ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.842 μέλη

    Σύνδεση SAM Broadcaster με SKYPE

    DOMASTER
    27.11.2012, 16:38

    Καλημέρα σε όλους

    Παρακάτω θα βρείτε οδηγίες για την σύνδεση SAM Broadcasting και SKYPE κατι που κατα γενική ομολογία ειναι αρκετά περιπλοκο . Με την παρακάτω διαδικασία ειναι αποδοτικό και δουλέυει χωρίς πρόβλημα η δε ποιότητα που αποδίδει ειναι πολύ καλή έως άριστη. Το εχω δοκιμασει σε εκπομπη και εργαζεται θαυμασια.

    Φτάνει βέβαια να γίνουν όλα σωστά

    Για να μπορέσουμε να συνδέσουμε sam -skype πρέπει να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον απο εικονικά καλώδια τα οποία θα μας κανουν την συνδεση.. εν συνεχεια να κανουμε τις ρυθμισεις τοσο στα Virtual Audio Cables ( VAC) οσο και στο SKYPE και στο SAM.

    1οΒΗΜΑ

    Παμε στην διεύθυνση URL ..

    http://software.muzychenko.net/eng/vac.htm

    Από εκει κατεβαζουμε το free trial package . Κανουμε εγκατασταση συμφωνα με τις οδηγιες

    Βεβαια το trial πακετο θα χρησιμοποιηθει μονο για δοκιμες και για να μαθουμε τη χρηση καθως και για τυχον πειραματισμους που θελουμε να κανουμε σε σχεση με την αποδοση που ενδεχομενως θελουμε να πετυχουμε.

    Στην free trial εκδοση ακουγεται συνεχως μια φωνη που λεει τη λεξη trial που είναι ενοχλητικο. Οποιος όμως το δοκιμασει και θελει να το χρησιμοποιησει στις εκπομπες του με ένα απλο μηνυματακι προς εμενα στο ΜΗ θα λυθει το προβλημα.

    2οΒΗΜΑ

    Ανοιγουμε το control panel από το προγραμμα που εχουμε κατεβασει…και κανουμε τις ρυθμισεις όπως φαινονται παρακατω..

    3οΒΗΜΑ

    Ανοιγουμε 3 ( τρια ) εικονικα καλωδια από την επιλογη Audio repeater MME και όχι από την επιλογη Audio repeater KS

    Ρυθμιζουμε το πρωτο από τα τρια συμφωνα με την φωτο παρακατω

    Ρυθμιζουμε το δευτερο συμφωνα με την φωτο παρακατω

    Ρυθμιζουμε το τριτο συμφωνα με την φωτο παρακατω

    Δεν ξεχναμε να πατησουμε START για να ενεργοποιηθουν . Αν δεν πατησουμε start δεν θα ακουμε, η δεν θα μας ακουνε, η δεν θα φτανει ο ηχος στο μικροφωνο του sam .

    4οΒΗΜΑ

    Ανοιγουμε το SKYPE και ρυθμιζουμε ως εξης.

    Επιλεγουμε ΚΛΗΣΗ

    ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ

    ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΗΧΟΥ

    Εκει ρυθμιζουμε συμφωνα με την φωτο παρακατω

    Παταμε αποθηκευση για να ενεργοποιησουμε

    5οΒΗΜΑ

    Ανοιγουμε το SAM Broadcaster και ρυθμιζουμε συμφωνα με τις φωτο

    Ανοιγουμε το Config

    Επιλεγουμε αρχικα το Audio Mixer pipeline

    Στη συνέχεια επιλεγουμε Air Out

    Και ρυθμιζουμε όπως στην φωτο

    Σωζουμε τις επιλογες μας

    Από το σημειο αυτό και μετα η συνδεση είναι ενεργη.

    Πιθανον το sam να μην δεχτει αρχικα την συνδεση, αλλα το κλεινουμε και το ξανανοιγουμε και την δεχεται κανονικα

    Λειτουργουμε το SAM όπως το λειτουργουσαμε μεχρι τωρα κανοντας κανονικα εκπομπη

    ΠΡΟΣΟΧΗ …. Οποιος είναι συνδεδεμενος μαζι μας στο SKYPE με ανοιχτη συνομιλια όταν πατησουμε PRESS TO TALK η LOCK TALK θα ακουγεται κανονικα on air οποτε θελει λιγη προσοχη να ενημερωνουμε τους συνομιλητες μας ποια στιγμη ανοιγει το μικροφωνο

    Κατά τα λοιπα κανουμε κανονικα εκπομπη όπως μεχρι τωρα χωρις κανενα προβλημα με μονη τη διαφορα ότι οι συνομιλιες μας στο SKYPE θα βγαινουν στον αερα.

    Ένα τελευταιο σημειο που πρεπει να προσεξουμε είναι ότι αν θελουμε να χρησιμοποιησουμε το skype η το sam αυτονομα και όχι σε εκπομπη πρεπει να επαναφερουμε τις αρχικες ρυθμισεις και στα δυο , ακολουθωντας αναποδα τις οδηγιες.

    Στην διαθεση σας για κάθε πληροφορια απορια η βοηθεια που θα μπορουσα να προσφερω με τις πενιχρες γνωσεις μου

    DOMASTER












    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:39 ]





    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:45 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:47 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:47 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:47 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:49 ]























    [ τροποποιήθηκε από τον/την DOMASTER, 27-11-2012 16:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-01-2015 17:54 ]


    επισυναπτόμενα: sam2.jpg vac1.jpg sam1.jpg skype.jpg vac2.jpg control-panel.jpg vac3.jpg 
    sillia
    28.11.2012, 11:02

    Ολόκληρη επιστήμη ρε συ Σιφαντο παπαπα να σου δώσω το teamviewer μου?{#emotions_dlg.rolleyes}

    Πολύ καλός εύγε !!


    djomorfia
    11.06.2013, 17:41
    καλησπερα το εκανα αλλα οταν μπαινω στο νετ δεν εχω καθολου ηχο και οταν δοκιμασα να κανω εκπομπη ακουγομουν παρα πολυ χαμηλα λες και ειμασταν απο πηγαδι και με παρασητα..μπορεις να με βοηθησεις να δω τι λαθος κανω η τι προβλημα μπορει να εχω...ευχαριστω πολυ
    Tropaiatissa
    07.08.2013, 21:41
    Καλησπέρα! Ερώτηση! Για να ακούγεται η συνομιλία του skype πρέπει να είναι ανοιχτά όλα αυτά τα παράθυρα; Υ.Γ.: Μήπως μπορείς να ανεβάσεις τις εικόνες λίγο μεγαλύτερες, γιατί δεν βλέπω πολύ καλά τις ρυθμίσεις;
    Evmorfia-Theiopoulou
    09.01.2015, 19:23

    Λοιπόν, ακολούθησα αυτά τα βήματα που γράφω : 

    Ρυθμίσεις στο Virtual Audio Cables  (VAC)

    Αφού εγκαταστήσουμε το VAC τρέχουμε πρώτα το control panel και ενεργοποιούμε 2 εικονικά καλώδια 2 cables με format range 8-16

    Έπειτα τρέχουμε 3 κατά σειρά Audio Repeaters (MME) με τις εξής κατά σειρά ρυθμίσεις:

    Audio Repeater 1  (MME)

    Wave In    →Line 1 Virtual Audio Cable

    Wave Out→Line 2 Virtual Audio Cable

     

    Audio Repeater 2  (MME)

    Wave In    →Line 1 Virtual Audio Cable

    Wave Out→Speakers  sound card

     

    Audio Repeater 3  (MME)

    Wave In    →Microphone

    Wave Out→Line 2 Virtual Audio Cable

    ΠΑΤΑΜΕ PLAY ή START ΣΕ ΟΛΑ

    Ρυθμίσεις στο Sam Broadcaster

    Στη διαδρομή File→Config→AudioMixer Pipeline→Air Out στο πεδίο Output Device δίνουμε    Line 1 Virtual Audio Cable

     

    Στη διαδρομή  Mic Config →  Voice Fx destination δίνουμε  Mixer Record to Pipeline

    Ενώ ως record soundcard device   δίνουμε    Line 2 Virtual Audio Cable

     

    Ρυθμίσεις στο Skype

    Στη διαδρομή Call →Audio Settings→Mic  επιλέγουμε το μικρόφωνο μας ενώ την επιλογή Speakers την αλλάζουμε σε   Line 1 Virtual Audio Cable

     Test  call οποσδήποτε πριν ξεκινήσουμε

     Air Volume στο Sam ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ  όταν δίνουμε mic στον αέρα


    Όλα πήγαν καλά αλλά έχω ένα πρόβλημα ακούω συνέχεια μια φωνή να λέει trial trial αχαχαχα αν μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω για πάψει αυτή η φωνή Ευχαριστώ πολύ


    antwnispatra
    09.01.2015, 21:12

    Μπράβο!!!

    Θα πρέπει να βρεις το Virtual Audio Cables σε κανονική έκδοση.

    Θα σε ενημερώσω αν το βρω,κάποτε το είχα κατεβάσει.


    Evmorfia-Theiopoulou
    09.01.2015, 23:06
    Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
    Evmorfia-Theiopoulou
    12.01.2015, 16:46

    Ευχαριστώ τον antwnispatra που μου έδωσε το VAC έκανα μια δοκιμή πριν λίγο, το καλό είναι οτι δουλεύει, το κακό είναι οτι πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες λίγο πριν κάνεις την κλίση στο skype και όταν τελειώσει η κλίση να αλλάξεις πάλι τις ρυθμίσεις όπως υπήρχαν αρχικά...

    Σου τρώει λίγα λεπτά η διαδικασία και δεν ξέρω πως θα ήταν σε κατάσταση ζωντανής εκπομπής.


    ksenia1985
    20.07.2015, 18:05

    μου βγαινει η φωνη που λεει free trial που στελνω το μηνυμα για να το βγαλω;


    ksenia1985
    26.03.2020, 16:56

    Είπατε ότι μπορείτε να βγάλετε την φωνή που λέει free trial... κάνω κάτι εγώ προσωπικά; Γιατί θα θελα αν γίνετε να βγει :D ευχαριστώ πολύ