ελληνική μουσική
300 online   ·  201.493 μέλη

Anti-Christmas

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
22.12.2013, 17:09
χαχαχα γεια σου ρε Λάμα χιουμορίστα
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
22.12.2013, 17:20
Γειά
freak
Σολίστ
Chat
25.12.2013, 18:37

EVAGGELIASAKELLARIOU
Φθασμένος
Chat
25.12.2013, 19:09

Προτείνω ανεπιφύλακτα στο Παναγιώτη και το Κάρολο, που δεν είναι ο γνωστός Κάρολος της Αγγλίας, το βιβλίο: "Χριστουγεννιάτικες Αστυνομικές Ιστορίες" των εκδόσεων: "Νάρκισος". Προσωπικά βαρέθηκα και τα Christmas και τα anti-christmas. Περαστικά μας. Ε.Σ. {#emotions_dlg.mad}

-----------------

Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

[ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 25-12-2013 19:15 ]

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
25.12.2013, 19:12
MERRY,BABH,NIKO... ό,τι γουστάρει η καρδιά σου freak.. ευχαριστούμε για την ευχή!
freak
Σολίστ
Chat
25.12.2013, 20:13

Ευτυχως εδω στο Λονδινο παιζουν κανα δυο αντι Christmas event και λεω να τιμησω το ενα, γιατι στο Ελλαντα ενα ειχε γινει (ευτυχως πετυχημενο) και το ειχε οργανωσει η μεγαλειοτητα μου lol.

[ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-12-2013 20:13 ]

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
25.12.2013, 20:54
πάρτυ να'ναι και ό,τι νά'ναι ...αν είναι να χαμογελάσει το χειλάκι σου!
Animista
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
27.12.2013, 23:08

Παράθεση:

Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 25.12.2012, 23:42 έγραψε...

Καλησπέρα και για το πείσμα σου, εύχομαι να περνάς πάντα καλά είτε είναι γιορτές είτε όχι. Να είσαι ο εαυτός σου και να μην υποτιμάς τον freak, λέγοντας ότι είσαι γραφικός. Αν και είσαι λίγο extreme για τα γούστα μου, χαίρομαι να σε "διαβάζω" και να μαθαίνω από σένα. Σε εκτιμώ για αυτό που είσαι και σου υπόσχομαι να μην σε ενοχλήσω άλλο με τα σχόλια μου. Όσον αφορά το topic: Anti-Christmas και το πνεύμα των Χριστουγέννων και των συναφών εορτών, η γνώμη μου είναι η εξής: Μπόρα είναι θα περάσει. Ε.Σ.Innocent

Μπόρα είναι και θα περάσει; α ναι;;; δηλαδή, όπως μπόρα ειναι και ο άκρατος υλισμός, ο φιλελευθερισμός , ο καπιταλισμός και η μασσονία που θέλουν να αφανίσουν οτιδήποτε πνευματικό από τον κόσμο μας και να χειραγωγούνε τους πάντες! Όλα μπόρες είναι αλλά τώρα πια δεν ξέρω αν τελικά θα περάσουν ή αν έχουν κατσικωθεί μια θέση στην ζωή μας μια πάντα και παραμορφώνουν την καθημερινότητά μας όπως οι μπάλες στα έλατα που άμα κοιτάξουμε μέσα τους οι καθρέφτες τους μας δείχνουν σαν τέρατα! Προτιμω να είμαι γραφική από την άλλη πλευρά του τούνελ! Να ακούω την λειτουργία την νύχτα των Χριστουγέννων να απολαμβάνω όμορφα παλιά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, κι ακόμα κι αν το στόλισμα του σπιτιού μου είναι μόνον υποτυπώδες να στολίζω την καρδιά μου για να κάνω πιο ευτυχισμένους τους γύρω μου που μέσα σε όλο αυτό τον άθλιο σκοταδισμό της υπερκατανάλωσης και των προβολέων και της διαφήμισης τους κόσμου των παραμορφωμένων ανθρώπων υποφέρουν από την μοναξιά, την απόρριψη τη λησμονιά των δικών τους! Στ' αλήθεια με πειράζουν εμένα αυτές οι μπόρες που όλο λέμε : θα περάσουν, κι όλο γίνονται τανάλιες που μας σφίγγουνε μέχρι να μας πνίξουν!!!{#emotions_dlg.confused1}

freak
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 00:29

Παράθεση:

Το μέλος Animista στις 27.12.2013, 23:08 έγραψε...

Προτιμω να είμαι γραφική...να απολαμβάνω όμορφα παλιά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια...κλπ

Αμα ειναι ετσι οι γραφικοι, τοτε το 90% ειναι γραφικοι.

Μηπως εχεις μπερδεψει την εννοια της λεξης?

Αφου (σχεδον) ολοι, χρονια πολλα λενε, κανουν δωρα, στολιζουν δεντρα κλπ.

Γραφικος μαλλον ειμαι εγω που αρνουμαι μπω στο mood που επιτάσσει ο περιβάλλοντας χώρος και απλα δεν εχω καμια ορεξη να λεω χρονια πολλα ουτε στον ιδιο μου τον μπαμπακα (Χρηστος τ'ονομα του).

Οσο για την υπερκαταναλωση που γραφεις, τα Χριστουγεννα (& οχι μονο) ειναι αλλη μια συνωνυμη λεξη για αυτην.

[ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 28-12-2013 00:43 ]

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 00:55
Αυτό βρήκες να σχολιάσεις εσύ? Τα περι μασονίας, και χειραγώγησης και τα άλλα demented stuff, τι φάση?
freak
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 08:46

Εχεις δικιο βρε συ Lama. Εν μερει ομως, διοτι εδω συζηταμε για τα Χριστουγεννα και κατα βαση την υποκρισια που γιγαντωνεται αυτες τις μερες.

Δεν χρειαζεται να γραψω την αποψη μου περι μασονιας κλπ. Για οσους ενδιαφερονται, υπαρχει κι ο Λιακο.

EVAGGELIASAKELLARIOU
Φθασμένος
Chat
28.12.2013, 16:09

Αγαπητή Animista, ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει να πιστέψει. Προσωπικά δεν με αφορά τι πιστεύει ο καθένας, απλά σέβομαι τη πίστη σου και δεν σε κατηγορώ για αυτό. Πέρυσι, είπα μια γνώμη και δεν συνέβη κάτι συνταρακτικό για να την αλλάξει. Με εκτίμηση, Ε.Σ.

optiras
Φθασμένος
Chat
28.12.2013, 17:07

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 22.12.2013, 16:58 έγραψε...

Οι άθεοι θα πρέπει να λατρεύουν τα χριστούγεννα. Πολλά δικαιώματα και καμία υποχρέωση. Δε με χάλασε κι όλας. 

Σαν άθεος-για την ακρίβεια αγνωστικιστής, χρόνια μέλος κινημάτων υπέρ του δικαιώματος κάποιων να μην πιστεύεουν στα θρησκεύματα που επικρατούν στις διάφορες χώρες, τόσο στην ελλάδα, και περισσότερο στην ιταλία-π.χ. Ένωση Άθεων και Ορθολογιστών Αγνωστικιστών (UAAR, www.uaar.it ) θα πω πως τους άθεους δεν τους ενδιαφέρουν τα χριστούγεννα και η τυπική αντίδρασή τους είναι σαν αυτή του συμφορουμίτη freak...Παρόμοια είναι και η δικιά μου αντίδραση...Βέβαια είναι δύσκολο να καταλάβει το πως σκέφθονται οι άθεοι κάποιοι που δεν είναι...

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 18:54

Σαν άθρησκος και θρησκευτικά απαθής (καλά όχι τόσο, εννοείται πως σιχαίνομαι κάθε αναφορά σε χριστιανισμό και άλλες συντηρητικές θρησκείες), περνάω τέλεια αυτή την εποχή. Έχω άδεια από τη δουλειά (+extra moneyz and moneyz is never a bad thingy), απολαμβάνω υπέρχοχα στολισμένες πόλεις σε όλο το δυτικό κόσμο και τα κανάλια σταματάνε να μας πρίζουν το πεος 2-3 μέρες με μιζέρια και δείχνουν κάτι λίγο διαφορετικό. Και όλα αυτά χωρίς να χρειάζεται να πάω στην εκκλησία να πω χρόνια πολλά σε κανέναν και ούτε να γίνω καλός άνθρωπος για το χριστούλι. 

Και αν σας πει κάποιος καλά χριστούγεννα δε χρειάζεται να τον αντιμετωπίσετε σα να σας ευχήθηκε να κολήσετε σύφιλη. Σας είπε μια καλή κουβέντα, γιατί είναι κακό αυτό?

Και πάνω απ'όλα αυτή η εποχή είναι η μεγαλύτερη απόδειξη για το πόσο ψέμα είναι η πίστη των χριστιανών. Πήραν το μεγαλύτερο γεγονός στη θρησκεία τους και το μετέτρεψαν σε μια διεθνή δικαιολογία για να σαβουριάζουν κουραμπιέδες και να αγοράζουν άχρηστα πράγματα. Αυτό είναι κάτι παραπάνω από διασκεδαστικό θα έλεγα. 

freak
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 19:02

Το πριζουν με ητα αθεοφοβε! Και το Χριστουλης με κεφαλαιο. Ου να χαθεις!

Σοβαρα τωρα, υπαρχουν Χριστιανοι που πιστευουν πραγματικα χωρις να ειναι δηθεν. Αυτοι εχουν την εκτιμηση μου. Ωστοσο αυτοι ειναι απειροελαχιστοι. Οι υπολοιποι ειναι απλως τηρητες του: Ελλαδα, πατριδα οικογενεια (ή εστω αυτο νομιζουν). Βρασε ρυζι δηλαδη.

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
28.12.2013, 19:12

Πρίζω από την πρίζα, τι θές τώρα? :P

Εντάξει κοίτα αν θέλεις να γιορτάσεις τα Χριστούγεννα για αυτό που είναι (η γέννηση του Χεσούς δηλαδή) πηγαίνοντας στην εκκλησία και κάνοντας και καμιά καλή πράξη, διακαίωμα σου και μπράβο σου αρκεί να το κρατάς για τον εαυτό σου και μην αρχίζεις τις ηθικολογίες και τα που παει ο κόσμος που απομακρύνεται από το Χριστό κλπ...

Αν πάλι θες να σαβουριάζεις γουρούνια και γαλοπούλες και eggnog και να ακούς Sinatra πάλι δικαιωμά σου αλλά απλά παραδέξου ότι είσαι χοντρός και τεμπέλης (είμαι χοντρός και τεμπέλης) και όχι τόσο χριστιανός. 

Όπως και να το κάνουμε έχει φώτα στους δρόμους και κρύο. + Σε λίγες μέρες μπαίνει το 2014 και αυτό για τους αριθμόκαυλους σαν εμένα είναι καλύτερο και από τσόντα. :P

tallos
Φθασμένος
Chat
28.12.2013, 21:49
εγω δεν ξερω αν είμαι αθεος η όχι,δεν το εχω σκεφτει ποτε,ριχνω πολλες χριστοπαναγιες,αλλα όταν καποιος κοκορευεται ότι είναι αθεος μου φαινετε ότι το κανει για να προκαλεσει απλως.οτι παει κοντρα στο καταστημενο.
KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
28.12.2013, 22:41
Lama ο Aviectus γιατί δε σε χωνεύει??? Freak από σένα ειδικά δεν περίμενα να με ξεχάσεις και να μη μου πεις χρόνια πολλά. Ντροπή και αίσχος
laice
Περαστική Νότα
Chat
28.12.2013, 23:38

Παράθεση:

Το μέλος tallos στις 28.12.2013, 21:49 έγραψε...

...όταν καποιος κοκορευεται ότι είναι αθεος μου φαινετε ότι το κανει για να προκαλεσει απλως.οτι παει κοντρα στο καταστημενο.

μα πάει "κόντρα στο κατεστημένο". Υπάρχουν και οι άνθρωποι που δε θέλουν να το δηλώσουν, γιατί θα δεχθούν τα πυρά, όσων ακολουθούν "το κατεστημένο"! 

Χρόνια πολλά σε ό,τι κι αν πιστεύετε (ακόμη κι αν είναι μόνο ο εαυτό σας), υγεία και λιγότερη μιζέρια! Smile

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 00:51

Παράθεση:

Το μέλος KRISTHESS στις 28.12.2013, 22:41 έγραψε...

Lama ο Aviectus γιατί δε σε χωνεύει??? 

Του εχω κάνει πολλά..