ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη
    Hastaroth
    30.12.2013, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 20:48 έγραψε...

    Explain

    Υπάρχει θεός=υπάρχει μιά λογική συνέχεια στον "σχεδιασμό" και την "κατασκευή" τού Σύμπαντος.Δέν την γνωρίζουμε στην ολότητά της αλλά βλέπουμε ότι υπάρχει,κρίνοντας απ'την μελέτη τού κόσμου που μάς περιβάλλει.Θα μπορούσαμε αυτήν την λογική συνέχεια να την αποκαλούμε "μπζκλχγ" αλλά είναι δύσκολο στην προφορά.Ετσι,προτιμήσαμε το "θεός",που προέρχεται απ'το "θέω" (δηλαδή "τρέχω",εξ ού και "βοηθός" είναι αυτός που τρέχει μόλις τον καλέσουμε διά τής βοής μας).

    αλλά δέν είναι ο Θεός=δέν είναι μιά "οντότητα",δηλαδή ένα όν,στο οποίο μπορούμε ν'αποδώσουμε κάποιες ιδιότητες-ακόμη και ανθρώπινες (π.χ.ότι είναι φιλεύσπλαγχνος,καλός,μάς ακούει,μάς τιμωρεί,τού ζητάμε κάτι και μάς το δίνει κλπ).Είναι,μάλλον,η συνισταμένη πολλών παραγόντων,δυνάμεων,ενεργειακών πεδίων κλπ που τίς αλληλεπιδράσεις τους και τίς ιδιότητές τους δέν μπορούμε (προς το παρόν,τουλάχιστον) να τίς κατανοήσουμε.

    Γιά να δώσω ένα προσεγγιστικό παράδειγμα σε όλα αυτά:στην αεροναυπηγική,είναι κανόνας ότι άν ένα σύστημα τού αεροπλάνου πρόκειται να είναι κρίσιμο γιά την ασφάλεια τής πτήσης,θα υπάρχη σε πάνω από ένα "αντίγραφα"-έτσι λοιπόν υπάρχουν δύο (ή και τρία) υδραυλικά συστήματα,τρία συστήματα πλοήγησης κλπ.Αυτό δέν συνέβη τυχαία-οι σχεδιαστές το προέβλεψαν,αφού είδαν ότι πολλά δυστυχήματα συνέβησαν επειδή το ένα και μοναδικό σύστημα που υπήρχε μέχρι τότε έπαθε μιά βλάβη και δέν υπήρχε τρόπος να αντισταθμιστή.

    Μέ ανάλογο τρόπο,πολλές βιοχημικές αντιδράσεις που είναι κρίσιμες γιά την ζωή τών εμβίων όντων δέν καταλύονται από ένα μόνο ένζυμο,αλλά από περισσότερα-έτσι ώστε άν λείψη κάποιο απ'αυτά,η αντίστοιχη αντίδραση να μήν διακοπή,με αποτέλεσμα τον θάνατο τού οργανισμού.Είναι λογικό να υποθέσουμε λοιπόν πως και αυτό το γεγονός "σχεδιάστηκε" με κάποιον τρόπο,που όμως είναι άγνωστος ακόμη σ'εμάς.

    Ετσι λοιπόν "αποδεικνύεται" η ύπαρξη,όχι τού συγκεκριμένου Θεού που γνωρίζουμε ώς έννοια,αλλά μιάς αιτίας που την φύση της μέν δέν την ξέρουμε,αλλά το αποτέλεσμά της είναι πως τα πάντα στο Σύμπαν διέπονται από μιά "λογική".Ακόμη και η τυχαιότητα που παρατηρείται σε κάποιες περιπτώσεις έχει μιά λογική αιτία,έναν σκοπό-που εμείς απλώς τον αγνοούμε πρός το παρόν...

     


    Konstantinosoa
    31.12.2013, 03:04

    "........εννοείται πως σιχαίνομαι κάθε αναφορά σε χριστιανισμό".

    Φασιστορατσισμός του κερατα το σχόλιό μου .......Βέβαια αν είχε μιλήσει κανείς ανάλογα για κάτι άλλες θρησκείες θα είχαμε μέχρι και πολιτική παρέμβαση....... Κατα τα άλλα σε πειράζει αν μιλά κανείς για τον Σιωνισμό και την Μασωνία και δηλώνεις άμεσα παρόν. Προφανώς εν Μεγάλη Βρετανία χρειάζονται οι σχετικές δηλώσεις στήριξης.

    Όσο για τον Σωκράτη, μιλάς στην Ελλάδα είσαι υποτίθεται Έλληνας και γράφεις στα αγγλικά το Έν οίδα ότι ουδεν οίδα"...... Η Ελληνική Γλώσσα και ο Σωκράτης  δεν προσφέρονται ούτε για κρυάδες ούτε για καλιαρντά και αγγλικούρες....

    Όσο για τα Anti-christmas party, δεν έχετε οι υπέρμαχοι αυτών αφού είστε ανώτεροι άνθρωποι και υπέρ της ισονομίας όλων να διοργανώσετε Αντι-χανουκά πάρτυ στα Ιεροσόλυμα ή την Νέα Υόρκη και Αντι-Ραμαντάν πάρτυ δίπλα στο Ικόνιο, να μην το κάνω βαρύ με το να σας πω Σαουδική Αραβία μεριά.

    Καλή χρονιά σε όλους πιστεύοντες και μη.

      


    optiras
    31.12.2013, 16:46

    Διευκρίνηση:η συζήτηση/διάλογος ανάμεσα σε πιστούς και άθεους για το αν υπάρχει θεός, και κυρίως για το αν μπορεί αυτό να αποδειχθεί, κρατά αιώνες...

    Στις πιο σοβαρές απόπειρες που έγιναν, το μόνο στο οποίο συμφώνησαν οι δυο μεριές ήταν πως δεν είναι δυνατό να αποδειχθει με επιχειρήματα, ούτε η ύπαρξη του θεου, ούτε και το ότι ο θεός δεν υπάρχει...

    Άλλωστε τόσο ο πιστός, όσο και ο άθεος-αυτός δηλαδή που πιστεύει ότι θεός δεν υπάρχει- δεν έχουν ανάγκη από επιχειρήματα...Ποιοτικά θα λέγαμε ότι ο τρόπος σκέψης τους δεν διαφέρει:είναι ο δογματικός τρόπος σκέψης:και οι δυο πιστεύουν σε κάτι που με επιχειρήματα δεν μπορεί να αποδειχθεί..

    Όσον αφορά τα χριστούγεννα και την σημασία τους:υπάρχουν ενδείξεις ο Χριστός δεν γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου-πολύ καλό σχετικό κείμενο εδώ .Σήμερα γνωρίζουμε πως τα χριστούγεννα δεν γιορτάζονταν πριν από τον 4ο αιώνα....Γνωρίζουμε ακόμα και το ότι στις 25 Δεκεμβρίου υπήρχε μια άλλη παμπάλαια γιορτή η γιορτή του θεού ήλιου...Η μετακίνηση λοιπόν της γιορτής της νέας θρησκείας-που δεν είναι ελληνική-έγινε για ευνόητους λόγους....

    Ενδιαφέρον και το κείμενο στην wiki .

    Ακόμα στο μέρος της συζήτησης που έχει ήδη γίνει είναι εμφανές το γεγονός ότι πολλοί από τους συμμετέχοντες είναι πολύ νεαροί και δεν γνωρίζουν καθόλου την πρόσφατη ιστορία της καθημερινής ζωής της χώρας τους, π.χ. από τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο και μετά ή πως π.χ. γιορτάζαν τα χριστούγεννα οι οι συμπατριώτες τους το 1980...

    Όσοι λοιπόν έχετε παπόύδες/γιαγιάδες καλό θα ήταν να τους ζητήσετε να σας πουν ιστορίες για τα χριστούγεννα πριν φύγουν...Ακόμα, οι πιο μεγάλοι από τους συμφορουμίτες, θα μπορούσαν να βοηθήσουν..

    Προσωπικά είμαι και εγώ νέος, αλλά πρόλαβα και άκουσα και ρώτησα τους προγόνους μου...Βέβαια, αυτό ίσως οφειλόταν στο ότι ήθελα να γίνω ιστορικός ή κοινωνιολόγος πριν επιλέξω τον κλάδο στο οποίο φοιτώ

    Υ.Γ.:πολύ καλό το κλασικό βιβλίο "γιατί δεν είμαι χριστιανός " του άγγλου φιλόσοφου Μπέρτραντ Ράσσελ. Παλιότερα το κείμενο δεν υπήρχε στα ελληνικά με αποτέλεσμα να το βρω στα αγγλικά και στα ιταλικά...Σήμερα συμπεριλαμβάνεται στο βιβλίο "Μπέρτραντ Ράσελ:κείμενα για την θρησκεία", παρουσίαση και εδώ (Παράλλαξη, ένα από τα ιστορικότερα free press της Θεσσαλονίκης)

    "Μπέρτραντ Ράσελ, Κείμενα για την θρησκεία, μετ. Άρης Μπερλής, εκδ. s c r i p ta. - See more at: http://www.parallaximag.gr/books/xanadiavazoyme-mpertrant-rasel-keimena-gia-tin-thriskeia#sthash.LrwXh06q.dpufΜπέρτραντ Ράσελ, Κείμενα για την θρησκεία, μετ. Άρης Μπερλής, εκδ. s c r i p ta. - See more at: http://www.parallaximag.gr/books/xanadiavazoyme-mpertrant-rasel-keimena-gia-tin-thriskeia#sthash.LrwXh06q.dpuf

    Οι θέσεις του Μπέρτραντ Ράσελ για την θρησκεία (Βικιφθέγματα)

    κύριε Ράσελ, γιατί δεν είστε χριστιανός; (Φιλοσοφική Ματιά)

    Γιατί δεν είμαι χριστιανός (Άθρησκος)

    Από την αντίθετη μεριά , κριτική στις θέσεις του Ράσελ στον απολογητή: "Γιατί δεν είμαι Χριστιανός(η απάντηση), [γιατί δεν μπορούσε να είναι (έστω αιρετικός) χριστιανός] "

    Το τελευταίο το βρήκα ενδιαφέρον...

    Υ.Γ.: καλό 2013s σε όλους!Γιατί μετά το 2013, δεν έρχεται το 2014 αλλά το 2013s!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 31-12-2013 17:13 ]


    Konstantinosoa
    31.12.2013, 18:44
    Για τα Χριστούγεννα, θέμα που έχω ασχοληθεί ως ειδικότητα απο όλες τις πλευρές για αρκετά χρόνια, μπορώ να σου απαντήσω. Ισχύουν και δεν ισχύουν αυτά όχι που λες που μεταφέρεις και πολλά έχουν επικρατήσει ως δεδομένη άποψη. Έχω έτοιμες δημοσιεύσεις μου για κάθε σχεδόν ιστορική, καλλιτεχνική και ημερολογιακή πλευρά που αναφέρεται στα Χριστούγεννα. Αν θέλεις μπορώ να σου λύσω τις απορίες. Και όχι δεν είναι δεδομένη η αιτία της Εορτής κατά την 25η Δεκεμβρίου. Σαφώς όμως πιστεύω και εγώ πως είναι συμβατική ημερομηνία και όχι ο σωστός μήνας. Υ.Γ.: Το αν είναι Χανούκα ή Χανουκά Λάμα το γνωρίζεις επαρκώς βλέπω, το υπόλοιπο κείμενό σου μάλλον μοιάζει με μανιφέστο του Ουράνιου Τόξου. Δικαίωμά σου. Δεν με κάνει έκπληξη.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.12.2013, 19:20

    Χρόνια Πολλά. Παιδιά, γιατί με δικαιώνετε; Όταν έγραψα τη γνώμη μου για το μπόρα είναι θα περάσει, βρήκα το μπελά μου. Πάντως είναι κρίμα που κόψανε τις τσόντες στην Αγγλετέρα. Κάρολε, μη πτοείσαι! Υπάρχει και το διαδίκτυο. Πάντως, απόψε όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 31-12-2013 20:00 ]


    optiras
    31.12.2013, 19:53

    Συμφορουμίτες μου, ας διευκρινίζετε σε ποιον απαντάτε!Εσείς και ο Άλλος το ξέρει, αλλά  οι Άλλοι που παρακολουθούν τον διάλογο πρέπει να κάνουν τον Σέρλοκ Χολμς!

    Χρόνια Πολλά ,Καλή Χρονιά σε όλους!(ξέρει κανείς αν ο στουρνάρας έβαλε φπα στις ευχές;Κάτσε να το ψάξω, μην μου έρθει και κανένα ραβασάκι από την εφορία και ψάχνομαι....)


    optiras
    31.12.2013, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 31.12.2013, 18:44 έγραψε...

    Για τα Χριστούγεννα, θέμα που έχω ασχοληθεί ως ειδικότητα απο όλες τις πλευρές για αρκετά χρόνια, μπορώ να σου απαντήσω. Ισχύουν και δεν ισχύουν αυτά όχι που λες που μεταφέρεις και πολλά έχουν επικρατήσει ως δεδομένη άποψη.

    Ή ισχύουν ή δεν ισχύουν...Και τα δυο ταυτόχρονα είναι λίγο δύσκολο....Για το πότε καθιερώθηκαν τα χριστούγεννα για αυτό υπάρχουν γραπτά...Η γιορτή του Θεού ήλιου ήταν προγενέστερη....

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 31.12.2013, 18:44 έγραψε...

    Έχω έτοιμες δημοσιεύσεις μου για κάθε σχεδόν ιστορική, καλλιτεχνική και ημερολογιακή πλευρά που αναφέρεται στα Χριστούγεννα. Αν θέλεις μπορώ να σου λύσω τις απορίες.

    Υπάρχει κανένα λινκ, βιβλίο σου ή περιοδικό;Ναι, θα με ενδιέφερε να  τις διαβάσω...


    Konstantinosoa
    31.12.2013, 21:48
    Σου υπόσχομαι να αναρτήσω δική μου μελέτη. Τώρα χτίζω σιδηρόδρομο για τον Δημητράκη και πιέζομαι...!. Πολύ γρήγορα να σου πω πως Εορτή προς τιμήν του Ηλίου θέσπισε περί το 362 την αυτή ημέρα ο Ιουλιανός, μάλλον για το αντίθετο, για να καπελώσει στην Δύση την Εορτή των Χριστουγέννων που αυτόνομα και όχι μαζί με τα Θεοφάνεια είχε θεσπιστεί περί το 335-36, 26 περίπου χρόνια πριν, μάλλον τη συμβολή του Μεγάλου Αθανασίου που είχε εξοριστεί στη Γαλλία τότε. Φυσικά λόγω χειμερινού ηλιοστασίου την ημέρα αυτή υπήρχαν διάφορα παγανιστικά γενέσια θεοτήτων. Ωστόσο ο λόγος της εορτής είναι πολύ πιο απλός και μακριά απο καπελώματα παγανιστικών Εορτών. Επιφυλάσσομαι.
    optiras
    31.12.2013, 22:33

    Με την άνεσή σου...Υπάρχουν πρωταιρεότητες...

    Όσον αφορά την γιορτή του θεού ήλιου , αυτή υπήρχε πριν την έλευση του Χριστού, και στους αρχαίους αιγύπτιους και ήταν διαδομένη σε όλη την ρωμαϊκή αυτοκρατορία...Η αναφορά που κάνεις είναι μάλλον στην προσπάθεια επαναφοράς της...

    Καλές γιορτές.


    tallos
    01.01.2014, 03:00
    ποιον λενε καρολο ρε παιδια;
    Hastaroth
    01.01.2014, 10:08

    Τόν Παπούλια.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    01.01.2014, 12:33

    Καλημέρα. Καλή Χρονιά και Χρόνια πολλά. Η απορία σας έχει την εξής απάντηση: LlamaWithHat=Carl= Κάρολος επί το ελληνικότερον. Επιπλέον, να διαβάζετε το φίλο μας και το προφίλ του. Υπάρχει ζουμί και ενδιαφέρον.{#emotions_dlg.biggrin}Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    freddieKrueger
    01.01.2014, 16:07

    Ρε παιδιά γιατι πυροβολείτε τα Χριστούγεννα και γενικά ο,τιδήποτε δεν μπορεί να σας επιστρέψει πίσω τον πυροβολισμό??

    Μια χαρά είναι και οι γιορτές και τα Χριστούγεννα και όλα.

    Λες να άλλαζε η ζωή μας αν γινόμασταν ξαφνικά άθεοι,ή αν λέγαμε ''οι παπάδες είναι κακοί'' ή να χτυπόυσαμε οποιοδήποτε κατεστημένο?

    Τζάμπα μαγκιά...

    Η λύση δεν είναι καν εκεί.

    Όποιος ψάχνει να βρεί απαντήσεις στη θρησκεία ή τη μη θρησκεία,έχει ''κάψει'' ή αγνοήσει όλα τ άλλα χαρτιά του.

    Εγώ και στο Θεό γουστάρω να πιστεύω και το Χριστό να τιμώ με τον τρόπο μου.

    Και τα Χριστούγεννα είναι μια όμορφη γιορτή.Σίγουρα δεν περίμενα τα Χριστούγεννα για να χαρώ ή για να ξεχάσω τα προβλήματα που με απασχολούν.

    Τα προβλήματα θα τα λύσω μόνος μου και για τις χαρές μου θα μοχθήσω μόνος μου.

    Δεν περιμένω βοήθεια από πουθενά.

    Αν έχω τύχη θα διαβώ-μλκας είμαι να μη το κάνω?

    Κι αν ατυχία με βρει θα πω ρόδα είναι και γυρίζει.Δεν θα τα βάλω με κανένα Θεό και δεν θα φοβηθώ κανένα δαίμονα.

    Αυτα τα λίγα μάγκες και μάγκισσες.

    Merry Christmas!!

    And a happy new Year!!

     


    optiras
    01.01.2014, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 16:07 έγραψε...
    Ρε παιδιά γιατι πυροβολείτε τα Χριστούγεννα και γενικά ο,τιδήποτε δεν μπορεί να σας επιστρέψει πίσω τον πυροβολισμό??

    Μια χαρά είναι και οι γιορτές και τα Χριστούγεννα και όλα.

    Για σένα μπορεί...Για τους Άλλους όμως;

    Γιατί ενοχλεί η διαφορετική άποψη;Άλλωστε κανένας εδώ δεν ζήτησε την κατάργηση των χριστουγέννων (πάντως έχει διατυπωθεί τέτοιο αίτημα από κάποιους, για να μην αναφερθούμε στο πολιτικώς ορθό αμερικάνικο "καλές γιορτές αντί καλά χριστούγεννα") ...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 16:07 έγραψε...

    Λες να άλλαζε η ζωή μας αν γινόμασταν ξαφνικά άθεοι,ή αν λέγαμε ''οι παπάδες είναι κακοί'' ή να χτυπόυσαμε οποιοδήποτε κατεστημένο?

    Το αν οι παπάδες, οποιουδήποτε δόγματος είναι καλοί, αυτό μπορεί να το κρίνει η ιστορία, η ηθική, η δικαιοσύνη....Πάντως από σκελετούς, το ντουλάπι τους είναι τίγκα, ανεξαρτήτως δόγματος (εικονομαχία, ιερά εξέταση, πυρά, συγχωροχάρτια, σκοταδισμός, βατοπέδια, βίλες μητροπολιτών κτλ, πλακάκια με την εξουσία-βλέπε ρασπούτιν, όπιο του λαού, μέχρι την δική μας χούντα και αυτή του φράνκο.Για να μη μιλήσουμε και για τον ρόλο των εκκλησιών στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο κτλ)...

    Βέβαια άλλο οι παπάδες και άλλο η πίστη...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 16:07 έγραψε...

    Τζάμπα μαγκιά...

    Τσάμπα μαγκιά θα ήταν αν δεν υπήρχαν συνέπειες...Στον ελληνικό στρατό αν σου δωθεί εντολή να κάνεις προσευχή και αρνηθείς μέχρι και φυλακή πηγαίνεις...Αν ήσουν φακελωμένος άθεος οι ποινές πέφταν σαν βροχή...Μέχρι πριν λίγο καιρό στα δικαστήρια δεν μπορούσες να ορκισθείς στο σύνταγμα παρά μόνο στη βίβλο, αλλιώς υπήρχε καμπάνα...Αν είσαι βουλευτής ή δήμαρχος ορκίζεσαι σε βίβλο ή κοράνι...Η αθεΐα απαγορευέεται και κυρίως διώκεται ποινικά...

    Το να κάνεις κομπίνες τύπου βατοπέδιου δεν έχει συνέπειες...Το να μην προσκυνάς ένα δόγμα που δεν είναι δικό σου έχει!

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 16:07 έγραψε...

    Εγώ και στο Θεό γουστάρω να πιστεύω και το Χριστό να τιμώ με τον τρόπο μου.

    Οι άθεοι συνήθως σέβονται την επιλογή του καθένα και δεν ζητούν διώξεις εις βάρος του Άλλου που έχει κάνει διαφορετικές επιλογές...Ζητούν όμως τα ίδια δικαιώματα και σεβασμό και για τους ίδιους...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 16:07 έγραψε...

    Και τα Χριστούγεννα είναι μια όμορφη γιορτή.

    Για σένα μπορεί και να είναι...Και είναι σεβαστό  δικαίωμά σου...Για τον μουσουμάνο ίσως είναι το μπαϊράμ ή το ραμαζάνι κτλ...Έμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα...Ίσως αν ήμουν έμπορος να μου έλεγε-πριν την κρίση τα μαγαζιά έκαναν το 40-60% του τζίρου τους τέτοιες μέρες...να θυμηθούμε τα ρεβεγιόν, ταμπλ ντοτ κτλ; Στα 26 δις ανερχόταν ο τζίρος της καπιταλιστικής γιορτής...

    Δεν ξέρω αν την άποψή σου την συμμερίζονται οι άστεγοι, αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια, αυτοί που είναι μόνοι;

    Κάτι που ίσως θα έπρεπε να σε προβληματίσει και να σε βάλει σε σκέψεις είναι ότι τα χριστούγεννα έχουν φτάσει να γιορτάζονται μέχρι και στην ιαπωνία και κορέα...Και εκεί σίγουρα δεν το κάνουν γιατί είναι χριστιανοί...Να θυμηθούμε τον τουρισμό, και μάλιστα τον θρησκευτικό τουρισμό;

    Δεν θα επεκταθώ σε θεωρίες περί μάρκετινγκ, νευρωτικής συμπεριφοράς, ψυχαναγκασμού κτλ

    Υ.Γ.1: τι επάγγελμα είπες ότι κάνεις;

    Υ.Γ.2: το ότι είναι κάποιος άθεος δεν σημαίνει ότι δεν έχει ηθική.προφανώς έχει διαφορετικό αξιακό σύστημα, και γιατί δεν περιμένει επιβράβευση (παράδεισος, πιλάφια και παρθένες, μετεμψύχωση κτλ)

    Υ.Γ.3: έχει δει κανείς τον δεκάλογο του Κιεσλόφσκι;Η τρίτη ιστορία με τίτλο "κράτα ιερή τη μέρα του Κυρίου" απλά εκπληκτική... Οι κινηματογραφόφιλου μπορέσαμε να απολαύσουμε την ταινία στο φεστιβάλ κινηματογράφου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 01-01-2014 18:52 ]


    freddieKrueger
    01.01.2014, 19:24

    Ο αντίλογος σου σεβαστός εκτός από μια λεπτομέρεια.

    Με ρωτάς κάπου τι επάγγελμα κάνω.Πριν βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα πως η ερώτηση σου έχει ίχνη ειρωνίας ή εν πα΄σει περιπτώση παρεξηγήσω το ύφος σου,θες λιγάκι να μου εξηγήσεις το ακριβές νόημα αυτης της ερώτησης?

    Δεν είπαμε τι επάγγελμα κάνω και ούτε πρόκειται να πούμε φιλαράκο.

    Πάμε παρακάτω.

    Δικαίωμά μου είναι όποιος κι αν είμαι΄σε όποια χωρα του πλανητη κι αν κατοικω να ειμαι Χριστιανός και να πιστευω οτι πιστευω οπως το πιστευω.Μαγκια μου και δεν θα κατσω να σου απολογηθω ουτε σε σενα ουτε σε καποιον αλλο.

    Θες να εισαι αθεος?Να εισαι!Στο απαγορευσα?Με γεια σου με χαρα σου.Ασε ομως κατω τα δικα μου πιστευω.

    Και ναι.Αλλο πιστη,αλλο πως αυτη εκπροσωπειται.

    Δεν έχει σχεση ουτε καν με το ποιοι και ποσοι την εκμεταλλευονται εμπορικα η ιδεολογικά.

    Τα πιο όμορφα πιστευω και οι πιο αγνές ιδεολογίες,αν πέσουν σε βρώμικα ανθρώπινα χέρια κυνδινευουν να χάσουν όλη τους την αξία.

    Το οτι εσυ εισαι Αθεος δεν σημαινει πως δεν εχεις ηθικη οχι φυσικα.

    Αλλα ουτε και πως το οτι εγω πιστευω σ Αυτον σημαινει πως ειμαι δογματικος,με τυφλα πιστευω,η με παρωπιδες στα προβληματα του κοσμου η οτι αντιλαμβανομαι την ηθικη στα επιφανειακα ζητηματα που θετεις αναφερόμενος σε παραδείσους και πιλάφια.

    Κι αν καποιος ειναι φτωχος η στο περιθωριο δεν του φταιει ο Θεος,ουτε ο Χριστιανισμος.

    Το τζάμπα μαγκια ξέρεις που πάει?

    Στο ότι με τιο που άλλαξες δόγμα κι έγινες άθεος δεν έλυσες ΟΥΤΕ ένα σου πρόβλημα.

    Ελπίζω να εξηγήθηκα όμορφα όπως περιμένω κι από σένα το ίδιο φίλε μου.

    ΥΓ:Μόνο αν ήσουν έμπορος θα χαιρόσουν αυτές τις μέρες?Δλδ για να καταλάβω για σένα η παρουσία οικονομικών πόρων και εσόδων είναι ευτυχία ενω η απουσια τους υποχρεωτικά δυστυχία?

    Δεν νομίζεις πως άλλο Χριστούγεννα,άλλο αυτοί που τα εκμεταλλευονται οικονομικά?

    Με την ίδια λογική οποιαδήποτε περίοδος ευνοεί την οικονομική εκμετάλλευση ας ήταν καταδικαστέα.

    Όπως ας πουμε η καλοκαιρινη περίοδος στα νησιά μας.

    Λυπάμαι,αλλά εγω δεν βρίσκω τη χαρά την γιορτων σε πλουσιοπαροχα τραπεζια,σε χριστουγεννιατικα στολιδια,σε παιχνιδια,γενικα σε οτιδηποτε υλικο.Ουτε περιμενω ακριβα δωρα απ τους φιλους μου.

    Ενα ''χρονια πολλα'' και μια ευχη δεν κοστιζουν τιποτα.Κανεις εμπορος δεν μπορει αυτο ν ατο εκμεταλλευτει για να κερδισει.

     

     

     

     

     


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να την πάρω πίσω...{#emotions_dlg.tt2}

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 01-01-2014 19:43 ]


    Konstantinosoa
    01.01.2014, 22:13

    Optira αν και το θέμα μας είναι κάπως διαφορετικό πήρες λίγο φόρα. Γράφεις:

    "Το αν οι παπάδες, οποιουδήποτε δόγματος είναι καλοί, αυτό μπορεί να το κρίνει η ιστορία, η ηθική, η δικαιοσύνη....Πάντως από σκελετούς, το ντουλάπι τους είναι τίγκα, ανεξαρτήτως δόγματος (εικονομαχία, ιερά εξέταση, πυρά, συγχωροχάρτια, σκοταδισμός, βατοπέδια, βίλες μητροπολιτών κτλ, πλακάκια με την εξουσία-βλέπε ρασπούτιν, όπιο του λαού, μέχρι την δική μας χούντα και αυτή του φράνκο.Για να μη μιλήσουμε και για τον ρόλο των εκκλησιών στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο κτλ)...".


    Ειρήσθω εν παρόδω:

    Το να τσουβαλιάζεις ένα ολόκληρο συνάφι δεν είναι και πολύ πολιτικά ορθό για να μην πω κάτι άλλο:Τί θα πει οι παπάδες γενικά; Κάθε άνθρωπος έχει προσωπική ιστορία και κρίνεται κατα περίπτωση. Και ειδικά η αριστερά με απόλυτες φασιστικές απαγορεύσεις ασκήσεως των θρησκευτικών δικαιωμάτων σε ένα κάρο δικτατορικά μορφώματα τύπου "Λαϊκής Δημοκρατίας", δεν έχει δικαίωμα να ομιλεί όταν επίσημα φυλάκιζε, εκτόπιζε και εκτελούσε πολίτες πολλάκις απλά γιατί κάποιος έκανε απλώς το σταυρό του.

    Η Εκκλησία δεν είναι υπέρ και μάλλον κατά της διστηρήσεως του θρησκευτικού όρκου. Ο Χριστός προέτρεψε (αλλά δεν αποτελεί εντολή) "μη ομώσαι όλως" - Μην ορκίζεσαι καθόλου. Το να σε υποχρεώνουν για προσευχή ή θρησκευτικό όρκο, σαφώς και αποτελεί παραβίαση θρησκευτικών θεμελιωδών δικαιωμάτων του ανθρώπου. Ωστόσο αυτό αποτελεί θέμα του κράτους. Το Κράτος ή το Γενικό Επιτελείο είναι υπεύθυνο γι΄αυτόν τον χαβά και όχι η όποια Εκκλησία ανα το κόσμο.

    Εκκλησία δεν αποτελεί κάθε δόγμα. Ο Παπισμός - Ρωμαιοκαθολικισμός και οι εξελίξεις του με πρώτο τον Προτεσταντισμό έχουν αποκοπεί απο το σώμα της Εκκλησίας εδώ και πάρα πολλούς αιώνες. Αποτελούν Χριστιανικές Ομολογίες αλλά όχι Εκκλησία και σε καμία περίπτωση δεν εκπροσωπούν την Χριστιανική Παράδοση: Ιερά Εξέταση, Πυρά, Συγχωροχάρτια, αφορούν την Δύση. Στην Εικονομαχία η Εκκλησία πολέμησε την απαγόρευση της εικονικής - εν προσώπω Τέχνης και το πλήρωσε με εκτελεσμένους ορθοδόξους απο όλο το φάσμα, βασανισμούς και εξορίες. Ο Ρασπουτίν αποτελούσε ιδιωτική επιλογή μέλους της Τσαρικής οικογενείας και δεν είχε καμία σχέση με την Εκκλησία πέραν του ότι ήταν ρασοφόρος, άγνωστο δε αν ήταν κανονικός. Ο ίδιος ήταν όνειδος. Προσωπικά κακά παραδείγματα αποτελούν ιδιωτική ευθύνη και όχι σπίλο κατά του Χριστού. Το "όπιο του λαού" είναι φράση του Μάρξ, αν ρωτήσεις τον πιστό λαό η θρησκεία κατα κανόνα αποτελεί το στήριγμά του. Και ξαναλέω πως ο Μαρξισμός δεν δικαιούται να μιλάει για το θρησκευτικό ζήτημα. Θα έπρεπε ένα σκασμό ηγέτες του να έχουν περάσει απο την Χάγη. Κατα κανόνα όμως στην Χάγη δεν έφτασε κανείς απο δαύτους.

    Η δική μας Χούντα εν μια νυκτί καθήρεσε 18 μητροπολίτες για να εκλεγεί εντελώς αντικανονικά ο "αντάρτης" Σεραφείμ, ένας παράνομος επίσκοπος απο κάθε άποψη που είχε πάντα καλές σχέσεις με την Αριστερά. Επι Χούντας επίσης επιχειρήθηκε η αντικατάσταση απο τους κόντους της σημαίας του Σταυρού με την σφαίρα. Επι χούντας .....θα πρέπει να σου αναλύσω επι μακρόν πόσο χριστιανικό θέατρο έπαιζε η Χούντα και πόσο πολέμησε την Εκκλησία.

    Τέλος για το Βατοπαίδι, σε παραπέμπω στις εκπομπές του ΣΚΑΙ όπου γελοιοποιήθηκε ο Βαξεβάνης, γνωστός άνθρωπος του Παπανδρέου και τώρα και καλά ΣΥΡΙΖΑ (ο πρώτος που πήρε εκπομπή στην ΕΡΤ του Τζέφρυ), ο Μπόλαρης και ο Πεταλώτης βασικοί δικηγόροι των υποθέσεων και οι οποίοι με άλλους 3 πρωταγωνιστές έγιναν όλοι υπουργοί και υφυπουργοί του ΠΑΣΟΚ και φυσικά ο μικρομέγας Κοντομηνάς, ο οποίος για προσωπική κόντρα εκβίασε το Ρουσόπουλο που δεν του έκανε ρουσφέτι.

    Χαρακτηριστικό της υπόθεσης είναι πως οι και καλά αρχαιολογικοί χώροι που επικαλέστηκε η Δαμανάκη με στόμφο στη Βουλή, δεν είναι καν αρχαιολογικοί χώροι, όπως βεβαιώνει έγγραφο της τοπικής Εφορίας Αρχαιοτήτων.

    Μην διαβάζεις στα γρήγορα αλλά βλέπε και τον αντίλογο. 'Ολη η Ελλάδα έφαγε παπά με την ιστορία αυτή.

    Όσο για το αμερικάνικο πολιτικά ορθό, θα σχολιάσω: πολιτικά ορθό και αμερικάνικο, είναι ασύμβατες έννοιες. Η εορτή έχει ένα νόημα, να έχουμε εορτές χωρίς Χριστό γιατί, για τα καταστήματα; 

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 01-01-2014 22:16 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 01-01-2014 22:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 02-01-2014 00:45 ]


    optiras
    02.01.2014, 08:03

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...
    Ο αντίλογος σου σεβαστός εκτός από μια λεπτομέρεια.

    Με ρωτάς κάπου τι επάγγελμα κάνω.Πριν βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα πως η ερώτηση σου έχει ίχνη ειρωνίας ή εν πα΄σει περιπτώση παρεξηγήσω το ύφος σου,θες λιγάκι να μου εξηγήσεις το ακριβές νόημα αυτης της ερώτησης?

    Διευκρίνηση:προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι επάγγελμα κάνεις.

    Η ερώτηση δεν είναι ειρωνική.Συνδέεεται με την παρατήρηση που έκανα πριν για τους εμπόρους, όχι για άλλο λόγο αλλά π.χ. γιατι από ψυχολογική μεριά αυτό θα μπορούσε να επηρρεάζει την άποψή σου.

    Για τους ορθόδοξους η μεγαλύτερη γιορτή είναι το πάσχα, και όχι τα χριστούγεννα...Για τους καθολικούς και τους προτεστάντες η μεγαλύτερη γιορτή είναι τα χριστούγεννα...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Δικαίωμά μου είναι όποιος κι αν είμαι΄σε όποια χωρα του πλανητη κι αν κατοικω να ειμαι Χριστιανός και να πιστευω οτι πιστευω οπως το πιστευω.Μαγκια μου και δεν θα κατσω να σου απολογηθω ουτε σε σενα ουτε σε καποιον αλλο.

    Αν διάβαζες πιο προσεκτικά τι έγραψα πιο πάνω θα διαπίστωνες ότι αφ' ενός δεν αμφισβητώ το δικαίωμά σου να πιστευεις σε κάτι άλλο-παρά το ότι δεν το συμμερίζομαι- και αφ' ετέρου δεν ζητώ να απολογηθείς για αυτό με τίποτα...

    Όσο για αυτό που λες "σε όποια χώρα του πλανήτη είσαι", δεν ισχύει, ούτε για τους χριστιανούς, ούτε για τους άθεους......

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Θες να εισαι αθεος?Να εισαι!Στο απαγορευσα?Με γεια σου με χαρα σου.Ασε ομως κατω τα δικα μου πιστευω.

    Εσύ και να το απαγόρευες δεν θα με ένοιαζε...Το ελληνικό κράτος το απαγόρευε, καταπατούσε τα δικαιώματα-όχι μόνο-των άθεων, και τους επέβαλε κυρώσεις/ποινές κτλ...Τους υποχρέωνε σε εκκλησιασμούς, σε κατήχήσεις, να παρακολουθούν το μάθημα των "χριστιανικών ορθόδοξων'-κατ' εφημισμό λεγόμενο και "θρησκευτικά", να λένε προσευχές, κτλ...Και το κράτος δεν τα έκανε μόνο του αυτά, αλλά κατόπιν πιέσεων και απαιτήσεων της εκκλησίας...Και για αυτά έχουν πέσει και καμπάνες στην ελλάδα από το ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων....

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Τα πιο όμορφα πιστευω και οι πιο αγνές ιδεολογίες,αν πέσουν σε βρώμικα ανθρώπινα χέρια κυνδινευουν να χάσουν όλη τους την αξία.

    Συμφωνώ.

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Το οτι εσυ εισαι Αθεος δεν σημαινει πως δεν εχεις ηθικη οχι φυσικα.

    Αυτό όμως, το ότι οι άθεοι δεν έχουν ηθική, αποτελούσε  δήθεν επιχείρημα της εκκλησίας...τελικά η ελλάδα φάληρε, όχι γιατί επικράτησε η αθεΐα...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Αλλα ουτε και πως το οτι εγω πιστευω σ Αυτον σημαινει πως ειμαι δογματικος,με τυφλα πιστευω,η με παρωπιδες στα προβληματα του κοσμου η οτι αντιλαμβανομαι την ηθικη στα επιφανειακα ζητηματα που θετεις αναφερόμενος σε παραδείσους και πιλάφια.

    Ο όρος "πιλάφια και παρθένες" αναφέρεται στον μουσουλμανικό παράδεισο...Ο όρος μετεμψύχωση σε αυτό των ανατολικών θρησκειών....

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Κι αν καποιος ειναι φτωχος η στο περιθωριο δεν του φταιει ο Θεος,ουτε ο Χριστιανισμος.

    Του άθεου σίγουρα ο θεός δεν του φταίει μια και δεν υπάρχει...Όσν αφορά-και- τον χριστιανισμό, θα αναφέρω το κλασσικό αριστερό τσιτάτο-αρέσει και στους άθεους- "θρησκεία είναι το όπιο του λαού"

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Το τζάμπα μαγκια ξέρεις που πάει?

    Στο ότι με τιο που άλλαξες δόγμα κι έγινες άθεος δεν έλυσες ΟΥΤΕ ένα σου πρόβλημα.

    Οκ, τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις.Το πήρα αλλιώς...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    με τιο που άλλαξες δόγμα κι έγινες άθεος δεν έλυσες ΟΥΤΕ ένα σου πρόβλημα.

    Να διορθώσω κάτι:δεν άλλαξα δόγμα.Δεν έγινα μουσουλμάνος, ιουδαίος ή βουδιστής...Έγινα άθεος-για να είμαι ειλικρινής αγνωστικιστής.Και πίστεψέ με, μου έλυσε πολλά από τα προβλήματα που είχα π.χ. με την υποκρισία, τις προκαταλήψεις, τις αντιφατικές θέσεις, την υποταγή, την επιβολή συμπεριφορών που δεν είχαν νόημα...

    Μου ανοιξε και τα μάτια, γιατί έγινα "εχθρός" στην χώρα όπου γεννήθηκα, κατάλαβα τι θα πει κρατικός φασισμός, είδα την άλλη πλευρά της εξουσίας, την αθέατη, αυτή που ασκείται στον διαφορετικό, στην μειονότητα...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Ελπίζω να εξηγήθηκα όμορφα όπως περιμένω κι από σένα το ίδιο φίλε μου.

    Βρήκα την απάντησή σου κάπως επιθετική, σαν κάτι που έχω γράψει να σε ενόχλησε...Αν ερμήνευσα σωστά, ζητώ συγνώμη, δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλω ή να σε θίξω...Αν κάπου το έχω κάνει , θα σε παρακαλούσα να μου επισημάνεις το σημείο, έτσι ώστε να το εντοπίσω και εγώ...

    Φυσικά δεν αναφέρομαι στις προσωπικές απόψεις...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01.01.2014, 19:24 έγραψε...

    Μόνο αν ήσουν έμπορος θα χαιρόσουν αυτές τις μέρες?

    Για μένα είναι γιορτή όταν εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι είναι καλά, είναι ευτυχισμένοι...Ανεξάρτητα από την περίοδο του χρόνου...Είναι γιορτή όταν βλέπω διπλα μου ευτυχισμένα πρόσωπα, ασχέτως αν δεν τους ξέρω...

    Και έμπορος να ήμουν, και καλά να πήγαινα, δεν θα μπορούσε να είναι γιορτή όταν βλέπω δίπλα μου δυστυχία, όταν απέναντι πηδάν από μπαλκόνια, όταν στους σκουπιδοτενεκέδες κάτω από το σπίτι μου άνθρωποι ψάχνουν κάτι να φάνε, όταν βλέπω ουρές στα κοινωνικά συσσίτια,ή όταν άνθρωποι  δεν έχουν να ζεσταθούνε...Δεν παει να είναι χριστούγεννα, δεν πανε να ειναι οι δρόμοι στολισμένοι και με φωτάκια, δεν πανε οι πλατείες να έχουν στολισμένα δενδράκια και καρουζέλ, δεν πανε να είναι στολισμένες οι βιτρίνες των μαγαζιών...

    Υ.Γ.1:σε κάποια πράγματα συμφωνούμε

    Υ.Γ.2:Φιλαράκος με τίποτα.Ούτε φίλος.Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις...Συμφορουμίτης ναι...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 02-01-2014 08:16 ]


    optiras
    02.01.2014, 09:30

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...
    Το να τσουβαλιάζεις ένα ολόκληρο συνάφι δεν είναι και πολύ πολιτικά ορθό για να μην πω κάτι άλλο:

    Η παρατήρησή σου θα ήταν σωστή αν είχα γράψει "όλοι οι παπάδες κτλ"...Κάτι τέτοιο δεν το έχω κάνει...Μάλιστα παραπέμπω στην ιστορία, την ηθική και την δικαιοσύνη....

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...

    Και ειδικά η αριστερά με απόλυτες φασιστικές απαγορεύσεις ασκήσεως των θρησκευτικών δικαιωμάτων σε ένα κάρο δικτατορικά μορφώματα τύπου "Λαϊκής Δημοκρατίας", δεν έχει δικαίωμα να ομιλεί όταν επίσημα φυλάκιζε, εκτόπιζε και εκτελούσε πολίτες πολλάκις απλά γιατί κάποιος έκανε απλώς το σταυρό του.

    Θα συμφωνήσω στο μέρος της απάντησης που αφορά την καταπάτηση των θρησκευτικών ελευθεριών στις χώρες του (αν)ύπαρκτου σοσιαλισμού ή γραφειοκρατικού καπιταλισμού (Καστοριάδης)...

    Προσωπικά είμαι πιο κοντά στον αναρχικό χώρο, που στην π.χ. "δημοκρατικη ισπανία" του μεσοπολέμου υφίστατο διώξεις και κυνηγητό -και με εκτελέσεις-από τους σταλινικούς κομμουνιστές...

    Οι αναρχικοί είναι γνωστό ότι προέρχονται από την πρώτη σοσιαλιστική διεθνή,όπου τα έσπασαν με την μαρξιστική πλειοψηφία λόγω διαφωνιών για τον ρόλο του κράτους, την δικτατορία του προλεταριάτου κτλ...

    Στα σταλινικά καθεστώτα και οι αναρχικοί είχαν την ίδια-και χειρότερη-μοίρα από αυτή των χριστιανών ...

    Από το σημείο αυτό, μέχρι το, κατά την γνώμη μου, βαθύτατα αντιδημοκρατικό "δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε" υπάρχει το χάος...

    Όλοι έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να εκφράσουν την γνώμη τους, ανεξάρτητα από το ποιοι είναι ή τι απόψεις έχουν ή σε ποιο κόμμα ή παράταξη ανήκουν...Τις απόψεις αυτές, μετά, μπορεί κάποιος να τις εξετάσει ως προς το κατά πόσο στέκουν ή το αν είναι ορθές ή λάθος...Και στην τελευταία περίπτωση να τις απορρίψει...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...

    Η Εκκλησία δεν είναι υπέρ και μάλλον κατά της διστηρήσεως του θρησκευτικού όρκου.

    Η εκκλησία της ελλάδας είναι υπέρ της διατηρήσεως του θρησκευτικού όρκου, και μάλιστα αντιδρούσε σφόδρα  κάθε φορά που επιχειρήθηκε αλλαγή...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...

    Μην ορκίζεσαι καθόλου.

    Στα δικαστήρια, αν είσαι μάρτυρας πρέπει να ορκισθείς...Για να αναλάβεις μια θέση πρέπει να ορκισθείς...Στο στρατό τα ίδια...Παλιότερα δεν προβλεπόταν παρά το να ορκίζεσαι μόνο στο ευαγγέλιο...Όσοι αρνήθηκαν να ορκισθούν πήγαιναν φυλακή...

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...

    Το να σε υποχρεώνουν για προσευχή ή θρησκευτικό όρκο, σαφώς και αποτελεί παραβίαση θρησκευτικών θεμελιωδών δικαιωμάτων του ανθρώπου. Ωστόσο αυτό αποτελεί θέμα του κράτους. Το Κράτος ή το Γενικό Επιτελείο είναι υπεύθυνο γι΄αυτόν τον χαβά και όχι η όποια Εκκλησία ανα το κόσμο.

    Το κράτος και το γενικό επιτελείο δεν είναι βιτσιόζοι...Και όταν πολλάκις τέθηκε το θέμα, και πρόθεση να αλλάξουν το καθεστώς είχαν...Σ' αυτό αντιδρούσε σφόδρα η εκκλησία...Και η συνέχιση κάποιων αναχρονιστικών μέτρων έγινε μόνο κατόπιν της πίεσης της εκκλησίας...

    Αυτό το είδαμε κατ' επανάληψη στην ελλάδα και σε άλλες περιπτώσεις (κάποια παραδείγματα:αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, διαζύγια, πολιτικός γάμος, σύμφωνο συμβίωσης, εγγραφή του παιδιού που δεν έχει βαπτισθεί στα δημοτολόγια, δικαιώματα ομοφιλοφύλων-το λέει αυτό ένας που δεν ανήκει στη συγκεκριμένη ομάδα,  κτλ)

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 01.01.2014, 22:13 έγραψε...

    Στην Εικονομαχία η Εκκλησία πολέμησε την απαγόρευση της εικονικής - εν προσώπω Τέχνης και το πλήρωσε με εκτελεσμένους ορθοδόξους απο όλο το φάσμα, βασανισμούς και εξορίες.....

    Να ανοίξουμε ένα θέμα στο οποίο να το συζητήσουμε;Ξεφεύγουμε από το θέμα μας...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 02-01-2014 09:47 ]


    Hastaroth
    02.01.2014, 09:55

    Προσωπικώς θα προτιμούσα τον όρο "άθρησκος" γιά όποιον δηλώνει ότι δέν ασπάζεται κάποια θρησκεία (προφανώς από τίς εισήμως υπάρχουσες).Ο όρος "άθεος" είναι κάπως αδόκιμος,γιατί ο καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη γιά τον όρο "θεός",άρα δέν υπάρχει κάποιος που να μήν έχη καθόλου άποψη.Αλλιώς θα έπρεπε να μιλάμε και γιά "έν-θεους" ανθρώπους.

    Αλλωστε,δέν γνωρίζουμε τί απόψεις έχουν γιά τον "θεό" οι νοήμονες μορφές ζωής που ζούν σε άλλους πλανήτες (διότι σίγουρα υπάρχουν τέτοιες μορφές ζωής),οπότε δέν είναι δυνατόν να ισχυριζώμαστε ότι οι δικές μας απόψεις επ'αυτού έχουν συμπαντική ισχύ.

    Οσο γιά τα Χριστούγεννα-όπως και κάθε θρησκευτική γιορτή σε οποιαδήποτε θρησκεία,ο καθένας τους δίνει το δικό του νόημα,που δέν είναι απαραίτητο να συμπίπτη με το νόημα που τους δίνει κάποιος άλλος.Δέν υπάρχει λοιπόν λόγος να καταδικάζουμε όποιον δέν συμφωνεί μαζί μας.

    Πάντως τα Χριστούγεννα τού 2013 παρήλθαν,είμαστε πλέον στο 2014 και καλόν θα είναι να κοιτάζουμε μρποστά και όχι πίσω,διότι όπως λέει και το γνωμικό:"κοίτα εκεί που πάς,αλλιώς θα πάς εκεί που κυττάς"....


    optiras
    02.01.2014, 10:21

    Για να μην ξεχνιόμαστε:χριστουγεννιάτικο φεστιβάλ οργανώνει και το κκε .Σε λίγο βλέπω να κάνουμε και εμείς οι άθεοι χριστουγεννιάτικο φεστιβάλ!!!!

    Τίποτα δεν είναι τόσο χάλια ώστε να μη μπορεί να γίνει χειρότερο!(Αρκάς)

    Πάντως δεν θα με χάλαγε ένα κινηματογραφικό φεστιβάλ με ταινιάρες που έχουν χριστουγεννιάτικο θέμα:"καλά χριστούγεννα κύριε Λώρενς!"