από όσο ξέρω μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει motif, το μόνο που έχει διαφορά μεγάλη είναι το xf..που δεν αναφέρεται εδώ !!
    modboy
    22.03.2013, 17:29
    Βρες ένα μεταχειρισμένο Yamaha MM6 και θα με θυμηθείς. (max 350e)
    MixalisP
    25.02.2015, 18:22
    kai ena nord lead stage 2 mporeis na vreis metaxeirismeno 700 e. oti kalitero