ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη
    stet
    24.12.2014, 18:02

     Φέτος αντί για δώρο θα προτιμούσα αυτούς τους ταράνδους!{#emotions_dlg.yes}

    http://www.adapokrites.gr/index.php/texnologia-computers-gadgets-internet/perierga-video-news/item/11128-ta-ponira-koritsia-tou-santa-claus-eyxontai-xronia-polla


    sven
    24.12.2014, 19:44

    Προκαλεί, πραγματικά, εντύπωση η εκκωφαντική ανάγκη κάποιων να θέλουν να προβάλουν και να περιφέρουν επιδεικτικά τη "διαφορετικότητά" τους. Στην περίπτωση αυτή, το προβληματικό δεν είναι η "διαφορετικότητα" αυτή καθαυτή αλλά ο τρόπος που την επιδεικνύουν ως λάβαρο και παράσημο που από μόνοι τους απέδωσαν στον εαυτό τους, θεωρώντας  πως τους προσδίδει "ανωτερότητα" και "υπεροχή" έναντι των άλλων που χλευάζονται και υποτιμώνται, μόνο και μόνο επειδή αγγίζονται και εκφράζονται από διαφορετικά πράγματα και βιώματα. Τι σεβασμός στη διαφορετικότητα!!!

    Προκαλεί, πραγματικά, θλίψη να βλέπεις νέους, κυρίως, ανθρώπους να έχουν ως μοναδικό, ίσως, τρόπο να μπορούν να αυτοπροσδιορίζονται διαμέσου...άλλων...

    Τι ιδιότυπη και τραγική εξάρτηση που, όμως, δεν τολμούν να αναγνωρίσουν, στερώντας, με τον τρόπο αυτό, τους εαυτούς τους τη δυνατότητα να καταφέρουν -ίσως- κάποια στιγμή να ξεπεράσουν...

    ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ένα ΣΩΤΗΡΙΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ, ακόμα και για τις ψυχές μας...


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 24-12-2014 20:07 ]


    freak
    25.12.2014, 06:38

    Προκαλεί, πραγματικά, θλίψη να βλέπεις νέους, κυρίως, ανθρώπους να αυτοπροσδιορίζονται διαμέσου της πλύσης εγκεφάλου που υπέστησαν από τις οικογένειες τους κυρίως. το σχολείο, μα και από το γεμάτο υποκρισία περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσαν.

    ΥΓ.

    Απο του χρόνου θα αρχίσω να φοράω καμιά κελεμπία γιατί είχα την εντύπωση πως ζούσα στο 2014 αλλά μάλλον ζω τουλάχιστον 50 χρόνια πίσω. Και βάλε.


    sven
    25.12.2014, 10:18

    Θεωρείς, λοιπόν, μέσα στο συνεχιζόμενο παραλήρημά σου, πως όχι μόνο μπορείς, αλλά έχεις και το δικαίωμα να κρίνεις και να κατακρίνεις το οικογενειακό περιβάλλον εκατοντάδων εκατομμυρίων ατόμων που τους αρέσει να τηρούν τις παραδόσεις τους, αξιολογώντας το ως περιβάλλον "γεμάτο υποκρισία"...

    Πέρα από τη χυδαία επιδειξιομανία, το φανατισμό, τη νεκρική ακαμψία και το σκοταδισμό  που είναι πασιφανές πως σε διακρίνουν ως άτομο, φαίνεται πως δεν διαθέτεις καν  τη στοιχειώδη εκείνη  ηθική  που θα σου έδινε τη δυνατότητα να σέβεσαι, τουλάχιστον στοιχειωδώς, τη διαφορετικότητα και να μην την αφορίζεις συλλήβδην, άκριτα και με περισσή εμπάθεια...

    Τρέμω και μόνον στην ιδέα, άτομα σαν την αφεντειά σου, να είχαν ή να έπαιρναν εξουσία στα χέρια τους...


    freddieKrueger
    25.12.2014, 11:15
    Κάποιος συντονιστής ή ο διαχειριστής να κλειδώσει το θέμα.Σεβαστή η οπτική του Freak,όπως και των λοιπών παιδιών,αλλά δεν αντέχω να βλέπω αυτό τον τίτλο άλλο πια...Το πιο ανούσιο θέμα και η ακόμη πιο ανούσια συνέχισή του...Έλεος
    freak
    25.12.2014, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 25.12.2014, 10:18 έγραψε...

    Τρέμω και μόνον στην ιδέα, άτομα σαν την αφεντειά σου, να είχαν ή να έπαιρναν εξουσία στα χέρια τους...

    Μην τρεμεις. Αντεξιουσιατης αυτοχαρακτηριζομαι, τουλαχιστον εν μερει, οποτε δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

    Το εντελως αντιθετο συμβαινει. Οι "καλοι" ανθρωποι απο αυτους που τηρουν τις παραδοσεις οπως περιγραφεις, και μαλιστα αρκετοι με επιδειξιομανια κιολας, ειναι αυτοι που παιρνουν στα χερια τους την εξουσια. Για αυτους θα επρεπε να τρεμεις αλλα οπως βλεπεις η πλειοψηφια ψηφισε ενα απο τα γνωστα μεγαλα κομματα και μετα αναθεματιζε.

    Βλεπεις κι εγω θα μπορουσα να ειχα βολευτει οπως πολλοι καποτε, και μετα να κανω τον σταυρο μου ευλαβικα φορωντας τα καλα μου ρουχα, ακολουθωντας την πεπατημενη, και να ευχομαι οπως οι συντριπτικα πιο πολλοι ευχονται ενω κατα βαθος δεν νοιωθουν τιποτα, γιατι δεν υπαρχει τιποτα να νοιωσουν μεσα στην κενοτητα τους.


    Chrysanna
    25.12.2014, 13:10

    Freak, μου θυμίζεις έναν ξάδερφο μου ο οποίος ήταν αναρχικός, αντιεξουσιαστής, αριστερός, αντικομφορμιστής, ριζοσπάστης και πολέμιος κάθε κοινωνικής επιταγής. Ο θείος μου του νοίκιασε το πρώτο του διαμέρισμα όταν αποφάσισε ν' ανεξαρτητοποιηθεί απ' την οικογενειακή του εστία, μετά του νοίκιασε ένα μεγαλύτερο γιατί έκανε οικογένεια, έκανε θρησκευτικό γάμο γιατί τέθηκε ως προϋπόθεση απ' τον μπαμπά προκειμένου να καλύψει τα έξοδα του γάμου, του άνοιξε την πρώτη του επιχείρηση και όταν την έριξε έξω του άνοιξε και μία δεύτερη.

    Τι είδους κινητό έχεις; Απ' αυτά που κοστίζουν 18€ (κλήσεις/sms) ή απ' τα άλλα με την κάμερα, την σύνδεση στο Internet κλπ;

    Τα ρούχα σου είναι no name ή όχι; Στο περίπου...

    Διάλεξες την επαγγελματική σου πορεία σύμφωνα με τα ιδανικά σου ή σύμφωνα με τον μισθό; Επέλεξες να πας εκεί που είσαι, λόγω οικονομικής και ιεραρχικής εξέλιξης ή είσαι μέλος σε κάποιο μη κερδοσκοπικό οργανισμό ο οποίος έχει ως σκοπό να βοηθήσει του αναξιοπαθούντες;

    Ξοδεύεις χρήματα για διασκέδαση ή στον ελεύθερο σου χρόνο βοηθάς τους αστέγους, εθελοντικά;
    Είμαι σίγουρη ότι δεν πας σε πίστες αλλά σε μπαράκια με προσωπικότητα και καλή μουσική. Πριν απαντήσεις να σου πω ότι η έλλειψη αισθητικής δεν είναι δείγμα βολέματος απλά έλλειψη αισθητικής.

    Τα γυαλιά σου είναι Ray-ban ή πήρες απλά ένα ζευγάρι με 10€-20€-30€ απλά για να μην σ' ενοχλεί ο ήλιος;

    Στο πορτοφόλι σου υπάρχει πιστωτική κάρτα; Αγόρασες ποτέ κάποιον προϊόν μέσω διανειοδότησης;
    Έχεις αυτοκίνητο ή χρησιμοποιείς τα Μ.Μ.Μ;

    Κάνε τον κόσμο να νιώσει άσχημα για το βόλεμα τους, παραθέτοντας κάποιες απ' τις ανθρωπιστικές σου πράξεις απ' τις οποίες δεν είχες κανένα όφελος, οικονομικό ή άλλης φύσης.

    Όταν οι φίλοι σου ή η συγγενείς σου αποφασίσουν να παντρευτούν, βαφτίσουν ή πεθάνουν (ελπίζω να ζήσουν όλοι μέχρι τα βαθιά τους γεράματα), θα πας στα αντίστοιχα μυστήρια ή θ' απέχεις, υποστηρίζοντας τα πιστεύω σου και την προβατοποίηση που θέλει να επιβάλλει η θρησκεία;

    Είσαι μία εξελιγμένη, προφανώς πιο μορφωμένη και σίγουρα πιο σύγχρονη μορφή της Ελένης Λουκά.
    Φωνάζεις, φωνάζεις, φωνάζεις και φωνάζεις. Συνεχώς τα ίδια, τα ίδια, τα ίδια. Ουσία μηδέν.

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους! 


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 25-12-2014 13:13 ]


    freak
    25.12.2014, 18:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 25.12.2014, 13:10 έγραψε...

    Freak, μου θυμίζεις έναν ξάδερφο μου ο οποίος ήταν αναρχικός κλπ...

    Τι είδους κινητό έχεις; Απ' αυτά που κοστίζουν 18€ (κλήσεις/sms) ή απ' τα άλλα με την κάμερα, την σύνδεση στο Internet κλπ;

    Τα ρούχα σου είναι no name ή όχι; Στο περίπου...

    Διάλεξες την επαγγελματική σου πορεία σύμφωνα με τα ιδανικά σου ή σύμφωνα με τον μισθό; Επέλεξες να πας εκεί που είσαι, λόγω οικονομικής και ιεραρχικής εξέλιξης ή είσαι μέλος σε κάποιο μη κερδοσκοπικό οργανισμό ο οποίος έχει ως σκοπό να βοηθήσει του αναξιοπαθούντες;

    Ξοδεύεις χρήματα για διασκέδαση ή στον ελεύθερο σου χρόνο βοηθάς τους αστέγους, εθελοντικά;
    Είμαι σίγουρη ότι δεν πας σε πίστες αλλά σε μπαράκια με προσωπικότητα και καλή μουσική. Πριν απαντήσεις να σου πω ότι η έλλειψη αισθητικής δεν είναι δείγμα βολέματος απλά έλλειψη αισθητικής.

    Τα γυαλιά σου είναι Ray-ban ή πήρες απλά ένα ζευγάρι με 10€-20€-30€ απλά για να μην σ' ενοχλεί ο ήλιος;

    Στο πορτοφόλι σου υπάρχει πιστωτική κάρτα; Αγόρασες ποτέ κάποιον προϊόν μέσω διανειοδότησης;
    Έχεις αυτοκίνητο ή χρησιμοποιείς τα Μ.Μ.Μ;

    Όταν οι φίλοι σου ή η συγγενείς σου αποφασίσουν να παντρευτούν, βαφτίσουν ή πεθάνουν (ελπίζω να ζήσουν όλοι μέχρι τα βαθιά τους γεράματα), θα πας στα αντίστοιχα μυστήρια ή θ' απέχεις, υποστηρίζοντας τα πιστεύω σου και την προβατοποίηση που θέλει να επιβάλλει η θρησκεία;

    Αμα ο ξαδερφος σου ηταν αντικομφορμιστης, αναρχικος κλπ οπως ισχυριζεσαι, εγω ειμαι ο οσιος Ονουφριος, εκτος αν ηταν πολυ πιτσιρικας τοτε. Ειμαι πλεον 40 φευγα και οχι μονο θρησκευτικο γαμο δεν υπηρχε περιπτωση να κανω αλλα ουτε στο γαμο της αδερφης μου πατησα ποδι.

    Το κινητο μου ειναι αυτο:

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/9/98/Motorola_C115_life.jpg

    Ουτε εγχρωμο ειναι ουτε καν φωτο βγαζει. Δεν μιλαμε για ραδιο, mms η ιντερνετ. Αυτα ειναι "πολυτελειες" που ποτε δεν ειχα και ουτε θελω να εχω. Μια χαρα βολευομαι με αυτο. Δεν ρωτας και τους υπολοιπους πιστους που ευχονται για τον Χριστουλη να δεις τι κινητα κουβαλανε?

    Διαλεξα την οικονομικη μου πορεια συμφωνα με το πρωτο που ανφερεις, και μαλιστα εργαστηκα αρκετο καιρο χωρις δεκαρα τσακιστη επειδη μου αρεσε αυτο που εκανα (εκπομπη στο ραδιο) ακομα και ως πρακτικη. Μετα πληρωνομουν κανονικα αλλα με μισθο πεινας συμφωνα με τα Ελληνικα δεδομενα διοτι δεν εκανα και πολλες ωρες εκπομπη μα δεν με ενοχλουσε διολου γιατι ειμαι λιτοδιαιτος (αμα σου πω ποσο δεν θα με πιστεψεις). Εχω διοργανωσει συναυλίες χωρις να βγαλω δεκαρα τσακιστη (η πρωτη ηταν για ενα κεντρο απεξαρτησης, ολα τα εσοδα πηγαν εκει...μεχρι και απο την τσεπη μου εβαλα, η δευτερη ανοιχτα σε πλατεια κλπ κλπ).

    Αμα ηθελα θα ειχα διοριστει στο δημοσιο γιατι ο μπαμπακας ειχε κονε και στα δυο κομματα, και θα ημουν τακτοποιημενος τωρα αντι να πεινουσα. Η αδερφη μου το εκανε (οπως και οποιος αλλος αλλος ειχε τετοιες ευκαιριες). Αποτελεσμα: να λενε ποσο λακαμας ειμαι που δεν κοιταξα την παρτη μου. Αυτη ειναι η Ελλαδαρα.

    Τα ρουχα μου? Ειλικρινα δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να ψωνιζω καποιο ρουχο. Πανε 20 χρονια νομιζω.

    Δεν εχω χρηματα για να ξοδεψω. Ειχα χαρτι αποριας, Ενημερωτικα εχω κοιμηθει στον δρομο μερικες φορες διοτι δεν ειχα που να μεινω. Εχω μεινει και εγω αστεγος εστω ελαχιστα.

    Πιστες? Δεν εχω πατησει το ποδι μου σε πιστα. Στα οσα μπαρακια βρεθηκα ηταν σε αυτα που επαιζα μουσικη περιστασιακα. Και ελαχιστες φορες στο παρελθον σε καποια (μπορω να σου πω ποια), κυριως σε αυτα που ειχα ελευθερη εισοδο. Προτιμουσα να αραζω σε καμια πλατεια και να συζηταω.

    Δυο ευρω εχουν κοστισει τα γυαλια μου. Απο παγκο τα πηρα.

    Υπαρχει μια πιστωτικη που σπανιως εχω χρησιμοποιησει. Την ειχα βγαλει γιατι ειχα βρεθει στο εξωτερικο. Οχι δεν εχω παρει δανειο. Με τι προυποθεσεις να παρω? ΜΜΜ χρησιμοποιω. Χωρις εισιτηριο. Ειχα βγαλει πλαστη καρτα μια εποχη.

    Σου εχω ηδη απαντησει για το τελευταιο. Οταν πεθανε η μανα μου (ημουν εικοσαρης) ουτε καν στην κηδεια δεν ηθελα να παω, και κακως πηγα επειδη με παρακαλεσε η αδερφη μου και ο μπαμπακας μου. Τον τελευταιο εχω να τον δω απο τοτε. Χρηστο τον λενε παρεπιπτοντως.

    Ηθελες να ρωτησεις κατι αλλο μηπως?


    stet
    25.12.2014, 21:14

    Always Look On The Bright Side Of Life - Monty Python

    Σφύριξε χαρούμενα μπορείς, δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής!

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=2544#ixzz3MwEkmnS1>

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=2544


    mary_omikron
    26.12.2014, 08:31

    @ Freak  Oλα αυτά τα "πολύ εντυπωσιακά" περί εσού, μήπως... λέω μήπως, θα ήταν χρησιμότερα σε κάποιο βιογραφικό σου, ή σαν στοιχεία για χτίσιμο ήρωα σεναρίου? {#emotions_dlg.biggrin}

    @ Chrysanna Η περιέργειά σου συγχωρείται και εξιλεώνεσαι μόνο αν έχεις σοβαρούς λόγους. Βιογράφος ή σεναριογράφος λοιπόν? {#emotions_dlg.biggrin}

    ΥΓ. Προτείνω να λάβουμε σοβαρά υπ΄όψιν την προτροπή του @ Stet... Oλοι.

    Αντε, χρονιάρες μέρες {#emotions_dlg.beer}


    tallos
    26.12.2014, 09:40
    εμενα μου την σπαει η γιορτη.Αγίων Θεοφίλου διακόνου και Μυγδονίου.προτεινω να μην την ξαναγιορτασουμε.
    KRISTHESS
    26.12.2014, 14:40

    Freak μου εύχομαι να περάσεις τα πιο όμορφα Χριστούγεννα που έχεις περάσει ποτέ!!! Να θυμάσαι ότι υπάρχουν και άνθρωποι που λειτουργούν με αγάπη . Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα της Γέννεσης του Χριστού στη γη , άσχετα αν οι άνθρωποι κάνουν τα δικά τους. Η ΑΓΑΠΗ Εμένα όλα αυτά που διάβασα , μου θυμίζουν έστω κι αν δεν έχουν σχέση, την γνωστή ιστορία του Σκρουτζ με το πνεύμα των Χριστουγέννων Καλά και Ευτυχισμένα Χριστούγεννα λοιπόν και στον Αναρχικό Κόσμο και Αγάπη πάνω απ'ολα για τους συνανθρώπους μας!!

    Υ.Σ."Εδω στην Μπανγκόκ με συνεχη ηλιοφανεια και το θερμομετρο κολλημενο αναμεσα στους 25-33 (σημερα καποια στιγμη εφτασε τους 35 βαθμους και αναγκαστικως εβαλα το κλιματιστικο) θα κανω τα καλυτερα αντι Christmas!" βάζουν και οι ..Αναρχικοί..κλιματιστικό??? {#emotions_dlg.biggrin} νόμιζα κάνουν συμπαράσταση στους απόρους.. φιλάκια πολλά

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 26-12-2014 14:45 ]


    freak
    26.12.2014, 15:07

    Φιλοξενουμαι οπως καταλαβαινεις. Και δεν ειμαι αναρχικος.

    Απο την αλλη ο Βουδισμος εμπεριεχει την αγαπη και την συντροφικοτητα με πολυ πιο ανθρωπινο τροπο απο τον Χριστιανισμο αλλα ετσι κι αλλιως εγω τα βλεπω ολα αυτα υπο το πρισμα μιας φιλοσοφικης οπτικης.


    KRISTHESS
    26.12.2014, 15:14
    Την αγάπη και τη συντροφικότητα την κάνουν οι Άνθρωποι και όχι οι Θρησκείες φίλε μου.. οι θρησκείες τη διδάσκουν!οπότε άστοχη η σύγκριση για να υποβαθμίσεις ας πούμε την ουσία του Χριστιανισμού Υ.Σ. Όπως και νά΄χει πες σ'αυτούς που σε φιλοξενούν να ξηλώσουν το κλιματιστικό. Δε λέει εσύ να καλοπερνάς και κάποιοι να .. βράζουν Δείξε την αγάπη σου έστω και νοερά ..σε βουδιστικά πλαίσια..
    loukas76gr
    26.12.2014, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 25.12.2012, 15:04 έγραψε...

    Ο μύθος των Χριστουγέννων κρατιέται με τη βία απ'τα παράθυρα και από τις πόρτες, κρεμασμένος σε πανύψηλα κι αφιλόξενα σύγχρονα σκυθρωπά κτίρια. Τον συντηρούν οι δραστηριότητες της αγοράς, τα συμφέροντα των εμπόρων, οι ανελεύθερες κυβερνήσεις- πλην ανατολικών- και οι ακόμη πιο ανελεύθερες θρησκευτικές οργανώσεις, τέλος, οι αστοί και οι εργατικοί, πρόσφατοι μετανάστες στην αστική τάξη, που κατ' ουσίαν κυβερνάν τον κόσμο μας, και που επιθυμούν θρησκευτικές αιτιολογίες και παραδόσεις για διασκέδαση, απόλαυση κι' αμεριμνησία. Ούτε για τα παιδιά, δεν έμειναν τα σύμβολα ανέγγιχτα. Κι αυτά ακόμη προσπαθούν να ονειρεύονται μέσα από τις εφιαλτικές ειδικές εκπομπές της τηλεόρασης, κι απόνα σπίτι που τις μέρες αυτές, δεν έχει να προσθέσει κανένα αληθινό αγαθό, ούτε υποδομή για μια γενναία ονειροπόληση- ονειροπόληση ενός κόσμου ιδανικού, που να τον κυβερνάει ο Χριστός και οι Άγιοι του, με αρχηγό τον Αη Βασίλη. Ιδιαίτερα στον τόπο μας, τα Χριστούγεννα γίνανε μέρες συναλλαγής και αυτοϊκανοποίησης. Ευκαιρία για μια ευρωπαϊκή παράσταση. Αν είχαμε και λίγο περισσότερο χιόνι, ώ τότες τα πράγματα θάσαν καλύτερα.

    Η γέννηση του Χριστού παραμένει πια μια επέτειος άγονη και χωρίς αίσθημα. Και η Αθήνα μας, σαν καπνιστό τσουκάλι οινομαγειρείου χωρίς φωτιά και θέρμανση, ζεί την αγιότητα των ημερών, σκυθρωπά, άχαρα και κουρασμένα. Οι δρόμοι σκοτεινοί, για οικονομία βέβαια ηλεκτρισμού, αλλά φαντάζουν απείρως σκοτεινότεροι έτσι καθώς περιέχουν ολοένα και περισσότερο, αναίδεια, αναπηρία και ανανδρία.

    Η δυστυχία ολοφάνερη στα μάτια των γερόντων, που φεύγουν κάθε μέρα από κοντά μας θλιμμένοι κι απροστάτευτοι, γνωρίζοντας καλά πια πως γεννήσανε, λειψούς ανθρώπους και πολύ χιόνι, που ατέλειωτα θα τους σκεπάζει στους αιώνες. Τα κάλαντα, τα δώρα και οι αγιασμοί, δεν πείθουνε κανένα ότι προσφέρουνε αγάπη και παράδοση. Μόνο τα πρόσωπα μερικών παιδιών και μερικών γριών που περιφέρονται θλιμμένες, είναι ότι διαθέτει ο κόσμος μας, για ν' αγαπάς τις μέρες τούτες.

    Μάνος Χατζιδάκις, Κυριακή 24 Δεκέμβρη 1978

    -----------------------------------------------------------------------

    Παρ΄όλα αυτά που τα γνωρίζω και δεν τα προσπερνώ,  -συμπαθέστατε Freak- εγώ προσωπικά παραδέχομαι όσους αντιστέκονται στην ισοπέδωση του "Χριστούγεννα"  (με ό,τι περικλύει... από έννοιες μέχρι διάκοσμο), εξακολουθούν να μαγεύονται από φωτάκια που αναβοσβύνουν και χαμογελούν βλέποντας την εικόνα τους να καθρεφτίζεται παραμορφωμένη σε ασημένιες χριστουγεννιάτικες μπάλες ενός δένδρου....

    Η μαγεία και η ευχαρίστηση βρίσκεται σε μικρά πράματα και πηγάζει από μέσα μας όταν τα έχουμε καλά πρώτα με τον εαυτό μας, μετά με τους γύρω μας, και η αλυσίδα συνεχώς επεκτείνεται.....

    Καλά Χριστούγεννα {#emotions_dlg.beer}

    ΥΓ. και δεν είσαι "γραφικός" όπως αυτοχαρακτηρίζεσαι.... απλά έχεις λίγη περισσότερη άρνηση από το σύνηθες {#emotions_dlg.biggrin}

    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)


    "Ο κόσμος πια δεν είναι μαγικός. Και τα Χριστούγεννα, μια οργανωμένη μηχανή… Έτσι ο Χριστός γεννιέται σιωπηρώς. Κανείς δεν τον αναζητά, κανείς δεν τον εσκέφτεται κι έρχεται μόνος σιωπηλός για να πεθάνει μόνος… κι αυτό τ’ αστέρι της Βηθλεέμ, τι θέλει πάλι κι ήρθε ετούτη τη χρονιά… Α! τα Χριστούγεννα, δεν είναι φέτος ούτε για τα παιδιά. Άλλωστε απέκτησαν και αυτά, χάρις στην βιομηχανικήν ανάπτυξη, μιαν εντελώς προσωπική μυθολογία που απέχει χιλιάδες μέτρα από τη μυθολογία της γέννησης του Χριστού…


    Η σιωπηλή αυτή γέννηση, μέσα στον άσχετο και θορυβούντα κόσμο μας, φαντάζει ακόμα πιο ιερή και πιο σημαδιακή, από την γραφική των τυπικών χριστιανών, που εννοούν να βλέπουν τον Χριστό, Θεό απ’ τη γέννησή του, εξ αρχής, κι όχι μετά, στον θάνατο, στο τέλος, στην κατάληξή του".


    Μάνος Χατζιδάκις, Κυριακή 23 Δεκέμβρη 1979.

    Από «Τα Σχόλια του Τρίτου», εκδόσεις «Εξάντας».

    ----------------------------------------------------------------------------

    Πάντα διαχρονικός... Καλές γιορτές σε Anti-Christmas και μη! :)


    suspect
    27.12.2014, 14:31

    Αν και θα μπορουσα να παραθεσω τομους ολοκληρους, προτιμω κατι που μπορει να διασταυρωθει ιστορικα.

    Οσα αντικριστμας τοπιξ και οσες σελιδες με ποστς και να γινουν, η Ορθοδοξια είναι μια ζωντανη αληθεια που δεν εχει αναγκη κανεναν. Εμεις την εχουμε αναγκη.

    Από αυτά που διαβασα ανωτερω, θλιβομαι από τη μεγαλη μαυριλα ψυχης που βλεπω και ειμαι σιγουρος πως αποτελουν μια εξωτερικευση δυστυχιας και μοναξιας. Ασχετα αν προβαλλεται υπερ-εγωιστικα ως κατι ουαου εναλλακτικο, αλλα τελικα είναι για λυπηση.

    [ΣΣ. Δεν επιθυμω ουτε να πεισω ουτε να επιτεθω σε κανεναν, ουτε να χασω χρονο σε αδιεξοδους διαλογους. Αλλωστε και Εκεινος το ειπε «οστις θελει». Η μαγεια της Ορθοδοξιας μας – γιατι εδώ δεν ειμαστε ουτε βατικανο ουτε ισλαμ – είναι να μπορει ο καθενας, ακομα και να βριζει και να λοιδωρει χωρις να φοβαται. Καλη Δυναμη ευχομαι…]

    Ο ΑΓΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΙΑΤΡΑ

     

    Στα Φιλιατρά το 1943, στο καιρό της μαύρης Κατοχής της Ελλάδος από τους Γερμανούς, το Γερμανικό Στρατηγείο από την Τρίπολι διέταξε τον Γερμανό Διοικητή των Φιλιατρών, Κοντάου ονόματι, για κάποιο σαμποτάζ που είχαν κάνει οι αντάρτες, να κάψουν την πόλιν των Φιλιατρών, να σκοτώσουνε ένα αριθμόν προκρίτων Φιλιατρινών και να συλλάβουνε 1.500 άλλους Φιλιατρινούς και να τους στείλουν στη Γερμανία, από όπου φυσικά δεν επρόκειτο να γυρίση κανένας πίσω.

    Ο αξιωματικός Κοντάου έδωσε με την σειρά του διαταγή στους στρατιώτες του να προχωρήσουν την άλλη ημέρα στις έξη το πρωί με τα σύνεργα της καταστροφής, χωρίς οίκτο στην εκτέλεσι της διαταγής.

    Αυτό, το έμαθε στην Τρίπολι ο ιεροκήρυξ Αρχιμανδρίτης Θεόδωρος Κωτσάκης, που κατήγετο από τα Φιλιατρά, θλίψις και στενοχώρια κατέλαβε όλους, δεν ξέρανε τι να κάνουνε για να γλυτώσουν τα Φιλιατρά και τους Φιλιατρινούς. Επήρε κάποιον που εγνώριζε τα γερμανικά και πήγε στο σπίτι του Γερμανού στρατηγού στη Τρίπολι. Σταθήκανε στο διάδρομο. Αλλά ακούσανε μέσα στο γραφείο του στρατηγού φωνές, κακό, βρισιές, αναστάτωση μεγάλη. Κάποια Ελληνίδα τον τράβηξε από το ράσο να φύγη, για να μην τους εκτελέσουν επί τόπου και αυτούς.

    Βγαίνοντας τότε ο ιεροκήρυξ, ειδοποίησε όλα τα σπίτια των Φιλιατρινών στην Τρίπολι να προσευχηθούν τη νύκτα στον Άγιο Χαράλαμπο, τον πολιούχο των Φιλιατρών για να βάλη το χέρι του. Αυτός δε κλείστηκε στο δωμάτιό του και προσευχότανε με πόνο. Το ίδιο κάνανε στα Φιλιατρά οι κάτοικοι, που κάτι μυριστήκανε και αυτοί.

    Ο Άγιος άκουσε την προσευχή τους και έκανε το θαύμα. Ο Άγιος παρουσιάζεται την νύκτα στον Κοντάου που κοιμότανε. Παρουσιάστηκε σαν γέροντας σοβαρός, μεγαλοπρεπής, ιεροπρεπής, ιεροφορεμένος και με κατάλευκη γενειάδα. Ήτανε μια φυσιογνωμία, που δεν την είχε δη ποτέ στη ζωή του ο προτεστάντης ή μάλλον άπιστος Γερμανός. Ο σεβάσμιος γέροντας του είπε με γλυκύτητα:

    —Άκουσε, παιδί μου, τη διαταγή που έλαβες να μην την εκτελέσης.

    Το όνειρο ήταν ζωηρό και του έκανε εντύπωσι. Ξύπνησε και ξανακοιμήθηκε, αλλά με την απόφασι να εκτελέση την διαταγήν. Ξανά παρουσιάζεται ο Άγιος στον ύπνο του και του λέγει:

    —Αυτό που σου είπα να κάμης. Την διαταγή να μη την εκτελέσης. Μη φοβηθής. Εγώ θα φροντίσω να μην τιιμωρηθής.

    Ξαναξύπνησε και στο μυαλό του στριφογύριζαν τα λόγια που του είπε. Αλλά ήταν αδύνατο να μην εκτελέση την διαταγή, διότι θα εκτελούσαν αυτόν οι Γερμανοί. Ξανακοιμήθηκε. Ξαναπαρουσιάζεται και εκ τρίτου ο σεβάσμιος γέροντας και του λέγει:

    —Σου είπα να μην φοβηθής. Εγώ θα φροντίσω και δεν θα τιμωρηθής. Θα σε φυλάξω δε εσένα και όλους τους άνδρας σου και θα γυρίσετε πίσω στα σπίτια σας, χωρίς να πάθη κανένας τίποτε.

    Στην αρχή θέλησε να αρνηθή την εντολή του Αγίου Χαραλάμπους, και να παραστήση τον γίγαντα. Αλλά παρ’ όλη την αθεΐα του, λύγισε, διότι εν συνεχεία τη νύχτα εκείνη, ο Γερμανός αξιωματικός, όπως έλεγε ο ίδιος, άκουσε στον ύπνο του φωνές και κλάμματα, σαν προέρχωνται από τυραννισμένους ανθρώπους κάπου εκεί δίπλα στην αυλή του. Ύστερα πλησίαζαν ζωντανές μορφές, που έμοιαζαν σαν γυναίκες, γυναίκες πολλές, που κτυπούσαν κεφάλια και στήθια από αφόρητη δυστυχία και πόνο. Θρηνούσαν, αγανακτούσαν και καταριόντουσαν από πόνο για την σφαγή των παιδιών τους και των εγγονών τους, που επρόκειτο να γίνη. Όλες αυτές οι φωνές γίνανε υστέρα σύννεφο και ανέβαιναν προς τα ύψη του Ουρανού, χωρίς να πέφτη τίποτε στη γη.

    Και ακόμη έβλεπε στον ύπνο του ο Γερμανός αξιωματικός κάτι σκοτεινόμακρα σύννεφα, που έβγαιναν από το δωμάτιό του και ανέβαιναν και σκίαζαν τον ήλιον, ο οποίος κρυβότανε από τα σύννεφα αυτά σαν να ήτανε άνθρωπος και σκοτείνιαζε τα πρόσωπα των στρατιωτών του. Άλλοι από τους Γερμανούς τρόμαζαν και άλλοι ζητούσαν βοήθειαν, κάμνοντας τον Σταυρό τους. Και όλοι τους τρέχανε να κρυφτούνε πίσω από τους κορμούς των ελαιών.

    Από τον τρόμο του ξύπνησε. Πήγε να μιλήση, αλλά δεν μπορούσε, παρά κρατούσε ανοιχτό το στόμα του και κοίταζε την εικόνα του ονείρου του. Κοίταζε το γέρο εκείνο, που τον είδε μέσα στο όνειρό του τρεις φορές και ο οποίος είχε μορφή Αγίου της Ορθοδοξίας. Όταν συνήλθε από τους εφιάλτες, άρχισε να σκέφτεται το κακό, που επρόκειτο να γίνη: Να σκοτώνωνται άνθρωποι και σαν τα σκυλιά να μένουν άθαφτοι. Να καίγωνται σπίτια σε ένα λεπτό, που απαιτούσαν αιώνες για να κτισθούν!

    Οι σκέψεις αυτές τον αναστάτωσαν. Αλλά πάλιν έλεγε:

    —Εγώ είπα να κάψω την πόλιν. Και θα την κάψω.

    Τότε έκλεισε τα μάτια του. Και ο γέρος, ο Άγιος Χαράλαμπος, εμφανίσθηκε ξανά μπροστά του απειλητικός και επίμονος. Με φωνή δε δυνατή και επιτακτική του είπε:

    —Πρόσεξε! Η πόλις δεν θα καή και οι κάτοικοι δεν θα συλληφθούν. Είναι αθώοι. Το ακούς;

    Σηκώθηκε τότε ο Γερμανός, στερέωσε τα γόνατά του, που τρέμανε και πήρε το τηλέφωνο. Με τρεμάμενη φωνή τηλεφωνούσε στη Τρίπολι, στο Γερμανό Διοικητή της Πελοποννήσου. Και ο Διοικητής εκείνος άνοιγε το στόμα του, για να δώση συμβουλές αλλά πάλιν κόμπιαζε. Πήγαινε να αγριέψη, για να εκτελεστή η διαταγή του, αλλά δεν μπορούσε. Τί είχε συμβή; Και ο ίδιος αυτός το ίδιο βράδυ είχε δη στο όνειρό του τον Άγιο Χαράλαμπο όπως τον είδε και τον περιέγραψε στο τηλέφωνο και ο αξιωματικός του από τα Φιλιατρά. Τελικά αποφάσισε και είπε στον αξιωματικό των Φιλιατρών:

    —«Γράψατε. Αναστέλλω την καταστροφήν της πόλεως. Έλθετε αμέσως ενώπιόν μου αύριον μεσημβρία».

    Όταν ξημέρωσε ανακοινώθηκε η ανάκλησις της αποφάσεως των Γερμανών. «Το εσπέρας αυλισθήσεται κλαυθμός και εις το πρωί αγαλλίασις». Ξεχύθηκαν στο άκουσμα χαρούμενοι οι άνθρωποι στα καφενεία, στη πλατεία, στους δρόμους...

    Μια ομάδα, τότε από Γερμανούς στρατιώτες και υπαξιωματικούς, έχοντες στη μέση τον αξιωματικό τους Κοντάου και δυο Ορθοδόξους ιερείς, περνούσαν από τους δρόμους και πηγαίνανε από τη μια Εκκλησία στην άλλη. Αρχίσανε από τον Άη Γιάννη, από τον Άγιο Νικόλαο, τον Άγιο Αθανάσιο και τελικά κατευθυνόνταν προς την Παναγιά.

    Ο αξιωματικός έψαχνε να βρη την Εικόνα του Αγίου, που είδε στον ύπνο του. Όταν του ανοίξα­νε την πόρτα του Ναού της Παναγίας, ανεγνώρισε μέσα στις εικόνες τον Άγιο Χαράλαμπο, που είδε στον ύπνο του και τον πρόσταζε. Η φωνή του κόπηκε. Ντράπηκε για τον εγωισμό του. Σκέπασε με τα χέρια του το πρόσωπό του. Σε λίγο τα κατέβασε. Έκαμε, αυτός ο Προτεστάντης και άθεος, τον Σταυρό του. Είπε μερικές προσευχές στη γλώσσα του, τις οποίες οι ιερείς δεν μπορέσανε να τις ερμηνεύσουν.

    Ρώτησε εν συνεχεία τους Ιερείς να του πούνε ποιος ήτανε ο γέροντας της εικόνος. Του διηγηθήκανε, ότι αυτός είναι ο Άγιος Χαράλαμπος που υπέστη πολλά μαρτύρια για το Χριστό. Του είπα­νε έπειτα για τα θαύματα που έκανε, και κάμνει και άλλα πολλά.

    Η χαρά των Φιλιατρινών και η ευγνωμοσύνη τους στον Άγιο δεν περιγραφότανε. Δοξάζανε το Θεό και ευχαριστούσανε τον Άγιο Χαράλαμπο για το θαύμα του.

    Όπως δε του είπε του Φρουράρχου, ο Άγιος, αυτός και όλοι οι άνδρες της φρουράς εκείνης επέστρεψαν, όταν τελείωσε ο πόλεμος, στη Γερμανία και στα σπίτια τους, χωρίς να πάθη κανείς τους τίποτε.

    Διετήρησε δε ο Γερμανός ζωηροτάτην την μνήμην του θαύματος κι’ ευγνωμονούσε τον Άγιο. Ήθελε να επιστρέψη από την Γερμανία για να τον προσκυνήση. Πράγματι, έπειτα από δύο χρόνια, ξεκίνησε με την γυναίκα του και ήλθανε από την Γερμανία στα Φιλιατρά. Δεν πρόλαβε όμως την γιορτή του Αγίου, διότι έφτασε μια μέρα αργότερα, στις 11 Φεβρουαρίου.

    Όταν όμως τον είδανε οι Φιλιατρινοί, χαρήκανε χαρά μεγάλη και ξαναγιορτάσανε. Ψάλλα­νε δοξολογία και του κάνανε υποδοχές, γιορτές, τραπέζια και χαρές. Μέχρι σήμερα πολλές φορές ο Γερμανός αυτός με την γυναίκα του, τα παιδιά του και με άλλους πατριώτες του πήγαινε στις 10 Φεβρουαρίου στα Φιλιατρά και προσευχηθήκανε με πίστι στον Άγιο. Στην καρδιά του άνθισε η Ορθοδοξία.

     


    freak
    03.01.2015, 09:38

    Και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα!


    optiras
    03.01.2015, 18:28

    Συμφορουμίτες καλή χρονιά!

    Μετανοείτε γιατί έρχεται ο γαπ-ξανα-και η συντέλεια του κόσμου! Και δεν βλέπω να προλαβαίνουμε τα επόμενα χριστούγεννα...


    tallos
    03.01.2015, 20:35
    Όχι παλι τον ιδιο πρωθυπουργο,να αλλαζουμε κάθε ένα δυο χρονια,ετσι κι αλοιως διακοσμητικα στοιχεια είναι.
    freak
    04.01.2015, 00:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 03.01.2015, 22:35 έγραψε...

     Ν΄αγιάσει το στοματάκι σου


    Την απαντηση μου την διαβασες?

    Ονειρα γλυκα.