ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη
    divided
    25.04.2005, 12:32
    Χθες αργα το βράδυ εβαλα υπενθύμιση για να δω μία ταινία που ακουγα από καιρο και μου κινούσε την περιέργεια. Την έχετε δει; Προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μάλιστα αν αναλογιστεί κανεις ότι είναι γυρισμένη το 75 τα μηνύματά της αλλά και η μουσική της είναι εκπληκτικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 04-04-2007 12:21 ]


    iris-the-black
    12.06.2005, 13:31
    Λοιπόν divided, η ταινία που είδες είναι μιούζικαλ του Andrew Loyd Webber ( αν το γραψα σωστά) δημιουργού του εξίσου καταπληκτικού "Phantom of the opera" και του "Cats".Aν θέλεις την μουσική σε cd, μπορείς να αγοράσεις το αντίστοιχο άλμπουμ ("Best of ANDREW LOYD WEBBER")...Αυτά έχω να σου πω...
    Orfeus
    12.06.2005, 18:27
    "Jesus Christ Superstar" 1973

    Σενάριο: Norman Jewison/Melvyn Bragg
    Σκηνοθεσία: Norman Jewison
    Στίχοι: Tim Rice
    Μουσική: Andrew Lloyd Webber

    Παίζουν:
    Ted Neeley, Carl Anderson, Yvonne Elliman, Barry Dennen, Bob Bingham, Larry Marshall, Josh Mostel, Kurt Yaghjian, Philip Toubus, Andre Previn


    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 12-06-2005 18:27 ]
    kostas14
    12.06.2005, 21:29
    Καλά...Το είχα δει κι εγώ πριν από λίγα χρόνια...Είναι απίστευτο...Ειδικά το σημείο με τις παρά μια τασσαράκοντες...Και πρόσφατα είδα και το Cats το οποίο παρά τις άσχημες κριτικές που είχε αποκομήσει με άφησε επίσης άναυδο...
    Hastaroth
    12.06.2005, 23:02
    Τήν ταινία την είχα δεί και εγώ το 1974 άν θυμάμαι καλά.

    Την επόμενη (ή την μεθεπόμενη,δέν θυμάμαι ακριβώς) χρονιά τό συγκεκριμένο έργο είχε ανεβεί στην Ελλάδα σέ θεατρική μεταφορά (στό θέατρο Καλουτά) με καλλιτεχνική επιμέλεια τού Μίμη Πλέσσα καί διεύθυνση ορχήστρας από τον Μιχάλη "Μάϊκ" Ροζάκη.

    Δέν θυμάμαι ποιοί ηθοποιοί έπαιζαν,πλήν τού Σταμάτη Φασουλή (στόν ρόλο τού Πιλάτου) καί τού Διονύση Τσούση (στόν ρόλο τού Σίμωνος τού Ζηλωτού).

    Είχα την τύχη να παρακολουθήσω κάποιες πρόβες,καθώς καί την τελική πρόβα αλλά καί την πρεμιέρα καί μπορώ νά πώ οτι ήταν μιά από τίς πιό αξιόλογες παραγωγές που έχω δεί στην Ελλάδα.Δυστυχώς απ'ό,τι θυμάμαι δέν "φτούρησε" καί κατέβηκε λίγους μήνες μετά την πρώτη του παρουσίαση.....


    Orfeus
    13.06.2005, 00:08
    Ιησούς: Τάκης Μπινιάρης και Γιάννης Σαμψιάρης
    Άννας: Κώστας Μπίγαλης
    Καϊάφας: Στέφανος Δεκεριάν και Μπάμπης "Θαρσείν Χρει" Μαραγκός

    Από τους λίγους που θυμάμαι.

    vouliakis
    13.06.2005, 00:17
    Εδώ , μπορείτε να διαβάσετε μια καλή -και σύντομη- ανάλυση του έργου από τον Μίλτο Σαλβαρλή (IN.GR), με αφορμή την κυκλοφορία της κινηματογραφικής εκδοχής σε DVD


    faltsoo
    13.06.2005, 11:35
    JESUS CHRIST - - IAN GILLAN (NAI DEEP PURPLE)
    JUDAS MURRAY HEAD
    MARY YVONNE ELLIMAN
    SIMON JOHNNY GUSTAFSON
    ANNAS BRIAN KEITH
    PRIEST PAUL RAVEN

    αυτο ειναι το cast του δισκου που κυκλοφορησε το 1978 απο τη DECCA REC.
    tournovia
    23.11.2005, 20:16
    Το αγαπημένο μου έργο.Ειμαι τρελλή με αυτό το έργο , θυμάμαι κάποια χρόνια πριν 14 στα 15 θα μουν πήγα με μια συμμαθήτρια μου και τον παππού της ( !) στο σινεμά στις 6 μμ και ειδαμε όλες τις παραστάσεις εκείνης της ημέρας σερί...Το λατρεύω πραγματικά. Οσο για την ελληνικη θεατρική έπαιζε ενα μικρό ρόλο και η Μαντώ!
    shogun
    17.03.2006, 11:30
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 13-06-2005 στις 00:08 έγραψε:

    Ιησούς: Τάκης Μπινιάρης και Γιάννης Σαμψιάρης
    Άννας: Κώστας Μπίγαλης
    Καϊάφας: Στέφανος Δεκεριάν και Μπάμπης "Θαρσείν Χρει" Μαραγκός

    Από τους λίγους που θυμάμαι.





    DarkGirL
    29.03.2006, 21:01
    H tainia bgike to 73 kai oxi to 75. einai ena pragmatiko diamanti! i kaliteri kai makrobioteri rock opera olon ton epoxon! to exo se dvd kai den to xonebo! to blepo dio fores thn ebdomada. . . katapliktiki mousiki. apo ayth thn tainia eixa pragmatika paradextei poso telios einai o adrew. . . krima pou o tragoudisths pou epeze ton judas pe8ane molis propersi
    stuff
    09.02.2007, 10:49
    Το Jesus Christ Superstar στην Αθήνα





    Το μιούζικαλ το οποίο για πρώτη φορά ένωσε τη rock μουσική με την όπερα και που από το 1971 που πρωτοανέβηκε στη σκηνή του Broadway, μέχρι και σήμερα αποτελεί ένα από τα γνωστότερα διεθνώς θεατρικά έργα, έρχεται στην Αθήνα. Το Jesus Christ Superstar αποτελεί το σημείο συνάντησης διαχρονικών θεμάτων με την σύγχρονη εικαστική απόδοση και μέσα από τους διαφορετικούς θιάσους που κατά περιόδους το έχουν παρουσιάσει στο κοινό, συνεχίζει να μεταλλάσσεται και να εξελίσσεται ακατάπαυστα. Η μουσική ανήκει στον πασίγνωστο συνθέτη Andrew Lloyd Webber, ενώ οι στίχοι στον Tim Rice. Στον ρόλο του σκηνοθέτη της παράστασης συναντάμε τον Paul Warwick Griffin, βοηθό σκηνοθέτη του Webber στην παγκόσμια περιοδεία των Cats. To Jesus Christ Superstar θα έχει την τιμή να φιλοξενήσει το θέατρο Badminton, ενώ οι περιορισμένες παραστάσεις θα ξεκινήσουν στις 18 Απριλίου. Τα εισιτήρια θα ξεκινάνε από τα 28 και θα φτάνουν μέχρι και τα 78 ευρώ.


    A N A C O N D A ORDEM e PROGRESSO



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 09-02-2007 10:52 ]


    επισυναπτόμενα: Musjesuz07.jpg 
    vouliakis
    04.04.2007, 12:13


    Aπό τις 18 Απριλίου, λοιπόν, μέχρι τις 18 Μαΐου οι Έλληνες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το "Jesus Christ Superstar" στο θέατρο Badminton, στην Αθήνα.

    Όπως γράφει παραπάνω και ο stuff, το έργο, του οποίου τη μουσική υπογράφει ο Andrew Lloyd Weber και τους στίχους ο Tim Rice, θα παρουσιαστεί στην χώρα μας στην τελευταία του εκδοχή, υπό τις σκηνοθετικές οδηγίες του Paul Warwick Griffin, ενώ τον Ιησού υποδύεται ο αμερικανός τραγουδιστής Chito, τον Ιούδα τον Ισκαριώτη ο Robert Finlayson.

    Το "Jesus Christ Superstar", που διηγείται την ζωή του Ιησού Χριστού τις επτά τελευταίες ημέρες, μέχρι την Σταύρωση Του, ξεκίνησε από το Broadway της Νέας Υόρκης το 1971, και μεταφέρθηκε έπειτα στο West End του Λονδίνου όπου και γνώρισε την αποθέωση.
    Eίναι ένα από τα μακροβιότερα μιούζικαλ.

    gogere17
    04.04.2007, 12:24
    ελπιζω να μου αρεσει και να μην πανε τζαμπα τοσα λεφτα για τα εισητηρια

    vero
    04.04.2007, 14:02
    θα ήθελα και εγω να παω
    gogere17
    04.04.2007, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 04-04-2007 στις 14:02 έγραψε...

    θα ήθελα και εγω να παω


    αμα δεν βρισκεις εισητηρια μπες στο ticketnet.gr(nomizo etsi grafetai)
    εχει και με 15 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΠΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ

    gogere17
    12.04.2007, 11:41
    εχω καλα νεα για οσους θελουνε να πανε......ακουσα οτι η παρασταση παιρνει μια εβδομαδα παραταση και τελικα θα γινει εως τις 30/4 οταν το σιγουρεψω θα το περασω στην ατζέντα....
    melody-music
    12.04.2007, 13:48
    δεν νομιζω οτι θα παρει παραταση. αν δειτε εδω παιζεται αλλου εκεινες τις μερες
    gogere17
    12.04.2007, 16:39
    μπορει να αλλαξουν και αυτες οι ημερομηνιες...
    gogere17
    20.04.2007, 18:01
    παιδια ειναι φοβερο!!!!πηγα και το ειδα!!!!!να πατε να το δειτε!!!!!!!!!!!εγω παντως θελω να ξαναπαω!!!!!!!