ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Μουσική σε 7χρονο παιδί

    annazachou
    06.12.2012, 10:10

    θα ήθελα τις απόψεις σας για την 7χρονη κόρη μου η οποία μου ζητάει να μάθει κιθάρα εάν είναι σωστό να τη ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία. Πηγαίνει τώρα στη πρώτη δημοτικού και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ εάν βέβαια μπορέσει αργότερα να μπει σε μουσικό γυμνάσιο. ρώτησα τον δάσκαλο μουσικής του σχολείου και μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει κιθάρα στη Τρίτη δημοτικού. Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτό καθώς και τις προτάσεις σας για το που να απευθυνθώ: σε κάποιο ωδείο, σε κάποιον άλλο χώρο ώστε να πάρει μια συγκεντρωτική εικόνα από τα μουσικά όργανα (για την περίπτωση που κατι άλλο της κεντρίσει το ενδιαφέρον)σε ιδιαίτερα μαθήματα; μένω στον άλιμο.

    σας ευχαριστώ πολύ.


    athinaatma
    06.12.2012, 12:26

       Ο γιος μου ξεκινησε πιανο στην ηλικια των 6. Ειχα απευθυνθει σε ωδειο.Μου ειπαν οτι γι αυτη την ηλικια,ιδανικο ειναι το πιανο αφου στην αρχη ειναι πιο ευκολο και μπορει το παιδι γρηγορα να παιζει ευκολα μουσικα κομματια.

    Μας προτειναν και το βιολι.Για την κιθαρα εχω ακουσει οτι ειναι καλο να ξεκινουν λιγο αργοτερα.Ομως δεν ειμαι μουσικος και δεν γνωριζω περισσοτερα.

     


    axilleas23
    07.12.2012, 03:50
    Αγαπητό μέλος annazachou σε προτείνω να κλείσει το παιδί σας στα 8 ετών και μετά να του κάνετε την εγγραφή στο Ωδείο. Ότι ο γιος του μέλους: athinaatma που το έγραψε στα 6 ετών στο Ωδείο δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά έχουν γραφτεί στα 6 και όλα είναι εντάξει. Το κάθε παιδί θα είναι διαφορετικά ανεπτυγμένο στα 6 ή 7 ή 8 ετών. Θα κάνει διαφορετικά πράγματα. Θα είναι ποιο ζωντανό ή ποιο ήπιο προς στην συμπεριφορά του με άλλα παιδιά όταν παίζει κλπ.
    nasiaser
    07.12.2012, 07:42
    Eπί τη ευκαιρία, και η κόρη μου μου ζητάει να μάθει κιθάρα, και είναι μόλις 5. Τι γνώμη έχετε; Μπορεί να ξεκινήσει; Θα χρειαστεί να πάρουμε μια μικρότερη κιθάρα, και ποια;
    STEFANOS604
    08.12.2012, 15:53

    Δείτε και ΕΔΩ:

    >


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 09-12-2012 14:25 ]


    athinaatma
    08.12.2012, 23:25

     Για να ζηταει ενα μικρο παιδι να μαθει καποιο μουσικο οργανο, σημαινει οτι του αρεσει.Αν το πας σε καποιο Ωδειο ή σε δασκαλο,σημαινει οτι το καταπιεζεις?Αν νιωθει ευτυχισμενο, δημιουργικο και τονωνεται η αυτοπεπιθεση του ειναι κακο?

     Δεν ειναι αναγκη να πιεζουμε τα παιδια μας να κανουν περισσοτερα απο οσα μπορουν ή απο οσα επιτρεπει η ηλικια τους.Τα παιδια σ' αυτα τα βιντεος  δεν αποτελλουν τον κανονα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την athinaatma, 08-12-2012 23:26 ]


    axilleas23
    09.12.2012, 04:01
    Κάποιοι το παίζουν εξυπνότεροι. Καλύτερα να σταματήσουν να με μειώνουν από την στιγμή που δεν με ξέρουν!!!!
    annazachou
    09.12.2012, 14:10
    Γεια σας και παλι... Διαβασα με πολυ προσοχή τις απόψεις όλων και θα συμφωνήσω ότι ένα παιδί που ζητάει από μόνο του κάτι πολύ επίμονα όπως η κόρη μου, νομίζω ότι αξίζει τουλάχιστον να το δοκιμάσω. Για αυτό επικοινώνησα με κάποιον δάσκαλο μουσικής της περιοχής μου για τον οποίο είχα καλές συστάσεις χωρίς βέβαια να γνωρίζω περισσότερα, πέρα του ότι κάνει μαθήματα και σε παιδάκια και ήρθε σήμερα το πρωί από το σπίτι να τη δει. Την έβαλε αρχικά να κρατήσει τη κιθάρα και της έδειξε πως να χρησιμοποιήσει τα δαχτυλάκια της επάνω σε αυτή. Μου είπε ότι η σωματική της διάπλαση τουλάχιστον και τα δαχτυλάκια της είναι ικανά για να προσπαθήσει εάν και εκείνη το θέλει και με πολύ ωραίο τρόπο της εξήγησε ότι θα χρειαστεί και μία προσπάθεια εκ μερους της δηλ. να μελετάει αυτά που θα κάνουν. Τον κοιταζε με πολυ ενδιαφέρον και όταν τελικα έφυγε και τη ρώτησα εάν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να τα κάνεις όλα αυτα, εκείνη μου είπε οτι ΝΑΙ γιατι ΘΕΛΩ!. Οπότε δεν έχω λόγο να της στερήσω έστω και από τωρα αυτό που ζητάει. Πιστεύω λοιπόν οτι ο καθε γονιός πριν απορρίψει κάτι που του είπαν προφορικά ας παρει και μια γνώμη από κάποιον που θα δει το παιδι από κοντά.!!
    mary_omikron
    09.12.2012, 14:11

    Ο καλλίτερος χρόνος για να διοχετεύσει ο γονιός οποιαδήποτε γνώση σ΄ένα παιδί είναι η ώρα/ηλικία που το ίδιο το παιδί εκδηλώνει το ενδιαφέρον του να μάθει, είτε πρόκειται για επίλυση αποριών (π.χ. γέννηση, θάνατος, σεξ) είτε πρόκειται για ενασχόληση και εκμάθηση (π.χ. ζωγραφική, μουσική, όργανο, αθλητισμός) και ως προς αυτό συμφωνώ με Llama και Emmanuelle να ξεκινήσετε τώρα. 

    Αν δεν το κάνετε και περιμένετε να μεγαλώσει πιθανόν να ατονίσει το ενδιαφέρον του ή να στραφεί αλλού, σε λιγότερο εποικοδομητικά πράγματα, όπως ηλεκτρονικά παιχνίδια ή οτιδήποτε άλλο, και δεν θα μάθετε ποτέ αν είχε ταλέντο αναξιοποίητο. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα μεγαλώνοντας να επιμένει περισσότερο, αλλά γιατί να το ρισκάρετε?

    --------------------------------------------

    @ Emmanouelle

    Ο Στέφανος έβαλε μιά παράμετρο την οποία οφείλουν να λάβουν υπ΄όψιν οι γονείς -έστω και σε επίπεδο ενημέρωσης- προκειμένου να δουν το θέμα σφαιρικά και όχι αποτρεπτικά.

    Εχει δικαίωμα ο Στέφανος να "αναπαράγει" (όπως λες) οτιδήποτε πιστεύει οτι είναι ενημερωτικό και θα τους βοηθήσει στην απόφασή τους, η οποία στο τέλος θα είναι αποκλειστικά δική τους άλλωστε.

    Δεν χρειάζεται να κάνεις συστάσεις περιορισμών εσύ,  αρμόδιοι για τυχούσες παρεκκλίσεις είναι ο admin και το team των moderators που παρακολουθούν τις εξελίξεις όλων των συζητήσεων. Ευχαριστώ.


    mary_omikron
    09.12.2012, 14:20

    @ annazachou

    Ποστάραμε συγχρόνως και το σχόλιο σου προηγήθηκε του δικού μου Smile

    Με χαρά είδα οτι προχώρησες με την κορούλα σου και χαίρομαι ιδιαίτερα. Καλή πρόοδο να έχει {#emotions_dlg.biggrin}


    annazachou
    09.12.2012, 14:24
    Ευχαριστώ πάρα πολύ.!!!!
    STEFANOS604
    09.12.2012, 14:57

    Λυπάμαι που για δεύτερη φορά Εμαννουέλα έχεις το ύφος Καρδινάλιου και δυστυχώς πάλι  επεκτείνεσαι  σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς με όλα τα επακόλουθα. Δυστυχώς μερικοί δεν αναγνωρίζουν καν το δικαίωμα της διαφορετικής γνώμης. Ο τηλεθεατής που βλέπει τα video αυτά έχει το δικαίωμα να κρίνει θετικά ή αρνητικά και φυσικά ένα παιδί μπορεί να είναι προικισμένο και ευτυχισμένο αλλά και προικισμένο και καταπιεσμένο.

     

    Εγώ απλώς για όσους δεν είδαν το thread : ‘’Καλοί κιθαρίστες κάτω των 10 ετών’’ Εδώ: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28332&gotolast=1

    έθεσα 3 παραμέτρους υπό μορφή ερωτήσεων που ήταν:

    Ορμώμενος και από πρόσφατα ερωτήματα γονέων στο MusicHeaven , για το αν θα πρέπει να μάθουν κιθάρα τα παιδιά τους σε πολύ μικρή ηλικία παραθέτω τα παρακάτω videos:

      
    εδώ:
    Link

    >


    εδώ:
    Link

    >


    εδώ:
    Link

    >


    εδώ:
     καιLink

    >


    εδώ:
    Link

    >

    και κάνω τις εξης ερωτήσεις:

    1. Τα παιδιά αυτά είναι απλώς ταλέντα και τα πρόσεξαν οι γονείς τους ιδιαίτερα ; ή
    2. είναι 'απλά' παιδιά που ξημερωβραδιάστηκαν να μάθουν τα συγκεκριμένα επειδή το ήθελαν οι γονείς;
    3. Σε μερικά σχόλια είδα ότι πολλοί παρατήρησαν ότι δεν είναι ευτυχισμένα - μήπως καταπιεσμένα;

    Ποιά η γνώμη σας;

     

     

    Δείτε πχ αυτό το παιδί που στον θεατή φαίνεται όχι μόνο προικισμένο αλλά και σε μένα το θεατή φαίνεται και ευτυχισμένο,  τουλάχιστον έτσι δείχνει το παρών video σε σχέση με το παραπάνω που οι θεατές  ‘έκριναν ‘ ότι το παιδί παίζει αλλά χωρίς να ξέρει τι είν’ αυτό που παίζει ή ότι δεν είναι χαρούμενο  ή …....Εσύ είσαι η Καρδινάλιος ή ο Πάπας που έχεις το αλάθητο!!!!!


    mary_omikron
    09.12.2012, 15:44

    @ Stefanos604

    Kακώς επανέρχεσαι κι εσύ στο ίδιο, εφόσον βλέπεις οτι μεσολάβησε ο συντονισμός δεν υπάρχει λόγος επέκτασης μεταξύ σας με Emmanuelle. Ας διατηρηθεί το θέμα χωρίς "προσωπικά".

    Επίσης πληθωρική η συχνή ενέργεια να παραπέμπεις -ενδιάμεσα στο σχόλιο- στα δικά σου links, τείνει να ομοιάζει πλέον σαν τακτική  άγρας αναγνώσεων και αναλογίσου τι θα συνέβαινε στο forum αν έκαναν όλοι το ίδιο και επακολουθούσαν συζήτησεις επί άλλων συζητήσεων.

    Παρακαλώ η παρέμβαση να μείνει ασχολίαστη εδώ, και οποιαδήποτε αντίρρηση μπορεί να συζητηθεί με πμ. 

    Ευχαριστώ.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-12-2012 15:46 ]


    ioanna18
    17.12.2012, 19:17
    Το ανιψάκι μου είναι 5 ετών και ξεκίνησε φέτος πιάνο στη Μουσική Δημιουργία δεν ξέρω τι μέθοδο κάνουν αλλά παίζει καταπληκτικά για πεντάχρονο και είναι πάρα πολύ χαρούμενος .περιμένει πότε θα έρθει η Τετάρτη να πάει στο ωδείο. Νομίζω τελικά ότι είναι θέμα παιδιού και μετά προσέγγισης του δασκάλου. Ο αδερφός μου ας πούμε 5 χρονών δεν μπορούσε να κάτσει στην καρέκλα για 5 λεπτά συνεχόμενα πόσο μάλλον να παίξει και πιάνο!!! :D


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία