ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη

    Kαινούριο τραγούδι-Bίντεο κλιπ δικό μου!!

    Apostolis1994
    20.12.2012, 01:08

    Παιδιά τσεκάρετε το πρώτο μου κομμάτι... πείτε σχόλια και γνώμες και κυρίως όσοι ασχολούνται με αυτό.. και πείτε μου αν χρειάζεται να βελτιώσω κάτι.. σας ευχαριστώ πολύ!! {#emotions_dlg.rolleyes}{#emotions_dlg.walkman}
    Link

    " target="_blank" target="_new">> src="https://www.youtube.com/embed/srYPnHQZvPQ?wmode=transparent" width="640" height="360" frameborder="0" allowfullscreen="">


    Apostolis1994
    20.12.2012, 01:56
    είσαι μουσικονθέτης..?σεβαστή φυσικά η άποψή σου!
    Randime
    20.12.2012, 10:37
    ωραιο ρε φίλος!!! Aν και μεταλάς εγώ παρόλ' αυτά το βρήκα μελωδικο και ωραίο χιπ-χοπ κομμάτι. Και το βιντεοκλιπ ωραιο ( αποδεικνύει οτι δε χρειάζεται να σκασεις λεφτα για να κανεις καλα πραματα). Και οι στιχοι ωραίοι και με ρίμα. Μην αγχώνεσαι μαν δε γινεται να αρεσεις σε όλους. ενας σωστος συνθετης και μουσικος πρεπει να ακουει και να σεβεται τα παντα. Αλλωστε στην Ελλαδισταν όλοι γνώμονες εγιναν και μουσικοσυνθετες με αυτί, γι'αυτο η ποιοτητά μας είναι πλέον ο Μαχαιρίτσας και η Βίσση!! Τεσπα για χιπ-χοπ κομμάτι ειναι πολυ ωραίο!!! Δωσε και facebook σελιδα αν έχεις να σου κάνουμε και like :)
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    noizreduction
    20.12.2012, 11:28

    Το βρηκα αρκετα καλο, αν και δεν μ'αρεσει η χιπ χοπ ( οχι πως δεν ακουω αν τυχει, απλως δεν εχω και τοση ορεξη να ακουσω ενα ολοκληρο δισκο ). Μονη παρατηρηση ειναι πως σε καποια σημεια η "ριμα" τονιζει τις λεξεις με λαθος τροπο ( εννοω πως θα ηθελα να ακουγονται οι συλλαβες πιο κολλητα, αλλα οκ, ειναι γουστο αυτο ).

    Επισης, στο επιπεδο παραγωγης, σε ορισμενα σημεια peak-αρει ο ρυθμος, ομως δεν ξερω εαν φταιει το youtube ή η παραγωγη που εχεις κανει.

    Συγχαρητηρια, καλη συνεχεια σε αυτο που κανεις.


    Apostolis1994
    20.12.2012, 13:45
    να 'στε καλα παιδια..!!το φμπ μου ειναι https://www.facebook.com/apostolis.bouglas αν θελετε καντε με αντ!! :D
    noizreduction
    20.12.2012, 16:13

    Spartan, το RBass ( ή πιο γνωστο ως Renaissance Bass ) ειναι ενα plug in που σκοπο εχει τη προσθηκη αρμονικων στο αυθεντικο μπασο, ωστε να δημιουργησει ψυχοακουστικα το φαινομενο του πιο εντονου και γεματου μπασου. Δεν ειναι Low Pass Filter, ισα ισα προσθετει αρμονικες πανω στον αυθεντικο ηχο πανω απο το οριο χαμηλων ( Freq ) που εχουμε ορισει.

    Γενικοτερα δεν προκειται για καποιο φιλτρο, αλλα για ενα plug in που στηριζεται σε ψυχοακουστικα φαινομενα.



    Για επιπλεον πληροφοριες, σου προτεινω την αναγνωση του manual της εταιριας, το οποιο ειναι κατατοπιστικο, με γραφηματα και επιπλεον πληροφοριες χρησης. Δοξα τον Θεο, το χρησιμοποιω απο τοτε που η waves το "λανσαρε" με τη σειρα Mercury και ειμαι απολυτα πεπεισμενος πως εαν το δοκιμασεις κι εσυ θα αντιληφθεις αυτο που περιγραφει το manual κι εξηγω.



    Apostolis1994
    20.12.2012, 17:19
    Emmanuelle το καπνισμα εγινε για τις αναγκες του κλιπ..συγκεκριμενα το τσιγαρο το σιχαινομαι και δεν το βαζω ποτε στο στομα μου!οσο για τα αλλα πρωτο μου κομματι ειναι εννοειται οτι θελω βελτιωση..
    noizreduction
    20.12.2012, 19:20

    Spartan, η συχνοτητα που αναφερεις δεν ειναι η συχνοτητα αποκοπης του φιλτρου, αλλα η συχνοτητα που θα πολλαπλασιασει σε 2ες, 3ες, κλπ αρμονικες! Σε παρακαλω, σε παραπεμπω ξανα στο manual του plug in, γιατι ειναι κριμα να μιλαμε για αλλη μια φορα για λαθη κατανοησης πανω σε manual και χρηση plug in/μηχανηματος.


    Συγνωμη, επειδη μου αναφερεις απλως με bold ορισμενα plug ins που μπορει να αγορασει ο οποιοσδηποτε ερασιτεχνης, δεν σημαινει αμεσα πως τον αναγει σε επαγγελματια ή τον οδηγει σε ορθη χρηση του plug in.

    Παράθεση:
    – α όπως το RBass της Waves που σαν L.P.F. (Low Pass Filter) – Bass Enhancer


    Ξερω πως ειναι δυσκολο να παραδεκτεις πως εκανες λαθος οσον αφορα το low pass και της συνδεσης του με ενα plug in που δεν κανει high cut....  Αλλα ευτυχως που υπαρχει και ο γραπτος λογος... Οπως βλεπεις το "ΣΑΝ" που χρησιμοποιεις αποδεικνυει ποσο λαθος εχεις καταννοησει τη λειτουργια του plug in. Αλλο το low pass filter, αλλο το Bass Enhancer...


    Σε παρακαλω λοιπον, πριν αναφερθεις δημοσια σε plug in ή οποιαδηποτε μουσικη διαδικασια παραγωγης να εισαι σιγουρος 100% πως εχεις διαβασει το manual, το οποιο εξηγει ακριβως τι κανει το gain, τι κανει το Freq. και βεβαια...τι κανει το plug in συνολικα.



    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 20-12-2012 19:28 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 20-12-2012 20:46 ]


    mariso
    20.12.2012, 19:41

    Αν και δε μου αρέσουν τα βρισίδια στα τραγούδια, το τραγουδάκι σου μου άρεσε πολύ και η μουσική του πολύ ωραία, επιπλέον χαίρομαι όταν βλέπω νέα παιδιά να δημιουργούν και να προβάλλουν τη δουλειά τους. Μπράβο!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mariso, 20-12-2012 19:42 ]


    noizreduction
    20.12.2012, 21:34

    Spartan, προφανως ειναι δυσκολο να αποδεκτεις το λαθος σου κι επιμενεις να συνδεεις ενα plug in που στην ουσια προσθετει αρμονικες με μια βαση με ενα ειδος φιλτρου ( low pass ). Λυπαμαι, αλλα για αλλη μια φορα αποδεικνυεται περιτρανα πως δεν αρκει μονο να απαντας και να κανεις φιλους ( ή φιλες... ξερεις εσυ ), αλλα σκοπος ειναι να ξερεις τι ακριβως απαντας.


    Κι εφοσον εδωσες μια λαθος τεχνικη απαντηση, ερχομαι ( για αλλη μια φορα, μετα το "diferring" ) να διορθωσω τα κακως κειμενα, πριν αρχισουμε να δημιουργουμε γενιες "πλανεμενων" και επιδοξων παραγωγων οι οποιοι θα εχουν εκπαιδευθει με λαθος προτυπα.



    Ο πρωτος κανονας του επαγγελματια που εδωσε καποια χρηματα για να αγορασει ενα προϊον, ειναι να διαβασει τις οδηγιες χρησης του. Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλο κομματι, που ανηκει στη δημιουργικοτητα, κατι ομως που απαιτει βασικες τεχνικες γνωσεις.


    Για να τελειωνουμε: Αλλο το Enhancer, αλλο το Filter. Αλλη δουλεια κανει το πρωτο ( συνηθως προσθετει αρμονικες προκαλωντας ενα ομορφο ψυχοακουστικο φαινομενο που στηριζεται στην ικανοτητα του εγκεφαλου να διακρινει ενα οργανο ακομα κι απο τις αρμονικες του ), αλλη δουλεια το δευτερο.


    Τωρα, εαν εισαι ερασιτεχνης κι εχεις κατεβασει ενα "καρο" πειρατικα προγραμματα και τα χρησιμοποιεις κατα το δοκουν, ειναι αλλου "παπα ευαγγελιο", αλλα αυτο δε σε κανει και ικανο να επεξηγεις τα plug ins οπως εσυ τα καταλαβαινεις.




    Εαν προσεξες, αγαπητε Spartan ( που μιλας για δεοντολογια, ενω καταπατας τον πρωτο κανονα επανεγγραφης με αλλο λογαριασμο σε ενα forum, υπο την ανοχη ολων ), εκανα την κριτικη μου για το κομματι του Αποστολη και του εξηγησα τι θεωρω ως προβληματικα μερη εγω, παντα ομως με το δικαιωμα του δημιουργου να γραφει οπως θελει.


    Παράθεση:

    Γιατί όλοι οι αναγνώστες μας έχουν μάτια και βλέπουν ποιοι είναι οι προσφέροντες και ποιοι δεν είναι…

    Και αναλόγως μας εκτιμούν…



    Προσεξε μονο μηπως αυτα τα λογια ειναι πιο προφητικα απ' οσο φανταζεσαι....{#emotions_dlg.ban}


    Apostolis1994
    20.12.2012, 22:16
    @mariso s'euxaristw polu na 'sai kala! :D
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    xarakotsa
    23.12.2012, 22:48

    η μουσική στην αρχή μ έκανε ένα κλικ..στη συνεχεια οταν είδα πως πρόκειται γ χιπ-χοπ απογοητευτηκα λίγο. Μου θυμισες κάτι σαν ραψωδο στα πρώτα του χρόνια...ισως βασικά..δεν ξερω τ ακριβως μ βγάζεις!Καλό πολύ καλό για πρώτο. Προφανως θες δουλεια ( δεν ειμαι ειδικος, σαν ερασιτεχνης μιλάω). Προσωπικα δεν μ αρεσε αυτο με τ ''χυσεις και αρχιδια, και σορρυ π τ λεω ετσι ;p ). Ελπίζω ν καταφερεις ν συνεχισεις αυτο π ξεκινησες και με επιτυχια. Απλά σ ευχομαι να μην καταλήξεις και συ ένας ντισι!Είναι κρίμα.Δηλαδη αυτα τα βρισιδια νομιζουν πως χαλάνε την καλή εικόνα που προσπαθείς να κάνεις!

    Υ.Γ σε ποια περιοχή το γύρισες??