ελληνική μουσική
155 online   ·  204.264 μέλη

Μουσική σε 7χρονο παιδί

annazachou
Περαστική Νότα
Chat
06.12.2012, 10:10

θα ήθελα τις απόψεις σας για την 7χρονη κόρη μου η οποία μου ζητάει να μάθει κιθάρα εάν είναι σωστό να τη ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία. Πηγαίνει τώρα στη πρώτη δημοτικού και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ εάν βέβαια μπορέσει αργότερα να μπει σε μουσικό γυμνάσιο. ρώτησα τον δάσκαλο μουσικής του σχολείου και μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει κιθάρα στη Τρίτη δημοτικού. Θα ήθελα τις απόψεις σας για αυτό καθώς και τις προτάσεις σας για το που να απευθυνθώ: σε κάποιο ωδείο, σε κάποιον άλλο χώρο ώστε να πάρει μια συγκεντρωτική εικόνα από τα μουσικά όργανα (για την περίπτωση που κατι άλλο της κεντρίσει το ενδιαφέρον)σε ιδιαίτερα μαθήματα; μένω στον άλιμο.

σας ευχαριστώ πολύ.

athinaatma
Περαστική Νότα
Chat
06.12.2012, 12:26

Ο γιος μου ξεκινησε πιανο στην ηλικια των 6. Ειχα απευθυνθει σε ωδειο.Μου ειπαν οτι γι αυτη την ηλικια,ιδανικο ειναι το πιανο αφου στην αρχη ειναι πιο ευκολο και μπορει το παιδι γρηγορα να παιζει ευκολα μουσικα κομματια.

Μας προτειναν και το βιολι.Για την κιθαρα εχω ακουσει οτι ειναι καλο να ξεκινουν λιγο αργοτερα.Ομως δεν ειμαι μουσικος και δεν γνωριζω περισσοτερα.

axilleas23
Σολίστ
Chat
07.12.2012, 03:50
Αγαπητό μέλος annazachou σε προτείνω να κλείσει το παιδί σας στα 8 ετών και μετά να του κάνετε την εγγραφή στο Ωδείο. Ότι ο γιος του μέλους: athinaatma που το έγραψε στα 6 ετών στο Ωδείο δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά έχουν γραφτεί στα 6 και όλα είναι εντάξει. Το κάθε παιδί θα είναι διαφορετικά ανεπτυγμένο στα 6 ή 7 ή 8 ετών. Θα κάνει διαφορετικά πράγματα. Θα είναι ποιο ζωντανό ή ποιο ήπιο προς στην συμπεριφορά του με άλλα παιδιά όταν παίζει κλπ.
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
07.12.2012, 04:52

Να ξεκινήσει κιθάρα ΤΩΡΑ... ΧΤΕΣ...! Αφού το ζητάει το παιδί πάει να πεί οτι το θέλει. Τελεία και παύλα.

Αυτά τα 'το παιδί πρέπει να έχει κλείσει τα 8 πρώτα και πριν να έχει κανει 2 χρόνια ενόργανη γυμναστική και να ξέρει να μιλάει ιταλικά και να έχει μελετήσει το βιογραφικό του Μότσαρτ πιο πριν και να φέρει και 2 ακτινογραφίες από τα χέρια της, είναι απόψεις του περασμένου αιώνα και καλό θα ήταν να σταματήσουν να κυκλοφορούν ειδικά από δασκάλους που δεν έχουν ιδεά από παιδαγωγική και απλά νοιώθουν πιο άνετα με μεγαλύτερα παιδιά. 

Οι Ρώσοι μαθαίνουν στα παιδιά τους μουσική από τα 3 το ίδιο και οι Ασιάτες όπως και αρκετές σχολές σε Ευρώπη και Αμερική ενθαρρύνουν την ενασχόληση με τη μουσική από τις πιο τρυφερές ηλικίες.

Τα 7 είναι μια εξαιρετική ηλικία για ένα παιδί να ξεκινήσει να μαθαίνει μουσική καθώς είναι ήδη στο σχολείο και έχει την ωριμότητα να καταλαβαίνει oτι διαβάζει κάτι που πρέπει να μάθει.

Αρκεί να βρείτε τον κατάλληλο δάσκαλο που θα είναι πρώτα δάσκαλος και μετά μουσικός σε αυτό το στάδιο.

Είναι πολύ σημαντικό να ενισχύσετε την όρεξη του παιδιού να μάθει ένα όργανο και μη το αφήνετε να περιμένει με κίνδυνο το να χάσει την όρεξη του ή να παρασυρθεί από κάτι, όχι τόσο δημιουργικό. 

nasiaser
Περαστική Νότα
Chat
07.12.2012, 07:42
Eπί τη ευκαιρία, και η κόρη μου μου ζητάει να μάθει κιθάρα, και είναι μόλις 5. Τι γνώμη έχετε; Μπορεί να ξεκινήσει; Θα χρειαστεί να πάρουμε μια μικρότερη κιθάρα, και ποια;
STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
08.12.2012, 15:53

Δείτε και ΕΔΩ:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TMQQOxIZNQ4

-----------------

''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

[ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 09-12-2012 14:25 ]

athinaatma
Περαστική Νότα
Chat
08.12.2012, 23:25

Για να ζηταει ενα μικρο παιδι να μαθει καποιο μουσικο οργανο, σημαινει οτι του αρεσει.Αν το πας σε καποιο Ωδειο ή σε δασκαλο,σημαινει οτι το καταπιεζεις?Αν νιωθει ευτυχισμενο, δημιουργικο και τονωνεται η αυτοπεπιθεση του ειναι κακο?

Δεν ειναι αναγκη να πιεζουμε τα παιδια μας να κανουν περισσοτερα απο οσα μπορουν ή απο οσα επιτρεπει η ηλικια τους.Τα παιδια σ' αυτα τα βιντεος  δεν αποτελλουν τον κανονα.

[ τροποποιήθηκε από τον/την athinaatma, 08-12-2012 23:26 ]

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
09.12.2012, 01:44

Παράθεση:

Το μέλος nasiaser στις 07.12.2012, 07:42 έγραψε...

Eπί τη ευκαιρία, και η κόρη μου μου ζητάει να μάθει κιθάρα, και είναι μόλις 5. Τι γνώμη έχετε; Μπορεί να ξεκινήσει; Θα χρειαστεί να πάρουμε μια μικρότερη κιθάρα, και ποια;

Υπάρχουν διάφορα μεγέθη κιθάρας που περιγράφονται εδώ:

http://store.musicbasics.com/whatsizofgui.html

Αν θέλετε, και είστε σίγουροι οτι το παιδί σας είναι έτοιμο για να μάθει μουσική, γυρίστε μερικά ωδεία στην περιοχή σας και ρωτήστε... Οι δασκάλοι θα σας κατατοπίσουν καλύτερα. Δώστε έμφαση σε αυτά που θα σας πουν οι νεότεροι δάσκαλοι, είναι η δική μου συμβουλή. 

-----------------

In that case I should probably mention that I filled our luggage with orphan meat.

[ τροποποιήθηκε από τον/την LlamaWithHat, 09-12-2012 01:46 ]

axilleas23
Σολίστ
Chat
09.12.2012, 04:01
Κάποιοι το παίζουν εξυπνότεροι. Καλύτερα να σταματήσουν να με μειώνουν από την στιγμή που δεν με ξέρουν!!!!
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
09.12.2012, 04:20
Μόνο για τις απόψεις σου μίλησαμε, κύριε καθηγητά της μουσικής.
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
09.12.2012, 04:26
Αν έχεις επιχειρήματα που στηρίζουν την άποψη σου, ορίστε... Περιμένουμε.
Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
09.12.2012, 09:29

@ axilleas23 & STEFANOS604 :

Χωρίς να έχω καμία προδιάθεση αξιότιμοι κ.κ. συνδαιτυμόνες Αχιλλέα και Στέφανε να σας μειώσω προσωπικά, αλλά με μόνη εφαλτήριο το να μιλάμε με στοιχεία και σοβαρά επιχειρήματα στο site που φιλοξένει τις απόψεις και τις γνώμες μας, θα σας υπενθυμίσω ότι ο Joe Bonamassa ξεκίνησε να παίζει κιθάρα σε παρά πολύ μικρή ηλικία (less than 6 years old) και σήμερα θεωρείτε δικαίως- ως ένας από τους κορυφαίους Blues ζώντες νέους κιθαρίστες…             

Joe Bonamassa - Jack Bruce - Gary Moore Tribute - Midnight Blues

Joe Bonamassa - Blues Deluxe

Joe Bonamassa - Stop (Royal Albert)

Joe Bonamassa "If Heartaches Were Nickels" Beacon Theatre November 5th 2011

Joe Bonamassa - Live from the Royal Albert Hall (2009)

Published on Sep 1, 2012

New gift for a fan of one of the best contemporary Blues Bonamassy Joe - Joe Live Concert at the prestigious concert hall Royall Albert Hall, held May 4, 2009! At the concert the live songs from the new album, Joe "The Ballad Of John Henry" - the best Blues album of the year, as well as old favorites. Technique Bonamassy as always perfect, and the performance of the song "Further On Up The Road" was joined by Eric Clapton himself! As a result - a great, energetic show!

Tracklist:

1.The Road to Royal Albert Hall
2. Django
3. The Ballad Of John Henry
4. So It's Like That
5. Last Kiss
6. So Many Roads
7. Stop!
8. Introducing Eric Clapton
9. Further On Up The Road
10. High Water Everywhere
11. Sloe Gin
12. Intermission
13. "I first met B.B. King ..."
14. Lonesome Road Blues
15. Happier Times
16. Introducing Paul Jones
17. Your Funeral, My Trial
18. Blues Deluxe
19. Story Of A Quarryman
20. The Great Flood
21. Just Got Paid
22. Mountain Time
23. Asking Around For You

Joe Bonamassa Beacon Theatre - Live From New York

Θα σε παρακαλούσα –ειδικότερα- Στέφανε να μην αναπαράγεις τα αυθαίρετα σχόλια του κάθε «πικραμένου» και τις κάθε «πικραμένης» του YouTube, περί μη ευτυχίας η’ ακόμα και περί παιδικής κακοποίησης των νέων μαθητευόμενων μουσικών…

Όποιος η’ όποια έχει βάσιμα και ισχυρά στοιχεία περί παιδικής κακοποίησης των νέων μαθητευόμενων μουσικών ας απευθυνθεί αναλόγως στον εισαγγελέα περί αυτής, αλλιώς δεν είναι σωστό και δόκιμο να τα αναπαράγει βασιζόμενος στον τι «παρατήρησε» ο κάθε «Λωλό-Στεφανής» ενός Stream-line καναλιού…

Αυτό και μόνο για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες, αδόκιμες και ενοχοποιητικές απόψεις, χωρίς κανένα ουσιαστικό και υπαρκτό υπόβαθρο στους γονείς που προσφέρουν στα παιδιά τους την οικονομική, ψυχολογική και πολιτιστική δυνατότητα παροχής μαθημάτων μουσικής στα παιδιά τους…

Αν κάποιοι έχουν ψυχολογικές ενοχές για τις πολιτικές επιλογές τους, ας μην τις μεταστρέψουν στην μουσική γιατί η μουσική δεν φταίει σε τίποτα για το τι αυτοί πολιτικά επέλεξαν στην ζωή τους…

Η απάντηση μου στο ερώτημα της φιλτάτης Άννας και Νάσιας είναι ότι, αν η κόρη σας θέλει και αγαπάει την κιθάρα, να μην την καθυστερήσετε από το να τις αγοράσετε μια καλή (μην κάνετε τσιγκουνιές σε αυτό…) και να λάβουν μαθήματα κιθάρας…

Το καλύτερο -σε αυτήν την ηλικία που είναι…- θα ήταν να λάβουν ιδιαίτερα μαθήματα κιθάρας, αλλά επειδή δεν μπορώ να ξέρω τις δικές σας οικονομικές σας δυνατότητες σε αυτό το θέμα, θα σας συνέτεινα να κάνετε και μια έρευνα αγοράς στα ωδεία του Αλίμου για το κόστος των μαθημάτων σε αυτά…

Όσο για τον Δάσκαλο μουσικής στο σχολείο της κόρης σου Άννα, θα σου απαντήσω  ότι πάγιες θέσεις αυτών των δασκάλων είναι το να αποπαίρνουν τους γονείς που θέλουν να προσφέρουν στα παιδιά τους περισσότερη γνώση στην μουσική, γιατί πολύ απλά ένα μορφωμένο παιδί σε αυτήν αιτεί περισσότερες γνώσεις και διδακτικές ικανότητες - αιτιάσεις από τον/την δάσκαλο – δασκάλα του και αυτό δημιουργεί άγχος στους δάσκαλους καθώς αυτοί επιθυμούν την ομοιογενή μόρφωση των μαθητών τους (που είναι στα γνωστά μας επίπεδα της δημόσιας εκπαίδευσης…) για να μην «χαλάσουν» το «ραχάτι» τους… Οπότε απλά τον αγνοείς και αν η κόρη σου θέλει κιθάρα καλό θα ήταν να ξεκινήσει και από αυτήν την ηλικία.

annazachou
Περαστική Νότα
Chat
09.12.2012, 14:10
Γεια σας και παλι... Διαβασα με πολυ προσοχή τις απόψεις όλων και θα συμφωνήσω ότι ένα παιδί που ζητάει από μόνο του κάτι πολύ επίμονα όπως η κόρη μου, νομίζω ότι αξίζει τουλάχιστον να το δοκιμάσω. Για αυτό επικοινώνησα με κάποιον δάσκαλο μουσικής της περιοχής μου για τον οποίο είχα καλές συστάσεις χωρίς βέβαια να γνωρίζω περισσότερα, πέρα του ότι κάνει μαθήματα και σε παιδάκια και ήρθε σήμερα το πρωί από το σπίτι να τη δει. Την έβαλε αρχικά να κρατήσει τη κιθάρα και της έδειξε πως να χρησιμοποιήσει τα δαχτυλάκια της επάνω σε αυτή. Μου είπε ότι η σωματική της διάπλαση τουλάχιστον και τα δαχτυλάκια της είναι ικανά για να προσπαθήσει εάν και εκείνη το θέλει και με πολύ ωραίο τρόπο της εξήγησε ότι θα χρειαστεί και μία προσπάθεια εκ μερους της δηλ. να μελετάει αυτά που θα κάνουν. Τον κοιταζε με πολυ ενδιαφέρον και όταν τελικα έφυγε και τη ρώτησα εάν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να τα κάνεις όλα αυτα, εκείνη μου είπε οτι ΝΑΙ γιατι ΘΕΛΩ!. Οπότε δεν έχω λόγο να της στερήσω έστω και από τωρα αυτό που ζητάει. Πιστεύω λοιπόν οτι ο καθε γονιός πριν απορρίψει κάτι που του είπαν προφορικά ας παρει και μια γνώμη από κάποιον που θα δει το παιδι από κοντά.!!
mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
09.12.2012, 14:11

Ο καλλίτερος χρόνος για να διοχετεύσει ο γονιός οποιαδήποτε γνώση σ΄ένα παιδί είναι η ώρα/ηλικία που το ίδιο το παιδί εκδηλώνει το ενδιαφέρον του να μάθει, είτε πρόκειται για επίλυση αποριών (π.χ. γέννηση, θάνατος, σεξ) είτε πρόκειται για ενασχόληση και εκμάθηση (π.χ. ζωγραφική, μουσική, όργανο, αθλητισμός) και ως προς αυτό συμφωνώ με Llama και Emmanuelle να ξεκινήσετε τώρα. 

Αν δεν το κάνετε και περιμένετε να μεγαλώσει πιθανόν να ατονίσει το ενδιαφέρον του ή να στραφεί αλλού, σε λιγότερο εποικοδομητικά πράγματα, όπως ηλεκτρονικά παιχνίδια ή οτιδήποτε άλλο, και δεν θα μάθετε ποτέ αν είχε ταλέντο αναξιοποίητο. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα μεγαλώνοντας να επιμένει περισσότερο, αλλά γιατί να το ρισκάρετε?

--------------------------------------------

@ Emmanouelle

Ο Στέφανος έβαλε μιά παράμετρο την οποία οφείλουν να λάβουν υπ΄όψιν οι γονείς -έστω και σε επίπεδο ενημέρωσης- προκειμένου να δουν το θέμα σφαιρικά και όχι αποτρεπτικά.

Εχει δικαίωμα ο Στέφανος να "αναπαράγει" (όπως λες) οτιδήποτε πιστεύει οτι είναι ενημερωτικό και θα τους βοηθήσει στην απόφασή τους, η οποία στο τέλος θα είναι αποκλειστικά δική τους άλλωστε.

Δεν χρειάζεται να κάνεις συστάσεις περιορισμών εσύ,  αρμόδιοι για τυχούσες παρεκκλίσεις είναι ο admin και το team των moderators που παρακολουθούν τις εξελίξεις όλων των συζητήσεων. Ευχαριστώ.

mary_omikron
Chat
09.12.2012, 14:20

@ annazachou

Ποστάραμε συγχρόνως και το σχόλιο σου προηγήθηκε του δικού μου Smile

Με χαρά είδα οτι προχώρησες με την κορούλα σου και χαίρομαι ιδιαίτερα. Καλή πρόοδο να έχει {#emotions_dlg.biggrin}

annazachou
Περαστική Νότα
Chat
09.12.2012, 14:24
Ευχαριστώ πάρα πολύ.!!!!
STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
09.12.2012, 14:57

Λυπάμαι που για δεύτερη φορά Εμαννουέλα έχεις το ύφος Καρδινάλιου και δυστυχώς πάλι  επεκτείνεσαι  σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς με όλα τα επακόλουθα. Δυστυχώς μερικοί δεν αναγνωρίζουν καν το δικαίωμα της διαφορετικής γνώμης. Ο τηλεθεατής που βλέπει τα video αυτά έχει το δικαίωμα να κρίνει θετικά ή αρνητικά και φυσικά ένα παιδί μπορεί να είναι προικισμένο και ευτυχισμένο αλλά και προικισμένο και καταπιεσμένο.

Εγώ απλώς για όσους δεν είδαν το thread : ‘’Καλοί κιθαρίστες κάτω των 10 ετών’’ Εδώ: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28332&gotolast=1

έθεσα 3 παραμέτρους υπό μορφή ερωτήσεων που ήταν:

Ορμώμενος και από πρόσφατα ερωτήματα γονέων στο MusicHeaven , για το αν θα πρέπει να μάθουν κιθάρα τα παιδιά τους σε πολύ μικρή ηλικία παραθέτω τα παρακάτω videos:

εδώ:

εδώ:

εδώ:

εδώ: και

εδώ:

και κάνω τις εξης ερωτήσεις:

1. Τα παιδιά αυτά είναι απλώς ταλέντα και τα πρόσεξαν οι γονείς τους ιδιαίτερα ; ή
  2. είναι 'απλά' παιδιά που ξημερωβραδιάστηκαν να μάθουν τα συγκεκριμένα επειδή το ήθελαν οι γονείς;
  3. Σε μερικά σχόλια είδα ότι πολλοί παρατήρησαν ότι δεν είναι ευτυχισμένα - μήπως καταπιεσμένα;

Ποιά η γνώμη σας;

Δείτε πχ αυτό το παιδί που στον θεατή φαίνεται όχι μόνο προικισμένο αλλά και σε μένα το θεατή φαίνεται και ευτυχισμένο,  τουλάχιστον έτσι δείχνει το παρών video σε σχέση με το παραπάνω που οι θεατές  ‘έκριναν ‘ ότι το παιδί παίζει αλλά χωρίς να ξέρει τι είν’ αυτό που παίζει ή ότι δεν είναι χαρούμενο  ή …....Εσύ είσαι η Καρδινάλιος ή ο Πάπας που έχεις το αλάθητο!!!!!

mary_omikron
Chat
09.12.2012, 15:44

@ Stefanos604

Kακώς επανέρχεσαι κι εσύ στο ίδιο, εφόσον βλέπεις οτι μεσολάβησε ο συντονισμός δεν υπάρχει λόγος επέκτασης μεταξύ σας με Emmanuelle. Ας διατηρηθεί το θέμα χωρίς "προσωπικά".

Επίσης πληθωρική η συχνή ενέργεια να παραπέμπεις -ενδιάμεσα στο σχόλιο- στα δικά σου links, τείνει να ομοιάζει πλέον σαν τακτική  άγρας αναγνώσεων και αναλογίσου τι θα συνέβαινε στο forum αν έκαναν όλοι το ίδιο και επακολουθούσαν συζήτησεις επί άλλων συζητήσεων.

Παρακαλώ η παρέμβαση να μείνει ασχολίαστη εδώ, και οποιαδήποτε αντίρρηση μπορεί να συζητηθεί με πμ. 

Ευχαριστώ.

-----------------
Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

[ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-12-2012 15:46 ]

ioanna18
Περαστική Νότα
Chat
17.12.2012, 19:17
Το ανιψάκι μου είναι 5 ετών και ξεκίνησε φέτος πιάνο στη Μουσική Δημιουργία δεν ξέρω τι μέθοδο κάνουν αλλά παίζει καταπληκτικά για πεντάχρονο και είναι πάρα πολύ χαρούμενος .περιμένει πότε θα έρθει η Τετάρτη να πάει στο ωδείο. Νομίζω τελικά ότι είναι θέμα παιδιού και μετά προσέγγισης του δασκάλου. Ο αδερφός μου ας πούμε 5 χρονών δεν μπορούσε να κάτσει στην καρέκλα για 5 λεπτά συνεχόμενα πόσο μάλλον να παίξει και πιάνο!!! :D