ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη
    aviectus
    03.01.2014, 21:21
    Δεν ανοίγετε ένα thread για Anti-πασχα? Αυτό πάλιωσε.
    optiras
    03.01.2014, 21:34

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 13:03 έγραψε...
    πήγες να ζητήσεις δουλειά και σε έδιωξαν γιατί δήλωσες άθεος????

    Μου έχει τύχει στον ιδιωτικό τομέα, όταν μαθεύτηκε η στάση μου, να με διώξουν από δουλειά...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 13:03 έγραψε...

    Η εμένα με πήραν γιατί ως χριστιανή είχα περισσότερες ευκαιρίες?????

    Μάλλον δεν ξέρεις πως λειτουργούν οι θεούσοι/ες...Είναι καλή ευκαιρία να το μάθεις και να το διαπιστώσεις ιδιοις όμμασι...

    Κονέ εκκλησίας -κόμματος (νδ) στην Θεσσαλονίκη είναι γνωστά...Μέσω εκκλησίας γίνονται και διάφορες βολέψεις...Έχε υπόψη ότι μεγάλο μέρος των ακινήτων στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι ιδιοκτησία τηε εκκλησίας με ότι αυτό συνεπάγεται...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 13:03 έγραψε...

    σε όποιες δουλειές κι αν έχω πάει ποτέ δε με ρώτησαν για τα πιστεύω μου!! Δεν έχουν απευθυνθεί ποτέ με μια τέτοια ερώτηση   σ'εμένα, ούτε σ' συγγενείς ούτε σε φίλους για να προσληφθούμε  σε μια δουλειά!!!

    Όσον αφορά το δημόσιο,δεν σε ρωτάν γιατί ξέρουν τι έχεις δηλώσει:

    - το θρήσκευμα καταγραφόταν στις παλιές ταυτότητες και στο αντίγραφο που κρατούσε η αστυνομία

    -καταγραφόταν και στο ληξιαρχείο

    -σε απολυτήριους τίτλους σπουδών βασικής και μέσης εκπαίδευσης

    Για τους άνδρες υπάρχει και η καταγραφή του θρησκεύματος στο δελτίο απογραφής της διεύθυνσης στρατολογίας και στο φύλλο που συμπληρώνεις στο κέντρο όταν παρουσιάζεσαι.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες για την καταγραφή θρηκσκεύματος σε δημόσια έγγραφα σε παραπέμπω στα θέματα "διαγραφή θρησκεύματος από δημόσια έγγραφα" , "διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο", "κατάργηση της καταγραφής του θρησκεύματος" (στο τελευταίο θέμα επισημάνσεις και προτάσεις στην επιτροπή διαβούλευσης της ευρωπαϊκής ένωσης για τα προσωπικά δεδομένα).και τα τρία λινκ παραπέμπουν σε τόπικς της ένωσης άθεων ελλάδας.

    Ακόμα στο δημόσιο για να αναλάβεις υπηρεσία σε κάποιους τομείς έπρεπε να ορκισθείς, και παλιότερα υπήρχε μόνο ο θρησκευτικός όρκος...Άν ήσουν άθεος και αρνιόσουν να ορκισθείς τι γινόταν:

    Για το θέμα του θρησκευτικού όρκου-για το οποίο άθεοι έχουν πάει και στη φυλακή- παραπέμπω στο θέμα "θρησκευτικός/πολιτικός όρκος" όπου αναφέρει τις καταδικαστικές αποφάσεις συμπολιτών μας των οποίων τα δικαιώματα καταπατήθηκαν, αναγκάζοντάς τους να προσφύγουν στο ευρωπαϊκό δικαστήριο και ναγκάζοντας το ιραν β'-που λες και εσύ-να προσαρμόσει την απαράδεκτη νομοθεσία που υπήρχε....Υπάρχουν και άλλες προσφυγές που δεν έχουν εκδικασθεί ακόμα, μπορείς να τις βρεις από την ιστοσελίδα του δικαστηρίου...

    Το ότι κάτι δεν το ξέρεις, το ότι κάτι δεν συνέβη σε σένα , δεν σημαίνει ότι δεν συνέβη και σε άλλους.Ούτε ότι είναι υπερβολές...Σε εσένα είναι λογικό να μη συνέβη π.χ. καταπάτηση των θρησκευτικών ελευθεριών σου μια και ανήκεις στην πλειοψηφία που καταπατά τα δικαιώματα των άλλων μειοψηφειών, είτε θρησκευτικών,  είτε σεξουαλικών...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 13:03 έγραψε...

    Μήπως νομίζεις ότι ζούμε... στο ΙΡΑΝ??? Είπαμε να έχεις προκαταλήψεις αλλά όχι και έτσι.

    Οι καταδίκες της ελλάδας για καταπατήσεις δικαιωμάτων είναι μπόλικες και είναι αποδείξεις και όχι προκαταλήψεις...Μάλιστα αναγκάζουν ομάδες πολιτών να οργανωθούν σε ενώσεις και να εμπλακούν σε νομικές διεκδικήσεις δικαιωμάτων που σε μια συνήθη χώρα αποτελούν στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα...

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 13:03 έγραψε...

    Ως  Χριστιανή ωστόσο βίωσα το ρατσισμό προπερσι στην ξάνθη που έτυχε να δουλέψω και με εβλεπαν με μισό μάτι.Αυτό για το ότι οι ορθόδοξοι χριστιανοί είναι πιο "ΙΣΟΙ".Στην Ελλάδα. Εκτός αν η θράκη δεν είναι Ελλάδα.

    Το ότι δούλεψες ένα φεγγάρι στην Ξάνθη δεν σημαίνει ότι και κατάλαβες τι παίζεται εκεί.Προς μεγάλη σου ατυχία, Ξάνθη σπουδάζω...

    Μάλιστα δεν παρακολουθείς και τις ειδήσεις...

    Λοιπόν, πέρσι ελληναράδες τραμπούκοι χρυσαυγίτες τραυμάτισαν μουσουλμάνο που είχε την ατυχία να περνά από την κεντρική πλατεία της πόλης όταν αυτοί έκαναν ντου στην πλατεία για να δείξουν πόσο ρατσιστές είναι...Έγινε και διαδήλωση από την μεριά μας κατά της ρατσιστικής βίας που καπελώθηκε από τα κόμματα...Άλλος μουσουλμάνος  έπαθε το ίδιο...

    - "μούλοι και μογγόλοι οι μουσουλμάνοι της Θράκης" σύμφωνα με τους ελληναράδες της χρυσής αυγής

    Σου λείπουν και κάποια βασικά ιστορικά στοιχεία:

    -μέχρι το 1992 υπήρχε το στρατιωτικό φυλάκιο της ντροπής στο 7ο χιλιόμετρο πηγαίνοντας προς Εχίνο που έλεγχε τους πομάκους

    - μέχρι τότε περίπου έλληνες μουσουλμάνοι δεν μπορούσαν να αγοράσουν αυτοκίνητο εάν δεν εγγυόταν χριστιανός

    -το ελληνικό κράτος δεν είχε εμπιστοσύνη στους μουσουλμάνους:π.χ. στο πολεμικό ναυτικό δεν τους έβαζε στα πλοία(το είδα με τα μάτια μου:στο ναυτικό υπηρέτησα)

    -στον στρατό υπήρχαν περιπτώσεις διαφοράς μεταχείρησης:χώσιμο, προσβολές (έχω υπάρξει μαρτυρας τέτοιων περιστατικών)κτλ...

    -στις αρχές της δεκαετίας του 90 έγινε το προγκρόμ κατά των μουσουλμανικών μαγαζιών στην Κομοτηνη, καταργήθηκαν το 1990)

    (δες το σύντομο κειμενάκι εδώ)

    Γιατί απορείς που οι άνθρωποι αντιδρούν στο ελληνικό κράτος;Για κάποιους από αυτούς το ελληνικό κράτος είναι εχθρός και συνμεριφέρονται με τρόπο εξηγήσιμο μεν όχι δικαιολογημένο.

    Υ.Γ.:μήνυμα ελήφθη


    optiras
    03.01.2014, 21:45

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 20:54 έγραψε...

    έχεις δει να τιμωρούνται πολλοί που έχουν βλασφημίσει στην Ελλάδα??? εγώ όχι.. αντιθέτως στις μουσουλμανικές χώρες οι περιπτώσεις είναι πολλές.Το ότι γράφει περι βλασφημίας αν θέλεις δεν πάει να πει ότι τηρείται ..οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενοχλεί και πως συγκρίνεις ανόμοιες σε νοοτροπία και ήθη χώρες

    Ρίξε μια ματιά στο "βλασφημία/προσβολή θρησκευτικού αισθήματος" πάλι των συνήθων ύποπτων άθεων...


    optiras
    03.01.2014, 21:47

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 03.01.2014, 19:30 έγραψε...

    Δεν ξέρω τι ακριβώς θα ήθελες να αλλάξω.Απάντησα χιουμοριστικά(με μια δόση σάτιρας αν θέλεις) σε κάτι από αυτά που είπες.Αν θεωρείς ότι πρέπει να με αγνοήσεις, καλώς να το κάνεις.Μου φάνηκε "αστείο" το επιχείρημα και μέχρις εκεί. Δεν ήθελα να σε θίξω,ούτε πίστευα θα το έπαιρνες τόσο σοβαρά. Εν πάσει περιπτώσει κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου . Θα το δεχτώ.

    Πολύ άσχημο χιούμορ...Ρίξε μια ματιά σε νετικέτ...Δεν βλάπτει...


    KRISTHESS
    03.01.2014, 22:13

    μήπως έχεις υπόψη τις απόψεις των Μουσουλμάνων που αυτοπροσδιορίζονται ως Τούρκοι στη Θράκη? μάλλον όχι.

    Μήπως έχεις υπόψη την καταπάτηση των δικαιωμάτων αυτοπροσδιορισμού των Πομάκων από την ίδια ομάδα στη Θράκη? μάλλον όχι επίσης.

    Μήπως έχεις υπόψη με τι διαδικασίες εισάγονται οι Μουσουλμάνοι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και με τι ποσοστώσεις και πόσο πιο ευνοημένοι είναι σε σχεση με τους "Ορθοδόξους" αν θέλεις? επίσης μάλλον όχι.

    Μήπως ξέρεις τη συμπεριφορά Τούρκικης τράπεζας που αφορά δάνεια σε χριστιανούς στη Θράκη? επίσης μάλλον όχι.

    Όπως δεν γνωριζεις το περιστατικό που έχει συμβεί σε μένα προσωπικά όταν μέ ρώτησαν για πρώτη φορά  αν είμαι Χριστιανή και είπα ναι.Στην Ξάνθη έμεινα 1 χρόνο και όχι ένα φεγγάρι.Κατάλαβα πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις αφού δίδασκα ( με καμία διάκριση σε πληροφορώ) και σε παιδιά μουσουλμάνων( μάλιστα τα πρόσεχα 2 φορές αναλογικά με τα χριστιανόπουλα). 

    Μήπως γνωρίζεις επίσης και την γενικότερη πολιτική οικειοποίησης του πληθυσμού της θράκης από τους Τούρκους και το ρόλο των ψευτομουφτίδων εκεί??

    Άστα φίλε μου. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Δεν με πείθεις.Μάλλον βλέπεις τη μία όψη του νομίσματος και είσαι φανερά προκατειλλημένος.Το φανατισμό που αποδίδεις σε κάποιους ..τον ίδιο φαίνεται να διαθέτεις και συ από την αντιθετη πλευρά..

    Όταν μου λες ότι επειδή αναγράφεται στην ταυτότητά μου Χ.Ο γι'αυτό το λόγο είμαι ευνοημένη ουσιαστικά τόσα χρόνια στο ελληνικό κράτος σε αντίθεση με έναν Μουσουλμάνο, τότε επέτρεψε μου να ξαναγελάσω. Και τώρα χωρίς να κάνω χιούμορ με τα όσα αναγραφεις,αφού μάλλον περιγράφεις μία άλλη χώρα,όχι τη δική μου , αλλά τη χωρα του Χομεϊνι.

    Το ότι οι Θεούσες θα ήλεγχαν τα πάντα εδώ..δεν το περίμενα αυτό και πέφτω από τα σύννεφα.Αυτό κι αν είναι είδηση. Τόση δύναμη πια ..αυτή η ... Λουκά??

    Υ.Σ. "όταν μαθεύτηκε η στάση σου .. σε έδιωξαν από τη δουλειά"λες  .. ειλικρινά αδυνατώ να πιστέψω ότι λόγω της ΑθεΪας σου σε έδιωξαν...δόξα τω θεω έχω άθεους φίλους που μια χαρά δουλεύουν τα παιδιά...Μηπως πήγες Στη Μητρόπολη  να ζητήσεις δουλειά ..και έβγαλες κανά κήρυγμα ..Αθεϊας??{#emotions_dlg.tt2}(χιούμορ-αν το καταλάβεις)..Αν κάποιος ηλίθιος βρέθηκε να σε απολύσει γι'αυτό το λόγο ε  τοτε θα γελάσω και με αυτόν και με τα μυαλά που κουβαλάει!!!Αλλά έλεος..ακόμα και να το δεχτώ ότι συνέβη... ο ένας χαρακτηρίζει την πλειοψηφία ?έχεις κι άλλα τέτοια απτά παραδείγματα..? (εσύ δε πιάνεσαι λόγω προκατάληψης{#emotions_dlg.tt2})Για χίλιους άλλους λόγους θα μπορούσε ο καθένας να απολυθεί και χίλιοι άλλοι λόγοι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και ως δικαιολογία!Γιατί δεν κατέφυγες σε δικηγόρο να παλέψεις για τα δικαιώματά σου??Εγώ θα το έκανα.Αν ήταν αυτός ο λόγος.. Γι'αυτό υπάρχει και η δικαιοσύνη- για να βλέπει το άδικο, όταν αυτό λαμβάνει χώρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 03-01-2014 23:15 ]


    freddieKrueger
    03.01.2014, 22:19

    Η συζήτηση πάει να γίνει πολιτικού χαρακτήρα.

    Κάτι που γενικά σιχαίνομαι.

    Επίσης δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε συζητήσεις στις οποίες

    υπαρχει:-Απαξίωση του συνομιλητή

    -Απολυτότητα απόψεων

    -Ελαφρά επιχειρηματολογία.

    Για να φτάσει στο σημείο κάποιος να προβληματιστεί και να πει

    ''τι δεν μου πάει καλά'' και να καταλήξει κατόπιν μεγάλης αναζήτησης πως φταίνε τα πιστευω που κάποιοι του επέβαλλαν και γι αυτο να γινει φανατικα αντιδραστικος σημαινει πως εχει βρεθει σε μεγαλο αδιέξοδο.

    Πως και πάλι τα ρίχνει στο Θεό,αλλά έμμεσα:''Γιατί Θεε δεν μπορω να σε απαρνηθω ανώδυνα?''

    Κανονικά θα πρεπε,μα την Παναγια.

    Δεν μπορω να διανοηθω ποιοι ανεγκεφαλοι απερριψαν καποιον απο μια θεση εργασιας επειδη δηλωσε αθεος.Με γεια του με χαρα του.

    Τα πραγματα ομως δεν ειναι τοσο απλα.

    Συνηθως η αθεια συνδυάζεται με κομμουνιστικές και ακρο αριστερες αντιληψεις.Αυτο ίσως ενοχλεί κάποιους που φυσικά θέλουν να βοιλέψουν τους ΄΄δικούς'' τους.Κι αυτο,αν και κατακριτέο έχει μια λογικη βαση.

    Παμε παρακατω.

    Στα περι βλασφημίας των Θείων.Αλλο ελευθερια του λογου,αλλο κανω και λεω οτι μου κατεβει.

    Πρέπει να τηρούνται οι ισορροπίες και ο σεβασμός από και προς όλους.

    Ας πούμε μια καλλιτεχνική θεατρική παράσταση που δίνει μια διαφορετική κι έξυπνη αλληγορική αναπαράσταση πχ της γέννησης του Χριστου και παράλληλα αποτελεί κι αφορμή για προβληματισμό και εμβάθυνση ΔΕΝ είναι λόγος να θεωρηθεί παράνομη και βλάσφημη η αιρετική.Γιατι τοτε επιστρεφουμε σε εποχες που καποιος Γαλιλαίος είπε ''η Γη γυρίζει'' και τον έριξαν στην Πυρα γι αυτο.

    Όμως αν κάποιος προβάλλει μέσω της τεχνης του την Παναγία πχ ως παλλακίδα ή ξεκινήσει να διακωμωδεί ανούσια και να θίγει ανθρώπους που δεν ειναι πια στη ζωη,αυτο ναι,θα πρεπε να ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ.

    Αλλο Ελευθερια,άλλο κάνω ότι γουστάρω και θέλω να τη βγάζω καθαρή.

    Να κλείσω απευθυνόμενος στον Λαμα:

    Σε κάποιο ποστ σου με έδειξες.Ειπες πως αυτο πιστευω ΕΓΩ,όσν αφορα στο οτι καποιος δεν καερδιζει κατι με την αθεια.

    Σου εκανα μια ευγενικη πασα για διαλογο και εσυ απαντησες πως το θρεντ πηδηχτηκε,ενω εσυ απ τους πρωτους που το γ@##αν..

    Δεν απαντησες αυτα που σε ρωτησα.

    Δικαιωμα σου.

    Θα σου πω ομως κατι.

    Αν δεν πιστευεις στο εορτατσικο πνευμα να παψεις να παιρνεις εορταστικες αδειες.Να παιρνεις κανονικες.Και να δουλευεις τις εορτες.Γιατι τα πιστευω απαιτουν και εργα οχι μονο λογια.

    Αυτα ειχα να πω μαγκες.

     

     

     


    tallos
    03.01.2014, 22:22
    οπτιρας.πολυ παραμυθι μας πουλας ,αραξε λιγο.εμεις πισω από τον κοσμο ζουμε δηλαδή;η μας περνας για πιτσιρικια;
    Konstantinosoa
    03.01.2014, 22:45

    Προς Llama και Aviectus που έσπευσε για το +:

    1) Το βασικό μου post με δικαιώνει απόλυτα αφού με την κλασσική σου αλαζονεία διεκήρυξες πως μόνο 2 είναι τα κράτη με αναφορά στο Θεό. Τα άλλα όλα που μου γράφεις είναι πολιτικές τακτικές να κάνουμε την τ΄ριχα τριχιά. Έχεις παντελώς λάθος.

    2) Για το Ισραήλ δεν έγινες γνώστης επειδή λόγω σερφ μπήκες στο wiki και έμαθες ότι δεν έχει σύνταγμα. Δεν έγραψα καν για το Σύνταγμα του Ισραήλ αλλά για τον παράγοντα "Ιουδαϊσμός" στο Αστικό και όχι μόνο Δίκαιό του καθώς και τα επαγγελματικά εσνάφια, τους Γάμους κ.τ.λ. Ούτε καν διάβασες τί γράφω, απλά έσπευσες να βρεις κάτι να απαντήσεις το λάθος σου.

    3) Όσο για την Ιαπωνία πέρα απο "γιακαριμάσκα", "σαγιονάρα" και "Τοσίρο Μιφούνε", αγνοείς παντελώς πως η ίδια η ανώτατη αρχή της Ιαπωνίας ο βασιλιάς προέρχεται απο αποκλειστική λόγω θεικής ......καταγωγής οικογένεια. Στην πραγματικότητα η ανώτατη ηγεσία του αποτελεί το παλαιότερο θεοκρατικό καθεστώς στο κόσμο αφού καμία θρησκευτική δυναστεία δεν είναι τόσο παλαιά, προ του 1000 μ.Χ., στον Πλανήτη ΓΗ, όσο η Βασιλευόμενη Δημοκρατία της Ιαπωνίας του Ακιχίτο. Αυτός είναι και ο λόγος που ο Χιροχίτο ως Θεός..... δεν αποκαθηλώθηκε μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Και τα θρησκευτικά λόγω ειδικότητας άσε με να τα γνωρίζω λίγο καλύτερα. Rikai Suru ή εγρίξες ; (να σου το πω και σα ποντιακά....)   

    Ο σεβασμός προς το θρησκευτικό σέβας και ιερό του άλλου δεν αποτελεί καφρίλα αλλά θεμελιώδες καθήκον του τελευταίου πολίτη αν θέλει να λέγεται κάπως πολιτισμένος. Καφρίλες είναι τα Gay Pride.

    Υ. Γ.: Το υπόλοιπο του κειμένου σου απο ένα σημείο και μετά είναι απρεπέστατο και δεν θα απαντήσω. 


    aviectus
    03.01.2014, 23:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 03.01.2014, 22:45 έγραψε...

    Προς Llama και Aviectus που έσπευσε για το +:


    Για Dislike Πηγαινε, με τα μπουνια κιολας, εκανα λαθος. Μπαρδον


    Konstantinosoa
    03.01.2014, 23:40
    Ανακαλώ .....! Βάζω εγώ το - !
    aviectus
    03.01.2014, 23:47

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 03.01.2014, 23:35 έγραψε...

    Τι έχεις πάθει εσύ τελευταία? :P

    Τιποτα λαμα, μια χαρα ειναι ολα, απλως, σπαζομαι με ατομα που τους φταινε ολα και ολοι. Αντι να βγαλουν το "θυμο" τους αλλου, ολη μερα ειναι σε ενα φορουμ και γραφουν σεντονια για τα παντα. οταν δε γουσταρουμε κατι, κοιταμε παραδιπλα.


    Konstantinosoa
    03.01.2014, 23:50

    Το ότι μισώ το Ισραήλ είναι άποψη σου. Φαντάζομαι και ο Θεοδωράκης με τον οποίο έχω τις ίδιες απόψεις. Έχω τρεις οικογένειες Ισραηλιτών γειτόνων και Δόξα τον Γιαχβέ δεν με έχουν καταγγείλει ακόμα στο Κ.Ι.Σ. για αντισημιτισμό. Μπορείς να το κάνεις εσύ. Όσο για το καφρίλα εσύ κάνεις τον αγγλομαθή αλλά το Pride στο οποίο αναφέρομαι ούτε που το είδες, σκοπίμως βέβαια. Για εκπρόσωπος τύπου καλά πας. Φυσικά και έχω δεδομένα αρνητική γνώμη για το φαινόμενο και όχι για το δικαίωμα του άλλου σε αυτην την επιλογή. Έτσι μου δίδαξε ο Χριστός αν μου επιτρέπεις ωστόσο ποτέ δεν προσέβαλα κάποιον που φέρει αυτήν την προτίμηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 03-01-2014 23:51 ]


    Konstantinosoa
    04.01.2014, 02:13
    Όταν πίνεις, συ είπας, τον εαυτό σου τον βλέπεις για δύο;
    Chrysanna
    04.01.2014, 02:47

    Χροοονια ατελείωτα. 

    Το ίδιο θέμα, οι ίδιοι συμμετέχοντες, η ίδια πορεία.

    Πολιτισμένος διάλογος, επιχειρήματα, επανάληψη, καντήλια (τιμής ένεκεν).

    Καμμία εξέλιξη, ούτε καν προς το χειρότερο!

    Θλιβερό...

     {#emotions_dlg.rockon}


    suspect
    04.01.2014, 05:30

    853 σελιδες να φτασει αυτο το τοπικ, Χριστουγεννα παλι του χρονου θα γιορτασουμε, ευσεβεις παλι θα εξακολουθησουν να υπαρχουν, αθρησκοι επισης.

    Ουδεποτε παντως, στην ιστορια των φορουμΖ αλλαξε κανενος η αποψη απο ενα τοπικ.

    Η προσεγγιση - για την Ορθοδοξια τουλαχιστον - ειναι καθαρα βιωματικη.

    Συγγνωμη για την ενοχληση, συνεχιστε ελευθερα.


    freddieKrueger
    04.01.2014, 11:34

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 03.01.2014, 23:15 έγραψε...

    Δε μπορείτε να διανοηθείτε πως κάποιος μπορει να ζει χωρίς ίχνος θεού πάνω του ε? Το ότι τα βάζουμε με τους ανθρώπους ΜΟΝΟ και καμία 'ανώτερη' δύναμη, ούτε καν?
    Μάλλον εσύ φίλτατε Λάμα δεν καταλαβαίνεις ότι τα βάζουμε όχι με κάτι Θείο,αλλά με το μυαλό ορισμένων ανθρώπων.

    Ξέρεις με ποιούς?Με αυτούς που χτίζουν δόγματα και αντι-δόγματα.Αν το καλοσκεφτείς και τα δύο...δογματικό χαρακτήρα έχουν.

    Επίσης ακόμη και στο όρο ''Άθεος'' υπάρχει ο...Θεός χαχα

    Θα προτιμούσα τον όρο αντι-Χριστιανός.Αλλά και παλι επί της ουσίας τίποτα δεν αλλάζει.

    Παράθεση:

    Μη το λες αυτό, είναι αμαρτία.

    Και όχι η μοναδική μου να σαι σίγουρος γι αυτό χαχα

    Θυμάσαι στο Demolition man με τον Sylvester Stalone που κάθε φορά που έβριζε έβγαινε μια κόλλα χαρτί με πρόστιμο?Πήγε λοιπον ο τύπος να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα του μέλλοντος,μόνο που εκεί δεν είχαν χαρτί για να σκουπιστουν.Το έκαναν με πολύπλοκο τρόπο στον 23 αιωνα νομιζω.Οποτε ο Σλαι αρχισε να λεει παλιοκουβεντες και με τις κλήσεις σκουπίστηκε.

     

    Παράθεση:

    Εδώ θα διαφωνίσω. Αυτή η γενίκευση είναι άκρως επικίνδυνη. Ο ορθολογισμός δε σημαίνει αριστερισμό. Η αριστερά ορισμένες φορές είναι πιο δογματική από την εκκλησία. Ίσως παλιότερα να συνδιαζόταν με αυτό τον τρόπο αλλά πλέον στις διακρίσεις ενάντια στους άθεους συμμετέχουν και πολύ νεότερα άτομα που δεν έζησαν τις διαμάχες αριστεράς και δεξιάς...

    Στο παρών θρεντ γίνεται συχνά πυκνά αναφορά έμμεσα με μορφή λινκ σε απόψεις κομμάτων που όλως τυχαίως όλα κοιτούν από ΣΥΡΙΖΑ και πέρα.Γι αυτο τ ανεφερα.

    Συμφωνώ πως ο Κομμουνισμός είναι μια άλλη Εκκλησία.Εντελώς όμως συμφωνώ.

    Παράθεση:

    Φρέντυ:Στα περι βλασφημίας των Θείων.Αλλο ελευθερια του λογου,αλλο κανω και λεω οτι μου κατεβει.

     

    Λάμα:Βασικά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Γι αυτό λέγεται ελευθερία.

    Αν αυτό λέγεται ελευθερία τότε φίλε μου είναι ελευθερία του ενός ή των λίγων.Γιατί η ασύδοτη ελευθερία πιθανόν να παραβιάζει την ελευθερία του δίπλα μου.Ελευθερία που ανήκει σε λίγους ΔΕΝ είναι ελευθερία.Είναι ολιγαρχία.Αν με πιάνεις.

    Παράθεση:

    Φρ:Πρέπει να τηρούνται οι ισορροπίες και ο σεβασμός από και προς όλους.

    Λ:Ναι μεν αλλά. Το να μην εκτοξεύω προσβολές προς το μέρος σου είναι υποχρέωση μου. Το να βάζω φραγή σε κάποια πράγματα που απευθύνω δημόσια είναι καταστροφικό και καταπιεστικό. Κάθε λέξη που λέει ένας άνθρωπος, κάθε εικόνα που σχεδιάζει, μπορεί να προσβάλει μια διαφορετική μερίδα ανθρώπων. Δε πάει έτσι.

    Υπάρχουν κάποιοι κανόνες στοιχειώδους αντίληψης του σωστού και του δικαίου.Αν θιχτούν τώρα οι ''συννεφιστές'' γιατί έγραψα ένα τραγούδι για πολύχρωμα σύννεφα αυτό ξεπερνά τα όρια της λογικής.

    Αν όμως αρχίζω να γράφω άρθρα στα οποία κατηγορώ τους ανθρώπους που θεοποίησαν τα σύννεφα και θίγω την αξιοπρέπεια τους επιδη εγω δε συμμερίζομαι τα πιστευω τους,αυτο ειναι ειναι λαθος.

    Τωρα αν αυτοι οι ''συννεφιστές'' χρησιμοποιήσουν το δόγμα τους για να κάνουν κακό σε άλλους,δλδ να παραβιάσουν ελευθερίες άλλων,η ιστορία αλλάζει.Τότε είναι υποχρέωσή μας να προστατευτούμε και να προστατέψουμε απ αυτούς.Μπορεί για πχ οι συννεφιστες να χρησιμοποιησουν το δογμα τους για να υποταξουν τον κοσμο.Για να αποκτησουν πολιτικη δυναμη και κοινωνικη επιρροη.Τοτε ναι,ειναι απειλη.ΟΧΙ ομςω τα συννεφα ρε μαγκες.Οι συννεφιστες!!Αυτοί ειναι η απειλη!

    Got it?God it?xaxa

    Ποιός τα έβαλες με Θεούς και όχι με ανρθώπους?Ε?Δεν ακουσα??

    Παράθεση:

     

    Φρ:Όμως αν κάποιος προβάλλει μέσω της τεχνης του την Παναγία πχ ως παλλακίδα ή ξεκινήσει να διακωμωδεί ανούσια και να θίγει ανθρώπους που δεν ειναι πια στη ζωη,αυτο ναι,θα πρεπε να ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ.

     

    Λάμα:Πάλι λάθος. Κανένας δεν επιβάλλει τις 'προσβλητικές' εικόνες στο λαιμό κανενώς. Αντιθέτως η προσβλητική θρησκεία επιβάλλεται με το ζόρι στο λαιμό πολλών αθώων θυμάτων. 

    Αλλά έστω. Τιμωρία της προσβολής. ΠΟΙΑΣ προσβολής? Αν εγώ αποφασίσω να λατρεύω τον Μπόμπ το Σφουγγαράκη και επενδύσω όλες μου τις ελπίδες σωτηρίας επάνω Του, θα πρέπει να τιμωριθούν όσοι τον λένε gay? Και αν όχι, με ποιο κριτήριο είναι αποδεκτή η ιερότητα της μιας θρησκείας και όχι της άλλης? Επειδή η μια είναι αναγνωρισμένη και η άλλη όχι? Από αυτό κρίνεται η ιερότητα? Από έναν νομικό ορισμό?

    Και γιατί ο πιστός του spongebob να αντιμετωπίζεται ως ψυχοπαθής ενώ αυτός που πιστευεί στον Jesus επειδή έτσι του είπαν οι γονείς του πρέπει να προστατεύεται από το επίσημο κράτος?

    Γιατί ο Σφουγγαράκης δεν είναι Παναγία ας απαντήσει κάποιος Θεολόγος για να έχουμε μια πιο εμπεριστατωμένη και σωστή άποψη απ αυτη που ίσως θα έγραφα εγώ.

    Για τα υπόλοιπα βλέπε παρ'άδειγμα με συννεφιστές.Βάλε όπου βλέπεις αυτη τη λεξη την ''Μπομπ Σφουγγαρακιστές''

    Παράθεση:

    Ναι. Αλλά η ορθόδοξη εκκλησία κάνει ΟΤΙ γουστάρει σε αυτό το κράτος που λέγεται ελληνική δημοκρατία και τη βγάζει πάντα λάδι...

    Έχει και πολιτική εξουσία,μη σου πω και στρατιωτική γι αυτό.Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την πίστη ούτε με το πνευμα των εορτων.

    Είναι σαν να μη σέβεσαι τους νόμους επειδή έχεις χάσει το σεβασμό σου στην αστυνομία που κι αυτή κάνει ότι θέλει-δυστυχώς.Οι νόμοι όμως άλλο πράγμα.

    Είναι σαν να μισείς τον Ιπποκράτη επειδή αρκετοί γιατροί είναι βουτηγμένοι στα φακελάκι και χτιζουν πισίνες επιβαρρύνοντας εσένα και την αφάλειά σου με λενα σωρό άχρηστες εξετάσεις.

     

    Παράθεση:

    Και αφού απευθύνεσαι σε εμένα συγκεκριμένα θα σου πω και γω οτι θα σου απαντούσα αλλά έλειψα μερικές ώρες και το thread γέμισε posts σεντόνια σχετικά με το nativity of jesus... 

    Πολύ σύντομα θα σου πω, ότι αν πιστεύεις πως δεν αλλάζει κάτι είτε κάποιος έχει θρησκεία είτε όχι, τότε πολύ απλά έρχεσαι στα λόγια μου.

    Αν διάβασες καλά είπα το πηδήξαΜΕ το θέμα. Πότε δεν έθεσα τον εαυτό μου εκτός ... παρτούζας...

    Τέλος, όχι σε έχω για πιο σκεπτόμενο από το να αναπαράγεις την ίδια χαζομάρα που λένε οι θειστές για τις εορταστικές άδειες. Κάθε εργαζόμενος δικαιούται τις ίδιες ακριβώς άδειες με όλους είτε πιστεύει είτε όχι. Κάποιες μέρες είναι ορισμένες ως επίσημες αργίες και ισχύουν για όλους. Συνταγματικά κατοχυρωμένο. 

    Συνταγματικά καταοχυρωμένο είναι το δικαίωμα κανονικής αδείας απ όσο ξέρω και οι εορταστικές είναι ''άγραφες''.

    Αν κάνω λάθος παράθεσέ μου τον αντίστοιχο συνταγματικό νόμο.

    Παράθεση:
    Άντε



    Ξέρεις και τούρκικα?Βρε μπας κι είσαι μωαμεθανός??{#emotions_dlg.tt2}


    optiras
    04.01.2014, 15:52

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 03.01.2014, 22:22 έγραψε...

    οπτιρας.πολυ παραμυθι μας πουλας ,αραξε λιγο

    Όταν κατηγορείς κάποιον φρόντιζε τουλάχιστον να είσαι συγκεκριμένος.Που σου πουλώ παπά;Με επιχειρήματα όμως...

    Μια ματιά σε νετικέτ δεν θα ήταν άσχημα ούτε και για εσένα...


    freak
    06.01.2014, 02:44

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 03.01.2014, 21:21 έγραψε...

    Δεν ανοίγετε ένα thread για Anti-πασχα? Αυτό πάλιωσε.


    Για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα, και αφου το εχει η μερα, θα σου αναφερω οτι εκτος απο το αντι-Christmas event, εχω διοργανωσει και αντι-Φωτα αναλογο, με τιτλο: "θα σας αλλαξουμε τα φωτα" lol. Και αυτο ηταν πετυχημενο επισης. Μαλιστα ο αλφα ηθελε να φερει καμερες να το καλυψει και εκανα τα παντα για να μην ερθουν...ασε που θα ετρωγαν ξυλο. Βεβαια η βλακεια μου ειναι οτι εχω παει σε υποτιθεμενη σοβαρη εκπομπη και στο συγκεκριμενο καναλι οπου κατεληξα να ειμαι μονος εναντιων ολων. Λογικο ειναι με τα μυαλα και τις "αξιες" που κουβαλανε καποιοι (μην πας μακρια...), μα απο την αλλη το χαρηκα κατα καποιο τροπο οταν καποιος (ας μην πω καλυτερα ποιος...) με χαρακτηρισε Ανθελληνα! Τι να λεμε...

    ΥΓ:

    Επειδη καταγομαι απο την Θρακη, και εχω κανει παρεα με πολυ κοσμο εκει, οταν βρεθηκα στην Κων/πολη ως παιδι και εχοντας φαει στην μαπα ολη αυτη την ξενοφοβη προπαγανδα, επαθα σοκ οταν ειχα τετοια φιλικη αντιμετωπιση απο τους Τουρκους, σε σημειο που να απορω τελικα μηπως αυτοι οι ανθρωποι επαιζαν θεατρο. Anyway αυτο ηταν ενα γεγονος που με επηρεασε αρκετα και με τον καιρο με εκανε να αναθεωρησω πολλα πραγματα και να σκεφτω το ΓΙΑΤΙ συμβαινει οτι συμβαινει. Αλλα οπως βλεπεις πεφτει πολλη καταναλωση λογω πολιτικων παιχνιδιων. Οι λαοι δεν εχουν τιποτα να χωρισουν. ΤΙΠΟΤΑ.

    Κατα τα αλλα αυτες ειναι οι "αξιες" και τα "ιδανικα" που καποιοι ισχυριζονται οτι πηραν απο την οικογενεια τους if you know what I mean. Αυτο ως παρενθεση. Ας μην το συζητησουμε στο εν λογω thread. Θα μας δοθει αλλου η ευκαιρια φανταζομαι. 

     


    aviectus
    06.01.2014, 10:56

    Αυτο με την ξενοφοβικη προπαγανδα ξαναπεστο. 9 μηνες στην Κυπρο πηγα φανταρος και οχι μονο τουρκους κακους δεν ειδα αλλα ακριβως το αντιθετο. Τωρα δε λεω παραπανω γιατι θα γινω κακος και μπορει να φτασω και εκτος τοπικ να γραφω για τον Νταλαρα και τα τραγουδια για την Κυπρο. καταλαβες πιστευω....

    Α και μιας που λεμε για τετοια, Χθες περασε ενας παπας να κανει αγιασμο σε μια γιαγια εδω, στον κατω οροφο. Οταν τελειωσε εβγαλε η γιαγια και του εδωσε 2 ( δυο) ευρω, ο παπας γυρναει και τις λεει - Μονο αυτα? η γρια δεν ειχε αλλα και της πηρε τα τελευταια 10 ευρω που ειχε.

    Χεσ..νες αγιες μερες εχουν μερικοι...


    freak
    10.01.2014, 01:16

    Συμφωνω απολυτως.

    Η αλλη ειρωνια ειναι οτι η υποτιθεμενη αγαπη ξεχειλιζει αοο τα μπατζακια αυτες τις μερες, ειδικα για τους αλλοδαπους και πιο πολυ για εκεινους τους αλητες τους λαθρομεταναστες. Πολυ Χριστιανικο.