ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Δικά μου σόλο πάνω σε E Minor (demo)

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    noizreduction
    04.01.2013, 17:31

    Πιστευεις ειλικρινα πως το Α και το Ω ενος παιξιματος πρεπει να στηριζεται στην ταχυτητα; Smile


    Επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιεις την επιλογη της αναφορας απο το να δωσεις μια τετοια απαντηση....


    guevara
    04.01.2013, 17:36

    Διαφορετικό πράγμα η ανταλλαγή απόψεων περι μουσικής , και μάλιστα τεκμηριωμένες και ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό οι προσωπικές αντιπαραθέσεις με άσεμνες εκφράσεις...

    Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει σε π.μ.

    Ελπίζω η συζήτηση να ξαναγίνει ''μουσική''...


    hp
    04.01.2013, 17:37

    Φίλε Ρανδιμε συμφωνώ με τον ελλάσωνα θάνατο και τον θορυβοδιώκτη, που σημαίνει οτι και εγω

    πιστεύω οτι κατα τα άλλα θα μπορούσες να γράψεις και ωραία μουσική.

    Σίγουρα είναι υποκειμενικό το θέμα αλλά μιας και θα μπορούσε οντως κάποιος να απογοητευτεί και να παρατήσει

    ακούγωντας τα σόλος σου ή το Μπέκερ, για να τον προλάβω ή μπας και τον προλάβω

    θέλω να προσθέσω οτι είναι λίγο -κιτς- το παίξιμο αυτό, στο μυαλό μου ανήκει στη κατηγορία

    με τις γιαγιάδες του γιου τιουμπ που παιζουν τις Ιμπανέζες με τρελά ντράϊβ και έκο κο   κο      κο 

    ή τα γιαπωνεζάκια: 100000άδες τα βίντεο ετσι???


    hp
    04.01.2013, 17:46

    Και μιας και είσαι Πειραιώτης να σε πω οτι εμεις στη σαλονίκη που ασχολούμαστε και με το μπουζουκάκι

    θεωρούμε κορυφαίο παίξιμο το ''Πειραιώτικο'' το λέμε και δωρικό, μάγκικο, μερακλήδικο, αλανιάρικο..........

    χαρακτηριστικό αυτού το οτι δε τρέχει, το οτι αφαιρεί, το οτι δεν κάνει τσαλίμια και κορδέλες γυρω απο τη

    μελωδία.


    deathminor88
    04.01.2013, 18:10

     

    Στην "κοινότητα της μέταλ κιθάρας" νομίζω ότι έχει απομείνει αυτό το κακό.. πόσο γρήγορα παίζω σε σχέση με τους άλλους. Μεταλ απομεινάρια των 80's.. Δε νομίζω ότι σε άλλα είδη μουσικής, ασχολείται κανείς με το πόσο γρήγορα παίζει ο άλλος. Το shreddding δεν είναι τίποτα άλλο από ξερές ασκήσεις που εκτελούνται γρήγορα, και τους λείπει οποιαδήποτε ποιότητα, βάθος, αίσθημα κλπ. Καλές για εξάσκηση, αλλά δεν είναι μουσική..

    Παρ' όλα αυτά έχουν υπάρξει μεγάλοι κιθαρίστες, οι οποίοι με ταχύτητες πολύ υψηλότερες από αυτές που μπορεί να παίξει ο φίλος μας ή πολύ χαμηλότερες, με λιγότερα δάκτυλα και χωρίς τάσεις επίδειξης ικανοτήτων, με καθαρό ήχο, και όντας πρωτοπόροι, έγραψαν απλές μελωδίες-αριστουργήματα που είμαστε τυχεροί που μπορούμε να ακούμε (βλ. Django Reinhardt). 

     


    trelakias
    04.01.2013, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 04.01.2013, 18:10 έγραψε...

     

    Το shreddding δεν είναι τίποτα άλλο από ξερές ασκήσεις που εκτελούνται γρήγορα, και τους λείπει οποιαδήποτε ποιότητα, βάθος, αίσθημα κλπ. Καλές για εξάσκηση, αλλά δεν είναι μουσική..

    Μην είσαι τόσο απόλυτος... Υπάρχουν και σήμερα shredders με φοβερή αισθητική και μουσικότητα.


    deathminor88
    04.01.2013, 21:01
    Χμμ μπορεί, δεν ξέρω. Αν έχεις να προτείνεις κάτι γράψτο αν θες. Αλλά γενικά δε μίλησα για σήμερα ή για χθες. Προσωπικά δε βλέπω κάτι το καλαίσθητο στο ξερό shredding..
    noizreduction
    04.01.2013, 22:52

    Τo Serrana απομακρυνθηκε?!