ελληνική μουσική
440 online   ·  201.828 μέλη

Καθυστέρηση παραγωγής του ήχου από το laptop

sauraki
Περαστική Νότα
Chat
26.12.2012, 16:16

Έχω ένα midi keyboard και το Cubase LE. Όταν το συνδέω στο laptop δημιουργείται μια καθυστέρηση του ήχου και δε μπορώ να παίξω γρήγορα κομμάτια. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως διορθώνεται αυτό? π,χ αν φταιεί η κάρτα ήχου ή αν αγοράσω μια εξωτερική ποιά να πάρω? Ευχαριστώ!

Emmanuelle
Συγχορδία Μινόρε
Chat
26.12.2012, 19:56

@ sauraki :

Το πρόβλημα σου ονομάζεται:

Latency (audio)

και όπως βλέπεις είναι οφειλόμενο σε πάρα πολλούς παράγοντες, με κυριότερο εξ αυτών την ανυπαρξία γρήγορων Asio 2 Drivers για την on-board κάρτα ήχου του laptop που έχεις…

Η σωστότερη και σοβαρότερη λύση σε αυτό είναι η αγορά ενός εξωτερικού Firewire Audio Interface που να εμπεριέχει Asio 2 Drivers για αυτό σαν software καθώς ένα σωστότερο set-άρισμα των Audio Preferences του Steinberg Cubase Le, ώστε να «βλέπει» τους Asio 2 Drivers του εξωτερικού Firewire Audio Interface και αντίστοιχα να ορίσεις εσύ το Buffer size range της μνήμης του υπολογιστή σου που θα χρησιμοποιηθεί τόσο για την ηχογράφηση όσο και για την αναπαραγωγή του ήχου…

Το μεγαλύτερο Buffer size range προσφέρει πιο σταθερή και ομαλή αναπαραγωγή του ήχου, χωρίς clicks & pops, αλλά από την άλλην αντίστοιχα αυξάνει το Latency, οπότε πρέπει εσύ να βρεις μια «χρυσή τομή» ανάμεσα στο πόσο Latency σου είναι «ανεκτό» για την μουσική που θέλεις να παίξεις και στο πόσο σταθερό (stable) μπορεί να είναι το σύστημα σου με αυτές τις προϋποθέσεις που θα έχεις ορίσει, για τα Soft-Synths που εσύ θέλεις να χρησιμοποιήσεις στον υπολογιστή σου…

Εγώ στο Project Studio μου χρησιμοποιώ την:

RME Fireface 800                                                                                 

Και είμαι πολύ satisfait από αυτήν με το Cakewalk Sonar X1…

Αλλά επειδή, –λογικά- δεν μπορώ να ξέρω το οικονομικό σου budget χρημάτων που εσύ προδιατίθεσαι να καταβάλεις για την αγορά ενός εξωτερικού Firewire Audio Interface, καλό θα ήταν να μας προσδιόριζες το ποσό που μπορείς να καταβάλεις, ώστε να σου κάνουμε εμείς αντίστοιχα την καλύτερη –στα μέτρα αυτού…-  πρόταση αγοράς…

[ τροποποιήθηκε από τον/την Emmanuelle, 27-12-2012 21:46 ]

noizreduction
Βετεράνος
Chat
27.12.2012, 19:13

Μια φτηνη λυση ειναι να κατεβασεις τους Asio4All και στην ουσια να ξεγελασεις το DAW σου πως η καρτα ηχου σου ειναι συμβατη με ASIO. Προσοχη, δεν προκειται να σου βελτιωσει τον ηχο ή γενικοτερα την ποιοτητα της καρτας, απλως θα μειωσει το latency.

Απο το menu του Cubase θα επιλεξεις ως audio interface το ASIO4ALL κι απο εκει πλεον θα ρυθμισεις το χρονο του latency. Μην περιμενεις θαυματα στο χρονο, απλως θα ειναι λιγο καλυτερα και δες το ως μια προσωρινη λυση πριν την αγορα μια καλης καρτας ηχου.