ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.842 μέλη

    Ερώτηση και απόψεις μεταφοράς πνευματικού υλικού απο pdf σε χαρτί!

    inkve
    06.12.2012, 19:44

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06.12.2012, 15:20 έγραψε...

    Δεν μπορω να καταλαβω τη συγκριση ενος αχρειαστου ( για τους περισσοτερους )  gadget με την αγορα ενος βιβλιου....{#emotions_dlg.confused1} 

    Στεφανε, υπαρχει....και ο Λιακοπουλος! {#emotions_dlg.eek}



    η συγκριση αναμεσα σε ενα iphone και ενα βιβλιο ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχει σχεση....

    η συγκριση ομως σαν προιοντα που υπερτιμολογουνται παραεχει σχεση....

    οχι φυσικα πως δεν το καταλαβες....αλλα οκ...εισαι οπαδος του βασιλη χατζηπαναγη(και εγω επισης)...αλλα ενταξει...οι τριπλες καλυτερα να αποφευγονται....

    και ενταξει....το iphone κατασκευαζεται αμερικη και κανει ολοκληρο ταξιδι...ας το τσιμπησουμε...

    ενα βιβλιο που γραφτηκε στην ΕΛΛΑΔΑ για την ΕΛΛΑΔΑ που δικαιολογειται τετοια τιμη???μηπως το περνανε απο τα συνορα το μπαινοβγαζουν και χαρακτηριζεται ως εισαγωμενο προιον...??


    STEFANOS604
    06.12.2012, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06.12.2012, 15:20 έγραψε...



    Στεφανε, υπαρχει....και ο Λιακοπουλος! {#emotions_dlg.eek}



    Την πάτησα αγόρασα καμιά δεκαρια του Λιακόπουλου - ΝΕΦΕΛΙΜ και παρόμοια  με 35 ευρώ. Πάντως ήταν ιλουστρασιόν και θα έπιασαν καλή τιμή στν ανακύκλωση της Μητρόπολης


    noizreduction
    06.12.2012, 21:22

    Inkve, ποια ηταν η τελευταια φορα που αγορασες ελληνικο βιβλιο; Και ποια η τελευταια φορα που αγορασες βιβλιο απο το εξωτερικο ( ειτε μεσω eshop, ειτε μεσω βιβλιοπωλειου με ηλεκτρονικο καταστημα );

    Διοτι εαν εισαι μεσα στην αγορα, οπως θελω να θεωρω τον εαυτο μου ( με ενα βιβλιο τουλαχιστον το μηνα, και τουλαχιστον ενα τεχνικο βιβλιο το 3μηνο ), θα ηξερες πως στο εξωτερικο υπαρχουν επανεκδοσεις πιο ακριβες κι απο τις ελληνικες μεταφρασεις!


    Νομιζω πως κρινουμε χωρις να εχουμε πληρη εικονα της εκδοτικης διαδικασιας ή ακομα και της αγορας βιβλιου. Κι επειδη κι εγω απεχω απο την αγορα gadgets, νομιζω πως ή θα συνεχισουμε να μιλαμε για βιβλια ή θα ανοιξουμε νεο θεμα με gadgets, ωστε να απεχω εκ του ασφαλους.



    Επειδη μολις χτες αγορασα ενα βιβλιο αρμονιας απο γνωστο εκδοτικο οικο, μπορω να πω πως οι τιμες εχουν πεσει κατακορυφα, και μαλιστα εις βαρος και της ιδιας της συγγραφικης ομαδας του βιβλιου.


    Τελοσπαντων, ο Ελληνας ειναι ο τυπος που παραπονιεται για τα λεφτα που δινει για βιβλια ή για τροφιμα ( που ακομα κι εαν τα εκαναν 1€ παλι θα παραπονιοταν ), ομως οταν παμε για gadgets και τετοια συναφη ( τηλεορασεις, βιντεοπαιχνιδια, κονσολες, PC, κλπ ) ειναι μια χαρα ευχαριστημενος να δωσει οποιοδηποτε ποσο...

    ...κι αυτο ειναι δειγμα της κοινωνιας μας και του τι πολιτισμο θελουμε να εκπροσωπουμε.


    Συγνωμη που δεν μπορω για "ρομαντικους" λογους να υπερασπιστω την πειρατεια του βιβλιου, ομως θεωρω απαραδεκτο να θεωρουμε την παρανομια ως λογικη και μαλιστα με δικαιολογιες που δεν εχουν βαση. Οταν εκλειψουν τα βιβλια, να δω μετα τι θα λεμε και που θα βρισκουμε παρτιτουρες.
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 06-12-2012 21:27 ]


    STEFANOS604
    06.12.2012, 21:30

    Παράθεση:


    Επειδη μολις χτες αγορασα ενα βιβλιο αρμονιας .................


    Μελετώντας το αν το βρεις αναγνώσιμο και κατανοητό για ερασιτέχνες στείλε μου σε ΠΜ τον τίτλο και τον εκδ οίκο- γιατί έχω δύο αλλά είναι στο ράφι....


    inkve
    07.12.2012, 01:11

    αφου ρωτας noiz πριν εναμιση μηνα το αγορασα απο παγκο στην αιολου...

    επισης μην κανεις καραμελα το παραδειγμα με το iphone...το παραδειγμα δωθηκε για την υπερτιμολογηση προιοντων....κατι που φυσικα καταλαβαινεις(η οχι?)

    μπορω να σου δωσω πολλα παραδειγματα για το που τα δινει ο ελληνας τα λεφτα του και μαλιστα μουσικα παραδειγματα.....

    προσωπικα τα ξανα-εδωσα πριν ενα μηνα που επιτελους τελειωσε η κιθαρα που παρηγγειλα τον ιουλιο...ξερεις noiz ποσα θελανε οι ελληνες κατασκευαστες για να μου φτιαξουν κιθαρα???το λιγοτερο 1800...και στην τιμη των 1800 δεν ηταν ολα 100% χειροποιητα ετσι...??τα περισσοτερα θα ηταν ετοιματζιδικα(καλης ποιοτητας μεν)κομματια που απλα θα τα ενωναν μεταξυ τους....

    εν τελη τα εδωσα σε κατασκευαστη στα σκοπια(fyrom)ο οποιος οχι απλα μου το εκανε φθηνοτερα....το εκανε ΟΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ....το αποτελεσμα παραπανω απο παρα πολυ καλο......

    οι ελληνες ειναι ακριβοι....οκ λοιπον...ακριβοι εκεινοι..??υπαρχουν και καλυτεροι και φθηνοτεροι και πιο αυθεντικοι στην δουλεια τους..!!!

    πισω στο θεμα μας ομως....

    οτι τοσοι πολλοι εχουν στραφει στο downloading ειναι αποτελεσμα και των χρονιων υψηλων χωρις δικαιολογια τιμων....οπως επισης και στην ελλειψη σεβαστης ποικιλιας στα μαγαζια...αλλωστε ειναι γνωστη η τακτικη των "μουσικων" οικων να πουλανε βιβλια μουσικων που απλα συνεργαζονται με τα ωδεια που εχουν συμφωνια με τον εκαστοτε εκδοτικο οικο...

    οποτε ολα θυσιαζονται στο κερδος και ο πελατης να ερθει να τα δωσει με το ετσι θελω...

    οχι κυριε....πλεον τα πραγματα στριμωξανε και για εμενα οικονομικα...αλλα και για εσενα σε αυτα που προσφερεις....δεν προσφερεις???δεν θα εισπραξεις....

    εγω να σε υποστηριξω εστω και λιγο ακριβοτερα να εχεις κατι....οχι ομως τοσο ακριβοτερα ωστε να νιωθω οτι μας κοροιδευεις κιολας...


    noizreduction
    07.12.2012, 01:36

    Καλοπαικτη η κιθαρα καταρχας. Κατα δευτερον, δεν καταλαβα τι ειναι αυτο που αγορασες απο την Αιολου...{#emotions_dlg.confused1} Οταν λες "το αγορασα", εννοεις καποιο βιβλιο, επειδη δεν αναφερθηκε τιτλος, γι' αυτο!

    Δεν ταιριαζει και παλι η δημιουργια μιας κιθαρας απο fyrom ή απο Ρουμανια ή απο Ελλαδα, με τις τιμες των βιβλιων και τη νομιμοποιηση της πειρατειας. Διοτι την κιθαρα ή το iPhone αναγκαστικα θα το πληρωσεις, εστω και με το ποσο που επιλεγεις να δωσεις, ενω το βιβλιο το κατεβαζεις δωρεαν και λες "αα ρε γαμωτο, σε εφαγα παλιο-εκδοτη".


    Το θεμα κοστολογησης ενος βιβλιου σηκωνει πολλη συζητηση, γιατι εδω δεν μιλαμε μονο για παριτουρες, αλλα και για βιβλια λογοτεχνικης και τεχνικης φυσεως!

    Δηλαδη το Handbook of Acoustics (  295$ ) πρεπει να το κατεβασω γιατι ειναι ακριβο; Συγνωμη, υπαρχει λογος που κατι εχει μια τιμη. Οχι μονο επειδη ο εκδοτης βγαζει το "φεσι" ( κι εκει συμφωνω εν μερει με την αντιδραση ), αλλα κι επειδη καποιος καθισε κι εγραψε το βιβλιο, καποιος το επιμεληθηκε, καποιος το στοιχειοθετησε, καποιος ηταν υπευθυνος εκτυπωσης!

    Και για βιβλια παρτιτουρας ( που ιδιαιτερα τα κλασσικα τα βγαζω εκτος, γιατι μπορουσε ο καθενας να παραγγειλει απο Ευρωπη το πρωτοτυπο κι οχι την επανεκδοση του καθε ελληνικου μουσικου εκδοτικου οικου ) δεν υπαρχουν μονο αυτοι, αλλα και ο διασκευαστης για το οργανο που γραφτηκε, καθως και τα πνευματικα δικαιωματα στους δικαιουχους!


    Λυπαμαι, αλλα το βιβλιο ειναι επενδυση ειτε στη γνωση, ειτε στη "διασκεδαση" του κατοχου του. Εαν ο κατοχος βλεπει τη διασκεδαση και τη γνωση του ως rar αρχειο, τοτε μαλλον απεχει παρα πολυ απο την εννοια της αξιολογησης της εργασιας καποιου!

    Κι αυτο ισχυει και για τη μουσικη, τις ταινιες κι οτιδηποτε αφορα τη δημιουργικη διαδικασια ορισμενων...


    Οπως δεν θελουμε κι εμεις τα μεροκαματα των 10€, ετσι πρεπει να αντιληφθουμε πως και αλλοι δεν το θελουν...Τοσο απλα κι ωραια!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 07-12-2012 01:40 ]


    inkve
    07.12.2012, 18:41

    οπως και αυτος που εργαστηκε για το βιβλιο αυτο θα επρεπε να παρεμβαινει οταν η δουλεια του τμολογειται παραπανω απο οσο χρειαζεται...

    αλλα οσο παραπανω ευρω....τοσο καλυτερα


    noizreduction
    07.12.2012, 20:08

    Δεν ξερω ποσο κοντα εισαι στην εκδοτικη διαδικασια, απλως σου αναφερω πως οι επιμελητες εκδοσεων και οι συγγραφεις αμειβονται ειτε με συγκεκριμενο ποσο ( το οποιο ειναι μονο για τους "πρωτοκλασατους" ), ειτε με ενα ποσοστο επι των πωλησεων ( που ειναι ο κυριος ογκος των συγγραφεων ).

    Το να αναγεις ενα δημιουργο σε "φραγκοφονια", ιδιαιτερα απο τη στιγμη που καθισε και σπαταλησε καποια χρονια απο τη ζωη του για τη δημιουργημα του ( κι αυτο ισχυει και για τους διασκευαστες ), ειναι αν μη τι αλλο αχαριστια.

    Με την ιδια λογικη, και ο μουσικος καλλιτεχνης ειναι φραγκοφονιας, οπως και ο φωτογραφος που πουλαει ενα album του ή μια εκθεση του, κλπ...


    Οπως ειπα και πιο πανω, στο δημιουργημα του καθενος δεν μπορω να κρινω την αξια του με τη λογικη του gadget ή της κιθαρας, οπως χρησιμοποιησες ως βαση. Ειναι καθαρα προσωπικη δημιουργια και η τιμολογηση γινεται με βαση πολλους παραγοντες που ενδεχομενως να μη γνωριζουμε.

    Απο εκει και περα, ειναι θεμα του πελατη/καταναλωτη το τι θα ψωνισει κι αν το θα το ψωνισει...


    Ομως εχουμε φτασει να θεωρουμε λογικη την τιμη του iPhone απο Αμερικη ( παρολο που κατασκευαζεται στο μισο κοστος στην Κινα, σε εργοστασια που αυτοκτονουν οι υπαλληλοι ), κι οχι την τιμη ενος βιβλιου που απαιτει συγκεκριμενες διαδικασιες και πρωτες υλες.

    Τα συμπερασματα....αυτων που θελουν να κανουν συγκρισεις...


    inkve
    08.12.2012, 16:35

    ΝΟΙΖ ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....

    ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΩΣ ΘΕΩΡΩ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ IPHONE..??

    ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ....

    ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΕΘΗΚΕ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ...!!!ΚΑΙ ΤΟ 99$ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ....ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ....

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΩΣΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ...!!!ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ-ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΩ...

    ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ....ΝΑΙ ΦΡΑΓΚΟΦΟΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥΣ...!!!Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ LIVE Η ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ Η ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ....Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΒΑΡΝΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ...

    ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΝΟΨΥΧΟΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΣΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΤΩΝ ΕΚΔΟΤΙΚΩΝ ΟΙΚΩΝ..??

    ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟ ΩΣΤΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ ΣΕ ΕΜΑΣ...

    ΟΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΚΑΛΕΡΙ ΣΤΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ""ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ"".....ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΔΟΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ....

    ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΑΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ....Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ...ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ....

    ΕΝ ΤΕΛΗ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ....ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    noizreduction
    08.12.2012, 20:53

    Δεν ειναι αναγκη να νευριαζεις Inkve. Συζητηση κανουμε. Εαν δεν μπορεις να ελεγξεις τις εκφρασεις και τον τροπο σου σε μια συζητηση, ας την αφησουμε να παει στο καλο. {#emotions_dlg.nono}


    Επειδη δεν ειμαι κανενος αγορακι, αλλα ουτε μασαω καραμελες ( ναι, γλυκατζης ειμαι, αλλα οχι της καραμελας ), νομιζω πως κατι παει στραβα σε ολη αυτη τη λογικη!


    Πως ειναι δυνατον να αναγεις εναν φωτογραφο, εναν μουσικο, εναν συγγραφεα σε φραγκοφονια, ιδιαιτερα οταν ορισμενοι απο αυτους υπαγονται σε συμβολαια του 7-10%! Πως ειναι δυνατον να υπαρχει αυτη η λογικη για καθε δημιουργικο κλαδο, ποσο μαλλον οταν ( υποθετω ) δουλευεις πανω σε αυτο το κλαδο;



    Και δεν ειμαι πονοψυχος, απλως καταννοω τη δημιουργικη διαδικασια και ολη την αλυσιδα που χρειαζεται ενα προϊον να φτασει στα χερια μας. Και δεν καταλαβα γιατι κολλησες στους αλλοδαπους εργαζομενους και ξεχασες ολη την υπολοιπη διαδικασια που ανεφερα: τους επιμελητες, τους στοιχειοθετες, τους τυπογραφους, κλπ!! Το βιβλιο μαλιστα εχει ακομα και την ακριβη πρωτη υλη που ονομαζεται "χαρτι"!



    Σου ευχομαι ποτε να μην κλεισεις συμφωνια με gallery. Μονο οι μεγαλοι ζωγραφοι καταφερνουν να πιασουν το 20-30% της αγορας, ενω οι περισσοτεροι ελπιζουν απλως στην εκθεση και σε ενα 5-10%. Μπορεις να ρωτησεις οποιον φιλο σου ζωγραφο θελεις, αλλα εχοντας πατερα ζωγραφο μπορω να με σιγουρια να απαντησω σε αυτο σου το επιχειρημα!


    Πιστευω πως εαν ο καταναλωτης ηξερε με ποιο τροπο να παραπονεθει για την τιμη δε θα ειχε την αναγκη του πειρατικου αντιτυπου. Αλλα οταν βουτας το χερι σου στο μελι, γιατι να μην φας ολοκληρο το κουτι, ετσι;


    Σε παρακαλω, για να συνεχιστει η κουβεντα, να εισαι πιο ηπιος στους χαρακτηρισμους σου και να σεβεσαι τον συνομιλητη σου, οπως σε σεβεται κι εκεινος. Αλλιως να το αφησουμε και να πω πως εχεις δικιο για να ηρεμησουν τα πνευματα ( σου ).



    LlamaWithHat

    Μπορω να καταλαβω το συλλογισμο σου, αλλα μονο ερευνητες ( μεταπτυχιακοι, διδακτορικοι, επαγγελματιες ) το κανουν αυτο και τις περισσοτερες φορες μπορουν να ερθουν σε συννενοηση με τον εκδοτη/συγγραφεα για την αδεια δημοσιευσης του ονοματος τους.

    Τουλαχιστον οσοι εχουμε παραδωσει εστω και μια διπλωματικη εργασια, ξερουμε πως γινεται.

    Οσον αφορα τον μεσο αναγνωστη....δεν μπορω να σκεφτω γιατι να θελει μονο 6-7 σελιδες απο ενα βιβλιο...{#emotions_dlg.confused1}


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 08-12-2012 20:54 ]


    inkve
    09.12.2012, 12:34

    ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕΣ ΚΙΝΕΖΟΣ  ΜΕ ΤΟ IPHONE ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΝΑΚΕΙΑ ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ....

    ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ

    ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΙΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ..... ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....ΕΠΕΙΔΗ ΟΔΗΓΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΕ ΚΙΟΛΑΣ(ΤΙ ΜΥΞΟΠΑΡΘΕΝΙΣΜΟΣ)


    noizreduction
    09.12.2012, 12:45

    Δεν το επαιζα Κινεζος inkve. Εξηγησα πολυ καθαρα πως το να κανουμε συγκριση ενος τεχνολογικου επιτευγματος ( λεμε τωρα ) με τη συγγραφη και την πωληση βιβλιων ειναι κατι διαφορετικο.

    Διοτι το iphone κατασκευαζεται στην Κινα και πωλειται σε ολο τον κοσμο, βγαζοντας στο πολλαπλασιο τα λεφτα του, αφου δεν μπορεις να το παρεις πειρατικο, ενω ενα βιβλιο δημιουργειται στην Ελλαδα και πωλειται μονο στην Ελλαδα, αλλα μπορεις να το βρεις και πειρατικα μεσω διαδικτυου.

    Οποτε, η ανομοια συγκριση μεταξυ ενος αντικειμενου και μιας δημιουργιας σε ενα θεμα το οποιο αφορα πνευματικο υλικο, ειναι αν μη τι αλλο ανουσια!


    Απο εκει κει περα, δεν ξερω ποια ισοτητα αναζητας, αλλα ουτε σε προσεβαλλα, ουτε αναφερθηκα προς το προσωπο σου με χαρακτηρισμους τυπου "αγορακι μου" και "καραμελας". Αναμεσα εξαλλου στους δυο μας, εσυ φωναζεις με κεφαλαια, οποτε μαλλον κι αυτο το ατοπημα περι εκνευρισμου αφορα το προσωπο σου.


    Εκνευριζεται συνηθως οποιος εχει αδικο και καταννοει πως εχει αδικο. Αυτη τη στιγμη προσπαθεις με οποιοδηποτε τροπο να αποδειξεις πως η πειρατεια μιας πνευματικης δημιουργιας ειναι λογικη εφοσον οι τιμες πωλησης του ειναι υπερογκες. Μεχρι ενος βαθμου συμφωνω στις τιμες, αλλα διαφωνω στη λυση του πειρατικου γιατι στην ουσια ουτε εσυ βγαινεις κερδισμενος, ουτε ο δημιουργος του.

    Υπαρχουν αλλοι τροποι, οπως παραγγελια απο εξωτερικο ( εαν προκειται για εκδοσεις του εξωτερικου που μεταπωλουνται στην Ελλαδα ), παραπονα προς τον εκδοτικο οικο μεσω καποιας καταναλωτικης ομαδας/συνδεσμου, ειτε επικοινωνια με τον ιδιο τον συγγραφεα.

    Λυση ομως που αφορα τη πειρατεια, δεν ειναι λυση, ουτε καν ημιμετρο. Ειναι καταστροφη μιας διαδικασιας που αργα ή γρηγορα θα οδηγησει μια ταξη δημιουργων σε αφανισμο και ολους τους καταναλωτες σε αναζητηση πηγων...που δεν θα υπαρχουν!

    Εαν σε εκνευριζει αυτη η λογικη, τι να πω... Πολλες φορες ευχομαι στην Ελλαδα να ειχαμε νομους Γερμανιας, οπου οποιοσδηποτε προμηθευτει πειρατικο προϊον, διωκεται ποινικα. Ομως αυτο ξερω πως θα απαιτουσε και μια αντιστοιχη κοινωνια, με ενα βαθμο ευαισθησιας προς τη δημιουργια και βεβαια μισθους Γερμανιας ( δεν ειμαι αιθεροβαμων ), αρα μια πολιτεια ικανη να προστατευει τη δημιουργια, αλλα και να βοηθαει την οικονομικη αναπτυξη.

    Δεν εχουμε τιποτα απο τα δυο, οποτε ας πορευτουμε με τη λογικη του "αρπαζειν" κι οχι του "οφελειν" φυσικα.


    noizreduction
    09.12.2012, 15:35

    Θα συμφωνησω σε πολλα πραγματα μαζι σου, κυριως ομως θα συμφωνησω πως οντως στο διαδικτυο πλεον υπαρχουν δωρεαν σελιδες με πολλες συμβουλες για οποιο θεμα θελησει καποιος ( τοσες πολλες βεβαια, που πολλες φορες δεν ξερουμε κι αν εχουν σωστες πληροφοριες ), ενω η λυση των βιβλιοθηκων ειναι επισης παρα πολυ καλη ( τουλαχιστον εμενα με βοηθησε σε μια δυσκολη περιοδο για εξοδα, ιδιαιτερα για τεχνικα συγγραμματα ).

    Και βεβαια το ebook ειναι το μελλον και βλεπω με ευχαριστηση πως δειλα δειλα ελληνικοι εκδοτικοι οικοι εισερχονται σε αυτη την αγορα ( οταν βεβαια η Ευρωπη και οι ΗΠΑ ειναι αιωνες μπροστα ) με κοστος που ειναι πολυ καλυτερο απο το τυπωμενο βιβλιο ( μειωμενο κοστος παραγωγης πλεον )!!



    Θεωρητικα ομως, εαν εχεις τα λεφτα να πληρωνεις μια συνδεση στο διαδικτυο και το ρευμα να συντηρεις ενα laptop, μαλλον δε θα ηταν σωστο "ζυγισμα" η ελλειψη χρηματων για να παρεις ενα βιβλιο ή ενα software. Πολλες φορες το ακουω κι απο φιλους αυτο, οταν βγαινουμε για καφε κι επειδη πολλοι απο αυτους καπνιζουν κιολας, μου κανει εντυπωση με ποση ευκολια θεωρουν τα 5-6€ τις 2 ημερες ως "βασικο εξοδο αγορας τσιγαρων", ενω το παρανομο downloading ως αποτελεσμα της "οικονομικης ανεχειας".


    Ειναι μεγαλο ζητημα αυτο και δεν ειναι καθαρα οικονομικο, αλλα και κοινωνικο, διοτι οταν δεν εκτιμας τη δημιουργια του αλλου, σημαινει πως δεν εκτιμας και τον ιδιο σου τον εαυτο.


    Οι δημιουργοι/συγγραφεις ζουνε μονο απο την πωληση των βιβλιων τους, αφου οι περισσοτεροι κανουν κι αλλη μια δουλεια για να ανταπεξελθουν την καθημερινοτητα τους. Θα ηταν αδικο καποιος να αξιοποιει τη δικη τους δουλεια ( ερευνητικη ή ακομα και λογοτεχνικη ) για να διασκεδασει ή να μορφωθει...τσαμπα!


    Τελος, κι επανερχομαι ξανα αλλα αξιζει, ειμαι υπερ 100% των freeware συμβουλων / αρθρων / προγραμματων, ποσο μαλιστα οταν πολλα απο αυτα ενδεχομενως να ειναι και καλυτερα απο αυτα που θα πληρωνες! Το διαδικτυο σου δινει την επιλογη να μην εισαι ουτε κλεφτης, ουτε ζητουλας, ουτε ομως κι απληροφορητος!



    ΥΓ: Ειχα την τυχη και στο ωδειο που πηγαινα, και στην ηχοληπτικη σχολη που φοιτησα να εχουμε βιβλιοθηκη. Αλλα ειχα την τυχη για το πανεπιστημιο μου ( με μια παμφτωχη βιβλιοθηκη ΔΥΣΤΥΧΩΣ ) να ειμαι διπλα στο Ευγενιδειο Ιδρυμα, με την καλυτερη επιστημονικη βιβλιοθηκη της Ελλαδας.

    ΥΓ2 ( edit ): Kαι ειμαι ρομαντικος...θελω το βιβλιο σε χαρτινη μορφη, να με συνοδευει απο το γραφειο στη κουζινα κι απο τη κουζινα στην τουαλετα {#emotions_dlg.happycrazy}
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 09-12-2012 15:36 ]


    noizreduction
    09.12.2012, 15:58

    Το εαν θα ειναι ebook ή χαρτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη κι οπως σε καθε συζητηση "vs" ( οπως το περιφημο analog vs digital που εφαγε 2 γενιες ηχοληπτων και μουσικων παραγωγων ), δεν υπαρχει καποιο σοβαρο επιχειρημα που να αναιρει την αλλη πλευρα.

    Εχω αρκετα ebooks, λογω καλυτερης τιμης προφανως, τα οποια τελικα μου κοστισαν το ιδιο με την εκτυπωση τους! Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως κανενας απο τους ιδιοκτητες και εργαζομενους στο καταστημα φωτοαντιγραφων δεν με ρωτησε πως εφτασε στα χερια μου το ebook! {#emotions_dlg.thumbdown}

    Εαν πριν 6-7 χρονια καναμε αυτη τη συζητηση, θα ημουν κι εγω απο αυτους που θα θεωρουσαν υπολογισιμο το κοστος ενος βιβλιου. Ομως μετα απο την πρωτη αναζητηση μου σε διαδικτυακα καταστηματα ( νομιμα, γιατι υπαρχουν και πολλοι κομπογιαννιτες ), ανακαλυψα πως ιδιαιτερα τα τεχνικα συγγραμματα οχι μονο πρεπει να τα αγοραζω στην αυθεντικη εκδοση και γλωσσα ( εαν ειναι αγγλικα, γιατι δεν γνωριζω αλλη γλωσσα δυστυχως ), αλλα και απο το εξωτερικο λογω καλυτερης τιμης!



    noizreduction
    14.12.2012, 14:44

    Καλα νεα για οσους ασχολουνται με τα ebooks. Το Amazon θα μπορει να πουλαει πιο φτηνα, αναλογα με το ebook, απ΄ο,τι τα επισημα "μαγαζια" των μονοπωλιων του χωρου!! Αλλος ενας καλος λογος να προμηθευομαστε αυθεντικα τα βιβλια κι οχι σε παρανομες κοπιες!!


    noizreduction
    14.12.2012, 20:26

    Spartan, οι κλασσικες παρτιτουρες και μεταγραφες ανηκουν στο public domain κι ως εκ τουτου υπαρχουν διαφορετικοι κανονες για τη δημοσιευση ή την καταγραφη τους! Σε παρακαλω, να μελετησεις λιγο τα περι πνευματικων δικαιωματων, γιατι τα κλασσικα κομματια, καθως και μερη της παραδοσιακης/ethnic μουσικης, δεν εχουν περιορισμο οσον αφορα τα πνευματικα δικαιωματα των δημιουργων του 20ου αιωνα ( και μαλιστα των μοντερνων ειδων ).


    Ενα νομιμο και αξιολογο site που μιμειται αρκετα τη wikipedia ειναι η Petrucci Music Library στην οποια μπορει ο καθενας να βρει νομιμα πληροφοριες και παρτιτουρες απο την εποχη του Μπαροκ εως τις Εθνικες σχολες του 20ου αιωνα.

    Χρησιμο εργαλειο για οποιον σπουδαζει Συνθεση και θελει να ελεγξει διαφορετικες εκδοσεις κομματιων, αναλογα με τον εκδοτικο οικο που ειχαν δημοσιευτει στο παρελθον. Και το προτεινω γιατι δεν προκειται για μεταγραφες ή αντιγραφες απο ερασιτεχνες, αλλα νομιμη δημοσιευση των σκαναρισμενων εκδοσεων απο τα αντιστοιχα εκπαιδευτικα ιδρυματα και βιβλιοθηκες που κατεχουν το υλικο.



    noizreduction
    14.12.2012, 22:03

    Spartan, οπως θα δεις το public domain ειναι ενας συγκεκριμενος κανονισμος για τα πνευματικα δικαιωματα και τη διαχειριση συγκεκριμενων αρχειων ( ειτε ειναι εντυπο, ειτε ψηφιακο αρχειο ) σε σχεση με το τι μπορει να παραχθει και με το τι κοστος ( νομικο και χρηματικο ).

    Εαν καποιοι συνθετες εχουν ορισει τις δουλειες στο public domain και συμφωνα με τους κανονισμους της UNESCO ( οπου υπαγονται ανεξαιρετως ολες οι πνευματικες δημιουργιες ) τοτε μπορει το υλικο τους να διατεθει προς μελετη ( και μονο προς μελετη ) στο διαδικτυο δωρεαν.

    Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αυτο που εσυ ονομαζεις "δωρεαν", ειναι στην ουσια παρανομο και με μια απλη καταγγελια θα μπορουσε ο δημιουργος του site ή ο "συγγραφεας" της παρτιτουρας να βρεθει στα δικαστηρια με το νομιμο δημιουργο του!


    Η αναπαραγωγη ειναι τελειως διαφορετικο κεφαλαιο, το οποιο ομως κι αυτο εχει κανονισμους που υπαγονται στα πνευματικα δικαιωματα αναπαραγωγης ( στην Ελλαδα θα τα συναντησεις κι ως Εκτελεστικα Δικαιωματα ).


    Πρεπει να γινει αντιληπτο, Spartan, πως τα πνευματικα δικαιωματα δεν εγιναν για να τα καταπαει ο καθενας ή να τα αξιοποιει η καθε εταιρια για να υπερασπιζεται το προϊον της ( μολις περιεγραψα τα δυο ακρα ), αλλα για να προστατεψει τη πρωτοτυπη δημιουργια και να εξασφαλισει τη διατηρηση της οσον αφορα το δημιουργο!


    Αλλο εαν στην Ελλαδα συνηθισαμε στο κλεψιτυπο και νομιζουμε πως ολα ειναι το ιδιο!


    Τελος, οι κλασσικες παρτιτουρες που αναρτωνται για εκπαιδευτικους σκοπους ηδη ειναι μερος του public domain και ο uploader δεν θεωρεται παρανομος!




    Οπως ειπα Spartan, καλο ειναι να κοιταξεις λιγο τα περι πνευματικων δικαιωματων, τη διαφορα δικαιου απο τις ΗΠΑ και τη Β.Ευρωπη σε σχεση με τη Ν.Ευρωπη και που υπαγεται η καθε δημιουργια και το αντιτυπο αυτης! Θα διευκολυνει τη συζητηση ως προς την κατανοηση του τι οριζεται "δωρεαν" και "νομιμο" απο αυτο που ειναι "δωρεαν" και "παρανομο".


    noizreduction
    15.12.2012, 01:57

    Spartan, το disclaimer του IMSLP υπαρχει για την ασφαλεια του site σε περιπτωση που καποιος καλοθελητης ( μελος του IMSLP ) φροντισει να ανεβασει καποια εκδοση που αφορα copyrighted υλικο απο εκδοτικο οικο που ανηκει σε δικαιο διαφορετικο απο τη χωρα "καταγωγης" του IMSLP.

    Επισης, δεν ξερω εαν προσεξες τι γραφει, αλλα αναφερεται στο πνευματικο δικαιωμα της συγκεκριμενης εκδοσης κι οχι οποιασδηποτε αλλης, αντιστοιχης, εκδοσης! Διαβασε καλυτερα σε παρακαλω....

    Οπως εγραψα περιληπτικα:

    Παράθεση:

    Οπως ειπα Spartan, καλο ειναι να κοιταξεις λιγο τα περι πνευματικων δικαιωματων, τη διαφορα δικαιου απο τις ΗΠΑ και τη Β.Ευρωπη σε σχεση με τη Ν.Ευρωπη και που υπαγεται η καθε δημιουργια και το αντιτυπο αυτης! Θα διευκολυνει τη συζητηση ως προς την κατανοηση του τι οριζεται "δωρεαν" και "νομιμο" απο αυτο που ειναι "δωρεαν" και "παρανομο".



    Το IMSLP υπαρχει αρκετα χρονια και παντα ο δημιουργος του σεβοταν τα πνευματικα δικαιωματα, σε αντιθεση με καποια μελη τα οποια ουκ ολιγες φορες εφεραν το site στα προθυρα κλεισιματος. Γι΄ αυτο το λογο ο δημιουργος του εχει θεσει ενα disclaimer, ενημερωνοντας παραλληλα τι εννοειται ως public domain.



    Σε αντιθεση με εσενα Spartan ( ή Emmanuelle ή οποιο αλλο nickname ειχες κατα καιρους ), εγω παραθεσα σελιδα που εχει και τη συγκαταθεση μεγαλων μουσικων Κολλεγιων και Πανεπιστημιων του εξωτερικου, οποτε μαλλον το "πεδιο δοξης" αφορα τη δικη σου τοποθετηση και τα links που αναπαραγεις συνεχως.




    Τελος, οταν ο καλλιτεχνης αποφασισει να θεσει δημοσιως τη δημιουργια του χωρις μεσαζον, ανηκει αυτοματα στο public domain, οποτε δεν τιθεται θεμα πνευματικων δικαιωματων οπως ισχυει με τις δημιουργιες που υπακουουν στους παραπανω νομους.


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 15-12-2012 01:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 15-12-2012 02:01 ]


    noizreduction
    15.12.2012, 02:09

    Οριστε και μια σελιδα που θα διαφωτισει οποιον ενδιαφερεται να ανακατευτει με το public domain και τα CC.