ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη

    ΤΕΛΟΣ των πυξ λαξ: cd και dvd

    2MEL
    24.04.2005, 23:24
    πριν από περίπου τρεις εβδομάδες επανακυκλοφόρησε το cd "ΤΕΛΟΣ" των Πυξ λαξ με τη ζωντανή ηχογράφηση μιας από τις τελευταίες τους συναυλίες στο Λυκαβηττό( το οποιο ειχε κυκλοφορήσει γυρω στα Χριστούγεννα) με την προσθήκη του dvd της συναυλίας στην ίδια τιμή. νομίζουμε ότι αυτό ειναι άδικο προς εκείνους που έχουν ήδη αγοράσει το cd και απαράδεκτο από μέρους της εταιρείας.

    απόψεις...?
    SteliosG
    25.04.2005, 07:28
    Πόσες "¨τελευταίες" συναυλίες κάνανε οι Πυξ Λαξ???
    Orfeus
    25.04.2005, 09:52
    Και τώρα χωρίς τους Πυξ - Λαξ πώς θα .....ζήσουμε ;;;;


    jorge
    25.04.2005, 10:22
    Για όσους από εμάς έτυχε να είμαστε φοιτητές τα χρόνια που έβγαζαν τα τραγούδια τους (πχ το 1996), οι Πυξ Λαξ συνδυάστηκαν με τα ξενύχτια μας σε φοιτητικά στέκια και σπίτια συμφοιτητών μας. Ολο Μ' Αφήνεις να Σ' Αφήνω, Μοναξιά Μου Όλα, Να Χαθώ Στα Βήματά Σου, Οι Παλιές Αγάπες Πάνε στον Παράδεισο, Μπορεί, Επαψες Αγάπη Να Θυμίζεις (το αγαπημένο μου) και τόσα άλλα...

    Το μεγάλο τους πρόβλημα βέβαια ήταν τα live, στα οποία η σκηνική τους παρουσία τους ήταν μετριότατη.

    Παρόλ' αυτά άφησαν όμορφα τραγούδια, τα οποία θα ακούμε για χρόνια.
    divided
    25.04.2005, 12:54
    Έτσι και αλλιώς οι πυξ λαξ έδιναν, σε μένα τουλάχιστον, την αίσθηση ότι "πάνε" μόνο για τα λευτά. Μετά από 2-3 πολύ καλούς πρώτους δίσκους όπου ανήκουν τα τραγούδια που αναφέρεις δεν εξέλιξαν τον ήχο, το στίχο και τη γενικότερη άποψή τους για τη μουσική. Γι'αυτό και το κοινό δεν τους ακολούθησε και έβρισκαν πάντα πρόσφορο έδαφος σε μικρότερα παιδιά. Γιατί σε ξαφνιάζει το ότι ξαναέβγαλαν το cd με dvd μαζί; προφανώς ο δίσκος έπιασε ένα πικ πωλήσεων και όταν πια άρχισε να πεύτει σκαρφίστηκε έναν τρόπο η εταιρία για να τον διατηρήσει. Σίγουρα πάντως δεν είναι "έντιμη" αντιμετώπιση των αγοραστών του δίσκου.
    jorge
    25.04.2005, 13:08
    Quote:

    Το μέλος divided στις 25-04-2005 στις 12:54 έγραψε:

    Μετά από 2-3 πολύ καλούς πρώτους δίσκους όπου ανήκουν τα τραγούδια που αναφέρεις δεν εξέλιξαν τον ήχο, το στίχο και τη γενικότερη άποψή τους για τη μουσική.




    Συμφωνώ απόλυτα.


    Quote:

    Το μέλος divided στις 25-04-2005 στις 12:54 έγραψε:

    Σίγουρα πάντως δεν είναι "έντιμη" αντιμετώπιση των αγοραστών του δίσκου.





    Δε συμφωνώ. Δεν αγοράζεις κάτι με το ζόρι. Προσωπικά θα ήθελα να είχα το DVD από τη συγκεκριμένη συναυλία τους.

    Πέρα από τα κίνητρα (τα οποία δεν είναι πάντα εμφανή και βασίζονται κυρίως σε κουτσομπολιά, φήμες, σκέψεις του ενός και "διαδρομολογία"), αυτό που μετράει για μένα είναι αυτό που ακούω. Αν με ευχαριστεί αυτό που ακούω, τα άλλα τ' ακούω βερεσέ και δεν τα αφήνω να μου χαλάσουν τη μαγεία. Ας ασχοληθεί η Τατιάνα μαζί τους. Δε μιλάω μόνο για τους Πυξ Λαξ, αλλά γενικότερα.
    divided
    25.04.2005, 13:13
    Οκ συμφωνώ ότι κανείς δεν αναγκάζει να αγοράσω κάτι ,αλλά δεν μου πολυαρέσει αυτή η λογική των "εκπτώσεων". Μου θυμίζει λίγο ρούχα χειμωνιάτικα που τα βάζουμε σε προσφορά ,γιατί ξέρουμε ότι πέρασε η μόδα τους. Μόνο που το τραγούδι δεν είναι μόδα και το ότι χρειάζεται το κατι παραπάνω όπως ένα dvd ,για να προσελκύσει πάλι το ενδιαφέρον του κόσμου ,μου φαίνεται ύποπτο.
    frufru
    25.04.2005, 13:55
    ....Eπιτελους ΤΕΛΟΣ!!!!!
    MariannaP
    25.04.2005, 14:36
    Και γιατί παρακαλώ να έχω το dvd από την τελευταία τους συναυλία;;;
    Τι καλό έχουμε να θυμόμαστε από αυτήν και γενικά από όλες τους τις συναυλίες;;; ΤΙΠΟΤΑ...
    Κρατάμε αυτά που μας άρεσαν και συνεχίζουμε να τα ακούμε.. αν και κατά τη γνώμη μου ένα συγκρότημα που "λέει" μόνο στα ηχογραφημένα, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει...
    jorge
    25.04.2005, 16:14
    Εγώ έχω να θυμάμαι 2 συναυλίες τους στο Ρίο (Πάτρα) και μια εμφάνιση με τον Νταλάρα στην Ιερά Οδό. Οι 2 πρώτες ήταν απαράδεκτες, όμως στην Ιερά Οδό στάθηκαν στο ύψος της μουσικής τους. Και προέκυψε και ένα αξιόλογο - κατά τη γνώμη μου - CD.

    Κι επειδή είμαι άνθρωπος που δε μπορώ τη γκρίνια (γενικότερα), έχω κρατήσει την καλή εικόνα από την Ιερά Οδό.
    SteliosG
    25.04.2005, 18:32
    συμφωνω απολυτα με τα της Ιερας Οδου!!!!
    kifa
    25.04.2005, 23:41
    διαλύθηκαν??? Πότε ???? Αν δεν διαλύθουν και δεν βρεθεί ο ένας στην Τανζανία και ο άλλος με τους Μάτσου Πίτσου δεν αγοράζω τίποτα...!!!!
    revekka
    26.04.2005, 11:08
    Τους πυξ λαξ τους αγαπώ. Μαζί τους έχω περάσει τα φοιτητικά μου χρόνια, έχω πάει σε πολυ καλές τους συναυλίες, έχω πάει και σε χάλια.

    Για μένα έχουν δώσει πολλά, μόνο που δε συνειδητοποίησαν πότε ήταν ανάγκη να αποσυρθούν.