ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Κλοπή μουσικών οργάνων στα Εξάρχεια

    jorge
    14.11.2012, 22:33

    Δημοσιεύω το μήνυμα που μας εστάλη:

    " Καλησπέρα σε όλους.Εχθές το βράδυ στα εξαρχεια (Καλλιδρομίου & Μπενάκη), άνοιξαν παρκαρισμένο αυτοκίνητο και κλέψαν κάποια μουσικά όργανα του Χρήστου Σκόνδρα. Υπήρχε ένα μπουζούκι ελληνικής κατασκευής, και 8 γκάιντες. Οι 5 ήταν απο τον Πετκο Στεφάνοφ (Σολ, Λα, Ντο, Ρε, Μι), Μια Ρε του Καζαμπάλιεφ, Μια ΜΙ γκαμπά του Ιλτσεφ και μία γκάιντα Αλιστράτης του παππού Γιώργου Καρακούση. Αν κάτι πέσει στην αντήληψη σας στο μέλλον, παρακαλώ ενημερώστε ή εμένα ή το Χρήστο Σκόνδρα στο rebetis_28@hotmail.com. "


    trelakias
    14.11.2012, 23:05

    Θα βοηθούσε αν δώσει serial number, φωτο κλπ αν έχει...

    Μακάρι να τα βρουν


    Hastaroth
    14.11.2012, 23:16

    Serial number σε μπουζούκια και γκάϊντες δέν νομίζω να υπάρχουν.Ειδικά σ'αυτά τα όργανα που εκλάπησαν,τα οποία απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι χειροποίητα.

    Οι φωτογραφίες τών οργάνων ίσως βοηθήσουν,άν υπάρχουν.

    Το ερώτημα είναι ΠΟΙΟΣ ή ΠΟΙΟΙ τα έκλεψαν αυτά τα όργανα,γιατί δέν είναι κάτι που μπορείς να το πουλήσης στον οποιονδήποτε και οι παλαιοπώλες στο Μοναστηράκι δέν φημίζονται γιά την απλοχεριά τους-αντιθέτως,αγοράζουν αντί πινακίου φακής και πωλούν αντί πινακίου αστακομακαρονάδος...


    mary_omikron
    14.11.2012, 23:42
    Εγώ αμφιβάλω αν ήξεραν τι έκλεψαν, και τί αξία έχουν αν είναι παλιά και χειροποίητα. Πιστεύω ότι κάπου απλώς θα τα "σκοτώσουν". Μακάρι να βρεθούν γιατί δεν ξέρω μεν από μουσικά όργανα, αλλά για να αναφέρονται επωνύμως οι κατασκευαστές θα υπάρχει λόγος, και αν μη τι άλλο θα έχουν ιδιαίτερη αξία για τους ιδιοκτήτες.
    tallos
    15.11.2012, 12:35

    στο μοναστηρακι θα καταληξουνε