ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη

    Μετά τη μουσική...τι;

    MariannaP
    25.04.2005, 13:32
    Λοιπόν, ξέρετε τι παρατήρησα;;;

    Μου αρέσει ό χορός, αλλά χορός χωρίς μουσική δεν υπάρχει...
    Μου αρέσει να φτιάχνω παζλ, αλλά πριν ξεκινήσω βάζω ένα cd να παίζει...
    Το ίδιο και όταν μαγειρεύω, ζωγραφίζω, κεντάω ή όταν κάνω οποιαδήποτε κατασκευή...
    Οταν διαβάζω ή όταν γράφω, μου αρέσει να ακούω instrumental ή κλασσική μουσική...
    Από το τελευταίο έργο που είδα στο σινεμά δεν συγκινούμαι όταν θυμάμαι την υπόθεση, αλλά όταν μια μέρα άκουσα το soundtrack πλάνταξα στο κλάμα...
    Πριν φύγουμε για κατασκήνωση πάντα ρωτάμε ποιοί θα φέρουνε κιθάρες...
    Κάποτε είχα ένα μικρό ποντικάκι που ακόμη κι αυτό είχε μουσικές προτιμήσεις...
    Μόλις άκουγε ένα συγκεκριμένο τραγούδι σταμάταγε να ροκανίζει ότι έβρισκε μπροστά του και κοκάλωνε!

    Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει ΜΕΤΑ στην μουσική!
    andri14
    25.04.2005, 15:02
    Ποιο καλά τότε, θα ήτανε να λέγαμε:"Με τη μουσική ..τι;"!!!!

    Με συνοδεία καλής μουσικής γίνονται όλα! Επικοινωνούμε, πίνουμε μπύρες, μαγειρεύουμε, χορεύουμε, ζωγραφίζουμε,παμε βόλτες, κτλ κτλ

    koripaki
    26.04.2005, 09:52
    Για μένα το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο είναι το θέατρο. Μιλάω μόνη μου στο λεωφορείο, στο δρόμο, στο παγκάκι μαθαίνοντας απ' έξω το ρόλο μου. Είναι πολλές στιγμές που νιώθω πολύ έντονα κάτι να μου λείπει και είναι η συγκίνηση που νιώθω στις πρόβες, αυτή η ανατριχίλα. Είμαι ερασιτέχνης και ανακάλλυψα αυτή τη μαγεία αργά κατά τη γνώμη μου. Έπρεπε να ασχολούμαι μ' αυτό εδώ και χρόνια. Μου προσφέρει τόσα πολλά. Μου δίνει την ευκαιρία να ζήσω άλλες ζωές. Είναι σα να μπαίνω στο κορμί ενός άλλου ανθρώπου και να μπορώ να ζω όλα αυτά, για τα οποία μια ζωή δεν είναι αρκετή.

    Konnie
    26.04.2005, 10:55
    μμμ...νομιζω δεν υπαρχει "μετα τη μουσικη τι" αλλα"μαζι με τη μουσικη τι"!
    για μενα λοιπον...μαζι με τη μουσικη ολα τα υπολοιπα!
    (δεν ειναι τυχαιο οτι δεν αντεχω το γυμναστηριο,αφου ειμαι συνηθισμενη στο μπαλετο,το οποιο-ολως τυχαιως,ε;!-δεν υφισταται εκτος της μουσικης!)
    το μονο που μ'αρεσει να κανω και δεν εχει να κανει με τη μουσικη ειναι το σκιτσο,αλλα με λιγη καλη θεληση (και μουσικη διαθεση) ολα συνδυαζονται!
    MariannaP
    26.04.2005, 12:29
    Quote:

    Το μέλος koripaki στις 26-04-2005 στις 09:52 έγραψε:

    Μιλάω μόνη μου στο λεωφορείο, στο δρόμο, στο παγκάκι μαθαίνοντας απ' έξω το ρόλο μου.




    Χα χα, τι μου θύμισες βρε Καλλιοπάκι!!!
    Το 1998 κατέβαινα κάθε πρωί με 2 φιλαράκια στην Αθήνα και στο λεωφορείο τους έβαζα να μου κρατάνε τα λόγια και να κάνουν το δεύτερο ρόλο!!!
    ΗΡΩΕΣ
    poz_panthiras
    26.04.2005, 14:03
    Χωρίς δεύτερη σκέψη το θέατρο.Το έχω ζήσει κι εγώ ως ερασιτέχνης και δεν μπορώ να το τοποθετήσω πιο κάτω από τη μουσική. Τα αγαπώ εξίσου και τα δύο. Αλλά μιλάω πάντα για καλό θέατρο και για καλή μουσική. ¶λλωστε και τα δυο απαιτούν ερμηνεία και όχι υποικρισία...
    Ania
    09.05.2005, 16:27
    meta thn mousikh TIPOTA!!!
    avgi
    09.05.2005, 16:41
    Quote:

    Το μέλος mirmigaki στις 23-04-2005 στις 09:16 έγραψε:

    οι ήχοι της φύσης...






    μα και οι ήχοι της φύσης μουσική είναι mirmigaki...:)

    μετά από την μουσική....τίποτα... όλα είναι μουσική..!
    Melinda
    09.05.2005, 16:41
    Quote:

    Το μέλος Ania στις 09-05-2005 στις 16:27 έγραψε:

    meta thn mousikh TIPOTA!!!





    Και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου!!!!
    Despin
    09.05.2005, 17:32
    Συμφωνώ και επαυξάνω.
    Όντως παντού υπάρχει μουσική και αν κάτι δεν γίνεται μετα μουσικής δεν είναι ευχάριστο και ωραίο.
    nicolpet
    22.09.2005, 15:12
    Θα πω κι εγώ ότι η μουσική είναι αυτό που με απασχολεί τις περισσότερες ώρες της ημέρας μου, ήδη από πιτσιρίκος.
    Πάντως, όταν δεν ασχολούμαι με τη μουσική, ζωγραφίζω. Όχι τίποτα ιδιαίτερο ασφαλώς, έτσι για να περνά η ώρα και να ξεσπαθώνω λίγο
    piterpiano
    22.09.2005, 16:52
    η μουσικη ντυνει τα παντα,μια ταινια ενα ντοκιμαντερ,θεατρικη παρασταση,κουκουλωνει μια γλαστρα που δεν ξερει να τραγουδαει(!!!),ενωνει ανθρωπους,χωριζει ανθρωπους(καψουροSongs),ανατριχιαζει,χαλαρωνει,αναζωογονει,κοιμιζει,ξυπναει..

    κανει τα παντα τελοσπαντων,ειναι αδυνατον να την βαρεθεις και δεν την μαθαινεις ποτε..τι αλλο υπαρχει που να πληροι ολα αυτα???μαλλον τιποτα!!

    μουσικη!!!
    W4TT4N4B3
    22.09.2005, 17:50
    μετα τη μουσικη εχει και αλλη μουσικη κι αλλη κι αλλη
    και ξανα απο την αρχη.......

    ...το Φαντασμα του Wattanabe...
    η φιλανθρωπια ειναι το τελευταιο σταδιο του καπιταλισμου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 23-09-2005 05:32 ]
    iris-the-black
    22.09.2005, 18:02
    Μετά τη μουσική λοιπόν...ο χορός.Όλα τα είδη, όλες οι κινήσεις.Αν απο το νηπιαγωγίο κάνεις 2 φορές την εβδομάδα χορό και έχεις φτάσει να ξέρεις σχεδόν όλα τα είδη χορών που υπάρχουν, δεν θα γίνει λατρεία σου?!Και καταλήγω στο κλασικό μπαλλέτο καθώς και το φλαμένγκο οι επόμενες λατρείες μου μετά την ΚΙΘΑΡΑ!!!
    rockaholic
    22.09.2005, 21:53
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 22-09-2005 στις 17:50 έγραψε:

    μετα τι μουσικη εχει και αλλη μουσικη κι αλλη κι αλλη
    και ξανα απο την αρχη.......




    me kaly3e o filos w4t4?????? tespa autos
    mariaaa
    22.09.2005, 21:59
    βιβλια,βιβλια βιβλια...!!!!
    steinway
    22.09.2005, 22:01
    Μετά τη μουσική..................................................................... η ποίηση!!
    Frida
    25.09.2005, 00:19
    μετά τη μουσική ε? χμμ δύσκολη ερώτηση... ο χορός θα λεγα και η φύση! (,ότι έχει να κάνει μ αυτήν)
    eua
    25.09.2005, 00:34
    Η ανθρώπνη επικοινωνία...
    που γίνεται ομορφοτερη οταν τη ντύνει η μουσικη