ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη
    optiras
    04.01.2015, 15:12

    Συμφορουμίτη, τι pΗ όξινο είναι αυτό; Άσε κανένα χριστιανό στην ησυχία του να απολαύσει τα χριστούγεννά του!

    Είπαμε είμαστε άθεοι, όχι αντιχριστιανοί! Για εμάς απλά τα χριστούγεννα δεν υπάρχουν...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 04-01-2015 16:19 ]


    Konstantinosoa
    04.01.2015, 18:25
    Έτσι είσαι εσύ, υπάρχει ως βλέπεις και αντίθετη σειρά. Πάντως πιο πάνω έχει δίκιο, έχει δώσει απάντηση, αλλά με τέτοιο PH αντιδρούν και λογικό είναι κάποιοι, μέρες που είναι.
    optiras
    04.01.2015, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 04.01.2015, 18:25 έγραψε...

    Έτσι είσαι εσύ, υπάρχει ως βλέπεις και αντίθετη σειρά.

    Λόγω δραστηριοποίησης μου στον κόσμο των άθεων στην δεύτερη πατρίδα μου-ιταλία- γνωρίζω την ύπαρξη των αντιχριστιανών από πρώτο χέρι!

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 04.01.2015, 18:25 έγραψε...

    Πάντως πιο πάνω έχει δίκιο, έχει δώσει απάντηση

    Σε ποιο σημείο αναφέρεσαι;

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 04.01.2015, 18:25 έγραψε...

    αλλά με τέτοιο PH αντιδρούν και λογικό είναι κάποιοι, μέρες που είναι.

    Εξηγήσιμο ίσως... Λογικό μάλλον όχι... Αν τα χριστούγεννα δεν λένε σε κάποιο τίποτα, απλά τα αγνοεί... Αν εναντιώνεται , τότε δεν τα αγνοεί, τότε τα χριστούγεννα έχουν σημασία, υπάρχουν! Κανείς δεν ασχολείται με κάτι που δεν υπάρχει....


    freak
    04.01.2015, 19:46

    Αναφερομαι πρωτιστως στην υποκρισια που βασιλευει αυτες τις μερες.

    Και ο Κωνσταντινος σωστα αναφερει πως εχω δωσει απαντηση αμεσως μετα την τοποθετηση της Chrysanna. Διαβασε την αν θες.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 04-01-2015 19:47 ]


    optiras
    04.01.2015, 20:10

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 04.01.2015, 19:46 έγραψε...
    Αναφερομαι πρωτιστως στην υποκρισια που βασιλευει αυτες τις μερες.

    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... Αλλά αυτό είναι πρόβλημα αυτών που θεωρούν τα χριστούγεννα είναι κάτι διαφορετικό από απλή εμπορική γιορτή, όπως πχ.χ την βλέπουν οι γιαπωνέζοι...

    Προσωπικά την θεωρώ απλή εμπορική/καταναλωτική γιορτή, με διάφορες προφάσεις /δικαιολογίες...

    Τι ίδιο είναι άλλωστε και η πρωτοχρονιά...

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 04.01.2015, 19:46 έγραψε...

    Και ο Κωνσταντινος σωστα αναφερει πως εχω δωσει απαντηση αμεσως μετα την τοποθετηση της Chrysanna.

    Αν είναι αυτό το σημείο στο οποίο αναφέρεται ο συμφορουμίτης, το έχω διαβάσει....


    Konstantinosoa
    04.01.2015, 22:39
    Ναί εδώ αναφέρομαι, στην απάντηση που έχει δώσει ο freak. Σαφώς μια θρησκευτική εορτή έχει έννοια εάν αντιπροσωπεύει κάτι αληθινό. Σαφώς και είναι κάτι διαφορετικό για έναν που έχει συνείδηση της εορτής πολλώ δε μάλλον εάν είναι μια πραγματικότητα. Αυτό είναι θέμα που άπτεται της προσωπικής πίστης και των σχετικών βιωμάτων. Αν όλα αυτά δεν ισχύουν είναι απλώς αφορμή για διακοπές και shoping therapy. Εν πάσει περιπτώσει νιώθω πως στη 10 σελίδα καταφέραμε να κάνουμε ένα μικρό πολιτισμένο διάλογο.
    freak
    08.01.2015, 03:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 06.01.2015, 17:49 έγραψε...

    ...σέβομαι το ιερό της κάθε θρησκείας...

    Εισαι σιγουρη? Για ξανασκεψου το λιγο πριν γραψεις μεγαλα λογακια.

    Ποια ειναι η γνωμη σου για τα τζαμιά? Οχι απλα ενα τζαμί στον Βοτανικο.

    Μιλαω για τζαμιά παντου. Σε ολη την Ελλαδα.

    Σεβεσαι τα δικαιωματα και των μουσουλμανων? Σε κοπτει και για αυτους δηλαδη?

    Ειμαι περιεργος να δω τι θα απαντησεις.

    Οσο για το ποιος σταζει χολη, φαινεται!

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 04.01.2015, 19:46 έγραψε...

    Αναφερομαι πρωτιστως στην υποκρισια που βασιλευει αυτες τις μερες.

    Το εγραψα ακριβως πιο πριν μα απο οτι φαινεται ειναι σα να μην το εγραψα.

    Ονειρα γλυκα λοιπον Animista. Δεν εισαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια που ακολουθει τον συρφετο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 08-01-2015 06:34 ]


    optiras
    08.01.2015, 10:07

    Καλό είναι να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας ακόμα και όταν δεν συμμεριζόμαστε τις απόψεις τους... Ακόμα, ο ιντερνετικός λόγος του φόρουμ είναι γραπτός λόγος... Οπότε καλό είναι να απομακρυνόμαστε  από τον προφορικό λόγο (υπερβολές,  λεκτικές ακρότητες,  εκφράσεις καφενείου κτλ).

    Ακόμα ας έχουμε υπόψη , ότι επειδή από το συγκεκριμένο κανάλι επικοινωνίας (φόρουμ) λείπει υ γλώσσα του σώματος δεν γίνεται πάντα αντιληπτό τι ακριβώς εννοούμε...

    Αυτά για να γινεται συζήτηση πολιτισμένη...

    Υ.Γ.: δεν θα συμμετέχω στον διαγωνισμό "ψηφίστε ποιος στάζει  πιο πολύ χολή" ..

    Σε ένα διάλογο δεν μας ενδιαφέρουν τα σωματικά υγρά, ούτε και οι επιμέρους αντιπάθειες ή συναισθήματα. Αλλά  τα επιχειρήματα .


    freddieKrueger
    08.01.2015, 22:26
    E-Λ-Ε-Ο-Σ με αυτό το θέμα και με όσους το αναπαράγουν.Ας μου πει κάποιος συντονιστης πως γίνεται να μην εμφανίζεται αυτό το θέμα έκτρωμα στο περισκόπιό μου...
    tallos
    09.01.2015, 10:57
    Ο άλλος θελει τζαμια σε ολη την ελλαδα.Μηπως το Μ.Η κανει μια στροφη προς τη χαζομαρα;
    mary_omikron
    09.01.2015, 13:59

    freddieKrueger στην αρχική σελίδα που εμφανίζεται η κίνηση μπορεις να επιλέξεις απο τα "φίλτρα" ποιά θέλεις ή δεν θέλεις να παρακολουθείς τικάροντας/ξετικάροντας αντίστοιχα.

    Κι ένας άλλος τρόπος είναι να μην μπαίνεις στα θέματα που σε ενοχλούν. Κάποιοι άλλοι απ΄ότι βλέπεις αρέσκονται και το "ταίζουν" είτε υπερθεματίζοντας είτε αφορίζοντας. 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-01-2015 14:07 ]


    mary_omikron
    09.01.2015, 14:02

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 09.01.2015, 10:57 έγραψε...

    Ο άλλος θελει τζαμια σε ολη την ελλαδα.Μηπως το Μ.Η κανει μια στροφη προς τη χαζομαρα;

    Το ΜΗ ή όσοι "ταίζετε" το θέμα? 


    tallos
    09.01.2015, 15:39
    Ναι,εμας ενοουσα.
    freddieKrueger
    09.01.2015, 19:35

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 09.01.2015, 13:59 έγραψε...

    freddieKrueger στην αρχική σελίδα που εμφανίζεται η κίνηση μπορεις να επιλέξεις απο τα "φίλτρα" ποιά θέλεις ή δεν θέλεις να παρακολουθείς τικάροντας/ξετικάροντας αντίστοιχα.

    Κι ένας άλλος τρόπος είναι να μην μπαίνεις στα θέματα που σε ενοχλούν. Κάποιοι άλλοι απ΄ότι βλέπεις αρέσκονται και το "ταίζουν" είτε υπερθεματίζοντας είτε αφορίζοντας. 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-01-2015 14:07 ]



    Σ ευχαριστώ Μαίρη μου και Καλή Χρονιά.

    Έχεις δίκιο,να μη μπαίνω σε τέτοια θέματα,αλλά όταν το περισκόπιο μου βομβαρδίζεται με μια λίστα τουλάχιστον 10...anti-christmas ε,όπως και να ναι η αισθητική μου βλάπτεται...

    Κάθε θέμα κάνει ένα κύκλο κι εξαντλείται εντός κάποιων λογικών ορίων.Όταν κάθε Χριστούγεννα αυτο ξυπναει τοτε υπαρχει προβλημα και σοβαρο.

    Χαιρετω,κι ευχαριστω.


    freak
    11.04.2015, 18:03

    Το μονο που θα μου λειψει ειναι η μαγειριτσα. Τουλαχιστον στο Λονδινο μπορουσα να βρω.

    Εδω στην Καμποτζη...ρυζακι και ζεστη που ευτυχως υποφερεται.

    {#emotions_dlg.biggrin}


    Chrysanna
    11.04.2015, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 11.04.2015, 18:03 έγραψε...

    Το μονο που θα μου λειψει ειναι η μαγειριτσα.

    Κουλός δεν είσαι απ' όσο ξέρω... τράβα φτιάξε μία!


    freak
    11.04.2015, 18:08

    Δεν ξερω, Θα μου δειξεις?

    Ασε που στο χωριο που βρισκομαι δεν παιζουν βασικα ειδη που εχουμε στην Ευρωοη και αλλου.

    Πχ τυρι δεν εχουν εδω. Ουτε καν ψυγεια. Με παγο λειτουργουν ακομα. Ειμαι σε εντελως διαφορετικες συνθηκες.

    Βεβαια αν σου αρεσει το μανγκο αλλαζει το πραμα!


    Chrysanna
    11.04.2015, 18:11

    Δυστυχώς δεν ξέρω ούτε εγώ αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν χρειάζεται τυρί.

    Μπορείς βέβαια να φτιάξεις μία πιο σύγχρονη version με μάνγκο και πού ξέρεις; Ίσως γίνει νέο trend και βρεθείς εισοδηματίας να εισπράττεις λεφτά απ' τα δικαιώματα της συνταγής...!


    essendream
    11.04.2015, 18:22

    Πωπωπωωωω μαγειρίτσα με μάνγκοοοο!! Ουάουυυ άκρως οικολογικό!!! Μου δίνετε φοβερές ιδέες!! {#emotions_dlg.clap} Θα την επιχειρησω άμεσα!! Μπορεί να της πάει και το αβογκάντο!!! {#emotions_dlg.thumbup} χαχαχαχαχαχαχα


    KRISTHESS
    11.04.2015, 19:12
    μπλιαχ