ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Χειροποιητο ταμπουρο απο αγριελια

    cobal
    15.11.2012, 20:54

    Ιδου το δευτερο ταμπουρο μου...

    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την cobal, 15-11-2012 20:55 ]


    Hastaroth
    15.11.2012, 22:53

    Λογικό είναι να βγήκε λίγο πιό "πρίμο",διότι είναι και πιό στενό.Εξού και τα κλειδιά του είναι "έκκεντρα" και όχι συμμετρικά (το ένα ακριβώς κάτω απ'το άλλο).

    Οσο γιά τον ήχο του,εγώ θα'λεγα ότι είναι κάπως πιό "σφιχτός" από το προηγούμενο,κι'αυτό φαίνεται περισσότερο στο παίξιμο χωρίς χορδιέρα.Στο πρώτο ταμπούρο,ο ήχος είναι πιό "απλωμένος"-χωρίς αυτό να σημαίνη ότι δέν είναι καλός.

    Πολλά μπράβο και από μένα,είναι μιά δουλειά που απαιτεί πολλή υπομονή,ακρίβεια και επιδεξιότητα.

    Μού φαίνεται πως μετά το "Gabriel",ένα καινούργιο brand name Ελληνικής προελεύσεως αρχίζει να αναδύεται στον χώρο τών τυμπάνων.....Smile


    cobal
    16.11.2012, 19:30

    Ευχαριστω για τα καλα σας λογια καταρχην.

    Σχετικα με τα πριμα που γραφετε..... Το συγκεκριμενο ταμπουρο ειναι διαστασεων 14"x 6". Το προηγουμενο που ηταν απο πιρναρι η πουρναρι ηταν 14"x 4", δηλαδη πιο ρηχο. Οσο πιο βαθυ ειναι ενα τυμπανο γενικως τοσο πιο μπασσο" θα ειναι.

    Βεβαιως ειναι και αλλα που παιζουν ρολο σχετικα με τον ηχο ενος τυμπανου......

    Τα "lugs" κλειδια που λεει και ο Has...Καταρχην το πιρναριτικο εχει στεφανια με 8 τρυπες ενω αυτο εχει με 10.  Ειναι ενα σφαλμα δικο μου γιατι τα ειχα αυτα απο μια παραγγελια που ειχα κανει και ειπα να μην αγορασω αλλα γιατι στην αρχη που τα προβαριζα μου αρεσαν καπως αλλα οταν το τελειωσα και το ειδα δεν μ'αρεσουν καθολου. Επρεπε να παραγειλω lugs σαν τα προηγουμενα.

    Η αληθεια ειναι ομως οτι ο ηχος απο την βιντεοκαμερα και μεσα στο εργαστηρι μου αλοιωνεται.

    Οπως υποσχεθηκα και στον Noiz  καποια στιγμη θα ανεβασω κι αλλο βιντεακι απο τα ταμπουρα μου μεσα απο το στουντιο οπου ο ηχος θα ειναι σαφως καπως πιο πιστος".


    Hastaroth
    16.11.2012, 20:29

    Εχει όμως ένα δικό του "image" με αυτά τα κλειδιά και στην συγκεκριμένη τοποθέτηση-ενώ το πουρνάρικο είναι "συμβατικό" ώς εικόνα.Εμένα πάντως θα μού άρεσε να έχω ένα τέτοιο.Πέραν τού ήχου του,Ξεχωρίζει και "οπτικά" κατά κάποιον τρόπο.

    Στα στουντιακά βιντεάκια υποθέτω θα τα βάλης δίπλα-δίπλα και τα δυό ώστε να μπορή να γίνη ευκολώτερα η σύγκριση.

    ΥΓ.Θα φτιάξης και λογότυπο γιά το brand name; {#emotions_dlg.biggrin} 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 16-11-2012 20:31 ]


    cobal
    21.11.2012, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 16.11.2012, 20:29 έγραψε...

    Εχει όμως ένα δικό του "image" με αυτά τα κλειδιά και στην συγκεκριμένη τοποθέτηση-ενώ το πουρνάρικο είναι "συμβατικό" ώς εικόνα.Εμένα πάντως θα μού άρεσε να έχω ένα τέτοιο.Πέραν τού ήχου του,Ξεχωρίζει και "οπτικά" κατά κάποιον τρόπο.

    Στα στουντιακά βιντεάκια υποθέτω θα τα βάλης δίπλα-δίπλα και τα δυό ώστε να μπορή να γίνη ευκολώτερα η σύγκριση.

    ΥΓ.Θα φτιάξης και λογότυπο γιά το brand name; {#emotions_dlg.biggrin} 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 16-11-2012 20:31 ]



    Τα βιντεο οπως εταξα και στον Νοιζ, θα ανεβουνε καποια στιγμη γιατι εγω δεν ειμαι σαν κατι αλλους που ταζουν και δεν κανουν.....

    Σημερα ετοιμασα αλλο ενα απο Σφενταμ (κελεμπεκι - maple) Το οποιο εκοψα εγω ο ιδιος περυσι και εχω μεγαλες προσδοκιες απο αυτο.

    Συγκριση δεν ειναι δυνατον να γινει οσον αφορα το ξυλο μεταξυ των δυο διοτι πρωτα απο ολα ειναι διαφορετικων διαστασεων.

    Οσο για "brand name" Δεν εχω σκεφτει κατι ακομη αλλα κατι θα γινει και με αυτο!!!!