ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Ψηφοφορία - 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    AR-ON
    16.01.2013, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος PITHANOS στις 16.01.2013, 06:41 έγραψε...

    δλδ εννοείς καθόσουν κι έφτιαχνες ΕΧΕΛ και ιστορίες με τις μέρες για να δώσεις την ίδια βαθμολογία με εμένα; τι κομπιούτερ είμαι..

    {#emotions_dlg.biggrin} Έλα ντε; {#emotions_dlg.thumbup}

    {#emotions_dlg.whistling} Πείραζέ με εσύ, αλλά ξέρω ότι έχεις καταλάβει ότι το excel είναι για τις λεπτομέρειες και το ζύγισμα των πολλών συμμετοχών, όχι για τα λίγα που η καρδιά και η αισθητική του καθενός αμέσως αγκαλιάζει. {#emotions_dlg.yes}

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 16.01.2013, 13:28 έγραψε...

    Πότε τελειώνει η ψηφοφορία έχω χάσει λίγο τις μέρες... :Ρ

    Γενικά, στη σελίδα "Αποτελέσματα", στα tab με τον αριθμό κάθε group υπάρχουν οι ημερομηνίες ψηφοφορίας για το καθένα.


    evakarakoudi
    16.01.2013, 19:37
    Μπήκα στην σελίδα της ψηφοφορίας και είδα οτι με αφήνει να βαθμολογίσω ξανά. Μπορώ να ψηφίσω συμπληρωματικά κάποιο τραγούδι; Ή μήπως θα ακυρωθούν όλοι οι βαθμοί που έχω δώσει;
    mary_omikron
    16.01.2013, 20:26

    Δοκίμασα τώρα δίνοντας βαθμό σε ένα μη επίμαχο τραγούδι και είδα ότι αν πατήσεις το πλήκτρο για ψήφο σου ανοίγει σελίδα και ενημερώνει "έχετε ψηφίσει".


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-01-2013 20:28 ]


    evakarakoudi
    16.01.2013, 20:43
    A OK ευχαριστώ πολύ :)
    jorge
    16.01.2013, 22:53
    Δε θυμάμαι άλλο Διαγωνισμό με 4 τραγούδια να βρίσκονται τόσο κοντά στον Τελικό, αλλά από μια ψήφο να κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός.
    roubas
    17.01.2013, 00:10

    Εκ μερους των συντελεστων του τραγουδιου "Σταγονα νερο" σας ευχαριστουμε παρα πολυ για την θεση που μας δωσατε.Συγχαρητηρια στο musicheaven για τη διοργανωση και καλη επιτυχια σε ολα τα τραγουδια ειτε προκριθηκαν ειτε οχι.Ειμαστε πολυ χαρουμενοι ειλικρινα.Καλη συνεχεια!


    Gmast
    17.01.2013, 00:21

    Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ ένα σχόλιο …

    το άφησα στο τέλος, γιατί πραγματικά ήθελα να δω τα αποτελέσματα του πρώτου group , οπού συμμετέχω ως στιχουργός.

    Συμμετείχα και στους προηγούμενους διαγωνισμούς (πάντα ως στιχουργός) και τα αποτελέσματα δεν ήταν όπως τα σημερινά, η απογοήτευση ήταν μεγάλη, συμμερίζομαι τους δημιουργούς που δεν πέρασαν από το πρώτο group κι εγώ  σκεφτόμουν διάφορα τότε, γιατί ρε γαμώτο? τι δεν τους άρεσε? μήπως υπάρχουν κλίκες? μήπως πρέπει να κάνω κι εγώ “like”(δημόσιες σχέσεις) για να έχω την εύνοια τους? μήπως , μήπως , μήπως … Με την πάροδο του χρόνου κατάλαβα ο,τι … ότι είναι να έρθει θα ‘ρθει -ρομαντικό- Πίστευε και μη ερεύνα -αθώο- Θα έρθει και για ‘μας μια Κυριακή -ονειροπόλο- Η δουλειά κάνει τους άντρες -άσχετο (χιούμορ)-  

    Θέλω να δώσω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Άγγελο για την μουσική και ερμηνεία του, εύχομαι τα καλύτερα για το τέλος και σε όλους εσάς που με την ψήφο σας μας αναδείξατε στις πρώτες θέσεις από την αρχή και επειδή

    τα καλύτερα έρχονται στο τέλος  …Θέλω να σας δω και στον τελικό… ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!{#emotions_dlg.clap}


    PITHANOS
    17.01.2013, 02:39

    Τ

    Παράθεση:

    Το μέλος Gmast στις 17.01.2013, 00:21 έγραψε...

    Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ ένα σχόλιο …

    το άφησα στο τέλος, γιατί πραγματικά ήθελα να δω τα αποτελέσματα του πρώτου group , οπού συμμετέχω ως στιχουργός.... και επειδή..τα καλύτερα έρχονται στο τέλος  …Θέλω να σας δω και στον τελικό… ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!{#emotions_dlg.clap}

    Ε αφού το απο-πάνω μέλος θέλει προφανώς να φανεί (λίγο) ''αποκαλυπτικό'', σύμφωνα και με το εύλογο συμπέρασμα , (κι από την πρόοδο -την απογοήτευση της εισαγωγής του , στην ..επιτυχία) της τελ πρότασης (....)  δεν έχω παρά να .. ταυτιστώ κ συμφωνήσω (απολύτως) μαζί ..και εγώ (...) {#emotions_dlg.yes}

    Το κομμάτι που έδωσα 12, ήρθε 9ο,  το ''δύο ζωές''

    (δε ξέρω γιατί τόσο ''πίσω'' η φωνή βέβαια, σε μια τόσο αξιοπρεπή παραγωγή με καλά παιξίματα αλλά αυτό είναι πολύ δευτερεύον). Πέρα από την αυθορμητικότητα και ειλικρείνιά του σε όλους τους τομείς, μου έκανε κι ένα δυνατό ''κλικ''  το γύρισμα-ανέβασμα στα τελειώματα του ρεφρέν.. 

    Πραγματικά στεναχωρήθηκα, αν κι αυτές είναι γλυκές στεναχώριες ..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 17-01-2013 02:42 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 17-01-2013 02:43 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    20.01.2013, 21:01

    Καλησπέρα Χάρη Αρώνη. Το αρχείο excel που έφτιαξες είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου και είναι ένας μπούσουλας για την 1η βαθμολόγηση μου. Όσον αφορά το τραγούδι Ικυ του 2ου group που ήταν καταχωρημένο στην λίστα με τα τραγούδια των 8 γκρούπ και στο αρχείο του Χάρη, μόνο όταν φόρεσα τα γυαλιά της στραβομάρας είδα ότι έχει αποκλειστεί. Η φτώχεια δεν κατεργάζεται τέχνες, θέλει μόνο καλοπέραση.


    SakisKouroupos
    21.01.2013, 18:47
    Βασικά δεν ήθελα να γράψω τη γνώμη μου για να μην επηρεάσω τις γνώμες άλλων, αλλά κατόπιν επιμονής πολλών "φίλων" του ΜΗ και επειδή κατά 99% έπεσα μέσα στο 1 Group εκτός από το τραγούδι "Πάντα εδώ",έχω να πω τα εξής: Το 2 Group έχει μεγαλύτερο ποσοστό ποιοτικά τραγούδια, θεωρώ επικρατέστερα για την πεντάδα "Σ αυτόν τον πλανήτη - Στις ελπίδες μας φωτιά - Ξημερώματα - Με ποιο δικαίωμα - και η εύθυμη νότα (χωρίς να υστερεί βέβαια στην μουσική) We love you tsiou ....όπως ήταν και η αντιστιχη Πηνελόπη στο 1 group .Αυτά πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη και χωρίς να υστερούν τα υπόλοιπα τα οποία ανταποκρίνονται στην ψυχή των δημιουργών των.Καλή επιτυχία σε όλα !!!
    jorge
    26.01.2013, 13:19

    Την Τεταρτη το βράδυ λήγει και το 2ο group, μην ξεχάσετε να ψηφίσετε τα αγαπημένα σας κομμάτια.

    Υπάρχουν πολλά που αξίζουν την ψήφο μας.


    jorge
    29.01.2013, 12:32
    Αύριο Τετάρτη είναι η τελευταία ημέρα ψηφοφορίας για το 2ο γκρουπ! Οι ...κάλπες κλείνουν στις 23:59.59
    reteos
    30.01.2013, 07:41

    Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα ψηφοφορίας  των τραγουδιών και στο 2ο γκρούπ. Σε θρύλερ εξελίσσεται (όπως και στο 1ο  γκρούπ)  η βαθμολογία . Το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στα τραγούδια που διεκδικούν την 1η θέση και στα τραγούδια που διεκδικούν την 5η . ΄Εχουν ελάχιστη διαφορά το 1ο,2ο  και 3ο τραγούδι, που μέχρι σήμερα  (7 . 30΄  το  πρωί)  έχουν λάβει  690, 684, 680 ψήφους αντίστοιχα . Ακόμα πιο ελάχιστη, σχεδόν ασήμαντη, είναι η διαφορά και στο 4ο,5ο και 6ο , που επίσης μέχρι σήμερα το πρωί, έχουν λάβει  582,581 και 580  ψήφους.  Σε  επίμαχη  θέση για πρόκριση ,  με 556 και 551  ψήφους, βρίσκονται επίσης  το 7ο και 8ο τραγούδι, χωρίς να αποκλείονται  και άλλα . Τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη , η οποιαδήποτε ανατροπή είναι πολύ πιθανή και η σε κάθε στιγμή διαμόρφωση των αποτελεσμάτων  κρατά , τόσο τους διαγωνιζόμενους όσο και εμάς τους  θεατές, σε αγωνία.   

     

     


    AR-ON
    31.01.2013, 13:51

    Βάζω εδώ κάποιες προτάσεις να τις έχουμε υπόψιν όταν με το καλό διοργανώσουμε τον ...4ο διαγωνισμό τραγουδιού.

    1) Από τα 113 τραγούδια που μέχρι τώρα έχω ακούσει στα 3 μέχρι στιγμής γκρουπ, πράγματι τα περισσότερα που ξεχώρισαν ήταν στο γκρουπ 2. Δεν μου αρέσει να κρίνουμε γκρουπ (γιατί είναι κάτι ψυχρό και όχι ιδιαίτερα χρηστικό), αλλά έχει τη σημασία του, καθώς σ' ένα δυνατό γκρουπ δε χωράνε στην πεντάδα αναγκαστικά κάποια τραγούδια που ίσως είναι ανώτερα άλλων που μπαίνουν στην πεντάδα πιο "αδύναμων" γκρουπ. Καθώς τα τραγούδια μπαίνουν στα γκρουπ με τυχαίο τρόπο (και πολύ καλά κάνουν), μια ιδέα που ίσως θα βοηθούσε από τον επόμενο διαγωνισμό, θα ήταν να προκρίνονται κατευθείαν στον τελικό μόνο τα π.χ. 3 ή 4 πρώτα του κάθε γκρουπ και τα υπόλοιπα να περνούν με βάση τη συνολική βαθμολογία (όπως π.χ. προκρίνονται οι αθλητές στο στίβο ή την κολύμβηση). Για να προλάβω παρεξηγήσεις, φυσικά η μουσική δεν είναι αθλητισμός, αλλά απ' τη στιγμή που έχουμε διαγωνισμό, βαθμούς, προκρίσεις σε τελικό και όλα αυτά, κάποιο λόγο έχουν που ακολουθούν αυτή τη διαδικασία στους αγώνες πρόκρισης στον αθλητισμό και ίσως αξίζει να το "κλέψουμε".

    2) Να ΜΗΝ επιτρέπεται η ψήφιση ΑΜΕΣΩΣ με το που "ανοίγει" ένα γκρουπ. Να αφήνονται δηλαδή τα τραγούδια 2-3 μέρες ΜΟΝΟ να τα ακούμε και μετά να ξεκλειδώνει το σύστημα ψηφοφορίας.  Δεν είναι πανάκεια, αλλά έτσι θα βοηθησουμε να είναι λιγότερο "βιαστική" και λιγάκι πιο αντικειμενική η αρχική κατάταξη που διαμορφώνεται από τις πρώτες ψήφους (η οποία θέλουμε δεν θέλουμε, επηρεάζει αρκετούς).

    3) Πριν τον 4ο Διαγωνισμό Τραγουδιού, να διοργανώσουμε τον 1ο Διαγωνισμό ορχηστρικής μουσικής!  Όπως είναι τώρα η κατάσταση (διαγωνισμός τραγουδιού με συμμετοχή "μη τραγουδιών"), υπάρχει αδικία όπως κι αν το χειριστούμε:
    α) όσοι αξιολογούμε το στίχο και την ερμηνεία στα τραγούδια, αδικούμε τα ορχηστρικά που αναγκαστικά θα χάσουν πόντους λόγω απουσίας στίχου και τραγουδίσματος, ενώ 
    β) όσοι ειδικά για τα ορχηστρικά παραβλέπουν τους παράγοντες στίχος-ερμηνεία, αδικούν τα ολοκληρωμένα τραγούδια που ακόμη κι αν έχουν "χειρότερη" μουσική από το χ δεδομένο ορχηστρικό, κάποιος άνθρωπος κάθισε και έγραψε λόγο, κάποιος άλλος τον πάντρεψε με νότες, κάποιος άλλος τον μετέφερε στ' αυτιά μας τραγουδώντας, άσχετα του υψηλού ή χαμηλού βαθμού επιτυχίας του εγχειρήματος.

    Αυτά ως τροφή για σκέψη για το μέλλον, γιατί προς το παρόν, ζούμε μια όμορφη γιορτή μουσικής εδώ στο Musicheaven και χαιρόμαστε την όμορφη διαδικασία να γευόμαστε τις δημιουργίες τόσο πολλών ανθρώπων, που ανεξάρτητα του συνολικού επιπέδου που επιτυγχάνουν, είναι μεγάλη υπόθεση για τους μουσικόφιλους να ανακαλύπτουμε διαμάντια, έστω κι αν πολλά από αυτά είναι ακατέργαστα!

    {#emotions_dlg.rockon}


    SakisKouroupos
    31.01.2013, 14:24
    Μπράβο Χάρη συμφωνώ ...νομίζω είναι πολύ καλές προτάσεις για τον επόμενο διαγωνισμό!
    costaspanag
    31.01.2013, 14:51

    Εγώ Χάρη θα συμφωνήσω απόλυτα με την τρίτη πρότασή σου, δηλαδή του ξεχωριστού διαγωνισμού για τα ορχηστρικά.

    Επίσης θα πρότεινα να υπάρχει κατηγορία (ή έστω κάποιο διακριτικό) ερασιτεχνών. Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να διαγωνίζονται τραγούδια ερασιτεχνών και επαγγελματιών "επί ίσοις όροις".

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 31-01-2013 14:53 ]


    jorge
    31.01.2013, 15:01
    Χάρη αυτά θα τα συζητήσουμε στον επόμενο, αλλά μια και το ξεκίνησες:

    1) Δεν μπορεί να γίνει γιατί ο αριθμός ψηφοφόρων σε καθε γκρουπ διαφέρει. Έτσι θα ευνοούνται τα τραγούδια που θα τύχουν στο πιο "ενεργό" γκρουπ (που συνηθως ειναι το 1ο). Θα πρέπει να μπουν άλλες παράμετροι (πχ μέση βαθμολογία/ψηφοφόρο κλπ) που ίσως στο τέλος μπερδέψουν πολλούς.

    2) Δεν υπαρχει λόγος να απαγορεύσουμε σε κάποιον να καθίσει το πρώτο βράδυ, να χαλαρώσει και να απολαύσει τη διαδικασία. Ακόμα κι έτσι όπως λες να γίνει πάντως, πάλι τα πρώτα αποτελέσματα θα επηρεάσουν. Άρα η επιρροή (αν τελικα πραγματι καποιος επηρεαζεται, εγω οχι) είναι σίγουρη.

    3) Δεν θα έχει ενδιαφέρον από πλευράς ακροατών, αλλά αν το θέλετε... :)
    geo321
    31.01.2013, 15:51

         GROUP 1
    1 Φόβος Έντεχνο 871     

    2 Θέλω να σε δω Έντεχνο 858
        
    3 Σε μια φαντασία Ροκ 748     

    4 Πηνελόπη Swing 746     

    5 Φεγγάρι του Γενάρη Λαϊκό 746
        

                 GROUP 2
    1 Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή Ροκ ακουστικό 874

    2 Στις ελπίδες μας φωτιά Funk 854     

    3 Ονειρόδρομοι Ορχηστρικό 798

    4 We love you tsiou (trio) Reggae 712
        
    5 Υπέροχη Μέρα Ποπ Ροκ 694

    Για τον λογο του αληθες παραθετω ar-on την βαθμολογια των 2 πρωτον γκρουπ.
    1)Αν λοιπον μιλησουμε με οσα λεγονται απο την πληοψηφια εδω μεσα,βλεπουμε μια αντιθεση λογου.
    Αν προσεξεις στο δευτερο γκρουπ παρολο που λεγεται οτι ηταν το καλυτερο, βλεπουμε οτι με τον τροπο που λες τα 2 τελευταια τραγουδια θα μενανε εκτος.
    Δεν μπορω να ξερω τι εγινε,ισως να ξερει ο jorge,ομως νομιζω ειναι ξεκαθαρο το δευτερο γκρουπ αν και καλυτερο εχει χαμηλοτερη βαθμολογια.

    2)Οσο αναφορα για την ψηφοφορια που λες......νομιζω πως αν καποιος ψηφιζει βιαστηκα,δεν νομιζω πως θα των εμποδιζε κατι τετοιο,θα μπορουσε να τα γραφει σε ενα word pad και να τα περναει οταν ανοιγει το συστημα.
    Οπως επισης και καποιος που επηρεαζεται ισως και να περιμενει να δει τι παιζει.

    3)Διαφωνω με αυτο που λες για τα ορχιστρηκα,νομιζω πως ολα ειναι μουσικη.Παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που κατι θα τους ελκυει πιο πολυ.

    Η αποψη μου ειναι πως ενα (κακο) που εχει ο διαγωνισμος ειναι πως κραταει αρκετους μηνες και ισως αυτο στην διαδρομη να κανει μια κοιλια.
    Οπως ολοι ξερουν τα τραγουδια που συμμετεχουν ειναι πανω απο 300 και........αν λεω αν στον επομενο διαγωνισμο εχουμε 800 τραγουδια,τοτε τι θα γινει?πια θα ειναι η διαρκεια? 1 χρονος?
    Νομιζω πως το καλυτερο για ολους ειναι το εξης........(εχω 2 λυσεις)
    1ον τα τραγουδια που στελνονται να χωριζονται σε κατηγοριες......π.χ
    1ο ροκ,2ο λαικο,3ο,εντεχνο,4ο ποπ,5ο Electronica,6ο ορχηστρικα....κ.λ.π.
    Επειδη καποιος μπορει να πει οτι ομως μπορει να εχουμε πιο πολλα ροκ,απο λαικα η ποπ κ.λ.π,εφοσον σταλουν οι συμμετοχες και αποφασιστει το ποσα τραγουδια θα περασουν στο τελικο,αναλογα με το ποσα τραγουδια θα εχει η καθε κατηγορια θα προκινονται ποσοστιαια.
    Με αυτο το τροπο πιστευω οτι στο τελικο θα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον,συγκρινοντας πια τα διαφορα στυλ μουσικης.
    Αυτο φυσικα εχει κι αλλο ενα καλο,το οτι θα μπορεις να ψηφισεις ταυτοχρονα γκρουπ κι αυτο να μειωσει το χρονο του διαγωνισμου.
    2ον παλι τα τραγουδια να χωριστουν σε κατηγοριες ποπ,ορχηστρικα,ροκ κ.λ.π και τα βραβεια να δινονται στο πρωτο καθε κατηγοριας.



    sillia
    31.01.2013, 15:55
    όχι δεν το θέλουμε...αφήστε τους ακροατές και τα τραγούδια να κάνουν το δικό τους παιχνίδι,,,,
    kwstasagas
    31.01.2013, 16:11

    Αν προσεξεις στο δευτερο γκρουπ παρολο που λεγεται οτι ηταν το καλυτερο, βλεπουμε οτι με τον τροπο που λες τα 2 τελευταια τραγουδια θα μενανε  εκτος. Δεν μπορω να ξερω τι εγινε,ισως να ξερει ο jorge,ομως νομιζω ειναι  ξεκαθαρο το δευτερο γκρουπ αν και καλυτερο εχει χαμηλοτερη βαθμολογια.
     

    Αυτό είναι απολύτως "φυσιολογικο" : Στην αρχή μας πιάνει μέγας ενθουσιασμός με το διαγωνισμό, λέμε "αααχ, να αρχίσει να ακούσουμε τα τραγούδια των νέων δημιουργών" κλπ κλπ, μετά όμως ... ο ενθουσιασμός "ξεθυμαίνει" !!! Και το "λογικό" είναι ότι στα επόμενα γκρουπ η βαθμολογία των τραγουδιών θα είναι ακόμη χαμηλότερη !!! Αυτό, άλλωστε, παρατηρήθηκε και στον προηγούμενο διαγωνισμό !!! Έτσι, παρατηρήθηκε το φαινόμενο ότι ... τραγούδια που είχαν τερματίσει στις τελευταίες θέσεις του 1ου ομίλου να έχουν συγκεντρώσει ... μεγαλύτερη βαθμολογία από τραγούδια π.χ. του 6ου και 7ου που είχαν πάρει την πρόκριση για τον τελικό !!!  

     

    αν λεω αν στον επομενο διαγωνισμο εχουμε 800 τραγουδια,τοτε τι θα γινει?πια θα  ειναι η διαρκεια? 1 χρονος?

    Αν στον επόμενο διαγωνισμό έχουμε 800, 900 και βάλε τραγούδια ... προσωπικά θα αφιερώσω χρόνο για να τα ακούσω και να τα ψηφίσω όλα !!! Έτσι έκανα στον προηγούμενο διαγωνισμό, που είχαμε περί τις 280 συμμετοχές, αυτό θα κάνω και στον παρόντα διαγωνισμό που έχουμε 300 συμμετοχές !!! Κι ας είμαι "σκληρά εργαζόμενος" που ο ελεύθερος χρόνος του είναι ελάχιστος !!! Θα το φροντίσω να περισσέψει χρόνος ώστε να τα ακούσω όλα !!!

    Το έχω γράψει πολλές φορές εδώ : Ο διαγωνισμός του ΜΗ γίνεται κυρίως για να έρθουμε σε επαφή με τα δημιουργήματα των συνανθρώπων μας, που δεν τους γνωρίζουμε και δεν μας γνωρίζουν, και όχι τόσο για να δούμε το τραγούδι μας να διαγωνίζεται σε κάποιο στίβο και να παίρνει βαθμούς !!!

    Γι' αυτό η λύση στο "να μην κάνει κοιλιά ο διαγωνισμός" ... μα φυσικά να φροντίσουμε εμείς οι ίδιοι να μην μειωθεί το ενδιαφέρον μας για τον διαγωνισμό !!! Να συνεχίσουμε να ακούμε με ενδιαφέρον τα τραγούδια και των επόμενων ομίλων και να συνεχίσουμε να τα ψηφίζουμε !!! Η άποψή μου είναι εξής : Αν δεν μάθουμε να ακούμε (και να ψηφίζουμε) τα τραγούδια των συνανθρώπων μας, δεν δικαιούμαστε να έχουμε την απαίτηση να ακούνε (και να ψηφίζουν) κι αυτοί τα δικά μας ....   


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 31-01-2013 16:13 ]