ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη
    adanezi
    20.11.2012, 22:59

    "Καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς και δεν έμαθες πόσο λυσσασμένα φυλάνε τα τάλαρά τους οι πλούσιοι".

     Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πώς ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει τόσο πολύ στη ζωή του,  αγάπησε τη ζωή τόσο πολύ, όσο τουλάχιστον φαίνεται στις γραμμές των βιβλίων του. Όλα όσα συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα ίσως να του φαίνονταν αστεία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εκείνος "πάλεψε την ιστορία" όταν έπρεπε.


    trelakias
    21.11.2012, 23:13

    Το σχόλιο του Ριζοσπάστη (έτσι για την ιστορία...):

    "Με το έργο του βεβαίως στην πορεία δε στάθηκε στο πλευρό των λαϊκών αγώνων και της δράσης των κομμουνιστών, αφού δεν πίστευε στη διέξοδο της ταξικής πάλης, ενώ βρήκε «στέγη» στη λεγόμενη «ανανεωτική» Αριστερά."


    mary_omikron
    21.11.2012, 23:22

    Ο συντάκτης του ριζοσπάστη τήρησε πιστά την κομματική γραμμή στα αρνητικά κι απέφυγε ευφυώς τα θετικά που θα βάρυναν για πάντα το μητρώο του... (το διάβασα)


    Konstantinosoa
    22.11.2012, 13:19

    Η αιώνια πάλη "ορθοδόξων" και ανεξάρτητων του ΚΚΕ κομμουνιστών που οδήγησε στην διάσπαση του 68΄ και απο εκεί στο απύθμενο μίσος...

    Αντίστοιχα θυμάμαι τον Κύρκο να χαρακτηρίζει γελοίους συλλήβδην τους ηγέτες του Δημοκρατικού Στρατού και να μακαρίζει που δεν επεκράτησαν τότε...

    Μεταφέρω από συνέντευξη του Χρόνη Μίσιου στο περιοδικό ΡΗΞΗ, τεύχος 23-24, Απρίλιος 1986 

    "Μεταφέρω θυμάμαι, στην πρώτη Διακήρυξη του Πατριωτικού μετώπου: “Χαιρετίζουμε τον αγώνα των ευρωπαϊκών λαών και ιδιαίτε­ρα των σκανδιναβικών για την συμπαρά­σταση τους στον αγωνιζόμενο ελληνικό λα­ό ενάντια στη χούντα. Δεν κατανοούμε την στάση της Σιοβετικής Ένωσης”. Τη μάζε­ψαν και την κ ά ψ α ν ε. Δεν είχε διασπα­στεί ακόμα το κόμμα. Η ενιαία καθοδήγη­ση, εσωτερικού και εξωτερικού, την τσάκω­σε και την έκαψε. Κι όταν πάω στους Αβέ­ρωφ, φυλακή, μου λέγανε

    “Ρε Χρονάρα, τι κάνατε ρε; Τα βάλατε με τη Σοβιετική Ένωση;”

    “Τι τα βάλαμε ρε.... (μπίπ.....). Το έκτο δημοτικό σχολείο της Μό­σχας κάνει εκδήλωση για τη δικτατορία, και ο Παττακός με τον σοβιετικό πρέσβη ε­δώ κάνουν το εναρκτήριο λάκτισμα στις ο­μάδες που παίζουν ποδόσφαιρο; Ή την τύρφη στους Φιλίππους; Τι μου λέτε τώρα δηλαδή;

    Και η απάντηση βέβαια ήταν η ε­ξής:

    “η επιχείρηση που θα στηθεί για την τύρφη στους Φιλίππους θα βοηθήσει την καπιταλιστική ανάπτυξη στην Ελλάδα, έτσι ώστε μέσα από την ανάπτυξη του καπιταλισμού στην Ελλάδα, θα αναπτυχθεί και το προλεταριάτο” και τρέχα γύρευε. Τρέλα, παιδιά, τρέλα του κερατά".


    atreu73
    23.11.2012, 13:01
    Τον είχα δει σε συνέντευξη. Απλός άνθρωπος. Του άρεσε η φύση. Τον γέμιζε. Κατέβηκε λέει μια βραδιά να κάνει μια βόλτα και γύρισε και είδε το πρόσωπο του φεγγαριού. Α ρε Αμερικάνοι ακόμα και το πρόσωπο του φεγγαριού μου το χαλάσατε, σκέφτηκε. Κοιμήσου ήσυχος γλυκέ πρίγκιπα, δεν χαλάει έτσι εύκολα το πρόσωπο του φεγγαριού.
    ilio
    24.11.2012, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος adanezi στις 20.11.2012, 22:59 έγραψε...

    Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πώς ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει τόσο πολύ στη ζωή του,  αγάπησε τη ζωή τόσο πολύ, όσο τουλάχιστον φαίνεται στις γραμμές των βιβλίων του.

    Συνήθως οι άνθρωποι που υποφέρουν τόσο πολύ στην ζωή τους αναγνωρίζουν και την αξία της.

    Για αυτό και την αγαπούν πιο πολύ,κατά την δική μου γνώμη.Smile

    Τα βιβλία του τα είχα ακουστά,δεν έχω διαβάσει κανένα και όμως πως γίνεται το τέλος του να ναι η δική μου αρχή για να τον γνωρίσω ... Καλό του ταξίδι ...


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 24-11-2012 15:48 ]