ελληνική μουσική
    433 online   ·  210.844 μέλη

    Ερώτηση και απόψεις μεταφοράς πνευματικού υλικού απο pdf σε χαρτί!

    dimitrismix
    28.11.2012, 22:45

    γεια σε ολους!

    Εχω φτασει να εχω στο pc μια καταπληκτικη συλλογη (με τον Α και Β τροπο) απο ebooks, παρτιτουρες και tabs και τωρα θελω να κατα βαλω σε μια σειρα και σκεφτομαι να τα κανω εκτυπωσεις και δεσιμο. Εχει κανεις εμπειρια? μερικες συμβουλες αν γινεται?

    Ευχαριστω!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-12-2012 08:54 ]


    dimitrismix
    29.11.2012, 14:47

    θελω να κανω τα pdf που εχω σε βιβλια για καλυτερο διαβασμα και για να μπορω να τα παρω μαζι μου στην τσαντα αν χρειαστει, βρηκα στο ιντερνετ να τα κανουν προσπεκτους αλλα δεν εχω καθολου εμπειρια με το θεμα και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.. και βασικα θα παω με το φθηνοτερο.. αν ξερεις κατι πες μου!


    trelakias
    29.11.2012, 15:01

    Γιατί δεν τα βάζεις σε ένα φλασάκι, να πας σε ένα φωτοτυπάδικο και να ζητήσεις να σου τα τυπώσουν και να τα δέσουν με σπιράλ?


    tallos
    29.11.2012, 17:54
    παρε ενα e book reader και χωστα ολα εκει μεσα
    dimitrismix
    30.11.2012, 11:34
    σιγα μην παρω ebook reader για παρτιτουρες! Θα πρεπει να κοιταξω τις τιμες..
    noizreduction
    30.11.2012, 11:59

    ( λογικη φωνη που σιγουρα δεν θα εισακουστει, οποτε δειτε το ως διαλειμμα )


    Η αλλη λυση, που προτεινω ανεπιφυλακτα, ειναι να αγορασεις αυθεντικα αυτα τα βιβλια, ωστε να χωρανε ομορφα και στη βιβλιοθηκη, αλλα και στη τσαντα.  Καποιοι τα εγραψαν αυτα, καποιοι τα διασκευασαν και καποιοι τα τυποποιησαν. Κριμα δεν ειναι να εκτιμαμε μονο τη δικη μας τσεπη κι οχι τη δικη τους δουλεια;

    Και δεν ειναι μονο ο εκδοτης που βγαζει λεφτα κατα τη δημιουργια ενος βιβλιου...


    ( τελος λογικης φωνης, μπορειτε να επανελθετε στους ρυθμους της φθηνιας )


    noizreduction
    30.11.2012, 18:40

    Δυστυχως Spartan, εκδοσεις οπως η Fagoto ή ο Νικολαϊδης ή ακομα και ο Νακας ( και τα 2 αδερφια με τους 2 διαφορετικους οικους ), εχουν ακριβως αυτο το προβλημα λογω του ρομαντισμου που περιβαλλει την ευκολη λεια του internet.

    Kαι προφανως δεν αναφερομαι σε ερασιτεχνες μουσικους που θα παιξουν με την παρεα τους 20-30 κομματια, αλλα σε επαγγελματιες που ζουνε απο τη μουσικη κι ομως επιμενουν εκεινοι να πληρωνονται για να αναπαραγουν παρτιτουρες που αποκτησαν με πλαγιο τροπο ( ουτε καν με το ιδιο τους το αυτι ).


    Δυστυχως, η νοοτροπια μας, διελυει ενα κομματι που ονομαζεται εκδοτικη διαδικασια. Και η εκδοτικη διαδικασια περιλαμβανει απο τους εκδοτες εως τους συγγραφεις κι απο τους επιμελητες εως τους στοιχειοθετες/επιμελητες εκτυπωσης...Ηδη διαβαζουμε κατα κορον αηδιες συγγραφεων που εχουντ α λεφτα να εκτυπωσουν το εργο τους, εν αντιθεσει με αλλους που απλως παραμενουν με συμβολαια/σκλαβιας στους εκδοτες.

    Ευχομαι να μην αντικασταθουν στο μελλον και οι μουσικοι με τα καραοκε nights ( που ορισμενα μαγαζια εχουν αρχισει να επικροτουν ) και τα guitar hero...Ισως τοτε αντιληφθουμε ποσο αλληλενδετα ειναι ολα αυτα που τωρα νομιζουμε πως ειναι για αστειο...


    Προσωπικα, ο,τι βιβλιο χρειαστηκα, το βρηκα μεχρι και στο Amazon, εστω και χρησιμοποιημενο. Περα απο αυτο ομως, εαν οντως καποιος εχει το ρομαντισμο του βιβλιου, μπορει να βρει διαφορες γωνιες στην Αθηνα με τρομερη ποικιλια παλιων βιβλιων... Και μια φορα που χρειαστηκα ενα βιβλιο απο πανεπιστημιακη εκδοση της Αγγλιας, απλως...επικοινωνησα με τον εκδοτικο οικο για να μου απαντησουν ευγενικα πως ειχαν στην αποθηκη τους αλλα 3 βιβλια ( παλια εκδοση του Everest, η οποια τελικα καλυφθηκε απο τη νεοτερη )

    Το διαδικτυο απλως μας ενωνει με ολες αυτες τις υπηρεσιες επικοινωνιας. Δεν ειναι αναγκη να το κανουμε ομως και συνενοχο στο να κλεισουν ολοι αυτοι οι υπεροχοι τοποι ενημερωσης και επικοινωνιας!!



    Και το manual ειναι συνηθως κατι που πουλαει μια εταιρια μαζι με το μηχανημα που αγοραζεις, οποτε δεν υφισταται μετρο συγκρισης μεταξυ ενος εκδομενου εργου κι ενος manual. Οπως επισης και το αρθρο, το οποιο εχει ηδη δημοσιευτει στο διαδικτυο με καποια νομιμη μορφη ( συνηθως μεσω ενος e-magazine ).

    Απλη λογικη Spartan....Και σεβασμος στην εργασια του αλλου.


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 30-11-2012 18:49 ]


    noizreduction
    30.11.2012, 23:03

    Ειλικρινα Spartan, το γεγονος πως μετατρεπεις τον καθε επαγγελματια μουσικο, σε "ισχνη αγελαδα", ενω τα 20-30-40ευρα επεφταν καθε βραδυ, μου προκαλει μια απορια για το εαν καταλαβαινεις τι σημαινει "Επενδυω στη δουλεια μου για να ειμαι καλυτερος". Ιδιαιτερα οταν σε περιοδους μη κρισης το μεροκαματο εφτανε μαυρο τα 100€ τη  βραδια!


    Κι εδω δεν αναφερομαστε μονο σε παρτιτουρες, αλλα και διαφορα αλλα ebooks, οπως αναφερει στην αρχη του θεματος το ενδιαφερομενο μελος!


    Οταν η Καθαρσις θα επελθει και στους δικους μας κλαδους, ευχομαι να μην ειμαι εδω...Τοτε και μονο ισως να αντιληφθεις πως η Καθαρσις ειναι μερος μιας θεατρικης λυσης κι οχι της πραγματικης ζωης, στην οποια το ενα γεγονος συνδεεται με το αλλο!

    Εξαλλου, εαν καποιος κανει μια βολτα στα μαγαζια πωλησης μουσικων ειδων ( και βιβλιων ) θα προσεξει πως οι τιμες ειναι εμφανως μειωμενες, συν το γεγονος πως καποιος μπορει να τις αποκτησει μεσα απο τις σελιδες των ιδιων των εκδοσεων, παρακαμπτωντας το κερδος του μεταπωλητη!



    Δυστυχως ομως, η νοοτροπια του Ελληνα δεν αλλαζει. Λυπηρο γεγονος. 

    Και μη μου μιλας για σεβασμο στη δουλεια του αλλου, γιατι τα λεφτα για ενα σεμιναριο στον τομεα σου θα τα εδινες ( φυσιολογικο, γιατι το θεωρεις επενδυση ), αλλα εαν σου δινοταν η ευκαιρια τα λεφτα για την αποκτηση ενος αντιστοιχου συγγραμματος δε θα τα εδινες εαν το εβρισκες δωρεαν ( φυσιολογικο, κατ' εσε,  γιατι θα αισθανεσαι βλακας στη χωρα που ο καθενας κοιταει τη βολεψη του ).


    Παντως, το να μιλαμε δημοσια για e books τα οποια εχουν αποκτηθει παρανομα, ειναι παραβιαση του νομου περι πνευματικης ιδιοκτησιας κι ελπιζω να γινει κατανοητο πως ο καθενας εμπλεκομενος εχει τις ευθυνες του, λογω δημοσιας ομολογιας.

    Τελος, σου εξηγησα τη διαφορα ενος βιβλιου κι ενος manual με τεχνικες λεπτομερειες που ετσι κι αλλιως εκδιδεται με την διανομη του προίοντος που συνοδευει!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 30-11-2012 23:05 ]


    noizreduction
    01.12.2012, 00:37

    Spartan λυπαμαι που το λεω, αλλα ειναι πασιφανες πως δεν δουλεψες ποτε βραδυ για να δεις πως υπηρξαν εποχες που μαγαζια με αδεια για 2 ατομα, εβαζαν ολοκληρες μπαντες και πληρωναν και καλα...

    Ασε με να γνωριζω λιγο περισσοτερο το χωρο μου ( εναν χωρο που αφησα βεβαια για τη μουργα που επικρατουσε ) ως τεχνικος ηχου.


    Ολα τα υπολοιπα περι μειωσης τιμων θα επρεπε να σε κανουν να σκεφτεις αλλη μια φορα αυτο που ειπες περι Καθαρσις, μιας και οι τιμες πολλων μουσικων οικων στην Ελλαδα εχουν πεσει σε επιπεδο εξωτερικου. Αρα, δεν υπαρχει δικαιολογια για το κοστος αγορας, αφου ακομα και απο το εξωτερικο, πληρωνεις μεταφορικα ( με εξαιρεση τα ορια που θετουν σε μια ηδη τσιμπημενη αγορα ανω καποιου ποσου ).


    Απο εκει και περα, ο Ελληνας θεωρει φυσιολογικο να αγορασει μια κιθαρα των 300-400€ γιατι την θεωρει επενδυση, ομως οταν παμε σε software και εντυπη υλη, θεωρει επισης φυσιολογικο να παρακαμψει την εννοια της επενδυσης και να τη μετατρεψει σε εννοια "φτηνιας".

    Δεκτο εως ενος σημειου ( ιδιαιτερα για ερασιτεχνες μουσικους, αν και θα προτεινα την αξιοποιηση freeware προγραμματων ως ενα βαθμο ), ομως το να γινεται κανονας κι ακομα κι αυτοι που μπορουσαν να δωσουν τα 10-20€ να το κανουν παρανομα, ε...παραπαει!


    Οπως και να εχει, το να ερχεται καποιος και να σου φτυνει τη δουλεια που εκανες στα μουτρα, ειναι αν μη τι αλλο θρασος! Οταν ομως ολοι αυτοι σταματησουν να δουλευουν στους κλαδους που ξεζουμισαμε "κλεβοντας", να δω ποιος θα γραφει ταμπλατουρες, παρτιτουρες και θα κανει διασκευες!

    Εγω ξερω πως εαν και τα βιβλια ηταν οπως τα μουσικα οργανα ( δηλαδη επρεπε να τα εχεις αυθεντικα για να λειτουργησουν ), τωρα δε θα καναμε αυτη τη συζητηση, αλλα θα θεωρουσαμε φυσιολογικο να δωσουμε καποια ποσα για να τα αποκτησουμε!


    Καλο βραδυ Spartan


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 01-12-2012 00:43 ]


    noizreduction
    01.12.2012, 02:09

    Καταρχας, επειδη ως Spartan κατι ξερεις απο βραδινη μουσικη σκηνη, νομιζω πως ο προλογος και τα περι ηλικιας μου, γνωσεων μου της αγορας και επαγγελματος μου ειναι λιγο ακομψα και προσβλητικα. Δεν θα το αναλυσω παραπανω, γιατι φανταζομαι πως η παρουσια σου εδω γινεται με συγκεκριμενους ορους που δεν θελω να τους παραβιασεις και να εκθεσεις αυτους που δεκτηκαν την 2η ( ή 3η; ) επανεγγραφη σου.


    Κατα δευτερον, δεν μιλησα για Γαλλους και δεν με ενδιαφερουν τι σκεφτονται οι Γαλλοι. Μιλησα για την νοοτροπια του Ελληνα που ακομα και τωρα του δινεις το δικαιωμα να αγορασει απο την αγορα του εξωτερικου κι ομως επιμενει στο να κατεβαζει παρανομα ο,τι μπορει να βρει, γιατι....παλι τα θεωρει ακριβα! Ακομα και με 1€ που πουλανε πλεον οι νεοι καλλιτεχνες τα track τους στο διαδικτυο, περισσοτερο ξενοι τα αγοραζουν, παρα Ελληνες ( και φιλοι τους ).


    Κι επιμενω στο θεμα της επενδυσης, διαχωριζοντας τον ερασιτεχνη απο τον επαγγελματια. Διοτι εαν ο φιλος παει να παιξει σε 2-3 live και πληρωθει γι' αυτα, τοτε σημαινει πως επενδυει στο τετραδιο που εχει μπροστα του παιζοντας κομματια αλλων που για τον Α-Β λογο δεν καταφερε να βγαλει με το αυτι.

    Παρολαυτα, θεωρειται πιο λογικο να επενδυσει σε νεες χορδες, νεα πεταλακια, νεο μικροφωνο, παρα να επενδυσει σε αυτο που διαβαζει κι αναπαραγει ως καλλιτεχνης. Κυριως, το γεγονος πως πληρωνοντας ενα εντυπο, πληρωνει και τον δημιουργο μεσω αυτου, ειναι το πιο σημαντικο μερος του τι σημαινει "επενδυση".

    Γιατι εαν καποια στιγμη ο δημιουργος δεν μπορει να πληρωσει τα χρεη του, τοτε δεν θα παραγει μουσικη γιατι θα πρεπει να επιβιωσει. Και χωρις μουσικη, αυτος που ποτε δεν πληρωσε για την αναπαραγωγη του εργου του συνθετη, μπορει να βρεθει χωρις προγραμμα και χωρις δουλεια.

    Τραβηγμενο μεν, αλλα θελω να δειξω πως η επενδυση δεν ειναι κατι που αφορα το τωρα μονο και τον ιδιο που επενδυει, αλλα και ενα συνολο πραγματων που ειναι αλυσιδα.

    Κατα τριτον, εαν μιλαμε για βιβλιο με μαθηματα κιθαρας, ηχοληψιας, κλπ σημαινει πως ειναι η δουλεια καποιου ανθρωπου που εβαλε τις γνωσεις του κατω, μετρησε τα κουκια του, ειδε πως μπορει να γραψει ενα βιβλιο κι ετσι....εφτασε στα χερια μας.
    Εαν εσυ, εγω, ο αλλος, το κατεβασει, σημαινει αμεσα πως απαξιωνουμε τη δουλεια του!!!

    Απορια: Ο σουβλατζης βαζει μεσα στην τιμη τη δουλεια του και παρολο που μουρμουραμε για το 1.30€ που δινουμε, στο τελος το τρωμε το σουβλακι...Ο συγγραφεας που ζει απο αυτο ( γιατι ουτε live κανει, ουτε μοιραζει CD μεσα σε εφημεριδες ) δεν εχει το δικαιωμα της ιδιας μεταχειρισης;


    Κατα τεταρτον, κοιταξε τι πωλησεις εκανε η Arturia σε ΗΠΑ και θα δεις πως η ιδια η εταιρια πηγαινε μια χαρα. Οταν εισαι πολυεθνικη εταιρια, δεν περιμενεις απο τη χωρα που παραγεις κατι να πας μπροστα. Ειναι μια ανοικτη αγορα, οποτε αδικο επιχειρημα αυτο περι "αλλαγης" των μυαλων της Arturia ( που ειχε μοσχοπουλησει και το Storm οταν πρωτοβγηκε ).  Εαν πηγαινε ασχημα, δεν θα ειχε παρουσιασει τοσα νεα μοντελα, ουτε θα εκανε ανοιγματα αγορας ( απο software μεταπηδησε και σε hardware )


    Και τελος, εαν μπορουσαμε να κατεβασουμε τα οργανα δωρεαν απο το διαδικτυο, τοτε καμια Gibson και καμια Fender δε θα εβγαζαν καλα μοντελα, αφου δεν θα ειχαν κερδος για να συντηρουν το ερευνητικο τους κεντρο..Και τοτε δεν θα ακουγες παρα κονσερβες απο low budget καταστασεις που θα ειχαν ολοι, ουτε θα ειχες αναγκη απο πολυπλοκα schematics....


    Καλο βραδυ Spartan...για δευτερη φορα.


    mary_omikron
    01.12.2012, 09:10

    @ Noizreduction &  @ Emmanuelle

    [ Ο τίτλος του θέματος τροποποιήθηκε για να συμπεριλαμβάνει την  -πραγματικά-  ενδιαφέρουσα συζήτησή σας που επεκτάθηκε πέραν της αρχικής ερώτησης.]

    Προς όλους :

    Υπενθυμίζεται -βάσει των όρων χρήσης κ της δεοντολογίας μελών- ότι  : ο χρήστης/μέλος είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για όλο και οποιοδήποτε περιεχόμενο αναρτά, δημοσιεύει, αποστέλλει, μεταφέρει ή άλλως καθιστά διαθέσιμο μέσω των υπηρεσιών του MusicHeaven.

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=10#ixzz2DmWWKRiH


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-12-2012 09:18 ]


    noizreduction
    01.12.2012, 12:51

    Ειλικρινα Spartan, συνδεεις ασχετα πραγματα μεταξυ τους, μονο και μονο για να αποδειξεις ποσο νομιμη ειναι η πειρατεια και του εντυπου υλικου. Συνδεεις χρονολογικα τον Ελληνα με το τι ακριβως συμβαινει στο διαδικτυο τον 21ο αιωνα και τη λογικη του "αρπαζειν" γιατι "ετσι μας αρεσει".


    Λυπαμαι, αλλα αρνουμαι να συμμετασχω σε μια διαδικασια συζητησης που την οδηγεις οπως θελεις, γυρω ομως απο ενα θεμα που προκαλει οποιον συμμετεχει σε μια δημιουργικη διαδικασια που την "φτυνουν" με ενα απλο κλικ.

    Ειμαι κατα της πειρατειας, σε οποιαδηποτε μορφη κι απο οπου κι αν προερχεται και σου ευχομαι στο μελλον να γνωρισεις και εσυ την εκδοτικη διαδικασια για να αντιληφθεις πως ακομα και το αψυχο χαρτι κρυβει μεσα του πολλες θεσεις εργασιας, αλλα κυριως τη δημιουργικοτητα του συγγραφεα του.


    Καλη σου μερα στα ελληνικα ( και σταρατα, χωρις διπλολογαριασμους και....διπολικους χαρακτηρες ).


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 01-12-2012 12:52 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 01-12-2012 12:53 ]


    dimitrismix
    03.12.2012, 13:44

    Πολλες πληροφοριες!!

    Ευχαριστω πολυ παιδια!


    inkve
    05.12.2012, 17:16

    επι χρονια σαν πελατες σε μουσικα καταστηματα μας ληστευανε και επειδη δεν υπηρχε οποιαδηποτε αλλη επιλογη εξαναγκαστικα αγοραζες....και τα βιβλια...και τα μουσικα οργανα...και οτιδηποτε...

    ας μην μιλησουμε για υπερτιμολογηση σε βιβλια και οργανα διοτι εκει πραγματικα εχουν συμβει οργια...

    συμφωνω με noiz οτι η πειρατεια κανει κακο σε εκδοτες και καταστηματα διοτι επειδη μιλαμε για επιχειρησεις που μονο σκοπο εχουν το απολυτο κερδος με οποιαδηποτε πρακτικη τοτε ναι....ειναι οι χαμενοι της υποθεσης...

    εγω προσωπικα γνωριζω μονο ενα ατομο που διαβαζει λογοτεχνια η μυθιστορηματα μπροστα σε μια οθονη...ολοι οι υπολοιποι προτιμαμε να το αγορασουμε στην κλασσικη του μορφη...καινουριο η μεταχειρισμενο!!!

    στην τελευταια λοιπον περιπτωση ποιος ειναι ο χαμενος???μαλλον κανενας....ουτε εκδοτες...ουτε καταστημα....ουτε συγγραφεας....

    η πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου σε ολα τα επιπεδα και της κατηγοριες προιοντων εχει στραφει σε "ενναλακτικες"πηγες.....αυτο δεν εγινε τυχαια....

    εν μερη οι δυσκολιες των καιρων....

    και εν κατα πολυ εν μερη η πρακτικη "σου ρουφαω το αιμα επειδη δεν μπορεις να πας αλλου"των μουσικων καταστηματων....

    ΥΓ....ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ..

    ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 2 KNOBS (OXI ORIGINAL) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ....ΟΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΝΟΒS ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ 4 ΠΕΝΝΕΣ....

    ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ 4.80...!!!!

    ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΠΕΝΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΝΥΧΙ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΤΖΑΓΚΟΥΑΡ....ΚΑΙ ΤΑ KNOBS ΑΠΟ ΧΑΥΛΙΟΔΟΝΤΑ  ΤΟΥ ΑΡΓΗΧΟΥ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΜΑΜΟΥΘ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΟ ΑΜΕΡΙΚΗ....

    Η ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΚΑ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ,....ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΜΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ

    ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΩΣ ΞΕΦΤΙΛΑ ΕΙΝΑΙ Η AFTER MARKET ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ....ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ...??ΕΚΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΡΙΛΕΡ...

    ΥΓ..2 ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΠΕΡΙ ΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ...

    ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ(ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ)ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΑΣΣΟ ΜΑΡΚΑΣ WARWICK ΠΟΥ ΕΔΩ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ 1200 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ....

    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Η ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ FREE SITES ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?


    noizreduction
    05.12.2012, 17:29

    Inkve, ζουμε σε μια εποχη οπου το διαδικτυο μας ενωνει. Αυτο σημαινει πως  βιβλια που εδω μας φαινονται ακριβα, μπορουμε να τα αγορασουμε απο eshops ή διαδικτυακα βιβλιοπωλεια τα οποια ειναι πλεον πιο φθηνα ( λογω ελλειψης βιτρινας, λογω παραγγελιων, λογω πολλων πραγματων ).

    Το θεμα μου δεν ειναι ο εκδοτης ( μιας και πολλα λογοτεχνικα βιβλια ειχαν καλες τιμες, ενω οσοι ειχαν τη διαθεση, στο παζαρακι βιβλιου εβρισκαν πολλα βιβλια με 2-3€ ), αλλα ο δημιουργος ενος βιβλιου, ο επιμελητης, ο στοιχειοθετης, ο επιμελητης εκδοσης και το τυπογραφειο ( με τα παγια εξοδα του, μιας και το χαρτι δεν μπορεις να το κανεις download απο καποιο site, ουτε τη μελανη... ).

    Οσον αφορα τα προϊοντα, υπαρχουν τα ξενα καταστηματα τα οποια κανουν καλυτερες τιμες ή ακομα κι ενημερωτικο email προς την επιχειρηση που παραγει το προϊον για αναφορα αισχοκερδειας απο τον αντιπροσωπο στην Ελλαδα.


    Αλλο το free και το πειρατικο, αλλο το συμφερον και το φτηνο! Οταν θα τελειωσει η παραγωγη βιβλιων που αξιζουν ( ειτε γιατι ο εκδοτης θα κλεισει, ειτε γιατι ο συγγραφεας δεν θα εχει κερδη, επειδη οι περισσοτεροι συγγραφεις ζουνε ΜΟΝΟ απο τα βιβλια κι οχι απο καποιο...live, οπως οι μουσικες μπαντες ) και θα μας σερβιρουν ο,τι πατατα ( που ηδη γινεται, εαν δουμε συγκεκριμενες εκδοσεις που ειχε και σ υγκεκριμενος καναλαρχης ), τοτε θα λεμε "πω πωωωω, τι χαμηλη ποιοτητα παραγωγης ειναι αυτη;"!

    Τελοσπαντων, το θεμα ειναι ο σεβασμος της δημιουργιας κι αυτο ειναι σε ολα τα επιπεδα. Ο καθε πειρατης ( γιατι και στο εξωτερικο υπαρχουν πειρατες ) δε μπορει να σεβαστει το δημιουργο...

    ...ποσο μαλιστα οταν ακομα και στο amazon βρισκεις βιβλια με 3-4€...εστω και χρησιμοποιημενα!


    STEFANOS604
    05.12.2012, 17:56

    Σε συνέχεια τω λεγομένων του Inkve:

    Αναφέρω τα παρακάτω για να δείτε την άμεση εξυπηρέτηση , αλλά και τη τρομερή διαφορά τιμής στα ταχυδρομικά. Ρώτησα , έκανα διαβήματα αλλά ''Σιωπή Ιχθύος'' από τους υπεύθυνους.

    Πριν 2 έτη που μάθαινα χρωματική φυσαρμόνικα απευθύνθηκα σ’ όλα τα μουσικά καταστήματα Αθηνών , αλλά κανένα δεν είχε χρωματικές εκτός απ’ τις απλές (χωρίς βαλβίδες) . Ζήτησα αν μπορούν να μου προμηθεύσουν κανα δυο είδη , αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

    Αναγκάστηκα και παράγγειλα μέσω διαδικτύου από το EagleShop την CX-12 chromatic , 145 pounds + 8,5 ευρώ ταχυδρομικά.

    Τέλος όταν την έλαβα διαπίστωσα ότι είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τις βαλβίδες.

    Έστειλα αμέσως e-mail στο κατάστημα κι αυτοί , αφού συνεννοήθηκαν  με την εταιρεία Hohner μου είπαν να τη στείλω πίσω και θα μου στείλουν καινούρια.

    Πήγα σ’ όλα τα couriers Σύρου και στο Πόρτα-Πόρτα του Ταχυδρομείου όλοι ζητούσαν 33,5 ευρώ ταχυδρομικά.

    Αναγκάστηκα την έστειλα και πράγματι μου απέστειλαν καινούρια μαζί με δεκάδες βαλβίδες (όπως τους παρακάλεσα να μου βάλουν) που μέχρι σήμερα λειτουργεί άψογα .


    hp
    05.12.2012, 18:55

    Με την ευκαιρία και με αφορμή το σχόλιο σου Στέφανε να σε ευχαριστήσω που

    τη δική σου πνευματική εργασία δε την ''εβγαλες στο κλαρί'' αλλα τη μοιράστηκες με αγάπη,

    όπως ο Μυστακίδης ή ο Ευαγγέλου και άλλοι Δημιουργοί που εμπνέουν σεβασμό με τα έργα τους

    και όχι με την απειλή του εξώδικου-μήνυσης.

    Τουλάχιστον έχουν μείνει και μερικοί -Άνθρωποι- που δεν τους εχει διαφθείρει τελείως

    ''το πνεύμα της εποχής'', μερακλήδες, αυθεντικοί καλλιτέχνες, συνεχιστές της παράδοσης,

    φορείς πολιτισμού, ανιδιοτελείς και ερωτευμένοι με τη τέχνη και όχι τον εαυτούλη τους.


    inkve
    06.12.2012, 14:20

    επισης ενα τριτο παραδειγμα που θα το καταλαβουν ολοι...

    το ipad στην αμερικη αυτη την στιγμη πουλιεται 300$ (230ευρω δηλαδη...)

    το iphone πουλιεται 99$ (75 ευρω)....

    για το ipad δεν γνωριζω....αλλα το iphone αυτη την στιγμη πουλιεται 800 ευρω!!!!!!!

    ε συγγνωμη,,.,,απο τα 75 ευρω που θα το αγοραζες στην αμερικη μεχρι να ερθει εδω κανει 800????τοσο μεγαλη διαφορα?????

    ας μας εξηγησει λοιπον καποιος την αντιστοιχη υπερτιμολογηση στα βιβλια που γραφονται απο ΕΛΛΗΝΕΣ συγγραφεις και εκδιδονται απευθηνομενα ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟ....ουτε κανενα υπερατλαντικο ταξιδι κανουν δηλαδη ουτε αλλαζουν πολλα χερια μεσαζοντων.....


    STEFANOS604
    06.12.2012, 14:52

    Μεγάλε Αδωνη Γεωργιάδη μόνο εσύ πουλάς βιβλία κάτω του κόστους !!!


    noizreduction
    06.12.2012, 15:20

    Δεν μπορω να καταλαβω τη συγκριση ενος αχρειαστου ( για τους περισσοτερους )  gadget με την αγορα ενος βιβλιου....{#emotions_dlg.confused1} 

    Στεφανε, υπαρχει....και ο Λιακοπουλος! {#emotions_dlg.eek}