ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    jorge
    17.01.2013, 10:44
    Το ΙΚΥ (ή μάλλον Ίκου αν ακούσεις το ρεφραιν) ακυρώθηκε, ευχαριστούμε για την επισήμανση. Μάλλον επρόκειτο για αλβανικά ή σκοπιανά.
    kwstasagas
    17.01.2013, 11:04

    Ψήφισα και για το 2ο γκρουπ, το οποίο - πάντα σύμφωνα με την προσωπική και υποκειμενική μου αποψη - το βρήκα, συνολικά, σαφώς ανώτερο απ' το πρώτο !!! Ήδη έδωσα πεντάστερα / 12άρια σε τρία τραγούδια που μού άρεσαν πολύ !!! Μάλιστα, ένα εξ αυτών των τραγουδιών - που έχει φοβερούς στίχους - το ακούω αυτή τη στιγμή μιας και ... μού ξεδιπλώνει πολύ όμορφες εικόνες, ΄κατάλληλες για να "δραπετεύσω" απ' την καθημερινότητα της μεγαλούπολης !!! Όταν "κλείσουν οι κάλπες" - ή, τελοσπάντων, όταν θα ξεκαθαριστεί η τύχη των τραγουδιών - θα δώσω συγχαρητήρια στους δημιουργούς τους !!! Για την ώρα ... προέχει να απολαύσω την ακρόασή τους !!!


    kwstasagas
    17.01.2013, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17.01.2013, 10:44 έγραψε...

    Το ΙΚΥ (ή μάλλον Ίκου αν ακούσεις το ρεφραιν) ακυρώθηκε, ευχαριστούμε για την επισήμανση. Μάλλον επρόκειτο για αλβανικά ή σκοπιανά.

    Ω, εγώ πάντως πρόλαβα και του έδωσα 3 αστέρια !!! "Μπα, γιατί έτσι ???", θα με ρωτήσετε !!! Μα ... επειδή είμαι ΄Ελληνας και μία από τις παραδοσιακές αρχές του τόπου μου είναι η φιλοξενία !!! Αν έρθει ένας ξένος στο σπίτι μου, θα κάνω τα παντα για να τον περιποιηθώ και για να ΄περάσει καλά !!! Κάπως έτσι το "εξέλαβα" : Ήρθε ένας "ξένος" στο .... "ιντερνετικό σπίτι" μου, γιατί να μήν του προσφέρω ένα ... "γλυκάκι" [άλλως ... 3 αστεράκια] ??? Συν το γεγονός ότι το τραγουδάκι του είχε συμπαθητική μελωδία !!!   


    mary_omikron
    17.01.2013, 11:52
    Οι όροι είναι όροι και καλώς βγήκε εκτός. Ισως σε επόμενο διαγωνισμό με ξενόγλωσσα :)
    GeorgeRoumeliotis
    17.01.2013, 12:23

    Παράθεση:

    Το μέλος PITHANOS στις 17.01.2013, 03:37 έγραψε...

    ούτε εγώ, αλλά λέει:  ή που, μ΄ούλα μου, ααα

                                      ή που, βάστε γκούα..

    αλλά.. άμα δεν είχες ακούσει το 

    εσε έ-βερεβε-ναν ά-βαραβα-στρον τζια ε-βερε-ν μιτσίν

    μες τους-βουρουβου-ς εφτά -βαραβα πλανή-βιριβι-τες για-βαρα-λουρου-βουρου-τα μου 

    θα καταλάβαινες λέξη;Wink

    Καλό το χιούμορ αλλά το τραγουδάκι που αναφέρεις δεν συμμετέχει στο διαγωνισμό. Και επειδή στα 25 χρόνια που λείπω από την Ελλάδα εχουν συμβεί πολλά, φοβήθηκα μπας και έχει βγεί καινούργια διάλεκτος και δεν το πείρα χαμπάρι.......Smile. Α!!... όσο για το στιχάκι που έγραψες, είναι Κυπριακή διάλεκτος και λέει: Έχει ένα άστρο και είναι μικρό μεσ' τους εφτά πλανήτες κτλ.... Οχι δεν είμαι Κύπριος αλλά εχω ζήσει κάποιο μέρος της ζωής μου και στην πανέμορφη Κύπρο....Smile


    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 17-01-2013 12:45 ]


    blogarismenos-enge-falos
    17.01.2013, 12:24

    Για το 2ο γκρουπ

    Ξεχωρίζω θετικά (ασχέτως ψήφων/αστεριών/σειράς κλπ)

    Με ποιό δικαίωμα - για την φωνάρα όχι τόσο σε χροιά όσο σε τεχνική της κοπελιάς
    που τραγουδάει. Το σχήμα είναι αρκετά δεμένο, η ηχογράφηση κοντέυει στο άψογο,
    αλλα οι κιθάρες και το κλασικό αυτό στύλ ηχητικά ίσως να με έχουν κουράσει σαν
    ακροατή ηχοληπτικά και μουσικά τις τελευταίες δυο δεκαετίες. Μπράβο της κοπελιάς
    και μακάρι το συγκρότημα να ψάξει κάποιο ιδιαίτερο ήχο στις κιθάρες που θα τους
    κάνει πιο χαρακτηριστικούς γιατί απο παίξιμο είναι μια χαρά. Στα live σίγουρα
    θα σκίζουν ήδη

    Αυτό που είμαι - Είναι το τραγούδι που θα ήθελα να ακούσω, και αρκετά του στύλ
    που ακούω. Μακρυγόρησε χωρίς να φέρει αλλαγές, γέφυρες κάποιο ενδιαφέρον σόλο.
    Αλλα και μόνο που άκουσα αυτές τις πεντατονικές φρασούλες με εγκλώβισε να μου
    αρέσει...

    Ο ποιητής - Τί να πώ για αυτό το τραγούδι; Κριτική δεν υπάρχει. Μόνο θαυμασμός
    και χαρά που μπαίνουν τέτοια τραγούδια σε αυτόν τον διαγωνισμό και τον κάνουν
    έναν ποιοτικά ωραίο διαγωνισμό. Μπράβο και πάλι μπράβο.

    Αχάριστη (με τυρανάς) - Ένα μπράβο στα παιδιά που σε αυτήν την ηχογράφηση ενώ
    δεν έχει την χροιά του studio έχει πιάσει τον παλμό του ρεμπέτικου με τον
    αέρα καθώς επίσης και του κιθαρίστα που με κέρδισε με τις φρασούλες του και τα
    σηκώματά του. Ο στίχος όπως έπρεπε να είναι και τα φωνητικά με την οκτάβα τα
    δέοντα!


    GeorgeRoumeliotis
    17.01.2013, 12:31

    Λυπάμαι που ίσως ήμουν η αιτία για την απόσυρση του, αλλά οι όροι είναι όροι.... Και θα ήθελα να συμπληρώσω ότι είχε κατά την γνώμη μου πολύ καλή μουσική επιμέλεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GeorgeRoumeliotis, 17-01-2013 12:32 ]


    kwstasagas
    17.01.2013, 13:44

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 17.01.2013, 11:52 έγραψε...

    Οι όροι είναι όροι και καλώς βγήκε εκτός. Ισως σε επόμενο διαγωνισμό με ξενόγλωσσα :)

    To ξέρω !!! Η τύχη του ήταν "προδιαγεγραμμένη" : απ' τη στιγμή που δεν επιτρεπόταν η συμμετοχή του, αργά ή γρήγορα θα αποσυρόταν απ' τον διαγωνισμό !!! Γι' αυτό του έδωσα 3 αστέρια !!! Επειδή σκέφθηκα : "αυτό το τραγούδι δεν το βλέπω για πολύ να μένει στο διαγωνισμό !!! Οπότε, μέχρι να ... "πάρει πόδι", ας το "αγκαλιάσω" λιγάκι, όσο το επιτρέπει η ... "απειροελάχιστη" εμβέλειά μου !!! Ήρθε ένας "ξένος" στο "σπιτικό" μου, μέχρι να φύγει ας του φερθώ με μια κάποια ευγένεια" .......  


    PITHANOS
    17.01.2013, 15:49

    Παράθεση:

    Το μέλος blogarismenos-enge-falos στις 17.01.2013, 12:24 έγραψε...

    Για το 2ο γκρουπ

    Ξεχωρίζω θετικά (ασχέτως ψήφων/αστεριών/σειράς κλπ)

    Ο ποιητής - Τί να πώ για αυτό το τραγούδι; Κριτική δεν υπάρχει. Μόνο θαυμασμός
    και χαρά που μπαίνουν τέτοια τραγούδια σε αυτόν τον διαγωνισμό και τον κάνουν
    έναν ποιοτικά ωραίο διαγωνισμό. Μπράβο και πάλι μπράβο.

    φίλε το άκουσα, οπωσδήποτε είναι ..ευάκουστο τραγούδι

    όμως αν πρόσεξες τους στίχους: 

    τον ρώτησα  γιατί

    τον νεαρό τον ποιητή

    να χαραμίσει τη ζωή

    την ακριβή του τη ζωή

    οι ομοιοκαταληξίες (ομοιοτέλευτον), χωρίζονται σε κατηγορίες ποιότητας (κι ανεξαρτήτος δυναμικής νοήματος), πχ αν είναι απλώς συνηχήσεις στο τελ γράμμα ή ολόκληρη συλλαβή, 2 συλλαβές, κλπ ή αν είναι διαφορετικά μέρη του λόγου τα ζεύγη όπως είναι ''σωστότερο'', κλπ. Εδώ στο τραγούδι, εκτός που έχει παγιδευτεί στον δρόμο του η, η επανάληψη ιδίας λέξης  -ζωή- (αν δεν γίνεται πέραν ιδιαιτέρου λόγου, πχ έμφασης) μου δηλώνει αδυναμία.

    στο 2ο ρεφρέν:

    Στο κρατήρα του έρωτα

    έτσι χορεύουν τα πουλιά 

    δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο που να μου εγείρει το θαυμασμό  και τη χαρά. 

    Συμφωνώ σχεδόν σε όλα για το πρώτο που λές, ''με ποιο δικαίωμα'' - αν και βρίσκω , μελωδία  κι αρμονία πολύ απλή (τη 2η και πολυφορεμένη) )  - με τις κιθάρες κλπ, μα συμπληρώνω ότι από την πολύ επεξεργασία, στην προσπάθεια να βγαίνει ''ρεαλιστικό'' το πολύ  Fade in στα μπασίματα της φωνής στα κουπλέ κλπ σε κάνει να ..φαντάζεσαι τους στίχους.. 

    Δυστυχώς δε προλαβαίνω ν ακούσω και το τελ που λες


    blogarismenos-enge-falos
    17.01.2013, 17:56

    Δέν θα απαντούσα επι συγκεκριμένου τραγουδιού για να μην ξεφύγω απο το θέμα.
    Αλλα επειδή ο jorje επιτρέπει την υγιή ανταλλαγή απόψεων απαντώ

    Επι κάθε τραγουδιού συνολικά, για τα δικά μου κριτήρια "σημαντικότητας"
    ενός ολοκληρωμένου τραγουδιου είναι: 55% η ενορχήστρωση/μίξη/παραγωγή,
    40% η σύνθεση, και 5% οι στίχοι (οι οποίοι δεν είναι μελοποιημένη ποίηση).

    Το τραγούδι αυτό λοιπόν μου κελάηδαγε στ'αυτιά. Η ενορχήστρωση είναι κατα
    την άποψή μου ανώτερη απο αυτή που έκανα σε ένα απο τα 303 τραγούδια του
    διαγωνισμού και πρέπει να υποκλιθώ στον ενορχηστρωτή/παραγωγό
    και στον ηχολήπτη για την μίξη αλλα και στους οργανοπαίχτες και τους
    κρουστούς που έκαναν μια καταπληκτική δουλειά, καθαρά επαγγελματικού
    επιπέδου.

    Έτσι λοιπόν ο θαυμασμός και η χαρά που εκφράζω είναι όπως γράφω για την
    συμμετοχή ενός τέτοιου ποιοτικού τραγουδιού στον διαγωνισμό και όχι για το τί
    συναίσθημα βγάζει ο στίχος του. Αυτό είναι προσωπικό στον καθένα και δεν
    χωράει ανάλυση. Αντικειμενικά υπάρχουν κάποια κριτήρια -καλολογικά- όπως
    αναφέρονται σε τεχνικές αναλύσεις του λόγου και του στίχου αλλα είναι
    κάτι εκτός του τομέα μου.
    edit
    αν ο στίχος με κανει να τον ακούω πιό πολύ απο ένα υπέροχα ενορχηστρωμένα
    κομμάτι τότε ο στιχουργός έχει υπερκεράσει τον συνθέτη, τον μουσικό, τον
    ηχολήπτη, τον μίκτη, και αναπόφευκτα θα μείνει στον χρόνο ιδιαίτερα αν
    μιλάει σε πολλούς. Αν όμως γίνει το αντίθετο όλοι θα λένε για τον μεγάλο
    συνθέτη, τον μεγάλο παραγωγό σε εκείνο το στούντιο το καιρώ εκείνο κλπ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 17-01-2013 18:00 ]


    ixthis
    17.01.2013, 18:26

    Να καλώς ορίσω το δεύτερο γκρουπ νέων δημιουργών στη σελίδα μας να ευχηθώ στα παιδιά καλή επιτυχία.. Και θα  αναφερθώ πολύ σύντομα για τα καινούργια τραγούδια. Θα πω ότι ξεχώρισα δυο τρία που πραγματικά έχουν μια δική τους ταυτότητα και δεν έχουν τη διάθεση να μιμηθούν γνωστούς καλλιτέχνες .Κάποια απ αυτά ήδη είναι στη πεντάδα κάποια όχι .

    Θα μου πεις παρθενογένεση δεν υπάρχει,,,,, σαφέστατα και το γνωρίζω πολύ καλά απ την ταπεινή  καλλιτεχνική μου διαδρομή . Αλλά άλλο… έχω επιρροές και άλλο κάνω κοπυ τον εν λόγω κάθε φορά διαβόητο καλλιτέχνη και τον ξεπατικώνω  τόσο που να με μπερδεύουν μαζί του.

    Γι αυτό το λόγο εκτός απ τα τραγούδια  που προανέφερα και που θα εχουν την δική μου ψήφο ,άλλα  δυο τραγούδια που μου έκαναν εντύπωση και θα τα ψηφίσω είναι

    1.πλανήτης γη sos

    2.θέλω να πιείς

    και αυτό γιατί καταθέτουν με ένα πολύ δικό τους τρόπο αυτό που νοιώθουν. Κάτι που δε μ αφήνει ασυγκίνητη ποτέ.

    Ξέρω ότι μπορεί ακόμη και ηχητικά να έχουν σοβαρό πρόβλημα και μιλάω κυρίως για το θέλω να πιείς . Αλλά η απλότητά τους μου δίνει την αίσθηση ότι είναι αποδεσμευμένοι από μιμητισμούς  και προβολές και κομπασμούς. Καταθέτουν απλώς αυτό που νοιώθουν κυρίως σαν άνθρωποι και όχι με την καλλιτεχνικά σημαντική διάθεση τους.

    Και βεβαίως θα είμαι πάντα  κοντά σε τέτοιες πριμιτίφ προσπάθειες

    ψηφίζοντας τες.

    Ένα τέτοιο τραγούδι πιστεύω οτι ήταν και το αγάπη ένοχη στο προηγούμενο γκρουπ.Που εγώ προσωπικά αγάπησα και στήριξα μεταξύ άλλων.

    καλές διαδρομές σε όλα τα παιδιά…


    SakisKouroupos
    17.01.2013, 18:58
    Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά ! Εγω έχω κατασταλάξει για τα τραγούδια. Αυτή τη φορά είναι κατά τι καλύτερο από το προηγούμενο Group.Ειναι βέβαια πολύ αρχή και δεν θέλω να επηρεάσω ...θα τα πούμε στη συνέχεια ....Εδω πάντως θα δώσω 5αρι που στο προηγούμενο δεν έδωσα,ελπίζω να έχει καλή τύχη !!!
    maskord
    17.01.2013, 20:23

    Καλησπέρα.

    Ως δημιουργός των "Μπλε σαγιονάρων" νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω όλους όσοι αφιέρωσαν χρόνο για να ακούσουν τα τραγούδια, και μέσα σε αυτά και το δικό μου. Επίσης ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Να κάνω μια μικρή διευκρίνιση για το στίχο, δεν είναι "οι μπλε σαγιονάρες που δεν κάνουν χάρες σε εκείνον", η κοπέλα δεν κάνει χάρες πια σε εκείνον.

    Συμφωνώ ότι ο στίχος του τραγουδιού δεν είναι ιδιαίτερα βαθυστόχαστος και δε θα μπορούσε άλλωστε να είναι, αφού το συγκεκριμένο τραγούδι έχει μια χαλαρή, χιουμοριστική διάθεση.

    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες τόσο στο διαγωνισμό όσο και γενικότερα. Και νομίζω πως οφείλουμε όλοι ένα ευχαριστώ στους διοργανωτές που μας δίνουν τη δυνατότητα να ακουστούν τα τραγούδια μας.

    Καλή συνέχεια!

    Μαίρη.

     

     


    cineboy
    17.01.2013, 20:27

    Μετά απο ένα πρώτο άκουσμα όλων των τραγουδιών και χωρίς να βιάζομαι να αποφασίσω, έχω να πω ότι συνολικά αυτό το δεύτερο γκρούπ τ βρίσκω αρκετά καλύτερο απο το προηγούμενο,και προβλέπω σε αρκετά τραγούδια να "μάχονται"έως τέλους γιά την πρώτη πεντάδα......Οι επιλογές μου,θα γραφτούν μετά το κλείσιμο της 2ης κάλπης

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-01-2013 20:29 ]


    delta66
    17.01.2013, 20:33

    Στο 2ο γκρουπ υπαρχει ενα κομματι που μου αρεσει πολυ.

    Στο 1ο, ηταν καποια καλα αλλα δεν τρελλαινομουν κιολας. Το καθε ενα ειχε καποια ελλατωματακια που με χαλαγαν στο τελος.

    Αυτο το κομματι, οσο προχωραγε, τοσο μου αρεσε περισσοτερο.


    okomota
    18.01.2013, 01:50

    Παράθεση:

    Το μέλος blogarismenos-enge-falos στις 17.01.2013, 17:56 έγραψε...

    Δέν θα απαντούσα επι συγκεκριμένου τραγουδιού για να μην ξεφύγω απο το θέμα.
    Αλλα επειδή ο jorje επιτρέπει την υγιή ανταλλαγή απόψεων απαντώ

    Επι κάθε τραγουδιού συνολικά, για τα δικά μου κριτήρια "σημαντικότητας"
    ενός ολοκληρωμένου τραγουδιου είναι: 55% η ενορχήστρωση/μίξη/παραγωγή,
    40% η σύνθεση, και 5% οι στίχοι (οι οποίοι δεν είναι μελοποιημένη ποίηση).


    5% οι στίχοι είναι σημαντικοι για σενα? Ε νταξ. Να μην βάζουμε καθόλου τότε...:Ρ


    cineboy
    18.01.2013, 02:07
    Και η ερμηνεια 0%....!!!!
    ixthis
    18.01.2013, 06:16

    Σίγουρα οι ενορχήστρωση παίζει το σημαντικό της ρόλο όπως και η παραγωγή σε ένα καλό τραγούδι ,σίγουρα.

    Αλλά κυρίως ρόλο παίζει το ίδιο το τραγούδι  που αν είναι καλό και με μια κιθάρα μπορεί να σε αγγίξει.

    Όσο για το στίχο ? θα του έδινα λίγο παραπάνω από 5% και θα το τεκμηριώσω στην πράξη το επιχείρημα μου με μία διάθεση χιουμοριστική.

    πχ όλοι ξέρουμε το τραγούδι του Στ.Κραουνάκη  ΄΄Αυτή η νύχτα μένει΄΄ και για πολλούς είναι ένα αγαπημένο τραγούδι .

    Οι δύο λοιπόν τελευταίες στροφές λένε όπως όλοι ξέρουμε..

     

    Χάθηκα κι εγώ κάποια βραδιά
    πέλαγο η φωνή του Καζαντζίδη
    πέφταν τ’ άστρα μες στην λασπουριά
    μαύρος μάγκας ο καιρός και μαύρο φίδι
    μου `γνέφε η καρδιά πάρε μυρωδιά
    το λάδι εδώ πως καίγεται και ζήσε το ταξίδι

    Αυτή η νύχτα μένει
    αιώνες παγωμένη
    που δυο ψυχές δεν βρήκαν καταφύγιο
    κι ήρθαν στον κόσμο ξένοι και καταδικασμένοι
    να ζήσουν έναν έρωτα επίγειο

    --------------------------------------------------------------------------

    Αν αντί γι αυτούς τους στίχους είχαν  διαλέξει  πχ  αυτούς

     

    έφαγα  και έπεσα νωρίς   το στομάχι μου κανει συσπασεις

    λες να ηταν ο καφές τόσο  βαρύς  η να φταίει το πιπέρι και το αλάτι

    κι ήξερα καλά πάντα τα κουκιά  πάντα με πείραζανε  και πώς να κλείσω μάτι

     

    πιασε μου ένα σιμεκο  σήκω σου λέω και φερτο

    και μη μουλες γκρινιάζω  εκνευρίζομαι

    τι άλλο θες να κανω  θα  πέσω  να πεθάνω

    με κάνεις να φωνάζω και συγχύζομαι

    Με ένα 5% μικρή διαφορά νομίζω θα είχε . θα ήταν το ίδιο αγαπητό και θα εξέφραζε το ίδιο συναίσθημα όπως και το πρώτο. Η διαφωνείτε?

    Και  οσο για την ερμηνεία ? και η Σαβίνα Γιαννάτου να το έλεγε και η Βιτάλη , και η Νένα βενετσάνου μωρε και η φλέρυ να ζούσε και να το έλεγε δε το έσωνε νομίζω με τίποτα.

     


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 18-01-2013 06:20 ]


    okomota
    18.01.2013, 06:22

    α καλα. αλλα νταλα της Παρασκευης το γάλα... Ε αμα ήταν ετσι ρε κοπελια δεν θα παρακάλαγε κανενας τη Νικολακοπουλου η τον Ιωάννου να του γράψει στιχους. θα παιρναν εσενα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την okomota, 18-01-2013 06:23 ]


    ixthis
    18.01.2013, 07:32

    Λες να τους άρεσαν? Να σου πω.. έχω και κάτι οικονομικές δυσκολίες  τώρα τελευταία δε θα μου κακόπεφτε {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.happycrazy}

    Για όσους δε κατάλαβαν αφού χρειάζεται θα διευκρινίσω  ένα αστειάκι ήταν για να πλακίσουμε λίγο.

    Σοβαρά μιλώντας όμως θα χρησιμοποιήσω τη φράση ενός μεγάλου έλληνα συνθέτη που είχε πεί  " το τραγούδι είναι δύσκολη υπόθεση γιατί εμπεριέχει το λόγο ''

    Το 5% λοιπόν αγαπητέ συμφορμίτη νομίζω αν μη τι άλλο είναι άκυρο σαν άποψη.

    Η διάθεση και ο ρόλος ενός τραγουδιού είναι αν δε κάνω λάθος να εκφράσει  να απευθύνει να δημιουργήσει συναισθήματα όπως  αγάπη μίσος πόνο οργή θλίψη έρωτα χαρά και όλα αυτά μέσω του λόγου και τη συνοδεία βεβαίως της μουσικής. Χωρίς στίχο όμως τραγούδι δεν υπάρχει . Και επειδή ο λόγος δημιουργεί εκφράζει απεικονίζει ξεσηκώνει γαληνεύει και ο ρόλος του είναι καθοριστικός όσο και η μουσική δε ξέρω πως μπορούμε να το τοποθετούμε πιο κάτω απ τη μουσική.

    Υπάρχει η πιθανότητα να είναι  φορές καλύτερο το ένα ή το άλλο ,πάντα κατά την προσωπική μας άποψη. Αλλά στη εν γένει δομή του δε νομίζω ότι τοποθετείτε  κάποιο ψηλότερα απ το άλλο είδος αφού είναι απαραίτητα εξ ίσου και τα δύο για τη δημιουργία ενός τραγουδιού.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 18-01-2013 07:36 ]