ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη
    eva
    18.04.2003, 20:50
    Λοιπόν....μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία από μια συζήτηση που είδα σε κάποιο άλλο ΄forum. Τελικά τί τελωσπάντων είναι το ροκ? Είναι απλά ένα είδος μουσικής ή ευρύτερα ένας τρόπος σκέψης, μια στάση ζωής? Κι αν υποθέσουμε ότι είναι απλά ένα είδος μουσικής τότε πώς κατηγοριοποιούμε ένα τραγούδι και λέμε ότι αυτό είναι ροκ? Δηλαδή βλέπουμε μόνο τη μελωδία, αν έχει πολλή ηλεκτρική κιθάρα και πολλά drums ή ροκ χαρακτηρίζεται ένα τραγούδι του οποίου οι στίχοι αγγίζουν βαθύτερους προβληματισμούς και συναισθήματα?
    Εγώ αυτή τη στιγμή δε μπορώ να εκφράσω ξεκάθαρη γνώμη. Βασικά έχω μπερδεύτεί (ίσως και απογοητευτεί λίγο γιατί θέλω να είμαι ροκ αλλά μπορεί τελικά με τη μουσική που ακούω να μην πληρώ τις προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο). Πάντως κλίνω λίγο περισσότερο προς την άποψη ότι το ροκ αφορά κυρίως τους στίχους.
    Εσείς τίλέτε?
    composer
    18.04.2003, 23:55
    Evaki kat arxin tha ithela na sou pw bravo gia ton provlimatismo sou sxetika me tin rock mousiki!

    As ta paroume ligo apo tin arxi:
    Rock mousiki einai to eidos tis mousikis pou exei tis rizes tou stis USA gyrw sto 1955 kai argotera egine gnosti se olon ton kosmo an kai i arxiki tis onomasia eitan rock n roll!Sou ekana auti tin mikri eisagwgi giati i rock pou leme simera kai i rock pou dimiourgithike sta 1955 den exoun kai polla koina!

    Xekisine me ta stoixeia maurwn kai asprwn styl mousikis stin Ameriki:kithara me synodia blues kai solo saxofono kai se syndiasmo me gospel,country kai dytiki mousiki!

    I megali allagi egine gyrw sta 1964 me tin epiria apo ta Agglika groups opws oi Beatles me apotelesma na exoume tin prosthiki tis ilektrikis kitharas!

    Simera rock,onomazoume ektos apo tin mousiki alla mia filosofia!
    Gia emena prosopika i rock einai i pio diasimi mousiki stin opia exoume eleutheri ekfrasi mousikis kai stixwn.

    Gia na apantisw stis erwtiseis sou tha pw:
    Rock einai kai ena eidos mousikis alla kai mia filosofia zois kai tropos skepsis!

    To pws onomazoume ena tragoudi rock auto fenaite apo ta organa pou exoume,diladi i kithara kai ta drums opws eipes kai esy organa pou yparxoun stin rock mousiki alla kai oi stixoi pezoun megalo rolo giati stin rock mousiki opws sou eipa exoume eleutheri ekfrasi skepsis,provlimatismwn kai synaisthimatwn!Oi stixoi perissotero kai meta i mousiki tha kathorisei an to komati pou akous einai rock i oxi opou panw stous stixous prostethike i idiaiterotita tis fonis tou tragoudisti kai o ixos tis mousikis!

    Opote telika eisoun mesa,oi stixoi pezoun ton megalytero rolo!

    Pisteuw na se voithisa!An exeis kati pou den katalaveneis apo auta pou egrapsa,apla rwtise me!

    ZOI
    19.04.2003, 11:28
    βασικά δε νομίζω οτι είναι θέμα στίχων.δηλαδή εγώ τουλάχιστον χαρακτηρίζω ενα κομματι rock απο τη μουσικη του.νομιζω οτι ολοι αυτο κανουμε.πως χαρακτηριζετε ενα κομματι ροκ?απο το αν εχει ντραμς,κιθαρες..απο το ρυθμο του...
    τωρα οσο για το αν ειναι τροπος ζωης,αυτα τα θεωρω λιγο ψευτικα...προσωπικα δε μου αρεσει να βαζω ταμπελες.ουτε και να κολλαω σε ενα τροπο σκεψης.και γιατι λες οτι θες να εισαι ροκ???στο επιβαλλει καποιος???αυτο ειναι ψευτοκουλτουριαρικο νομιζω...ασε να εισαι αυτη που εισαι ο,τι κι αν ακους.
    gate
    19.04.2003, 11:42
    Quote:

    19-04-2003 στις 11:28, ZOI wrote:
    βασικά δε νομίζω οτι είναι θέμα στίχων.δηλαδή εγώ τουλάχιστον χαρακτηρίζω ενα κομματι rock απο τη μουσικη του.νομιζω οτι ολοι αυτο κανουμε.πως χαρακτηριζετε ενα κομματι ροκ?απο το αν εχει ντραμς,κιθαρες..απο το ρυθμο του...
    τωρα οσο για το αν ειναι τροπος ζωης,αυτα τα θεωρω λιγο ψευτικα...προσωπικα δε μου αρεσει να βαζω ταμπελες.ουτε και να κολλαω σε ενα τροπο σκεψης.και γιατι λες οτι θες να εισαι ροκ???στο επιβαλλει καποιος???αυτο ειναι ψευτοκουλτουριαρικο νομιζω...ασε να εισαι αυτη που εισαι ο,τι κι αν ακους.



    Δεν έχεις και άδικο Ζωή μου να θες να είσαι αυτή που είσαι ό,τι κι αν ακούς...και να μην περιορίζεσαι σε κλισέ και ταμπέλες....
    Ως προς το με ποια κριτήρια πάλι χαρακτηρίζουμε ένα κομμάτι ροκ...και πάλι έχεις δίκιο...καθώς όλοι έτσι κάνουμε. Τα ντραμς ή οι κιθάρες αποτελούν τα κυρίαρχα κριτήρια..., ανεξάρητα όμως αν αυτό είναι ασφαλές ή όχι για την κρίση μας...
    Στην πραγματικότητα το κατά πόσο ένα κομμάτι είναι ή όχι ροκ και τα κριτήρια με τα οποία αυτό αναγνωρίζεται μάλλον είναι θέμα των ειδικότερων στο είδος από εμάς, όπως ο composer, ο οποίος τα έχει πρόσφατα όλα αυτά στο μυαλό του εφόσον τα διδάσκεται στη σχολή του... Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν όλοι εκεί...
    Πάντως παρεπιμπτόντως, θα πρέπει να πούμε ότι είναι πολύ σημαντικό σε τέτοια θέματα, όπως αυτό που άνοιξε η Εva πολύ πετυχημένα, να αφιερώνουν λίγο χρόνο και να μας δίνουν κάτι από τις γνώσεις τους όσοι έχουν ασχοληθεί ειδικότερα και μπορούν να μας πληροφορήσουν έγκυρα...Οπότε...σ' ευχαριστούμε composer για τις πληροφορίες...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 19-04-2003 11:52 ]
    eva
    19.04.2003, 12:34
    Composer ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν και πάνω κάτω κάτι ήξερα γιατί είχαν κάνει μια έρευνα για το σχολείο πάνω στο θέμα. Αυτό που μου γέννησε τον προβληματισμό αυτό όπως είπα ήταν μια άλλη συζήτηση όπου κατά κάποιον τρόπο κάποιοι παλιοί ροκάδες επέκριναν τη νέα γενιά η οποία ισχυρίζεται ότι είναι ροκ όμως δεν ακολουθεί εκείνα τα hard rock ακούσματα των περασμένων δεκαετιών.
    Όμως οι εποχές αλλάζουν κι όπως το rock 'n' roll μετατράπηκε σε hard rock έτσι κι αυτό αρχίζει σιγά-σιγά να δίνει τη θέση του σε κάποιο νέο είδος ροκ μουσικής. Τουλάχιστον με αυτή τη δικαιολογία αποφάσισα εγώ να παρηγορήσω τον εαυτό μου γιατί σ'αυτή τη νέα γενιά ροκάδων υποτίθεται ότι ανήκω κι εγώ. Δεν είναι δυνατόν νομίζω ν'αρχίσω ν'ανακατεύω τα χρονοντούλαπα της ροκ για να ανακαλύψω τους μέγάλους αυτής της μουσικής. Πώς μπορώ να γυρίσω πίσω 20 τόσα χρόνια όταν η ροκ μεγαλουργούσε μεν αλλά εγώ δεν είχα καν γεννηθεί!? Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε νομίζω είναι να βλέπουμε μπροστά και από αυτά που μας προσφέρονται να επιλέγουμε τα πιο αντιπροσωπευτικά του είδους αλλά κυρίως τα πιο αντιπροσωπευτικά του εγώ μας.
    Τώρα για να σχολιάσω και αυτό που είπε η Ζωή....το είπα αυτό για τους στίχους γιατί ένα υπάρχουν τραγούδια χωρίς ηλεκτρική και drums που εγώ θα τα χαρακτήριζα ροκ. Φέρνω το παράδειγμα του "Κεμάλ". Οι στίχοι είναι του Γκάτσου κι ο άνθρωπος έζησε και δημιούργησε σε μια εποχή που δεν ήξεραν καν τη λέξη ροκ στην Ελλάδα. Η μουσική δε είναι του Χατζιδάκη που ειναι ίσως ο πιο λυρικός Έλληνας συνθέτης. Όμως το τραγούδι είναι μια έντονη διαμαρτυρία, αντιτάσσεται στη στάση των δυνατών ενώ διακρίνεται μέσα του και μια λεπτή, πικρή ειρωνεία. Προσωπικά δε μπορώ να πω ότι δεν είναι ροκ κι ας παρεξηγηθώ!
    composer
    19.04.2003, 15:27
    Poly swstes oi apospeis sas pedia sxetika me tin rock mousiki!
    I rock mousiki me liga logia einai i mousiki pou antitasete sto ekastote katestimeno kai katakrinei tin kaki exousia!Einai to tragoudi pou thelei na perasei mynumata agapis,filias,eirinis kai isotitas twn anthropwn kai ta mynimata ta einai pesissotero eudiakrita stous stixous twn tragoudiwn kai meta akolouthei i mousiki!!!


    kala na pernate kai na akoute auta ta tragoudia(Rock,pop.ktl)pou sas agizoun kai sas kanoun pio swstous anthropous!!!
    kourou
    22.04.2003, 22:30
    Κατά τη γνώμη μου η rock ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα είδη μουσικής κατά κύριο λόγο από τη μουσική και τη μελωδία της. Στο κάτω κάτω -κακά τα ψέματα- ελάχιστοι είναι αυτοί που κοιτάνε το στίχο. Αλλά και αυτοί που τον κοιτάνε, αν τους έχει αρέσει η μελωδία σε ένα κομμάτια, σπάνια θα διαφωνίσουν για το στίχο. Τέλος πάντων. Αν ενδιαφέρεστε, υπάρχουν 2 αφιερώματα στην ιστορία της rock, τα οποία μπορείτε να βρείτε εδώ:

    Μέρος Α': http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=160

    Μέρος Β': http://www.rocking.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=162[addsig]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: kourou στις 22-04-2003 22:31 ]
    composer
    22.04.2003, 23:07
    Egw exakolouthw na pisteuw oti oi stixoi tha mas dixoun an pragmatika ena tragoudi einai rock!
    I eisagwgi tis mousikis aplws tha mas voithisei na katalavoume oti aplws to tragoudi pou akoume den einai zeibekiko!

    prwta oi stixoi kai meta i mousiki!!

    O kathenas borei na exei tin apopsi tou omws!!
    jorge
    22.04.2003, 23:19
    Το ροκ πιστεύω πως ξεχωρίζει από τις υπόλοιπες μουσικές και από το στίχο, αλλά και από τη μουσική. Το ροκ είναι τρόπος ζωής, είναι ιδέες, είναι διαφυγή και προσπάθεια για εξερεύνηση νέων συναισθημάτων και κόσμων. Αυτά βεβαίως είναι και χαρακτηριστικά άλλων ειδών μουσικής. Το ροκ όμως συνδυάζοντας τη δυναμική του, τα κάνει πιο έντονα, πιο βιαστικά, τα απαιτεί!
    GeorgeSt
    25.04.2003, 11:57
    Θα συμφωνήσω ότι η ροκ είναι μόνο είδος μουσικής και όχι τρόπος ζωής. Κάποιοι (κυρίως οι έφηβοι) ντύνονται και συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα πρότυπα που τους δίνουν οι ροκ σταρ (οι οποίοι δεν είναι και τα καλύτερα πρότυπα). Πχ ένας πενηντάρης οικογενειάρχης παλιοροκάς, παύει να είναι ροκάς; Με λίγα λόγια, ροκάς λέγεται αυτός που αγαπάει κυρίως την ροκ μουσική, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να αγαπάει άλλα ευτελή είδη μουσικής πχ σκηλοτράγουδα. Το φαντάζεστε; Όμως, τι είναι ροκ μουσική; Πως καταλαβαίνουμε ποιο τραγούδι είναι ροκ; Στα είδη μουσικής τα όρια είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα, γι’ αυτό αλώστε υπάρχουν δεκάδες παρακλάδια και χαρακτηρισμοί. Η ροκ μουσική είναι κάτι ευρύτερο και περιλαμβάνει άλλα είδη (hard rock, punk, metal, grunge κτλ). Σήμερα πάντως λέγοντας ροκ εννοούμε συνήθως το hard rock και όχι το rock n’ roll του 50. Τα ΄΄προσόντα΄΄ που πρέπει να έχει ένα τραγούδι για να είναι ροκ είναι πολλά. Ο ρυθμός έχει τον πρώτο λόγο και οι κιθάρες πρέπει να κυριαρχούν. Αυτό μόνο μπορώ να πω. Σίγουρα όμως ο ρυθμός δεν πρέπει να είναι γλυκανάλατος και χαριτωμένος γιατί τότε γίνεται ποπ με κιθάρες. Το ίδιο ισχύει και για τον στοίχο ο οποίος έρχεται σε δεύτερη μοίρα γιατί πολύ απλά το τραγούδι μπορεί να είναι instrumental. Επίσης, ακόμη και το ΄΄Γιάννη μου το μαντήλι σου΄΄ εάν παιχτεί κατάλληλα μπορεί να γίνει ροκ. Καθοριστικό ρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες όπως τα φωνητικά τα οποία επίσης δεν πρέπει να είναι γλυκανάλατα. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι το ροκ γεννήθηκε από τον πόνο και η ποπ από την αγάπη.
    eva
    26.04.2003, 11:07
    Georgest όταν λέμε το ροκ σαν τρόπο ζωής δεν εννοούμε (ή τουλάχιστον δεν εννοώ) το ντύσιμο και την εμφάνιση και το φέρσιμο κι όλα όσα κάει η πλειονότητα των εφήβων όπως λες. Είναι κατά τη γνώμη μου μια βαθύτερη έννοια, και μάλλον όχι τόσο τρόπος ζωής όσο φιλοσοφία ζωής πράγμα δηλαδή που δεν αλλοιώνεται με το πέρασμα των χρόνων έτσι ώστε κι ένας πενηντάρης οικογενειάρχης να μπορεί να τη διατηρεί ώς ιδανικό και γνώμονα των πράξεών του. Για παράδειγμα εάν εγώ σήμερα στα 18 μου δε συμφωνώ με την αναξιοκρατία, τους πλαγιοδρομισμούς και το ρουσφέτι ή θέλω να αντιτίθεμαι στο συρμό που επιβάλλει η επιρροή της δύναμης οποιουδήποτε δυνατού ή αντιμάχομαι τη στενοκεφαλιά και την οπισθοδρομικότητα των παλιών (πράγματα που μου εμπνέει η ροκ μουσική) θα συνεχίσω να τηρώ την ίδια στάση μέχρι να πεθάνω ακόμα κι αν δε θα κάνω τα μαλλιά μου καρφάκια ή δε θα φοράω περίεργα μπλουζάκια και ξεβαμμένα παντελόνια.
    GeorgeSt
    29.04.2003, 14:04
    Ok eva, έχεις δίκιο. Ίσως δεν το έθεσα σωστά και σίγουρα δεν το εννοούσα τόσο επιφανειακά όσο μάλλον φάνηκε. Απλά θέλω να πω ότι η ροκ εκτός από την καλώς εννοούμενη αντίδραση έχει περάσει στο παρελθόν και άλλα μηνύματα όπως το ‘’Ζήσε γρήγορα, πέθανε νέος’’. Αρκεί να δεις τα βιογραφικά αρκετών αστέρων και θα καταλάβεις τι εννοώ. Η ροκ κοινότητα έχει θρηνήσει μεγάλους καλλιτέχνες λόγω του τρόπου ζωής τους. Δεν λέω ότι η ροκ προωθεί ναρκωτικά ή κάτι τέτοιο αλλά δυστυχώς κάποιοι οπαδοί δεν έπιασαν το νόημα. Μην εξιδανικεύεις την ροκ σαν ιδεολογία αλλά έχεις κάθε δικαίωμα να κρατάς τα καλά στοιχεία αφού σε (και μας) εκφράζουν. Γι’ και προσπαθώ να δέχομαι την ροκ σαν το είδος μουσικής που μ’ αρέσει και μόνο αυτό. Αλλά μια και μίλησες για φιλοσοφία, μην ξεχνάς ότι η φιλοσοφία που δεν γίνεται πράξη είναι μπουμπούκι που δεν γίνεται λουλούδι.
    eva
    30.04.2003, 10:43
    Όντως Georgest πολλά αστέρια της ροκ έχουν πεθάνει κυρίως λόγω εθισμού στα ναρκωτικά αλλά και στο ποτό. Και η ελληνική μουσική σκηνή έχασε με αυτόν τον τρόπο τον "Πρίγκιπα του ροκ". Αλλά τα ναρκωτικά ήταν γενικότερα μόδα εκείνον τον καιρό (δηλαδή δεκαετία του '70 και μισή του '80) και το γεγονός ότι συνδέθηκαν με τη ροκ οφείλεται στο γεγονός ότι οι νέοι (που ακολουθούσαν τη μόδα των ναρκωτικών ως επανάσταση στο κατεστημένο) έκαναν και τη ροκ μόδα αφού ήταν ένα νέο είδος μουσικής που προωθούσε ανθρωπιστικά και επαναστατικά μηνύματα και τύγχανε πολλών επικρίσεων από τις παλαιότερες γενιές. Στην ουσία δηλαδή οι επαναστάτες της εποχής, hippies και όχι μόνο, είχαν επιλέξει το ροκ και τα ναρκωτικά ως σύμβολα της γενιάς τους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα δύο αυτά έπρεπε να είχαν και άμεση σύνδεση μεταξύ τους.
    Πάντως κατανοώ απόλυτα γιατί προτιμάς να μην αποδέχεσαι το ροκ σαν φιλοσοφία ζωής, αφού οι παρεξηγήσεις επί του θέματος είναι πολλές και αναπόφευκτες μάλλον!
    Nekros
    15.11.2003, 10:36
    Loipon (an kai apantw ligo kathisterimena) oles oi apopseis poy anaferate einai swstes!Dustixws to rock einai ena eidos mousikhs pou exei polles apopseis kai einai oles swstes!ostoso as psaxoume ligo pio batheia sthn istoria ths rock mousikhs! H rock mousikh mia zwh eferne ta panw katw! htan h epanastash h mallon h arxh mias epanastashs an theletai! blepete otan akouei kapoios ena rock tragoudi tou petaei olh thn alhtheia sthn mapa! Gia paradeigma O Paulos Sidhropoulos! Ta perissotera tragoudia tou dexthkan logokrisia kai alla apagoreutikan na bgoun sto koino gia thn alhtheia pou antixouse se sxesei me thn exousia kai thn zwh twn anthrwpwn! H O Elvis! Xesikose mia oloklhrh genia enantion twn goniwn ths! gia skeftitai ligo ekeinei thn dekaetia pou ola htan apogoreumena se sugkrish me to shmera!Kai mhn xexname oti h rock san eidos hrthe pio anepthgmenei sthn Elladitsa mas! thn Rock mousikh arxisame na thn akoume thn dekaetia tou '60 ('62 me '64 peripou)! Olh osh tragoudousan tetoia kommatia tote shmera einai hrwes (kata kapoio rolo) opws o Paulakhs pou anaferame kai prin o Sabbopoulos oi Socrates kai polu alloi! Etsi loipon sugkrinontas ola auta poy anefera poio prin kataleigoume sto sumperasma oti pragmatika to rock einai enas tropos zwhs! Einai o tropos tou kathe "roka" na leei oti einai eleutheros kai na ekfrazetai mesa apo ekei! Gia na doume omws kai kati allo....! To 1970 bghke sto koino ena tragoudi to opoio gennhthike apo thn rock mousikh alla thewritai allo eidos! To 1970 loipon exoume thn Metall moysikh! To 1974 agaphthike kai sthn Ellada meso enos ellhna tragoudisth tou Basilh Papakwnstantinou! Poloi pisteuoun oti h metall einai ena allo eidos pou den exei sxesh me to rock h rock n roll an theletai! ki omws opws enas anthrwpos megalwnei kai allazei etsi kai h rock n roll megalwse kai allaxe se metall! Dhladh h metall mousiki (black metall, Death Metall, Heavy Metall k.l.p.) einai h rock n roll tou shmera! allwste h monh diafora metaxu rock kai metall einai o pio grhgoros ruthmos!Telos erxomai na sas pw dustixws oti h rock mousikh siga siga pethenei mias kai ston kosmo hrthe ena kainourgio eidos pou eidh agapiete apo ton kosmo...h hlektronikh mousikh! Auta..........!
    elina
    16.11.2003, 15:01
    Miso lepto twra mperdepsate emena!!
    Poia i diafrara tis metal me tin rock mousiki???
    Nekros
    16.11.2003, 20:40
    mono o rutmos kai h baboura ths hlektrikhs kai ths fwnhs! kamia allh diafora
    Anonymous
    17.11.2003, 03:03
    Ierosiloi!!!!To rock den exei kamia sxesi me ton papakostantinou oute me ton sidiropoulo!Alla vlepe i agnoia tou kosmou exei kanei rock ton roko k ton xatzigianni...Ideologika to exete piasei to nohma tis mousikis...alla mousika prepei na fane polla psomia ta aftia sas gia na siniditopioisete ti simenei rock...
    Vagabond
    17.11.2003, 03:49
    Δεν μας είπες όμως φίλε επισκέπτη τί θεωρείς εσύ rock...
    jorge
    17.11.2003, 09:32
    Φίλε επισκέπτη δεν σέβεσαι το δικαίωμα που σου δίνουμε να γράφεις ανώνυμα και μιλάς μειώνοντας τους υπόλοιπους. Δες και λιγάκι τους κανονισμούς, δεν είναι κακό...

    Αν δεν επιχειρηματολογήσεις, κανείς δεν θα σε πάρει στα σοβαρά
    zoyd
    27.06.2005, 08:57
    ego tha po


    ti eine i zoi?

    tha mou apadiseis :) ?