ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    Ηχεία για τραγούδι και πιάνο

    asraptakis
    25.12.2012, 13:19

    Γεια σας. Έχω ένα μικρόφωνο και ένα ηλεκτρικό πιάνο τα οποία έχω συνδέσει σε κονσόλα της Yamaha. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να τραγουδώ και να παίζω πιάνο ακούγοντας τον ήχο μέσα από ηχεία και με εφέ. Σκέφτομαι για studio monitor, όπως τα οικονομικά της M-Audio (BX5). Κάποιος όμως μου είπε πως στα monitor είναι εύκολο να καούν τα τουίτερ αν γίνει κάποιος έντονος μικροφωνισμός (εννοείται βέβαια πως γνωρίζω τα περί τοποθέτησης προκειμένου να αποφευχθεί αυτό το φαινόμενο). Ισχύει κάτι τέτοιο; Μου πρότεινε να προτιμήσω ηχεία PA, που είναι πολύ πιο ανθεκτικά. Έχω ένα παλιό ενισχυτή Technics 2x80, οπότε μπορώ να πάρω και παθητικά. Εσείς τι λέτε;   Ευχαριστώ.


    noizreduction
    25.12.2012, 23:24

    Ολη αυτη η ιστορια με το πως καιγεται ενα twitter και πως ενα PA ηχειο μπορει να αντεξει καλυτερα τις "υπεροδηγησεις", ειναι λιγο μεγαλη κι απαιτει εκτενη αναφορα σε τεχνικα χαρακτηριστικα.

    Η μεγαλυτερη διαφορα των PA ηχειων απο τα Studio monitors ειναι ( σε ποιοτικο επιπεδο ) η διαφορα αποδοσης και χρωματισμου του ηχου. Βεβαια, σε τοσο χαμηλες εντασεις και σε τοσο χαμηλο budget, ο,τι και να παρεις θα "χρωματιζει" τον ηχο, ομως εφοσον τα θες για μελετη ( και μονο για μελετη ), θα σου προτεινα να κινηθεις σε monitor ηχεια με μεγαλη προσοχη στον τροπο τοποθετησης του μικροφωνου και στις εντασεις.


    Απο προσωπικη ιστορια, εχω δει focal να τσιριζει το monitor και να "πεθαινει" κι εχω δει Behringer ηχειο με το που δεχεται pink Noise σε nominal level να "καιγεται" αμεσα το twitter...Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει την ωρα και τη στιγμη που κατι κακο θα συμβει, ιδιαιτερα οταν μιλαμε για ηχεια και τη χρηση τους.


    blogarismenos-enge-falos
    08.01.2013, 22:13
    Αφού έχεις ενισχυτή τότε - Παθητικά-PA κοντά σε αυτές τις προδιαγραφές. Στην Σόλωνος δίπλα στο ΙΚΑ είναι ένα μαγαζί που τα πουλάει άν θυμάμαι καλά... http://www.b3audio.net/U8.html