ελληνική μουσική
255 online   ·  203.473 μέλη

Anti-Christmas

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
03.01.2014, 23:29

Παράθεση:

Το μέλος Konstantinosoa στις 03.01.2014, 22:45 έγραψε...

Προς Llama και Aviectus που έσπευσε για το +:

1) Το βασικό μου post με δικαιώνει απόλυτα αφού με την κλασσική σου αλαζονεία διεκήρυξες πως μόνο 2 είναι τα κράτη με αναφορά στο Θεό. Τα άλλα όλα που μου γράφεις είναι πολιτικές τακτικές να κάνουμε την τ΄ριχα τριχιά. Έχεις παντελώς λάθος.

Σου είπα. Mea Culpa. Τι πιο ειλικρινές από αυτό περιμένεις? 

Παράθεση:

2) Για το Ισραήλ δεν έγινες γνώστης επειδή λόγω σερφ μπήκες στο wiki και έμαθες ότι δεν έχει σύνταγμα. Δεν έγραψα καν για το Σύνταγμα του Ισραήλ αλλά για τον παράγοντα "Ιουδαϊσμός" στο Αστικό και όχι μόνο Δίκαιό του καθώς και τα επαγγελματικά εσνάφια, τους Γάμους κ.τ.λ. Ούτε καν διάβασες τί γράφω, απλά έσπευσες να βρεις κάτι να απαντήσεις το λάθος σου.

Εσύ έφερες το Ισραήλ ως απάντηση σε μια συζήτηση που αναφερόταν για το σύνταγμα των χωρών. Και φυσικά μίλησες για το Ισραήλ για τον απλό λόγο ότι μισείς το Ισραήλ και ότι σχετικό με αυτό. Admit it.

Παράθεση:

3) Όσο για την Ιαπωνία πέρα απο "γιακαριμάσκα", "σαγιονάρα" και "Τοσίρο Μιφούνε", αγνοείς παντελώς πως η ίδια η ανώτατη αρχή της Ιαπωνίας ο βασιλιάς προέρχεται απο αποκλειστική λόγω θεικής ......καταγωγής οικογένεια. Στην πραγματικότητα η ανώτατη ηγεσία του αποτελεί το παλαιότερο θεοκρατικό καθεστώς στο κόσμο αφού καμία θρησκευτική δυναστεία δεν είναι τόσο παλαιά, προ του 1000 μ.Χ., στον Πλανήτη ΓΗ, όσο η Βασιλευόμενη Δημοκρατία της Ιαπωνίας του Ακιχίτο. Αυτός είναι και ο λόγος που ο Χιροχίτο ως Θεός..... δεν αποκαθηλώθηκε μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Και τα θρησκευτικά λόγω ειδικότητας άσε με να τα γνωρίζω λίγο καλύτερα. Rikai Suru ή εγρίξες ; (να σου το πω και σα ποντιακά....)  

Και εγώ θα σου πω πως το Imperial Cult δεν επιβάλλεται σε κανέναν από το 1947 και μετά όταν καταργήθηκε και το State Shrine. Ο Hirohito πέθανε το 1989 και έχουν περάσει 25 χρόνια από τότε, και οι... θεοί τελείωσαν... Με ένα νόμο και ένα διάταγμα (huhuhuhu πως τα λέω έτσι η κουλή...)

Παράθεση:

Ο σεβασμός προς το θρησκευτικό σέβας και ιερό του άλλου δεν αποτελεί καφρίλα αλλά θεμελιώδες καθήκον του τελευταίου πολίτη αν θέλει να λέγεται κάπως πολιτισμένος. Καφρίλες είναι τα Gay Pride.

Επίσης ο σεβασμός της ελευθερίας και της προσωπικότητας των παιδιών είναι καθήκον κάθε ευνομούμενης πολιτείας... Αλλά για την ελλάδα συζητάμε... 

Πως να σε σεβαστώ βρε λειχήνα όταν στη μια γραμμή μιλάς για σεβασμό του 'σέβας και του ιερού' και στην αμέσως επόμενη επιτίθεσαι στον σεξουαλικό αυτοπροσδιορισμό των συμπολιτών σου...?

Παράθεση:

Υ. Γ.: Το υπόλοιπο του κειμένου σου απο ένα σημείο και μετά είναι απρεπέστατο και δεν θα απαντήσω. 

Στα παπάκια μας...

aviectus
Σολίστ
Chat
03.01.2014, 23:34

Παράθεση:

Το μέλος Konstantinosoa στις 03.01.2014, 22:45 έγραψε...

Προς Llama και Aviectus που έσπευσε για το +:

Για Dislike Πηγαινε, με τα μπουνια κιολας, εκανα λαθος. Μπαρδον

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
03.01.2014, 23:35
Τι έχεις πάθει εσύ τελευταία? :P
Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
03.01.2014, 23:40
Ανακαλώ .....! Βάζω εγώ το - !
aviectus
Σολίστ
Chat
03.01.2014, 23:47

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 03.01.2014, 23:35 έγραψε...

Τι έχεις πάθει εσύ τελευταία? :P

Τιποτα λαμα, μια χαρα ειναι ολα, απλως, σπαζομαι με ατομα που τους φταινε ολα και ολοι. Αντι να βγαλουν το "θυμο" τους αλλου, ολη μερα ειναι σε ενα φορουμ και γραφουν σεντονια για τα παντα. οταν δε γουσταρουμε κατι, κοιταμε παραδιπλα.

Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
03.01.2014, 23:50

Το ότι μισώ το Ισραήλ είναι άποψη σου. Φαντάζομαι και ο Θεοδωράκης με τον οποίο έχω τις ίδιες απόψεις. Έχω τρεις οικογένειες Ισραηλιτών γειτόνων και Δόξα τον Γιαχβέ δεν με έχουν καταγγείλει ακόμα στο Κ.Ι.Σ. για αντισημιτισμό. Μπορείς να το κάνεις εσύ. Όσο για το καφρίλα εσύ κάνεις τον αγγλομαθή αλλά το Pride στο οποίο αναφέρομαι ούτε που το είδες, σκοπίμως βέβαια. Για εκπρόσωπος τύπου καλά πας. Φυσικά και έχω δεδομένα αρνητική γνώμη για το φαινόμενο και όχι για το δικαίωμα του άλλου σε αυτην την επιλογή. Έτσι μου δίδαξε ο Χριστός αν μου επιτρέπεις ωστόσο ποτέ δεν προσέβαλα κάποιον που φέρει αυτήν την προτίμηση.

[ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-01-2014 23:51 ]

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
04.01.2014, 00:42

You are so cute, όταν προσπαθείς να μας πείσεις ότι είμαστε ηλίθιοι...

Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
04.01.2014, 02:13
Όταν πίνεις, συ είπας, τον εαυτό σου τον βλέπεις για δύο;
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
04.01.2014, 02:15
Ένα καπέλο, 4 πόδια, 4 οπλές. Ναι.
Chrysanna
Σολίστ
Chat
04.01.2014, 02:47

Χροοονια ατελείωτα. 

Το ίδιο θέμα, οι ίδιοι συμμετέχοντες, η ίδια πορεία.

Πολιτισμένος διάλογος, επιχειρήματα, επανάληψη, καντήλια (τιμής ένεκεν).

Καμμία εξέλιξη, ούτε καν προς το χειρότερο!

Θλιβερό...

{#emotions_dlg.rockon}

suspect
Σολίστ
Chat
04.01.2014, 05:30

853 σελιδες να φτασει αυτο το τοπικ, Χριστουγεννα παλι του χρονου θα γιορτασουμε, ευσεβεις παλι θα εξακολουθησουν να υπαρχουν, αθρησκοι επισης.

Ουδεποτε παντως, στην ιστορια των φορουμΖ αλλαξε κανενος η αποψη απο ενα τοπικ.

Η προσεγγιση - για την Ορθοδοξια τουλαχιστον - ειναι καθαρα βιωματικη.

Συγγνωμη για την ενοχληση, συνεχιστε ελευθερα.

freddieKrueger
Φθασμένος
Chat
04.01.2014, 11:34

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 03.01.2014, 23:15 έγραψε...

Δε μπορείτε να διανοηθείτε πως κάποιος μπορει να ζει χωρίς ίχνος θεού πάνω του ε? Το ότι τα βάζουμε με τους ανθρώπους ΜΟΝΟ και καμία 'ανώτερη' δύναμη, ούτε καν?
Μάλλον εσύ φίλτατε Λάμα δεν καταλαβαίνεις ότι τα βάζουμε όχι με κάτι Θείο,αλλά με το μυαλό ορισμένων ανθρώπων.

Ξέρεις με ποιούς?Με αυτούς που χτίζουν δόγματα και αντι-δόγματα.Αν το καλοσκεφτείς και τα δύο...δογματικό χαρακτήρα έχουν.

Επίσης ακόμη και στο όρο ''Άθεος'' υπάρχει ο...Θεός χαχα

Θα προτιμούσα τον όρο αντι-Χριστιανός.Αλλά και παλι επί της ουσίας τίποτα δεν αλλάζει.

Παράθεση:

Μη το λες αυτό, είναι αμαρτία.

Και όχι η μοναδική μου να σαι σίγουρος γι αυτό χαχα

Θυμάσαι στο Demolition man με τον Sylvester Stalone που κάθε φορά που έβριζε έβγαινε μια κόλλα χαρτί με πρόστιμο?Πήγε λοιπον ο τύπος να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα του μέλλοντος,μόνο που εκεί δεν είχαν χαρτί για να σκουπιστουν.Το έκαναν με πολύπλοκο τρόπο στον 23 αιωνα νομιζω.Οποτε ο Σλαι αρχισε να λεει παλιοκουβεντες και με τις κλήσεις σκουπίστηκε.

Παράθεση:

Εδώ θα διαφωνίσω. Αυτή η γενίκευση είναι άκρως επικίνδυνη. Ο ορθολογισμός δε σημαίνει αριστερισμό. Η αριστερά ορισμένες φορές είναι πιο δογματική από την εκκλησία. Ίσως παλιότερα να συνδιαζόταν με αυτό τον τρόπο αλλά πλέον στις διακρίσεις ενάντια στους άθεους συμμετέχουν και πολύ νεότερα άτομα που δεν έζησαν τις διαμάχες αριστεράς και δεξιάς...

Στο παρών θρεντ γίνεται συχνά πυκνά αναφορά έμμεσα με μορφή λινκ σε απόψεις κομμάτων που όλως τυχαίως όλα κοιτούν από ΣΥΡΙΖΑ και πέρα.Γι αυτο τ ανεφερα.

Συμφωνώ πως ο Κομμουνισμός είναι μια άλλη Εκκλησία.Εντελώς όμως συμφωνώ.

Παράθεση:

Φρέντυ:Στα περι βλασφημίας των Θείων.Αλλο ελευθερια του λογου,αλλο κανω και λεω οτι μου κατεβει.

Λάμα:Βασικά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Γι αυτό λέγεται ελευθερία.

Αν αυτό λέγεται ελευθερία τότε φίλε μου είναι ελευθερία του ενός ή των λίγων.Γιατί η ασύδοτη ελευθερία πιθανόν να παραβιάζει την ελευθερία του δίπλα μου.Ελευθερία που ανήκει σε λίγους ΔΕΝ είναι ελευθερία.Είναι ολιγαρχία.Αν με πιάνεις.

Παράθεση:

Φρ:Πρέπει να τηρούνται οι ισορροπίες και ο σεβασμός από και προς όλους.

Λ:Ναι μεν αλλά. Το να μην εκτοξεύω προσβολές προς το μέρος σου είναι υποχρέωση μου. Το να βάζω φραγή σε κάποια πράγματα που απευθύνω δημόσια είναι καταστροφικό και καταπιεστικό. Κάθε λέξη που λέει ένας άνθρωπος, κάθε εικόνα που σχεδιάζει, μπορεί να προσβάλει μια διαφορετική μερίδα ανθρώπων. Δε πάει έτσι.

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στοιχειώδους αντίληψης του σωστού και του δικαίου.Αν θιχτούν τώρα οι ''συννεφιστές'' γιατί έγραψα ένα τραγούδι για πολύχρωμα σύννεφα αυτό ξεπερνά τα όρια της λογικής.

Αν όμως αρχίζω να γράφω άρθρα στα οποία κατηγορώ τους ανθρώπους που θεοποίησαν τα σύννεφα και θίγω την αξιοπρέπεια τους επιδη εγω δε συμμερίζομαι τα πιστευω τους,αυτο ειναι ειναι λαθος.

Τωρα αν αυτοι οι ''συννεφιστές'' χρησιμοποιήσουν το δόγμα τους για να κάνουν κακό σε άλλους,δλδ να παραβιάσουν ελευθερίες άλλων,η ιστορία αλλάζει.Τότε είναι υποχρέωσή μας να προστατευτούμε και να προστατέψουμε απ αυτούς.Μπορεί για πχ οι συννεφιστες να χρησιμοποιησουν το δογμα τους για να υποταξουν τον κοσμο.Για να αποκτησουν πολιτικη δυναμη και κοινωνικη επιρροη.Τοτε ναι,ειναι απειλη.ΟΧΙ ομςω τα συννεφα ρε μαγκες.Οι συννεφιστες!!Αυτοί ειναι η απειλη!

Got it?God it?xaxa

Ποιός τα έβαλες με Θεούς και όχι με ανρθώπους?Ε?Δεν ακουσα??

Παράθεση:

Φρ:Όμως αν κάποιος προβάλλει μέσω της τεχνης του την Παναγία πχ ως παλλακίδα ή ξεκινήσει να διακωμωδεί ανούσια και να θίγει ανθρώπους που δεν ειναι πια στη ζωη,αυτο ναι,θα πρεπε να ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ.

Λάμα:Πάλι λάθος. Κανένας δεν επιβάλλει τις 'προσβλητικές' εικόνες στο λαιμό κανενώς. Αντιθέτως η προσβλητική θρησκεία επιβάλλεται με το ζόρι στο λαιμό πολλών αθώων θυμάτων. 

Αλλά έστω. Τιμωρία της προσβολής. ΠΟΙΑΣ προσβολής? Αν εγώ αποφασίσω να λατρεύω τον Μπόμπ το Σφουγγαράκη και επενδύσω όλες μου τις ελπίδες σωτηρίας επάνω Του, θα πρέπει να τιμωριθούν όσοι τον λένε gay? Και αν όχι, με ποιο κριτήριο είναι αποδεκτή η ιερότητα της μιας θρησκείας και όχι της άλλης? Επειδή η μια είναι αναγνωρισμένη και η άλλη όχι? Από αυτό κρίνεται η ιερότητα? Από έναν νομικό ορισμό?

Και γιατί ο πιστός του spongebob να αντιμετωπίζεται ως ψυχοπαθής ενώ αυτός που πιστευεί στον Jesus επειδή έτσι του είπαν οι γονείς του πρέπει να προστατεύεται από το επίσημο κράτος?

Γιατί ο Σφουγγαράκης δεν είναι Παναγία ας απαντήσει κάποιος Θεολόγος για να έχουμε μια πιο εμπεριστατωμένη και σωστή άποψη απ αυτη που ίσως θα έγραφα εγώ.

Για τα υπόλοιπα βλέπε παρ'άδειγμα με συννεφιστές.Βάλε όπου βλέπεις αυτη τη λεξη την ''Μπομπ Σφουγγαρακιστές''

Παράθεση:

Ναι. Αλλά η ορθόδοξη εκκλησία κάνει ΟΤΙ γουστάρει σε αυτό το κράτος που λέγεται ελληνική δημοκρατία και τη βγάζει πάντα λάδι...

Έχει και πολιτική εξουσία,μη σου πω και στρατιωτική γι αυτό.Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πίστη ούτε με το πνευμα των εορτων.

Είναι σαν να μη σέβεσαι τους νόμους επειδή έχεις χάσει το σεβασμό σου στην αστυνομία που κι αυτή κάνει ότι θέλει-δυστυχώς.Οι νόμοι όμως άλλο πράγμα.

Είναι σαν να μισείς τον Ιπποκράτη επειδή αρκετοί γιατροί είναι βουτηγμένοι στα φακελάκι και χτιζουν πισίνες επιβαρρύνοντας εσένα και την αφάλειά σου με λενα σωρό άχρηστες εξετάσεις.

Παράθεση:

Και αφού απευθύνεσαι σε εμένα συγκεκριμένα θα σου πω και γω οτι θα σου απαντούσα αλλά έλειψα μερικές ώρες και το thread γέμισε posts σεντόνια σχετικά με το nativity of jesus... 

Πολύ σύντομα θα σου πω, ότι αν πιστεύεις πως δεν αλλάζει κάτι είτε κάποιος έχει θρησκεία είτε όχι, τότε πολύ απλά έρχεσαι στα λόγια μου.

Αν διάβασες καλά είπα το πηδήξαΜΕ το θέμα. Πότε δεν έθεσα τον εαυτό μου εκτός ... παρτούζας...

Τέλος, όχι σε έχω για πιο σκεπτόμενο από το να αναπαράγεις την ίδια χαζομάρα που λένε οι θειστές για τις εορταστικές άδειες. Κάθε εργαζόμενος δικαιούται τις ίδιες ακριβώς άδειες με όλους είτε πιστεύει είτε όχι. Κάποιες μέρες είναι ορισμένες ως επίσημες αργίες και ισχύουν για όλους. Συνταγματικά κατοχυρωμένο. 

Συνταγματικά καταοχυρωμένο είναι το δικαίωμα κανονικής αδείας απ όσο ξέρω και οι εορταστικές είναι ''άγραφες''.

Αν κάνω λάθος παράθεσέ μου τον αντίστοιχο συνταγματικό νόμο.

Παράθεση:
Άντε

Ξέρεις και τούρκικα?Βρε μπας κι είσαι μωαμεθανός??{#emotions_dlg.tt2}

optiras
Φθασμένος
Chat
04.01.2014, 15:52

Παράθεση:

Το μέλος tallos στις 03.01.2014, 22:22 έγραψε...

οπτιρας.πολυ παραμυθι μας πουλας ,αραξε λιγο

Όταν κατηγορείς κάποιον φρόντιζε τουλάχιστον να είσαι συγκεκριμένος.Που σου πουλώ παπά;Με επιχειρήματα όμως...

Μια ματιά σε νετικέτ δεν θα ήταν άσχημα ούτε και για εσένα...

freak
Σολίστ
Chat
06.01.2014, 02:44

Παράθεση:

Το μέλος aviectus στις 03.01.2014, 21:21 έγραψε...

Δεν ανοίγετε ένα thread για Anti-πασχα? Αυτό πάλιωσε.

Για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, και αφου το εχει η μερα, θα σου αναφερω οτι εκτος απο το αντι-Christmas event, εχω διοργανωσει και αντι-Φωτα αναλογο, με τιτλο: "θα σας αλλαξουμε τα φωτα" lol. Και αυτο ηταν πετυχημενο επισης. Μαλιστα ο αλφα ηθελε να φερει καμερες να το καλυψει και εκανα τα παντα για να μην ερθουν...ασε που θα ετρωγαν ξυλο. Βεβαια η βλακεια μου ειναι οτι εχω παει σε υποτιθεμενη σοβαρη εκπομπη και στο συγκεκριμενο καναλι οπου κατεληξα να ειμαι μονος εναντιων ολων. Λογικο ειναι με τα μυαλα και τις "αξιες" που κουβαλανε καποιοι (μην πας μακρια...), μα απο την αλλη το χαρηκα κατα καποιο τροπο οταν καποιος (ας μην πω καλυτερα ποιος...) με χαρακτηρισε Ανθελληνα! Τι να λεμε...

ΥΓ:

Επειδη καταγομαι απο την Θρακη, και εχω κανει παρεα με πολυ κοσμο εκει, οταν βρεθηκα στην Κων/πολη ως παιδι και εχοντας φαει στην μαπα ολη αυτη την ξενοφοβη προπαγανδα, επαθα σοκ οταν ειχα τετοια φιλικη αντιμετωπιση απο τους Τουρκους, σε σημειο που να απορω τελικα μηπως αυτοι οι ανθρωποι επαιζαν θεατρο. Anyway αυτο ηταν ενα γεγονος που με επηρεασε αρκετα και με τον καιρο με εκανε να αναθεωρησω πολλα πραγματα και να σκεφτω το ΓΙΑΤΙ συμβαινει οτι συμβαινει. Αλλα οπως βλεπεις πεφτει πολλη καταναλωση λογω πολιτικων παιχνιδιων. Οι λαοι δεν εχουν τιποτα να χωρισουν. ΤΙΠΟΤΑ.

Κατα τα αλλα αυτες ειναι οι "αξιες" και τα "ιδανικα" που καποιοι ισχυριζονται οτι πηραν απο την οικογενεια τους if you know what I mean. Αυτο ως παρενθεση. Ας μην το συζητησουμε στο εν λογω thread. Θα μας δοθει αλλου η ευκαιρια φανταζομαι. 

aviectus
Σολίστ
Chat
06.01.2014, 10:56

Αυτο με την ξενοφοβικη προπαγανδα ξαναπεστο. 9 μηνες στην Κυπρο πηγα φανταρος και οχι μονο τουρκους κακους δεν ειδα αλλα ακριβως το αντιθετο. Τωρα δε λεω παραπανω γιατι θα γινω κακος και μπορει να φτασω και εκτος τοπικ να γραφω για τον Νταλαρα και τα τραγουδια για την Κυπρο. καταλαβες πιστευω....

Α και μιας που λεμε για τετοια, Χθες περασε ενας παπας να κανει αγιασμο σε μια γιαγια εδω, στον κατω οροφο. Οταν τελειωσε εβγαλε η γιαγια και του εδωσε 2 ( δυο) ευρω, ο παπας γυρναει και τις λεει - Μονο αυτα? η γρια δεν ειχε αλλα και της πηρε τα τελευταια 10 ευρω που ειχε.

Χεσ..νες αγιες μερες εχουν μερικοι...

freak
Σολίστ
Chat
10.01.2014, 01:16

Συμφωνω απολυτως.

Η αλλη ειρωνια ειναι οτι η υποτιθεμενη αγαπη ξεχειλιζει αοο τα μπατζακια αυτες τις μερες, ειδικα για τους αλλοδαπους και πιο πολυ για εκεινους τους αλητες τους λαθρομεταναστες. Πολυ Χριστιανικο.

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
10.01.2014, 01:50

έχεις δίκιο Freak..αλλά είδα και κάποιους άλλους που δηλώνουν μη χριστιανοί μεν αλλά φιλάνθρωποι δε,πόσο αγαπάνε τους συνανθρώπους τους..

http://www.eglimatikotita.gr/2013/12/blog-post_8473.html

-----------------

Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

[ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-01-2014 02:14 ]

Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
10.01.2014, 11:47
...έχε όμως και μια επιφύλαξη εγκυρότητος. Πρόκειται για 100% αναδημοσίευση κεντρικού ρεπορτάζ του υπερ-μνημονιακού "Πρώτου Θέματος".
KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
10.01.2014, 12:27

βεβαίως με την επιφύλαξη..Δεν το αρνήθηκαν όμως οι εμπλεκόμενοι.Απλά είπαν ότι το κοινωνικό τους έργο, φαίνεται ανά την Ελλάδα..και πως θα μπορούσαν άλλωστε ..αφού όντως αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν εκεί τριγύρω.

[ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-01-2014 12:30 ]

freddieKrueger
Φθασμένος
Chat
11.01.2014, 11:30

Καλημέρα...

Δεν νομίζω πως ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει Σαντα Κλαους χαχα

Από πότε η πολιτική προπαγάνδα μπορεί να θεωρηθεί ειλικρινής και ακριβολόγος?

Τι σημαίνει αυτό?Πως δεν μπορώ να περιμένω πράξεις αγαθοεργίας απ αυτούς που υποτίθεται πως δηλώνουν πιο κοντά στον φωτχό και καταφρονεμένο λαό.Ούτε σε αυτούς που δηλώνουν γενικά κι αόριστα χρησιμοποιώντας ξύλινη γλώσσα περί κοινωνικής πρόνοιας.

Η αλληλοβοήθεια,αλληλεγγύη και συναδέλφωση είναι αρετές που υπάρχουν σε μερικούς ανθρώπους ανεξαρτήτως θρησκείας,πολιτικής κατευθυνσης ή κοινωνικού στρωματος.

Αυτα είχα να πω παιδιά μου κι ας κλείσουμε αυτό το θεματάκι όμορφα όμορφα να το ανεβάσουμε στο ''πατάρι'' μαζί με τα δεντράκια,τις γιρλάντες και τα υπόλοιπα Χριστουγεννιάτικα στολίδια.Του χρόνου πάλι με το καλό,το ξανακατεβάζουμε σαν ''χιόνια στο καμπαναριο,που Χριστούγεννα σημαίνουν'' δώσουν το παρών τους!

Καλή μας χρονιά,ευτυχισμένο το 2014