ελληνική μουσική
83 online   ·  205.842 μέλη

Στη μνήμη του Παύλου Σιδηρόπουλου..

kwstasagas
MusicHeaven Guru
Chat
10.12.2012, 00:34

Ο Παύλος Σιδηρόπουλος, κατά τη γνώμη μου, ξεχώρισε από τους υπόλοιπους της γενιάς του για έναν πρόσθετο λόγο : Επειδή ήταν ποιητής !!! Είχε ποιητική φλέβα, πώς να το κάνουμε ....

Ας πούμε ότι δεν γνωρίζεις τίποτε για τον Παύλο [ποιος ήταν, τι ήταν κλπ] και διαβάζεις, τελείως τυχαία, π.χ. τους στίχους του τραγουδιού "Οι σοβαροί κλόουν" !!! Το πιθανότερο είναι ότι η πρώτη σκέψη που θα κάνεις θα είναι : "ποιος σύγχρονος ποιητής το έγραψε αυτό, σε ποια ποιητική συλλογή του θα βρω αυτό το ποίημα" ???

Ωραίους ελληνικούς στίχους έχω βρει π.χ. και στους Πελόμα Μποκιού, και στους Νοστράδαμος και σε άλλα ονόματα της ελληνοφωνης ροκ σκηνής εκείνης της εποχής !!! Όμως ... άλλο "ωραίοι στίχοι" κι άλλο "ποίηση" ... Ο Παύλος δεν έγραφε απλώς ωραίους στίχους, έγραφε ποίηση .....  

freak
Σολίστ
Chat
10.12.2012, 02:39

Για όποιον έτυχε να βρίσκεται εκείνη τη μέρα στο πεδίον του άρεως, σίγουρα θα θυμάται πως ο Παύλος εκφράστηκε υπέρ της χρήσης της πυρηνικής ενέργειας. Στάνταρ θα θυμάται και το κράξιμο που έφαγε στην πορεία. Και αυτό το είπα για να απομυθοποιήσουμε το συγκεκριμένο (και όποιο) άτομο στο οποίο είμαι θετικά προκατειλημμένος καλώς ή κακώς. Είναι κάτι που δε μπορώ να το αρνηθώ. Πόσο μάλλον όταν του έχω κάνει εκτενές ραδιοφωνικό αφιέρωμα.

Ουτε χρειαζεται να αναφερθουμε στο αν ο παυλος ηταν λαλάκας ή οχι επειδη δεν ηταν ο καλος ο ανεξικακος και ο αγιος που καποιοι νομιζαν. Ηταν αυτος που ηταν. Τελος. Οι ηθικολογιες δεν χρειαζονται.

Ετυχε να βρεθω σε καποια live (προς το τελος) οπου ισα ισα στεκοταν στα ποδια του. Σε ενα συγκεκριμενο live παρεπαιε μεχρι που σωριαστηκε κατω και η συναυλια συνεχιστηκε απο τους υπολοιπους. Δεν κατακρινω κατι τετοιο ουτε ειμαι απο αυτους που θεωρουν πως ενα "πρεζονι" δεν εχει δικαιωμα εκφρασης. Οσοι εχουν αλλη αποψη για το ροκ εκτος απο την μικροαστικη καταλαβαινουν πολυ καλα πως τετοιες καταστασεις ειναι συνηθεις.

Οταν πεθανε, τον θεοποιησαν.

Ο παυλος ηταν αυτος που ηταν. Τον σεβομαστε για αυτο και για την σταση του εν γενει (με την οποια σε καποια διαφωνω μα σε αρκετα αλλα συμφωνω).

Αυτο που με στενοχωρει ωστοσο ειναι η εκμεταλευση του παυλου απο καποιους οικειους του ακομα και οταν ηταν εν ζωη. Δυστυχως. Και δεν αναφερομαι στους "Σπυριδουλα" που ειναι αυθεντικοι για μενα.

Αναφερομαι στον ... (ασε μη βρισω) απο Θεσ/νικη που για ευνοητους λογους δεν λεω το ονομα του. Οποιος καταλαβε καταλαβε. Αλλα δεν ηταν μονο αυτος ο νταβατζης. Ηταν και αλλοι. Εκμεταλευτες. Και μιλαμε για πολυ κοντινους του ανθρωπους. Θα μου πειτε: σε κοσμο αγιων ζουμε? Ελα ντε!

Αυτά τα διάβασες;