ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Είδη μουσικής - Πως τα ξεχωρίζουμε;

    TheaDimakis
    05.12.2012, 17:46

    {#emotions_dlg.helpsmilie}Ντρέπομαι λίγο που το λέω αλλά χρειάζομαι βοήθεια στο να... ξεχωρίζω τα είδη της μουσικής. {#emotions_dlg.oops}

    π.χ. Pop, Rock & Roll, Soul, Blues, R&B κ.τ.λ. Ξέρει κανείς να μου πει τρόπους να τα ξεχωρίζω ή κάτι άλλο?

    {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.crying}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 23-03-2013 16:54 ]


    Xenaki100
    15.03.2013, 20:31
    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές. ( Βέβαια αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους) Τώρα για τα άλλα δύο θα σου συνιστούσα ν α κάτσεις να ακούσεις μερικά τραγούδια Soul και μερικά Blues και σιγά, σιγά να βρεις τα χαρακτηριστικά τους!
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    costaspanag
    22.03.2013, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος TheaDimakis στις 05.12.2012, 17:46 έγραψε...

    {#emotions_dlg.helpsmilie}Ντρέπομαι λίγο που το λέω αλλά χρειάζομαι βοήθεια στο να... ξεχωρίζω τα είδη της μουσικής. {#emotions_dlg.oops}

    π.χ. Pop, Rock & Roll, Soul, Blues, R&B κ.τ.λ. Ξέρει κανείς να μου πει τρόπους να τα ξεχωρίζω ή κάτι άλλο?

    {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.helpsmilie} {#emotions_dlg.crying}



    Δεν πρέπει να ντρέπεσαι που έχεις το θάρρος και το ενδιαφέρον να ρωτήσεις για κάτι που δεν ξέρεις.  Μπράβο που ονειρεύεσαι και που από τώρα θέλεις να ονομάζεσαι "μουσικός"! Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου για να τα μάθεις όλα. Όσο για τα είδη της μουσικής, βασικά μόνο δύο είδη μουσικής υπάρχουν: Η γνήσια, αυθεντική, καλή μουσική, προιόν έμπνευσης και έκφρασης, όπως και να λέγεται αυτή. Και η εμπορική, καταναλωτική μουσική, που γράφεται μόνο για το χρήμα.


    vgaefoleos
    23.03.2013, 15:55

    νομιζω οτι καποιος μπερδευει την ποπ με την Electronica εδω περα..ποπ ηταν και οι beatles, περισσοτερο στην αρχη τους,λιγοτερο στο τελος,αλλα δεν επαψαν να ειναι ποπ..γενικα ποπ θα μπορουσαμε να ορισουμε αυτο που εχει εμπορικη επιτυχια,πολλες φορες χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο,αλλα στην περιπτωση των beatles υπαρχει και εμπνευση και πρωτοπορια και ολα αυτα τελος παντων που κανουν εναν καλλιτεχνη μεγαλο,ασχετα με το αν πουλαει ή οχι.


    deathminor88
    23.03.2013, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:31 έγραψε...

    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές. ( Βέβαια αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους) Τώρα για τα άλλα δύο θα σου συνιστούσα ν α κάτσεις να ακούσεις μερικά τραγούδια Soul και μερικά Blues και σιγά, σιγά να βρεις τα χαρακτηριστικά τους!

    Τι λες; Ότι να' ναι γράφει ο καθένας μου φαίνεται.. Οι Beatles είχαν πολύ synthesizer μέσα ή έγραφαν με Cubase?

    TheaDimakis μην κολλάς σε ταμπέλες. Σε γενικές γραμμές μπορείς να ξεχωρίσεις τα είδη μουσική ανάλογα με τη μορφολογία τους, την οργανολογία κλπ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι δύσκολο να βάλεις ταμπέλες. Δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος άλλωστε. 

    Επίσης σκέψου ότι ανάλογα με την εποχή, άρα και με τη διαθέσιμη τεχνολογία, αλλάζουν πολλά πράγματα στον τρόπο που οι μουσικοί φτιάχνουν μουσική.

    Ένα πολύ απλό παράδειγμα θα ήταν να πούμε ότι η ροκ έχει πιο "σκληρό", άγριο ήχο απ' ότι η ποπ. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιερός κανόνας ο οποίος να επαληθεύει αυτό που μόλις έγραψα. Ίσως είναι πιο εύκολο να κατατάξεις καλλιτέχνες σε είδη μουσικής παρά να δώσεις πολλά και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε κάποιο είδος μουσικής.

    Φυσικά κάποιος μπορεί να πει: "Δηλαδή δεν μπορούμε να δώσουμε κάποια χαρακτηριστικά για να ξεχωρίζει κάποιος μεταξύ Jazz και κλασσικής"; 

    Ναι, μπορούμε. Αλλά μετά έχουμε το ίδιο πρόβλημα στα υποείδη. Εάν κάποιος δε θέλει να μπει στον κόπο την "ταμπελολογίας" θα πει και τον Μπετόβεν και τον Σοπέν κλασσικούς, και τον Coltrane και τον Reinhard Jazzιστες... 

    Καταλαβαίνεις ότι το πράγμα μπλέκει..


    vgaefoleos
    23.03.2013, 17:07

    το minor Swing εχει γινει αρκετα ποπ btw


    deathminor88
    23.03.2013, 17:16

    ποπ τι;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την deathminor88, 23-03-2013 17:17 ]


    deathminor88
    23.03.2013, 17:18

    Ααα.. ναι.. αλλά δεν το λες και ποπ κομμάτι..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την deathminor88, 23-03-2013 17:18 ]


    vgaefoleos
    23.03.2013, 17:22

    ε ναι προφανως,αλλα γενικα ειναι πολυ λεπτα τα ορια σε αυτο το θεμα,το τι ειναι φτιαγμενο για ποπ και τι καταληγει ποπ εν τελει


    deathminor88
    23.03.2013, 17:27
    Συμφωνώ.. όπως διαφωνώ και με την άποψη ό,τι ότι είναι εμπορικό είναι απαραιτήτως κακής ποιότητας.
    Xenaki100
    26.03.2013, 18:47

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23.03.2013, 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:31 έγραψε...

    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές. ( Βέβαια αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους) Τώρα για τα άλλα δύο θα σου συνιστούσα ν α κάτσεις να ακούσεις μερικά τραγούδια Soul και μερικά Blues και σιγά, σιγά να βρεις τα χαρακτηριστικά τους!

    Τι λες; Ότι να' ναι γράφει ο καθένας μου φαίνεται.. Οι Beatles είχαν πολύ synthesizer μέσα ή έγραφαν με Cubase?

    TheaDimakis μην κολλάς σε ταμπέλες. Σε γενικές γραμμές μπορείς να ξεχωρίσεις τα είδη μουσική ανάλογα με τη μορφολογία τους, την οργανολογία κλπ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι δύσκολο να βάλεις ταμπέλες. Δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος άλλωστε. 

    Επίσης σκέψου ότι ανάλογα με την εποχή, άρα και με τη διαθέσιμη τεχνολογία, αλλάζουν πολλά πράγματα στον τρόπο που οι μουσικοί φτιάχνουν μουσική.

    Ένα πολύ απλό παράδειγμα θα ήταν να πούμε ότι η ροκ έχει πιο "σκληρό", άγριο ήχο απ' ότι η ποπ. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιερός κανόνας ο οποίος να επαληθεύει αυτό που μόλις έγραψα. Ίσως είναι πιο εύκολο να κατατάξεις καλλιτέχνες σε είδη μουσικής παρά να δώσεις πολλά και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε κάποιο είδος μουσικής.

    Φυσικά κάποιος μπορεί να πει: "Δηλαδή δεν μπορούμε να δώσουμε κάποια χαρακτηριστικά για να ξεχωρίζει κάποιος μεταξύ Jazz και κλασσικής"; 

    Ναι, μπορούμε. Αλλά μετά έχουμε το ίδιο πρόβλημα στα υποείδη. Εάν κάποιος δε θέλει να μπει στον κόπο την "ταμπελολογίας" θα πει και τον Μπετόβεν και τον Σοπέν κλασσικούς, και τον Coltrane και τον Reinhard Jazzιστες... 

    Καταλαβαίνεις ότι το πράγμα μπλέκει..




    Δεν ξέρω εάν παρατήρησες αλλά είπα πως αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους, είπα το πιο συνηθισμένο για να βοηθήσω. Εμένα δεν μου φαίνεται ότι ο καθένας γράφει ότι θέλι εδώ αλλά ότι ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει! 


    mpjxprt
    26.03.2013, 19:21

    Αρχικά, πάρε μερικές ιδέες :

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%BF%CE%BA_%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B6%CE%B1%CE%B6

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%8C%CE%BF%CF%85%CE%BB

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE

    Και όπου έχεις απορίες τα ξαναλέμε ...


    deathminor88
    26.03.2013, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 26.03.2013, 18:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23.03.2013, 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:31 έγραψε...

    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές. ( Βέβαια αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους) Τώρα για τα άλλα δύο θα σου συνιστούσα ν α κάτσεις να ακούσεις μερικά τραγούδια Soul και μερικά Blues και σιγά, σιγά να βρεις τα χαρακτηριστικά τους!

    Τι λες; Ότι να' ναι γράφει ο καθένας μου φαίνεται.. Οι Beatles είχαν πολύ synthesizer μέσα ή έγραφαν με Cubase?

    TheaDimakis μην κολλάς σε ταμπέλες. Σε γενικές γραμμές μπορείς να ξεχωρίσεις τα είδη μουσική ανάλογα με τη μορφολογία τους, την οργανολογία κλπ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι δύσκολο να βάλεις ταμπέλες. Δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος άλλωστε. 

    Επίσης σκέψου ότι ανάλογα με την εποχή, άρα και με τη διαθέσιμη τεχνολογία, αλλάζουν πολλά πράγματα στον τρόπο που οι μουσικοί φτιάχνουν μουσική.

    Ένα πολύ απλό παράδειγμα θα ήταν να πούμε ότι η ροκ έχει πιο "σκληρό", άγριο ήχο απ' ότι η ποπ. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιερός κανόνας ο οποίος να επαληθεύει αυτό που μόλις έγραψα. Ίσως είναι πιο εύκολο να κατατάξεις καλλιτέχνες σε είδη μουσικής παρά να δώσεις πολλά και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε κάποιο είδος μουσικής.

    Φυσικά κάποιος μπορεί να πει: "Δηλαδή δεν μπορούμε να δώσουμε κάποια χαρακτηριστικά για να ξεχωρίζει κάποιος μεταξύ Jazz και κλασσικής"; 

    Ναι, μπορούμε. Αλλά μετά έχουμε το ίδιο πρόβλημα στα υποείδη. Εάν κάποιος δε θέλει να μπει στον κόπο την "ταμπελολογίας" θα πει και τον Μπετόβεν και τον Σοπέν κλασσικούς, και τον Coltrane και τον Reinhard Jazzιστες... 

    Καταλαβαίνεις ότι το πράγμα μπλέκει..




    Δεν ξέρω εάν παρατήρησες αλλά είπα πως αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους, είπα το πιο συνηθισμένο για να βοηθήσω. Εμένα δεν μου φαίνεται ότι ο καθένας γράφει ότι θέλι εδώ αλλά ότι ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει! 



    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές.




    Δικές σου προτάσεις. Απόλυτες, χωρίς καμία αλήθεια. Πρόσεχε τι γράφεις. Απαντώντας στην ερώτηση δίνεις αυτά τα γνωρίσματα για 2 συγκεκριμένα είδη μουσικής. Είναι απολύτως εσφαλμένα και αβάσιμα!


    Xenaki100
    27.03.2013, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26.03.2013, 21:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 26.03.2013, 18:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23.03.2013, 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 15.03.2013, 20:31 έγραψε...

    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές. ( Βέβαια αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους) Τώρα για τα άλλα δύο θα σου συνιστούσα ν α κάτσεις να ακούσεις μερικά τραγούδια Soul και μερικά Blues και σιγά, σιγά να βρεις τα χαρακτηριστικά τους!

    Τι λες; Ότι να' ναι γράφει ο καθένας μου φαίνεται.. Οι Beatles είχαν πολύ synthesizer μέσα ή έγραφαν με Cubase?

    TheaDimakis μην κολλάς σε ταμπέλες. Σε γενικές γραμμές μπορείς να ξεχωρίσεις τα είδη μουσική ανάλογα με τη μορφολογία τους, την οργανολογία κλπ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι δύσκολο να βάλεις ταμπέλες. Δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος άλλωστε. 

    Επίσης σκέψου ότι ανάλογα με την εποχή, άρα και με τη διαθέσιμη τεχνολογία, αλλάζουν πολλά πράγματα στον τρόπο που οι μουσικοί φτιάχνουν μουσική.

    Ένα πολύ απλό παράδειγμα θα ήταν να πούμε ότι η ροκ έχει πιο "σκληρό", άγριο ήχο απ' ότι η ποπ. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιερός κανόνας ο οποίος να επαληθεύει αυτό που μόλις έγραψα. Ίσως είναι πιο εύκολο να κατατάξεις καλλιτέχνες σε είδη μουσικής παρά να δώσεις πολλά και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε κάποιο είδος μουσικής.

    Φυσικά κάποιος μπορεί να πει: "Δηλαδή δεν μπορούμε να δώσουμε κάποια χαρακτηριστικά για να ξεχωρίζει κάποιος μεταξύ Jazz και κλασσικής"; 

    Ναι, μπορούμε. Αλλά μετά έχουμε το ίδιο πρόβλημα στα υποείδη. Εάν κάποιος δε θέλει να μπει στον κόπο την "ταμπελολογίας" θα πει και τον Μπετόβεν και τον Σοπέν κλασσικούς, και τον Coltrane και τον Reinhard Jazzιστες... 

    Καταλαβαίνεις ότι το πράγμα μπλέκει..




    Δεν ξέρω εάν παρατήρησες αλλά είπα πως αυτά δεν είναι τα μόνα και τα στάνταρ γνωρίσματά τους, είπα το πιο συνηθισμένο για να βοηθήσω. Εμένα δεν μου φαίνεται ότι ο καθένας γράφει ότι θέλι εδώ αλλά ότι ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει! 



    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! H Rock and roll έχει μέσα σύγχρονα όργανα και συνήθως οι τραγουδιστές της έχουν ιδιαίτερες φωνές.




    Δικές σου προτάσεις. Απόλυτες, χωρίς καμία αλήθεια. Πρόσεχε τι γράφεις. Απαντώντας στην ερώτηση δίνεις αυτά τα γνωρίσματα για 2 συγκεκριμένα είδη μουσικής. Είναι απολύτως εσφαλμένα και αβάσιμα!




    Κοίτα ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με την μουσική για να ξέρω ποια είναι τα βασικά χαρακτιριστηκά κάποιου είδους και στις μέρες μας πίστεψε με έτσι είναι και δεν θα έλεγα τίποτα που α μην έχει βάση! Ίσως να έγινα λίγο απόλυτη και ζητώ συγγνώμη για αυτό , αλλά έαν άνοιγες λίγο τα μάτια σου θα δεις πως υπάρχει μία παρένθεση δίπλα στην οποία λέω πως αυτά δεν είναι τα ΜΟΝΑ και τα ΣΤΑΝΤΑΡ γνωρίσματα! Θα μπορούσε πολύ απλά να απαντήσεις λοιπόν και εσύ ώστε να βοηθήσεις αυτόν που ξεκίνησε την συζήτηση με αυτό που εσύ ξέρεις! 


    deathminor88
    27.03.2013, 21:34

    Προφανώς το μέλος TheaDimakis είναι πραγματικά μπερδεμένο όσον αφορά στα είδη της μουσικής. Το σχόλιο-απάντησή σου είναι απόλυτο κι εσφαλμένο. Το γεγονός ότι γράφεις κάτι το εντελώς αόριστο στην παρένθεση δε το σώζει. Ακόμα κι αν ξέρεις ποια είναι τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα κάθε είδους, μπράβο σου γιατί ο περισσότερος κόσμος δυσκολεύεται να βρει τα όρια και κάποια στεγνά χαρακτηριστικά πλέον, δεν τα μεταφέρεις με το ποστ σου.

    Τέλος τα μάτια μου είναι αρκετά ανοιχτά για να μπορώ να παρατηρώ ανακρίβειες στο λόγο. 

     


    Xenaki100
    28.03.2013, 19:29
    Κοίτα εγώ μπαίνω εδώ μέσα για να χαλαρώνω και όχι για να περνάω από λογοκρισία! Προσπάθησα να βοηθήσω λέγοντας ότι πιο κλασσικό υπάρχει για να μπορέσει να κάνει μία αρχή! Δεν σου λέω ότι το σχόλιο μου δεν είναι αόριστο , σιγά μην έγραφα και ολόκληρη έκθεση :Ρ Τέλος πάντων επειδή γενικά δεν μου αρέσουν οι εντάσεις, ζήτω συγγνώμη εάν έγινα απόλυτη άθελα μου! Το σχόλιο μου δεν είναι εσφαλμένο, θα το έλεγα όμως μ ελλιπές διότι όντως δεν κάθισα να γράψω και ολόκληρο άρθρο! Άραξε και εσύ λίγο και όταν θέλεις να κάνεις μια προσέγγιση σε κάτι κάντο λίγο πιο ήπια... δεν είναι όλοι μουσική εδώ μέσα για να τους απαντάμε με επιστημονικές απαντήσεις!
    deathminor88
    28.03.2013, 23:44
    Για τον ίδιο λόγο μπαίνω κι εγώ εδώ μέσα. Δε μου αρέσουν οι αερολογίες και οι ανακρίβειες όμως. Ούτε η λάθος ορθογραφία. Δε χρειάζεται να είναι όλοι μουσικΟΙ για να εκφέρουν μια εμπεριστατωμένη θέση. Δε χρειάζεται να είναι καν μουσικοί. Τέλος, καλύτερα να κοιτάξεις την ετυμολογία της λέξης "λογοκρισία".
    Ner0
    29.03.2013, 00:53

    Πλεον αυτοι οι διαχωρισμοι ειναι ανουσιοι και ενοχλητικοι.
    Πολλοι καλλιτεχνες σημερα (δεν μιλαω για ελληνες) δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι σε ποιο ειδος ανηκουν. Δεν χρειαζεται να ξερεις ακομη ουτε και εσυ. Ακουσε μουσικη,ψαξε,μη μενεις στα ετοιμα,και ακου αυτο που ακουγεται καλα στα αυτια σου χωρις ταμπελες και περιορισμους.Σιγα σιγα θα μαθεις να τα ξεχωριζεις.

    Και,μιστερ ντεθμαινορ,η δεν προσεξες οτι ρωταει ενα παιδι 12 ετων ή η υπερτατη μουσικη γνωση που κατεχεις σε εχει γεμισει υπεροψια.


    -----------------

    η μυστική πηγή του χιούμορ είναι η θλίψη..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 29-03-2013 02:11 ]


    Jazz-Guitar
    29.03.2013, 01:52

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26.03.2013, 21:25 έγραψε...

    Η ποπ μουσική είναι σκέτος ηλεκτρονικός ήχος, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο! 


    Λάθος!

    Ο όρος ποπ βγαίνει από την λέξη "Popular" και σημαίνει ευρέως διαδεδομένη δημοφιλής μουσική. Πρωτοχρησιμοποιήθηκε ο όρος την δεκαετία του '20 με τα Jazz Swing όπου ήταν η μόδα και η χορευτική μουσική της εποχής. Διάφορα ρεύματα της τζαζ ήταν ποπ μέχρι και την δεκαετία του '50 μαζί με την Soul και την Gospel. Επίσης ο Jobim ήταν πολύ ποπ στις δόξες του. Την σκυτάλη της ποπ μετά τον Jobim πήρανε μεγάλα ονόματα όπως οι Beatles, ο Elvis, οι ABBA και για να μην μακρηγορώ, συνοψίζω στην φράση, ότι κάθε είδος το οποίο έγινε δημοφιλές και διαδόθηκε ευρέως ήταν ποπ στην εποχή του, είτε αυτό λέγεται τζαζ, country, Disco, Rock n roll, Techno και πάει λέγοντας....

    Αυτά τα τζαζ βιβλία λές να περιέχουν και υλη για σκέτο ηλεκτρονικό ήχο, δηλαδή κομπιούτερ και μόνο;;;


    -----------------

    "Κανείς δεν γεννήθηκε σπουδαίος, οι σπουδαίοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά" Jamey Aebersold

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 29-03-2013 01:54 ]