ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη
    happiness
    27.06.2005, 12:46
    Δύσκολη ερώτηση κι οι απαντήσεις πολλές!

    Θα έλεγα ότι ροκ είναι η μουσική που μέσα από αυτή εκφράζονται ελεύθερα απόψεις. Είναι η μουσική που τολμά να πάει κόντρα στο ρεύμα, αντιτίθεται στο κατεστημένο, λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους. Δεν συμβιβάζεται και δεν ωραιοποιεί καταστάσεις.
    avgi
    27.06.2005, 15:04
    όλα τα είδη μουσικής αλλάζουν με τον καιρό, δεν σημαίνει ότι το rock του σήμερα δεν είναι "σωστή" επειδή άλλαξε από τον καιρό του rock and roll...
    για μένα προσωπικά rock είναι το να εκφράζεσαι ελεύθερα και να λες τη γνώμη σου μέσα από τόσο τους στίχους όσο και την μουσική. χωρίς όμως να θεωρώ απαραίτητο να μην ακούγεται τίποτε άλλο εχτός από την ηλεκτρκή κιθάρα και τα ντραμς..
    και rock μπορεί να είναι ο καθένας ανεξάρτητα από το πως ντύνεται φτάνει να σκέφτεται ο ίδιος για τον εαυτό του και όχι να επαναλαμβάνει σαν παπαγάλος αυτά που του λεν άλλοι..

    keep rocking..
    thanos_lp
    28.06.2005, 11:45
    Quote:

    Το μέλος composer στις 22-04-2003 στις 23:07 έγραψε:

    Egw exakolouthw na pisteuw oti oi stixoi tha mas dixoun an pragmatika ena tragoudi einai rock!
    I eisagwgi tis mousikis aplws tha mas voithisei na katalavoume oti aplws to tragoudi pou akoume den einai zeibekiko!

    prwta oi stixoi kai meta i mousiki!!

    O kathenas borei na exei tin apopsi tou omws!!





    και εγω σε αυτον τον δρομο αλλα ετσι τους περνει ολους η μπαλα!

    αρα τα ρεμπετικα ειναι rock

    αρα και ο eminem η ο 50cent

    αρα...
    terezoulini
    01.07.2005, 22:36
    Δεν πιστεύω πως θα έπρεπε παρ'ολ'αυτα να προσπαθούμε να δώσουμε ένα συγκεκριμενο ορισμο στη rock music ξεκινώντας με ένα ''η ροκ ειναι...'' ή ''η ροκ δεν ειναι..''.Απο τα μουσικά μου ακούσματα πάντως και γενικότερα απο την εμπειρία μου και τις προτιμήσεις μου σε ένα είδος μουσικής που απασχολούσε και απασχολεί ακόμα τόσους απο εμας,θα μπορούσα να πω τα εξής.Καταρχήν η μουσική γενικά οφείλει να είναι μια ελύθερη δημιουργία..μια εξωτερίκευση μύχιων συναισθημάτων μας..
    η ροκ είναι μια μουσική όπως όλες τις άλλες.Αυτό που την κάνει διαφορετική είναι οτι δε μπαίνει σε νόρμες,δε μπαίνει σε καλούπια,δεν έχει σταθερό ρυθμό και τύπο.Θυμίζει κάτι αυθαίρετο κι αόριστο.Αφήνει τη δυνατότητα στον καθένα να σκέφτεται πίσω απο τους ήδη δοσμένους στίχους.Φυσικα και οι στίχοι μπορούν να μαγέψουν και δίνουν άλλο νόημα στη μουσική.όμως η μουσική είναι η ψυχή!είναι μια ολόκληρη γλώσσα.με δικές τις λέξεις.είναι η υφή του κομματιού που κάποιος για προσωπικούς λόγους θα χαρακτηρίσει ροκ.γι'αυτό το λόγο δε μπορεί να αρνηθεί κάποιος οτι δε συγκινείται από τη μουσική ή οτι ακούει το κομμάτι μόνο για να ενστερνιστεί τους στίχους.Σε αυτή την περίπτωση ποιά η διαφορά απ'το να διαβάζεις ποίηση?
    Ροκ θα μπορούσε να σημαίνει είτε ως μουσική είτε γενικότερα ως τρόπος ζωής αυτό που δηλώνει την αυθεντικότητα,τη μοναδικότητα,την πηγαιότητα.Για μένα ένας άνθρωπος ζει τη ροκ όταν δε φοβάται τι θα πούν οι άλλοι γι'αυτον,όταν ζήσει για τον εαυτό του,όταν οραματιστεί την προσωπική του ελευθερία και δε φοβηθεί να παλέψει γι'αυτήν.΄΄Ισως με τα παραπάνω τελικά έβαλα την ταμπέλα που δεν έπρεπε να μπει..εξάλλου η ροκ είναι απλώς μια λέξη.περικλείει τις προσωπικές απόψεις του καθενός.Right dudes?Those were just mine!!

    Αυτά για όσους ήρωες έχουν το κουραγιο να διαβάσουν αυτά τα συμπαθητικά λιγοστά πραγματάκια που έγραψα..

    loti
    07.07.2005, 18:01
    i erwtisi eprepei na leei"ti itan k ti einai rok?"rok san leksi einai apla ena eidos mousikis,pou omws otan dimiourgithike san epanastatiko se koini tin epohi travikse plithos pou fanatismenoi kai san maza kanan to rok eidos zwis,eidos simperiforas,apo to pws milas mehri to pws ntinesai.aytos o fanatismos opws kai i rok allakse me ta hronia alla den epapse na yparhei kai pisteyw oti tha iparhei gia panta.kathws einai mousiki pou se aggizei me opoiodipote tropo se opoiadipote eyaisthiti hordi sou kai gia opoiodipote sinaisthima niwtheis ekeini tin wra.Ara rok exei kataliksei na einai mia mousiki pou tin haraktirizete kai apo tin mousiki kai apo ton stoiho kai apo tin zwi.ayta fisika ishioun gia tous perisoterous kathws pantou iparhoun eksereseis!!!!!
    Orfeus
    07.07.2005, 18:21
    Άντε να μας πείτε να μάθουμε κι' εμείς τι είναι επιτέλους αυτό το περιβόητο rock......


    Spilman44
    07.07.2005, 20:27
    Μα..., είναι ;!
    vouliakis
    08.07.2005, 01:09
    Ροκ

    (Άλκηστις Πρωτοψάλτη
    Μουσική & στίχοι: Σταμάτης Κραουνάκης
    )

    Το ροκ αρχίζει και δεν τελειώνει
    Σου ροκανίζει το παντελόνι
    γιατί είσαι ροκ

    Το ροκ δουλεύει, κι η νύχτα τρίζει
    σε ξενιτεύει, και σε γυρίζει
    γιατί είσαι ροκ

    Το ροκ σε παίρνει και σε σηκώνει
    σε τριβελίζει, σ’ αναστατώνει
    around the clock

    Ροκ είναι ο βράχος και κλοκ ο χρόνος
    κι εγώ μοναχός, μα όχι μόνος
    γιατί είσαι

    Ροκ είν’ ο βράχος και κλοκ ο χρόνος
    κι εγώ μονάχος μα όχι μόνος
    γιατί ‘σαι ροκ

    Γιατί το ροκ ότι και να ‘σαι
    άμα δεν το ‘χεις, να το φοβάσαι
    γιατί είναι

    Ροκ είναι σμόκιν και ελβιέλο
    είν’ ο Αμπότ με τον Κοστέλο
    αυτοί ‘ναι ροκ

    Ροκ είν’ ο Έλβις, ο δυναμίτης
    Βασιλειάδου και Αυλωνίτης
    αυτοί ‘ναι ροκ

    Ροκ είναι να ‘χεις, είναι να πίνεις
    κι άμα δεν έχεις, τότε να δίνεις
    αυτό είναι ροκ

    Ροκ είναι ο Τζάγκερ σε μια κουρσάρα
    κι η Βλαχοπούλου στη Σαραντάρα

    Ο Μάρλον Μπράντο με τη φανέλα
    και η Μελίνα ντυμένη Στέλλα
    around the clock

    Ροκ είναι να ‘χεις, είναι να πίνεις
    Κι άμα δεν έχεις, τότε να δίνεις
    Αυτό είναι ροκ

    Γιατί το ροκ, ότι και να ‘σαι
    άμα δεν το ‘χεις, να το φοβάσαι
    γιατί είναι

    Τι σου λέει ο Πρίσλεϊ για μένα
    κι όλο με κοιτάς με μάτια δακρυσμένα
    λες κι είσαι ροκ



    Κι αν είμαι ροκ
    (Μουσική & στίχοι:Μάνος Λοΐζος)

    Κι αν είμαι ροκ, μη με φοβάσαι
    έγινα κιόλας τριάντα χρονών
    νύχτες αγρύπνιας, να με θυμάσαι
    αναφρανίλ και τριπτιζόλ...

    Μη με φοβάσαι, μη με φοβάσαι
    νύχτες αγρύπνιας να με θυμάσαι

    Μη με φοβάσαι, μη με φοβάσαι
    κι αν είμαι ροκ, να με θυμάσαι

    Μαύρο πουλί τσακισμένο στους τοίχους
    εγώ είμ’ εσύ, κι αν είμαι ροκ,
    τρέμω τους ξένους, φοβάμαι τους φίλους
    καράβια δεμένα σ’ έρημα dock...

    Κι αν είμαι ροκ...

    Που λέτε φίλοι, εγώ το βρίσκω
    Να ’ναι πολύ πολιτικό
    να ’μαι πουλί μαύρο σε τοίχους
    κι όχι καράβι σ’ έρημο dock...

    Μη με φοβάσαι...

    Κι αν με ρημάξανε χίλια νυστέρια
    μ’ ένα φτερό τρελό μοναδικό
    στου Βίκτορ Χάρα πετάω τ’ αστέρια
    μες τ’ αεράκι το εξωτικό...

    Που λέτε φίλοι, εγώ το βρίσκω...





    TheAuthority
    08.07.2005, 02:59
    κατα την δικη μου αποψη το ροκ ειναι ενας τροπος ζωης που τωρα εχει πεθανει...το ροκ για μενα ηταν ενας τροπος να κοντραρεις την εξουσια( βλεπε hippies,rock συγκροτηματα του 60-70-80 κτλ) ...
    αυτο τωρα κατ'εμε εχει πεθανει και ο κυριος λογος ειναι οτι το ευρη κοινο αρχισε να το αποδεχεται και να το συνιθηζει με την ενοια οτι τωρα ο στιχος "baby we couldnt get much higher" δεν προκαλει αντιδρασεις οπως προκαλουσε οταν τον ελεγε ο jim και τα μακρυα μαλια των beatles θεωρουνται της μοδας... κατα την αποψη μου,ροκ παραμενουν να ειναι αυτα τα doom/metal/death συγκροτηματα που προκαλουν με τις εμφανισεις τους (πριν απο κανα μηνα τραυματιστηκε σε συναυλια ενας οπαδος ενος τετιου συγκροτηματος απο μια γιδοκεφαλη που πεταξε το συγκροτημα στο κοινο)

    το ροκ τωρα εχει γινει ενα ειδος μουσικης, τωρα οποιοδηποτε συγκροτημα μπορει να αυτοαποκαλεθει ροκ (με χαρακτηριστικο παραδειγμα τους προσφατους "rockstars" maroon5, μονο ο πληκτρας ειναι ενταξει ατομο,διαλεξε ομως λαθος μπαντα για να εκφρασει τις ανυσιχιες του)....
    ph
    08.07.2005, 03:48

    Δεν φιλοδοξώ να ορίσω τι είναι ροκ. Πάντως έχω ένα καλό παράδειγμα. Ροκ είναι ο Γιώργος Ζαμπέτας.
    antonLOrd
    08.07.2005, 14:28
    Απλά...<Ένας τρόπος ζωής..>....
    anezina
    24.07.2005, 16:03
    Ροκ είναι στάση ζωής, τρόπος έκφρασης ετσι αντιλαμβάνομαι εγώ το ροκ, έτσι το αισθάνομαι. Στο πνεύμα στν τέχνη και στη μουσική κάθε περιορισμός είναι θάνατος και ροκ είναι η ζωη...
    dessypris
    24.07.2005, 18:07
    Κι όπως λέει κι ο φίλος μου ο Παπακωνσταντίνου, "Aν γνωρίζεις την απάντηση, τότε δεν είσαι rock !!!"
    Orfeus
    25.07.2005, 01:04
    Quote:

    Το μέλος dessypris στις 24-07-2005 στις 18:07 έγραψε:

    Κι όπως λέει κι ο φίλος μου ο Παπακωνσταντίνου, "Aν γνωρίζεις την απάντηση, τότε δεν είσαι rock !!!"





    Σωστό!!!!!!!

    Πάρε μια
    Anthos
    25.07.2005, 08:36
    "Κι όπως λέει κι ο φίλος μου ο Παπακωνσταντίνου, "Aν γνωρίζεις την απάντηση, τότε δεν είσαι rock !!!""

    Αυτό τι σημαίνει ρε παιδιά?? Αν ο Παπακωνσταντίνου δεν νιώθει ροκ πρόβλημα του...και ίσως δικαίως να το νιώθει αυτό...Όταν τραγουδάει Μάνο Λ., Άσιμο, Καβαδία δεν νιώθει πουθενά ροκ??? Όταν ρίχνει 2-3 ψεύτικα riffs για να αρέσει το κομμάτι ίσως νιώθει βαθειά μέσα του ότι χαλάει το ροκ του στιχουργού? Δικαίωμα του να μην νιωθει ροκ αλλά ας μείνει στα δικές του ανασφάλειες και θεωρείες...Τι να πούμε τώρα...

    Υπάρχουν ροκ τραγουδιστές αλλά πάνω από όλα ροκ ανθρώποι. Και ούτε ψευτοκουλτουριάρικο είναι αυτό (όπως κάποιοι φίλοι είπαν σε αυτό το thread) ούτε πράγμα να καυχίεται κάποιος. Ο ροκ άνθρωπος ΞΕΡΕΙ ότι είναι ροκ αλλά δεν το διατυμπανίζει, γιατί είναι τρόπος σκέψης και στάση ζωής όπως κάποιοι άλλοι φίλοι σωστά έχουν γράψει. Και κρατάει αυτή την στάση στην ζωή πιστεύοντας ότι αυτό είναι το σωστό.

    Δεν υπάρχει κάπου που να γράφει τι είναι ροκ...ο καθένας το νιώθει και αν δεν μπορεί να το νιώσει, δεν σημαίνει ότι μπορεί να υποδείξει και στους άλλους πως πρέπει να νιώθουν!

    Μουσικά, ροκ για μένα δεν είναι μόνο οι κιθάρες και τα ντραμς (παρόλο που ακούω μουσικά ροκ για πάνω από 15 χρόνια). Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος βαράει 2 κιθάρες, παίζει και ροκ. Η Janis τι ήταν ρε παιδιά? Συχνά φέρνω την Janis ως παράδειγμα διότι είναι κλασικό παράδειγμα.Ροκ είναι πολλά κομμάτια του Αλκίνοου για παράδειγμα. Και όταν βλέπεις τον Αλκίνοο σε live, ροκάρει από μέσα του περισσότερο από πολλούς ψευτοροκάδες. Αν είσαι ροκ μπορείς να τον καταλάβεις. Ροκ είναι και το Ζειμπέκικο της Ευδοκίας για μένα διότι με κάνει να ροκάρω από μέσα μου. Για κάποιον άλλο μπορεί να είναι κάποιο άλλο κομμάτι...

    Από την άλλη δεν μπορείς να παραγνωρίζεις εντελώς την μουσική. Και σίγουρα οι στίχοι παίζουν μεγάλο ρόλο. Ας μην ξεχνάμε ποιοi πρώτοι τραγούδούσαν ενάντια στα πυρηνικά τα 70ς...

    Ο καθένας βρίσκει την δική του ισορροπία όπως ακριβώς και στην ζωή...Και μπορούσε να μην ονομαζόταν καν ροκ. Μπορεί να το έλεγαν κάτι άλλο αλλά ο καθένας θα μπορούσε να το νιώσει μέσα του...

    Καλά ξεκινήσαμε Δευτέρα πρωί !!
    fantasma
    25.07.2005, 16:45
    Anthos
    Κι όπως λέει κι ο φίλος μου ο Παπακωνσταντίνου, "Aν γνωρίζεις την απάντηση, τότε δεν είσαι rock !!!""

    Αυτό τι σημαίνει ρε παιδιά?? Αν ο Παπακωνσταντίνου δεν νιώθει ροκ πρόβλημα του...και ίσως δικαίως να το νιώθει αυτό...Όταν τραγουδάει Μάνο Λ., Άσιμο, Καβαδία δεν νιώθει πουθενά ροκ??? Όταν ρίχνει 2-3 ψεύτικα riffs για να αρέσει το κομμάτι ίσως νιώθει βαθειά μέσα του ότι χαλάει το ροκ του στιχουργού? Δικαίωμα του να μην νιωθει ροκ αλλά ας μείνει στα δικές του ανασφάλειες και θεωρείες...Τι να πούμε τώρα...

    .....................................
    Ροκ είναι και το Ζειμπέκικο της Ευδοκίας για μένα διότι με κάνει να ροκάρω από μέσα μου. Για κάποιον άλλο μπορεί να είναι κάποιο άλλο κομμάτι...



    ta 'xeis tsouksei ligo........
    xalarose.....

    ma ti pineis kai de mas dineis????????????
    anezina
    25.07.2005, 17:03
    Ροκ και ο Καζαντζιδης...
    antonLOrd
    28.07.2005, 13:13
    Ο Βασίλης με αυτή του την φράση , πιθανότατα εννοεί ότι ροκ, είναι κάτι το άπιαστο, που δεν μπορείς να το πεις με λόγια και απλά το νιώθεις...
    Anthos.... χαλάρωσε ..πολύ....
    anezina
    07.08.2005, 21:00
    Η αποψη μου ειναι οτι για να ειναι καποιος ροκ οσο αναφορα τον τροπο ζωης του πρεπει να νιώσει το ροκ και να το "εφαρμοσει" σε ολες τις εκφανσεις της καθημερινης του ζωης. Ο πραγματικος ροκας ξερει τι ειναι ροκ αλλά δεν μπορει να γνωρίζει τι δεν ειναι ροκ...Αν λοιπον ο Βασιλης που για πολλους πιτσιρικαδες ειναι ο απολυτος ροκας δεν ξερει τι ειναι το ροκ δεν ξερει και να το εφαρμοσει και αυτο τα τελευταια χρονια εχει αποδειχτει νομιζω...antonLOrd το οτι το ροκ δεν μπορεις να το παγιδεψεις σε λογια ειναι ευρεως γνωστο μπορεις ομως να το διδαξεις, μπορεις να το εφαρμοσεις,μπορεις να το ζησεις και ο Βασιλης τελευταια καθε αλλο παρα ροκας αποδεικνυεται...
    christos86
    16.08.2005, 14:22
    Πάντως ο Καζατζίδης ροκ δεν μου φέρνει...
    σίγουρα όχι μουσικά...
    μάλλον ούτε και σαν στάση ζωής...