ελληνική μουσική
262 online   ·  204.014 μέλη

Anti-Christmas

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 00:55

Παράθεση:

Το μέλος tallos στις 28.12.2013, 21:49 έγραψε...

εγω δεν ξερω αν είμαι αθεος η όχι,δεν το εχω σκεφτει ποτε,ριχνω πολλες χριστοπαναγιες,αλλα όταν καποιος κοκορευεται ότι είναι αθεος μου φαινετε ότι το κανει για να προκαλεσει απλως.οτι παει κοντρα στο καταστημενο.

Δε νομίζω να κοκκορεύεται κανείς. Βασικά το φυσιολογικό είναι να είναι άθεος κάποιος. Άθεος γεννίεσαι και μετά σου προσδίδουν μια θρησκευτική ταυτότητα. Το να λες ότι είναι bragging το να λες ότι είμαι άθεος είναι σα να λες οτι κοκκορεύεσαι αν πείς 'έχω χέρια'.

Δηλαδή εσύ που λες 'ρίχνω χριστοπαναγίες' γιατί μας το λες? Δεν είναι κόντρα στο καταστημένο αυτό?

Chrysanna
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:05

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 00:55 έγραψε...

Δε νομίζω να κοκκορεύεται κανείς. Βασικά το φυσιολογικό είναι να είναι άθεος κάποιος. Άθεος γεννίεσαι και μετά σου προσδίδουν μια θρησκευτική ταυτότητα. Το να λες ότι είναι bragging το να λες ότι είμαι άθεος είναι σα να λες οτι κοκκορεύεσαι αν πείς 'έχω χέρια'.

Δηλαδή εσύ που λες 'ρίχνω χριστοπαναγίες' γιατί μας το λες? Δεν είναι κόντρα στο καταστημένο αυτό?

Πράγματι, όταν γεννιόμαστε δεν έχουμε καμμία θρησκευτική "ταυτότητα".

Πρόκειται όμως για κάτι άϋλο, σε αντίθεση με τα χέρια, που αυτό σημαίνει πως όσο μεγαλώνουμε υπόκειται (έτσι πρέπει τουλάχιστον), σε εκ νέου επεξεργασία. Με την δική μας πλέον αντίληψη και όχι αυτή των γονέων μας, οι οποίοι μας την έδωσαν.

Έτσι, καθένας που δηλώνει άθεος, θα 'πρεπε να 'χει κάνει την δική του "έρευνα" και "αναζήτηση" προκειμένου να μην ανήκει στην κατηγορία που αναφέρει ο tallos, η οποία συμφωνώ πως υπάρχει.

Η άποψη πρέπει, πάντα, να έπεται της γνώσης, κι η σοβαρή γνώση, πάντα, έπεται της αναζήτησης.

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:11
So deep.
Chrysanna
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:16

I know Cool

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:18

I know that I know nothing.

-Socrates. Cool

Chrysanna
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:26

Δεν με είχε γνωρίσει Cool

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 01:27
Touchι
Hastaroth
Βετεράνος
Chat
29.12.2013, 20:45

Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει θεός,αλλά δέν είναι ο Θεός. 

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 20:48
Explain
tallos
Φθασμένος
Chat
29.12.2013, 21:16
ενταξει,θα σας εξηγησω εγω.πριν από κανα εκατομυριο χρονια ηρθαν από αλλον πλανητη καποιοι ,πιασαν τον πιθηκο και τον τροποποιήσανε ισα ισα να μαθει να σκαβει.εγινε λοιπον ο ανθρωπος,και εσκαβε στα ορυχεια να βαζει χρυσαφι και διαμαντια για τους θεους,μολις γεμισαν οι νταλίκες οι θεοι ηπαν πα να φυγουμε τωρα,εγινε η δουλεια μας.μας παρατησαν λοιπον αλλα εμεις δεν ξεχναμε και περιμενουμε τη δευτερα παρουσια που θα ξαναρθουν οι θεοι να μας βαλουν παλι να σκαβουμε.
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 21:18
Ελπίζω να αστειεύεσαι.
KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
29.12.2013, 21:25
δεν ανησυχώ για την κατάσταση του tallos.. Llama.. για τη δική σου ανησυχώ που ρωτάς κι όλας
LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
29.12.2013, 22:05

Στη θέση σου θα ανησυχούσα λίγο περισσότερο. 

suspect
Σολίστ
Chat
30.12.2013, 15:41

Like Jesus Christ said:

"Εκ του περισσευματος της καρδιας, το στομα λαλει"

Σε απλα ελληνικα δηλαδη, οτι εχει καποιος στην ψυχη του, το βγαζει και εξω.

Ειτε αυτο εχει να κανει με τις ιδεες του, ειτε με τις πραξεις του...

Στο κατω κατω της γραφης, ο Ηλιος δεν χανει απο την αξια του επειδη δεν καταδεχεται να τον δει η νυχτεριδα....

optiras
Φθασμένος
Chat
30.12.2013, 20:01

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 00:55 έγραψε...
Βασικά το φυσιολογικό είναι να είναι άθεος κάποιος. Άθεος γεννίεσαι και μετά σου προσδίδουν μια θρησκευτική ταυτότητα.

Παρά το γεγονός ότι είμαι άθεος-αγνωστικιστής για την ακρίβεια- πιστεύω πως η φυσική τάση του ανθρώπου είναι να πιστεύει σε κάποιο θεό...Κοινωνία χωρίς θρήσκευμα δεν έχει υπάρξει, και αυτό δεν μου φαίνεται τυχαίο.Προσωπικά δεν με χαλά κάποιος να πιστεύει σε κάποιο θεό αν αυτό τον βοηθά, τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα, ή του δίνει δύναμη ή κουράγιο ή δίνει νόημα στην ζωή του...

Υ.Γ.:οι άθεοι-και οι οργανώσεις τους-χωρίζονται σε δυο κατηγορίες: αυτές που υπερασπίζονται τα δικαιώματα των άθεων και το δικαίωμα στην αθεΐα (οι λιγότερες) και αυτές που είναι εναντίον των θρησκειών και κυρίως του χριστιανισμού (που είναι οι περισσότερες και οι πιο μαχητικές).

Παράδειγμα των πρώτων ήταν η ένωση Άθεων και Αγνωστικιστών Ορθολογιστών (UAAR) στην ιταλία στα πρώτα της βήματα,μετά όμως τον θάνατο του ιδρυτή της μετακινήθηκε σε πιο ριζοσπαστικές και ακραίες θέσεις και αυτός ήταν ο λόγος της αποχώρισής μου από την συγκεκριμένη οργάνωση...

Παραδείγματα των δεύτερων πάλι στην ιταλία είναι π.χ. η οργάνωση για την κατάργηση του βαπτίσματος (sbatezzo), η οργάνωση Giordano Bruno, η οργάνωση των αντικληρικών π.χ. .

Συνήθως οι αγγλοσαξωνικές οργανώσεις είναι πιο μετριοπαθείς και πιο ισορροπημένες...

Στην ελλάδα σημαντικές οργανώσεις άθεων στην ουσία δεν υπήρξαν...Παλιότερα είχε γίνει απόπειρα να ιδρυθεί τμήμα της UAAR χωρίς επιτυχία...Κάποιοι έλληνες/ιδες είναι μέλη σε ιταλικές οργανώσεις (π.χ. UAAR)

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
30.12.2013, 20:14

Αυτό περι φυσικής τάσης του ανρθώπου το χρησιμοποιούν οι θεϊστές για να 'αποδείξουν' την ύπαρξη του Θεού. Παρ'όλα αυτά εγώ δεν πιστεύω πως είναι κάτι έμφυτο, γραμμένο στο γονιδίωμα του ανθρώπου, κάτι σαν το ένστικτο της επιβίωσης, παρά κοινωνικό κατάλοιπο που κατάφερε με πολύ αθέμιτο τρόπο (μιλάω για τις μεγάλες θρησκείες) να επιβιώσει χιλιετίες κοινωνικών αναταραχών και αλλαγών.

Αν και νομίζω πως το έχω ποστάρει και σε άλλο thread παλιότερα νομίζω πως αρμόζει και εδώ.

http://theoatmeal.com/comics/religion

Enjoy! :)

optiras
Φθασμένος
Chat
30.12.2013, 20:46

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 30.12.2013, 20:14 έγραψε...
Αυτό περι φυσικής τάσης του ανρθώπου το χρησιμοποιούν οι θεϊστές για να 'αποδείξουν' την ύπαρξη του Θεού.

Πολύ αδύνατο σαν επιχείρημα...Το ότι οι άνθρωποι τείνουν να πιστεύουν στην ύπαρξη θεού δεν σημαίνει πως αυτό είναι αλήθεια κιόλας...

LlamaWithHat
Σολίστ
Chat
30.12.2013, 20:49
Δε βρίσκω κανένα επιχείρημα τους δυνατό, με βάση τους ορισμούς τις μοντέρνας λογικής, συνεπώς...
Hastaroth
Βετεράνος
Chat
30.12.2013, 21:10

Παράθεση:

Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 20:48 έγραψε...

Explain

Υπάρχει θεός=υπάρχει μιά λογική συνέχεια στον "σχεδιασμό" και την "κατασκευή" τού Σύμπαντος.Δέν την γνωρίζουμε στην ολότητά της αλλά βλέπουμε ότι υπάρχει,κρίνοντας απ'την μελέτη τού κόσμου που μάς περιβάλλει.Θα μπορούσαμε αυτήν την λογική συνέχεια να την αποκαλούμε "μπζκλχγ" αλλά είναι δύσκολο στην προφορά.Ετσι,προτιμήσαμε το "θεός",που προέρχεται απ'το "θέω" (δηλαδή "τρέχω",εξ ού και "βοηθός" είναι αυτός που τρέχει μόλις τον καλέσουμε διά τής βοής μας).

αλλά δέν είναι ο Θεός=δέν είναι μιά "οντότητα",δηλαδή ένα όν,στο οποίο μπορούμε ν'αποδώσουμε κάποιες ιδιότητες-ακόμη και ανθρώπινες (π.χ.ότι είναι φιλεύσπλαγχνος,καλός,μάς ακούει,μάς τιμωρεί,τού ζητάμε κάτι και μάς το δίνει κλπ).Είναι,μάλλον,η συνισταμένη πολλών παραγόντων,δυνάμεων,ενεργειακών πεδίων κλπ που τίς αλληλεπιδράσεις τους και τίς ιδιότητές τους δέν μπορούμε (προς το παρόν,τουλάχιστον) να τίς κατανοήσουμε.

Γιά να δώσω ένα προσεγγιστικό παράδειγμα σε όλα αυτά:στην αεροναυπηγική,είναι κανόνας ότι άν ένα σύστημα τού αεροπλάνου πρόκειται να είναι κρίσιμο γιά την ασφάλεια τής πτήσης,θα υπάρχη σε πάνω από ένα "αντίγραφα"-έτσι λοιπόν υπάρχουν δύο (ή και τρία) υδραυλικά συστήματα,τρία συστήματα πλοήγησης κλπ.Αυτό δέν συνέβη τυχαία-οι σχεδιαστές το προέβλεψαν,αφού είδαν ότι πολλά δυστυχήματα συνέβησαν επειδή το ένα και μοναδικό σύστημα που υπήρχε μέχρι τότε έπαθε μιά βλάβη και δέν υπήρχε τρόπος να αντισταθμιστή.

Μέ ανάλογο τρόπο,πολλές βιοχημικές αντιδράσεις που είναι κρίσιμες γιά την ζωή τών εμβίων όντων δέν καταλύονται από ένα μόνο ένζυμο,αλλά από περισσότερα-έτσι ώστε άν λείψη κάποιο απ'αυτά,η αντίστοιχη αντίδραση να μήν διακοπή,με αποτέλεσμα τον θάνατο τού οργανισμού.Είναι λογικό να υποθέσουμε λοιπόν πως και αυτό το γεγονός "σχεδιάστηκε" με κάποιον τρόπο,που όμως είναι άγνωστος ακόμη σ'εμάς.

Ετσι λοιπόν "αποδεικνύεται" η ύπαρξη,όχι τού συγκεκριμένου Θεού που γνωρίζουμε ώς έννοια,αλλά μιάς αιτίας που την φύση της μέν δέν την ξέρουμε,αλλά το αποτέλεσμά της είναι πως τα πάντα στο Σύμπαν διέπονται από μιά "λογική".Ακόμη και η τυχαιότητα που παρατηρείται σε κάποιες περιπτώσεις έχει μιά λογική αιτία,έναν σκοπό-που εμείς απλώς τον αγνοούμε πρός το παρόν...

Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
31.12.2013, 03:04

"........εννοείται πως σιχαίνομαι κάθε αναφορά σε χριστιανισμό".

Φασιστορατσισμός του κερατα το σχόλιό μου .......Βέβαια αν είχε μιλήσει κανείς ανάλογα για κάτι άλλες θρησκείες θα είχαμε μέχρι και πολιτική παρέμβαση....... Κατα τα άλλα σε πειράζει αν μιλά κανείς για τον Σιωνισμό και την Μασωνία και δηλώνεις άμεσα παρόν. Προφανώς εν Μεγάλη Βρετανία χρειάζονται οι σχετικές δηλώσεις στήριξης.

Όσο για τον Σωκράτη, μιλάς στην Ελλάδα είσαι υποτίθεται Έλληνας και γράφεις στα αγγλικά το Έν οίδα ότι ουδεν οίδα"...... Η Ελληνική Γλώσσα και ο Σωκράτης  δεν προσφέρονται ούτε για κρυάδες ούτε για καλιαρντά και αγγλικούρες....

Όσο για τα Anti-christmas party, δεν έχετε οι υπέρμαχοι αυτών αφού είστε ανώτεροι άνθρωποι και υπέρ της ισονομίας όλων να διοργανώσετε Αντι-χανουκά πάρτυ στα Ιεροσόλυμα ή την Νέα Υόρκη και Αντι-Ραμαντάν πάρτυ δίπλα στο Ικόνιο, να μην το κάνω βαρύ με το να σας πω Σαουδική Αραβία μεριά.

Καλή χρονιά σε όλους πιστεύοντες και μη.