ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    kwstasagas
    02.01.2013, 15:44

    Πριν, ακόμη, αρχίσει η ακρόαση των τραγουδιων του διαγωνισμού, σκέφθηκα να ανοίξω αυτό το τόπικ !!! Το οποίο, φυσικά, από τις 12 τα μεσάνυχτα και εφεξής θα αρχίσει να "γεμίζει" με τις απόψεις μας για τα τραγούδια του 1ου ομίλου που ξεχωρίσαμε και αγαπήσαμε !!! Και μετά ... και με τα τραγούδια των υπόλοιπων ομίλων που θα ξεχωρισουμε και θα αγαπήσουμε !!!

    Αν ακούσετε κάποιο τραγούδι που θα σας αρέσει, γράψτε την άποψή σας !!! Θα δώσει μεγάλη χαρά στους δημιουργούς του !!! Κι αν σάς περνάει η σκέψη ότι "γράφοντας την άποψή σας ενδέχεται να επηρεάσετε την κρίση και την ψήφο κάποιων ακροατών του διαγωνισμού", τότε ... μπορείτε, κάλλιστα, να την γράψετε όταν θα "κλείσουν οι κάλπες" για την ψηφοφορία σε κάποιο γκρουπ !!!

    Κάνω, λοιπόν, το "βήμα" να ανοίξω - έστω, κάπως πρόωρα - αυτό το τόπικ και ... από τα μεσάνυχτα και εφεξής θα είναι χαρά μας να διαβάζουμε σιγά - σιγά τις απόψεις των ακροατών - ψηφοφόρων του διαγωνισμού !!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-01-2013 15:55 ]


    mary_omikron
    02.01.2013, 19:29

    Αν σχολιαστούν θετικά κάποια τραγούδια θα δώσει χαρά -πρόωρα- στους δημιουργούς (και σ΄αυτό συμφωνώ μαζί σου Κώστα) αλλά νομίζω ότι θα επηρρεάσει τους ψηφοφόρους. Εγώ π.χ. που δεν είμαι μουσικός και έχω μια εντελώς προσωπική προσλαμβάνουσα, θα επηρρεαστώ αν εσύ σχολιάσεις θετικά ένα τραγούδι που δεν ήταν εξ αρχής επιλογή μου και πιθανόν αναθεωρήσω άποψη ή διχαστώ. Λέω τώρα, μπορεί και να μην ισχύσει σε άλλους. 

    Σκέφτομαι επίσης ότι κάποια μέλη/φίλοι ενός διαγωνιζόμενου ενημερωθούν για τον τίτλο και γράψουν εδώ θετικά με σκοπό να επιστήσουν την προσοχή στο τραγούδι του φίλου τους.

    Ισως μπουν και διάφορα άλλα μέλη που δεν θα τους αρέσει κάποιο τραγούδι που αναφερθεί εδώ θετικά και επακολουθήσουν κρίσεις και επικρίσεις δύσκολα διαχειρίσιμες.

    Ισως να είμαι υπερβολική που τ΄αναφέρω όλα αυτά, αλλά όλοι ξέρουμε ότι σε διαγωνισμούς υπάρχουν πολυγνωμίες και διαφωνίες. 

    Ας γράψουν και άλλα μέλη την γνώμη τους αν το επιθιμούν.

     


    jorge
    02.01.2013, 19:49

    Αυτό που λείπει σήμερα είναι η ανταλλαγή απόψεων πάνω σε τραγούδια και σχόλια, τα οποία μπορεί να μας οδηγήσουν να ανακαλύψουμε ένα πολύ ωραίο κομμάτι, που θα ακούμε για χρόνια. Θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα μια τέτοια συζήτηση. Κακόβουλοι πάντα θα υπάρχουν, όπως και στις παρέες, στο σχολείο, στους συλλόγους... Είναι όμως λίγοι και συνήθως τους καταλαβαίνεις εύκολα :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-01-2013 22:11 ]


    mary_omikron
    02.01.2013, 19:59

    OK ! αποσύρεται η φωνή της συντήρησης από την σύσκεψη  {#emotions_dlg.biggrin}...  Go Ahead


    kwstasagas
    03.01.2013, 02:26

    Ψήφισα στο πρώτο γκρουπ !!! Έδωσα 1 μονάχα πεντάστερο [άλλως 12άρι], μερικά "τετράστερα" [άλλως 8άρια] και πολλά "τριάστερα" [άλλως 6άρια] !!! Ακόμη και τα τραγούδια που τα κράτησα χαμηλά στη βαθμολογία, ευχαριστήθηκα την ακρόασή τους, μιας και ήταν προφανές ότι οι δημιουργοί τους κάνουν τις πρώτες απόπειρες να δημιουργήσουν, τις οποίες μάς τις παρουσιάζουν !!! Κι αυτό, όπως και να το κάνουμε, έχει την "ομορφιά" του και τη "γλύκα" του !!!

    Για το τραγούδι που έδωσα το μοναδικό "πεντάστερο" θα περιμένω να "κλείσουν οι κάλπες" για να δώσω τα συγχαρητήρια στους δημιουργούς του, αλλά και να γράψω τις απόψεις μου γι' αυτό !!! Αν μη τι άλλο, πρόκειται, κατά την ταπεινή μου άποψη, για τραγούδι που "ενεργοποιεί" τη σκέψη και, συνεπώς, προσφέρεται για "πολλά κιλά συζήτησης" !!! Τα ξαναλέμε επ' αυτού ....  


    sillia
    03.01.2013, 11:15

    Καλημέρα !

    Αρχικά ήμουν αρνητική με το τοπικ που ανοίχτηκε αλλά έτσι όπως το θέτει ο kwstasagas να λέμε απόψεις χωρίς να αναφέρουμε τίτλους τραγουδιών όσο διαρκεί η ψηφοφορία του γκρουπ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον!Παράδειγμα ...βρίσκω πολύ διασκεδαστική την διαδικασία να μπω πάλι στην ακρόαση των τραγουδιών και να μαντέψω σε ποιό ενδεχομένως αναφέρεται κάποιος φίλος που έγραψε σχόλιο και να περιμένω το κλείσιμο της ψηφοφορίας για να δω αν μάντεψα σωστά !!!

    Καλή επιτυχία ...και βέβαια καλή ακρόαση{#emotions_dlg.walkman}


    cineboy
    03.01.2013, 11:41
    Καλημέρα... Συμφωνώ με τις τοποθετήσεις τόσο του Κώστα όσο και του Γιώργου... Πριν λίγο ξεκίνησα με πρωινό καφεδάκι την ακρόαση των τραγουδιών του πρώτου γκρούπ, αλά θα εκμεταλευτώ τον χρόνο που μου δίνετε, γιά να οριστικοποιήσω την τελική μου βαθμολογία σε αυτο τον πρώτο όμιλο. Με μιά πρώτη ακρόαση στάθηκε το αυτί μου και με προκάλεσαν να ακούσω μέχρι το τέλος καπου στα 3-4 τραγούδια....
    DONARAKONTINTINA
    03.01.2013, 12:11
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,,ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ..ΑΚΟΥΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΑ 38 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ,ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΗ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ..
    anekplirotos
    03.01.2013, 12:19
    εγώ προσωπικά έβαλα σε 4 διαγωνιζόμενους 5 αστέρια και σε αρκετούς 3. δεν στοιχίζει τίποτα να βαθμολογούμε γεναιόδωρα. Καλό θα είναι να κρίνουμε τα τραγούδια στο σύνολό τους. Επίσης κάποια τραγούδια ξεχωρίσανε.
    VA505
    03.01.2013, 15:28

    Καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους.   Θέλω να εκφράσω την ικανοποίηση μου διότι το επίπεδο των τραγουδιών που άκουσα μέχρι τώρα είναι αρκετά ψηλό και σίγουρα πολύ ψηλότερο απο ορισμένους τηλεοπτικούς διαγωνισμούς τύπου γιουροβίζιον κλπ. 

    Μια εισήγηση προς τους διοργανωτές: θα ήταν καλό αν μπορούσαμε να βλέπαμε και τον αριθμό των ακροάσεων του κάθε τραγουδιού.  Νομίζω ότι θα βγάζαμε και καποια χρήσημα στατιστικά συμπεράσματα.

     


    sillia
    03.01.2013, 16:11

    Κάποιο δεν ολοκληρώνεται σταματάει απότομα  ...έτσι το έστειλε ο δημιουργός ?


    Athan90
    03.01.2013, 16:20
    Την ίδια απορία έχω κι εγώ... Κόβεται στα 2 λεπτά...
    jorge
    03.01.2013, 17:14
    Έτσι το έστειλε...
    THANOS35
    03.01.2013, 17:43
    Μολις ψηφισα...δεν ξερω αν ειμαι ο πρωτος που θα αναφερει τουλαχιστον τα 5αρια του :P αλλα θα το κανω χωρις φυσικα να θελω να επηρεασω κανεναν καθως προκειται για καθαρά προσωπικη μου αισθητικη και αποψη!οποτε μη με παρεξηγήσετε και μην επηρεαστειτε! το πρωτο μου 5αρι πηγε στο "ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ" ενα πολυ ομορφο εντεχνο που ειναι πολυ κοντα στα δικά μου γουστα.. το δευτερο 5αρι στο ''ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ" ενα πολυ ομορφο κομμάτι για μενα παντα και παρολο που εχει χασει στην ηχογραφηση..θεωρω οτι αν γινει καποια στιγμη απο το δημιουργο του ετσι οπως πρεπει..το κομματι θα σφυραει!!! το τριτο μου πενταρι..πηγε στο.."ΑΓΑΠΗ ΕΝΟΧΗ" χαχαχα :)) ναναι καλα το παλικαρι που το εγραψε ετσι που το εγραψε!!!δεν ξερω αν ηταν αυτος ο στοχος με το αυτοσχεδιο "τιριριν" αλλα εγω γελασα πολυ και το ειχα αναγκη!!να ναι καλα το παλικαρι!!βλεπετε λοιπον οτι τα κριτηρια ποικιλουν!!!φυσικα βαθμολόγησα και αλλα ομορφα κομμάτια ...αλλα αυτα ηταν τα πενταρια μου !!και παλι δε θελω να επηρεασω κανεναν! το ξαναλεω ειναι καθαρα προσωπικη αισθητικη!!!καλη επιτυχια σε όλα τα παιδια!! :) περιμενω με χαρά και τα επομενα γκρουπακια-μην με παρεξηγήσετε!οκ?? :)
    georgetr
    03.01.2013, 19:35

    Προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να ψηφίσω λόγω των κανονισμών . Τα ακούω όμως γιατί με ενδιαφέρουν πάντα οι νέες δημιουργίες .  Έχω ξεχωρίσει τέσσερα τραγούδια τα οποία όμως και εγώ πιστέυω ότι δε πρέπει να τα ονομάσω για να μην υπάρξουν επιρροές . Αν και επιρροές υπάρχουν εφόσον η βαθμολογία ανανεώνεται συνεχώς και φαίνετε δημόσια ( Προσωπικά διαφωνώ με αυτή τη δυνατότητα για το λόγω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μάθει απλά να ακολουθούν τον πρώτο ) .

    Αυτό που θα ήθελα να σας προτείνω , εννοείτε ότι όλοι το γνωρίζεται , ειναι να ακούτε τα τραγούδια μέσω ένος στερεοφωνικού που έχετε συνδέσει τον υπολογιστή ή ακόμη καλύτερα με ενα ζευγάρι ακουστικά για ποιο προσεκτικό άκουσμα των  μουσικών λεπτομεριών  του κάθε τραγουδιού . Σε πολλά τραγούδια αξίζει να τις προσέξετε.

    Τέλος χωρίς να ονομάσω όπως είπα το τραγούδι , απευθύνομαι στο δημιουργό ενός τραγουδιού που θα καταλάβει πιθανά απο τα συμφραζόμενα για ποιον μιλάω και του εκφράζω τη συμπάθια μου και τη χαρά μου που συντηρεί το παλιο καλό λαικό τραγούδι .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 03-01-2013 19:44 ]


    gkolfina17
    04.01.2013, 00:24

    Πολυ ομορφα τραγουδια!!!!!!!!!!Smile


    kwstasagas
    04.01.2013, 00:57

    Ήδη ... με "τρώει" να γράψω για ένα τραγούδι του 1ου ομίλου που πολύ έχω αγαπήσει !!! "Μπα, πώς έτσι ???", θα με ρωτήσετε ... Μα ... επειδή, όπως διαπιστώνω, ήδη έχει "προδιαγραφεί" η τύχη του ... το τραγούδι είναι "καθηλωμένο" μεταξύ 29ης και 30ης θέσης στη βαθμολογία και, όπως δείχνουν τα πράγματα, κατά πάσα πιθανότητα θα απουσιάζει απ' την τελική πεντάδα που θα προκριθεί ....

    Μιλάω για τη φοβερή, την πολύ δυναμική ροκιά του "Περιμένω να ξυπνήσω" !!! Χθες βράδυ, που γύρισα από το σινεμά και άνοιξα τον υπολογιστή για να ακούσω τα τραγούδια του διαγωνισμού, με το που άκουσα το τραγούδι ... ένιωσα σαν να με χτύπησε "κεραυνός" !!! Προσέξτε την ηλεκτρική κιθάρα πόσο κάνει φοβερή δουλειά σε όλο το τραγούδι !!! Επίσης και τα πλήκτρα, πόσο όμορφα "χρωματίζουν" το τραγούδι !!! Οι στίχοι ... αυτοι που αρμόζουν στο ύφος του τραγουδιού : γεμάτοι δυναμισμό και οργή, ό,τι πρέπει για να "ταρακουνήσουν" τον ακροατή και να τον "ξυπνήσουν" !!! Σε αυτό το τραγούδι έδωσα με όλη μου την καρδιά 4 αστέρια !!! Το "παραπάνω αστέρι" δεν το έδωσα επειδή τα φωνητικά, μπορεί μεν να είναι αξιοπρεπέστατα και παραπάνω από επαρκή, πλην, όμως, μπορούσαν να "δουλευτούν" περισσότερο στο στούντιο !!! Κι αυτό για να μπορούμε κάποιες λέξεις απ' τους στίχους να τις ακούμε πιο καθαρά [αν και αυτό μάλλον δεν είναι πρόβλημα, μιας και διορθώνεται ... αν τα παιδιά της μπάντας έχουν διάθεση, μπορούν να κάνουν μία ακόμη "επεξεργασία" στα φωνητικά του τραγουδιού] ...

    Το όργανο που παίζω είναι το μπουζούκι [που σημαίνει ότι έχω ασχοληθεί πολύ με λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια] !!! Όμως ... μπόρεσα να εκτιμήσω μια άγρια και "ακατέργαστη" αντεργκράουντ ροκιά !!! Κι αυτό επειδή έχω ακούσει πολύ Hawkwind [πολύ αγαπημένη μπάντα], Motorhead, πανκ τραγούδια και άλλα "συγγενικά είδη" με το τραγούδι που μόλις σχολίασα ....

    Το "Περιμένω να ξυπνήσω" μάλλον δεν θα προκριθεί στην επόμενη φάση ... Άλλωστε, εκπροσωπεί ένα είδος που δεν πληροί τις "προδιαγραφές ενός διαγωνισμού τραγουδιού" [οι περισσότεροι ας αναρωτηθούμε : αν στον διαγωνισμό του ΜΗ ακούσουμε ένα τραγούδι thrash Metal, hard core, σκληρό πανκ κλπ, θα το ψηφίσουμε ???] !!! Εγώ, όμως, θα δώσω τα "συγχαρητήριά μου" στους δημιουργούς [τους οποίους ούτε γνωρίζω,ούτε με γνωρίζουν] !!! Παιδιά, η "ροκιά" σας στην κυριολεξία "τα σπάει" !!! Μη μασάτε και ... συνεχίστε να κάνετε αυτό που κάνετε [διότι το κάνετε πολύ καλά] !!!

    Αλλά .... αρκετά φλυάρησα εδώ !!! Πάω πάλι στη σελίδα του διαγωμισμού να βάλω "στο τέρμα" το "Περιμένω να ξυπνήσω" να "πορωθώ άγρια" .....

     

     


    perseas77
    04.01.2013, 21:02
    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους μας! Τα άκουσα τα κομμάτια του 1ου group. Εγώ θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους. Είναι πολύ όμορφο πράγμα να δημιουργείς μουσική, είναι ένα ταξίδι που σε πάει πιο κοντά στα όνειρα σου. Γιαυτό ένα δυνατό χειροκρότημα σε αυτούς που πλησίασαν ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο τους.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης